Ako donútiť suseda splachovať?

mirola
20. jún 2020

Zamerne som tuto mozno pre niekoho az humornu diskusiu dala do podskupiny “sudy”, lebo asi iny institut ako cloveka k niecomu “donutit” neexistuje, ale predsa len ak mate skusenost sem s nou.
Takze pred 10 rokmi sa pod moju mamu nastahoval sused, ktory jednoducho nekuri, nepouziva vodu, z bytu ma skladisko vsetkych najdenych predmetov z predsmetiakov a nikoho ani domoveho dovernika v case odpoctu nepusta do bytu, ukazuje mu len fotku. Tento muz ma na radiatoroch 0 a na teplej vode tiez, jedine studenej minie kubik rocne. Asi co vypije..
neumyva sa, neperie, neupratuje..
Moja mama vykuruje aj jeho byt, ale na to si nejak zvykla.. neriesila.
Este podotknem,ze moja mama ma prenajate priestory v dome kde podnika, tie sa nachadzaju v prednej casti domu, v zadnej casti domu je dalsi priestor, ktory sluzi ako “kocikaren”, miestnost pre upratovacky, hlavne istice atd. Tam sa nachadza aj toaleta, ktoru ma moja mama taktiez prenajatu. Nikdy ju nezamykala... az dokial tento sused so zvolenim domoveho dovernika nedostal kluce od zadnych priestorov, ze chce polievat kvety aby mal pristup k vode a hadici. No moja mama mala nonstop ostaty a osra.y hajzel, ze sa hanbila ako pes pred zakaznikmi, teda zamykat zacala..
Predvcerom som prisla k mame na navstevu a u nej doma je nenormalny smrad od mocu, cela zufala mi hovori, ze uz je z toho chora, ze nonstop umyva hajzel a furt to smrdi, to ma novu sanitu a teda je velmi poriadkumilovna.
Nedalo mi otvorila som priestor k stupackam a nomrlne ma naplo, co ma ovalilo, hovorim to ide od suseda. Moja mama nasrata, ze to som este nikdy nevidela vletela k susedovi, ten najprv nechcel otvorit po velkom kriku a naliehani povolil a mama dosla v slzach, ze to este nevidela.. ten clovek nesplachuje VOBEC, mesiac.. a teda ani neplanuje zacat.. ze taky zachod v zivote nevidela, normalne cierny, hovna, stanky vsetko.. cely byt smrdel, tam same haraburdy, stare matrace, roxore, tyce, flase od malinoviek, koberce, kyble, bednicky.. no normalne smetisko..
ludia mne je jedno co ma doma kym sem nedojde nejaka haved.. ale ten smrad, to je cista katastrofa.. neda sa tu zit, cely byt pachne... ako takehoto cloveka domutit splachovat?
Ja som jej povedala nech zas odomkne wc dole a nech chodi tak ako doteraz, ale s tym ona nesuhlasi..
inak penazi ma dost, vlastni viac bytov je to profesor, cize vysokoskolsky vzdelany clovek.. len mu asi dako preplo a neda sa s nim

mogaa
20. jún 2020

@mirola nuž nikto nemôže donútiť suseda začať splachovať😉ale myslím že keď mesiac nesplachoval tak ten záchod musí byť upchatý a ak ho spláchne , niekomu to začne vyrážať a keďže býva pod ním - tak pravdepodobne jej

sara07
20. jún 2020

písomne upozornit na siutáciu domoveho dôverníka, bytove družstvo
zrejme neurobia nič
písomne dat upozornenie na mesto, hygienu
je to na dlhé lakte ale možno sa to pohne, môžu ho napr aj vystahovat alebo dat na liečenie len to vystahovanie by šlo sudnou cestou

korunka1
20. jún 2020

Dať podnet na hygienu,mestky urad,spravcu. Čim skôr. Aj ked ho ma v osobnom vlastnictve,nemôze si robit hocico. Nezavidím. Rodinu nejaku nema?

deti95060810
20. jún 2020

sused nemá nikoho? Žeby ste mu dohovorili? Býva úplne že sám? Nemá návštevy detí, súrodencov a pod.? Takýto človek by nemal bývať sám, mal by ho niekto kontrolovať, starať sa o čistotu domu _ bytu, a možno aj dedka by trebalo sem tak poriadne vykúpať...😉
pozri na kataster komu patrí byt, kto je vlastník možno s ním sa dohovoriť...

oslo1
20. jún 2020

Neviem ako ba slovensku, ake v UK sa na takychto ludi vola socialka a dava sa safeguarding z dovodu mozneho poziaru, nakolko ma v byte haraburdy a vdaka nim moze zacat poziar.
Sused ma psychicke problemy.

tncka
20. jún 2020

@mirola podla zakona aj ked je vlastnik a teoreticky jejo vec co si robi doma,musi sa zdrzat vsetkeho cim by obtazoval ostatnych vlastnikov. Kontaktuj spravcu,najdete riesenie

bmuller
20. jún 2020

@mirola skuste podat podnet na hygienu, reg. urad verejneho zdravotnictva, mestsky urad - ved sa to da kvalifikovat vari aj ako ohrozovanie "verejneho" zdravia - neviem, co s tym mozu robit, ale aspon sused bude mat na pamati, ze si robi hanbu svojim spravanim ☹

mirola
autor
20. jún 2020

Sused je vlastnik a nema nikoho, pochadza z prahy takze ak ma nejaku vzialenu rodinu pravdepodobne je tam. Nema navstevy, nema deti, nema priatelov.. 🤦‍♀️

pininka1
20. jún 2020

Žiaľ aj my sme mali takého suseda. Rovno oproti nam býval, bolo to hrozne, smrad, špina, v kuse padal zo schodov a trebalo volať sanitku. Nikoho nemal, nebolo pomoci. Vydýchli sme si až keď zomrel. No toto môže byť ešte na dlho, určite by som sa spojila s miestnym úradom.

maris5
20. jún 2020

@mirola tak ako uz bolo odporucane, oznamit pisomne spravcovi, mestskemu urady a hygiene.
Aj zakon je na vasej strane.

0silvia0
20. jún 2020

@mirola jemu je akože ľúto použiť vodu na splachovanie záchodu? Pokiaľ sa to nevyrieši, nosila by som mu 2x denne kýbel vody na spláchnutie a trvala na tom, nech to urobí okamžite, lebo zavolám políciu. Keď už bola tvoja mama takáto úspešná, že sa k nemu dovnútra prebojovala, myslím, že zvládne s týmto človekom aj toto vybaviť. Do stupačky by som okrem toho každý deň nastriekala nejakú dezinfekciu alebo sprej alebo čo...

kiki68
20. jún 2020

Dat to ako podnet na hygienu a bytove druzstvo. Ale normal by som zavolala inspekciu z hygieny. Nikto iny s tym asi lepsie nepohne.

malinoismum
20. jún 2020

@0silvia0 Polícia nevyrieši absolútne nič... (pýtala som sa príslušníka čo s ním žijem 🙂)

senta_sofia
20. jún 2020

@mirola kedze si v sekcii sudy, tak da sa sa podat zaloba na zdrazanie sa zasahov do vlastnickeho prava, pozri si zakon 40/1964 Zb., paragraf 126, 127, len teda ked niekto nema sebareflexiu, neviem, ci papier pomoze. Ale stale lepsie nieco, ako nic.

0silvia0
20. jún 2020

@malinoismum myslela som aby sa mu aspoň povyhrážala políciou ak by nechcel spláchnuť s tými kýblami vody. S takýmto narušeným človekom sa nekomunikuje asi ľahko, ale povyhrážať by sa mohla...

marca12
20. jún 2020

@mirola pre krista pana normalne citim ten smrad aj cez telefon. Chudiatko mama,ved to je nieco strasne. Panovi muselo riadne prepnut.

qetka
20. jún 2020

Ahoj, tieto problemy su velmi nadlho, ale viem o pripade, kedy sa to vyriesilo. Trvalo to par rokov na sudoch, ale nakoniec to skoncilo stastne pre sudedov. Neviem podrobnosti, ale kolega fotograf v novinach bol pri takejto akcii, kde z rozhodnutia sudu za pritomnosti policie otvorili byt a vypratali vsetok ten nazbierany bordel. Smrdel z toho cely dom a mali asi problem aj nejakym hmyzom / hlodavcami. Videla som tie foto, bolo to otrasne, ale teda vypratali to do niekolkych kontajnerov, dezinfikovali...
Takze ja by som sa asi skusila poradit s pravnikom, pochybujem, ze existuje ina cesta. Lebo on v podstate zasahuje do prav tvojej mamy a obtazuje ju smradom... Neviem najst ten clanok, bolo tak 8 rokov dozadu v denniku Ujszo a ja teda neviem po madarsky. Bolo to niekde na juznom Slovensku.

kristiii
20. jún 2020

@mirola smer právnik a súd, nič iné ti nepomôže, ani mesto, ani hygiena a iné spomínané. Osobná skúsenosť, mala som podobnú susedu, zberačku, čo chovala na garsonke asi 20 mačiek, šťanky mi pretekali do kupelky a wc, smrad som mala v byte nenormalny. Ešte ma aj vytápala..policajti na dennom poriadku, raz dostala pokutu 30 eur, či koľko je tá najvyššia za priestupok. Keď je majiteľ, on jednoducho nemusí nikomu otvoriť, nikoho vpustiť do bytu. Jedine na základe súdneho rozhodnutia

ladyvi
20. jún 2020

Choroba zvana zberacstvo. Je to psychicky chory clovek,ktory by sa mal liecit. Dost pravdepodobne je aj to, ze pije. Ak nema rodinu, ktora by ho na to liecenie dostala,raz v tom bordeli umrie, ale kedy, to je otazne. A je jedno, ake ma vzdelanie, je psychicky chory, preto je v takom stave. Nezavidim vam naozaj. Dala by som asi trestne oznamenie. Aj ked neviem ako by znelo, ale isto nie ste prvi na Slovensku, co to riesia.

qetka
20. jún 2020

@kristiii a ako si to vyriesila? podarilo sa to vobec vyriesit?

kristiii
20. jún 2020

@qetka právnik podal trestné oznámenia a dal to na súd..kým sa to pohlo, našli ju hasiči v byte mŕtvu, takže sa to vyriešilo takto. Ale dovtedy som skúšala všetky možné úrady, mala som 5-centimetrovú kopu papierov čo som k nemu niesla, sám mi povedal, že som vyčerpala všetky možnosti čo som mohla vyskúšať..ale že na Slovensku sú žiaľ zákony také, že pomôže jedine súd

janapeterjana
20. jún 2020

@mirola čítala som to manželovi a hovorí, že dočasným riešením by bolo urobiť predel v stupačkách medzi poschodiami. Aby sa aspoň trochu zamedzilo šíreniu smradu cez stúpačky. Nám to robili, ako protipožiarne opatrenie. Aby keď začalo horieť, nesluzili stúpačky ako taký komín. Neviem, možno je to blbosť, možno stojí za úvahu. Zaizolovať všetky miesta v byte, kadiaľ k vám môže ten smrad prichádzať. Iné riešenia sú na dlhšie lakte.

milanm_
20. jún 2020

Tak ono jediná legálna cesta je strašne časovo náročná. V prvom rade čo najskoršie vyvolanie mimoriadnej domovej schôdze. (pravdivo postrašiť ohľadom hmyzu, plesní, chorôb, hlodavcov, samotné nezhodnocovanie nehnutelnosti...)
Ta druhá cesta spočíva vtom dostať ho von, alebo veci von. Tu už si ako dáma sama nepomôžete, ale fantázií a použitiu sily sa medze nekladú.

cacianka
30. jún 2020

Vlastnik nemoze neprimeraným spôsobom zasahovat do vlastníckych práv susedov, obťažovať a ohrozovať hlukom, prachom, smradom, svetlom,
Niekde v občianskom zakone to je, pohladaj.
Uz sa to tu riešilo a najme v skupine Pravne poradenstvo, je verejna, prelistuj si aj tam.
S tou domovou schodzou je to N1 , stretnut alebo obehnut vsetkych susedov, dobre postrasit - plostice, červiky, mole, mravce, vši, mysi potkani,
Nákaza z mocu a vykalov, toto je obrovsky pruser pre cely dom.
Pohľadaj články na tuto tému, rozmnožiť a vsetkym susedom rozdaj tie najstavnatejsie, oslov reg.urad zdravotníctva, obec, a hlavne spravcu - ten ho musí vyzvat aby upustil od takehoto konania aby byt uviedol do cisteho stavu.
Je to na dlhe lakte ale jedine sudom si môžete pomôcť, dokonca ako spoluvlastnici mozete dat jeho byt do drazby...

callisia
4. jún 2021

@mirola by ma zaujímalo ako to dopadlo? 😉

januarova
4. jún 2021

@mirola aj mňa by zaujímalo ako to dopadlo...