Bezpodielové vlastníctvo manželov a úver

4samanta4
12. dec 2011

Ahojte, potrebujem poradiť. S exmanželom sme nadobudli nejaký majetok počas manželstva, zároveň sme však zobrali úver na prerábku jeho rodinného domu, jeho rodičia sú veritelia. Táto hypotéka sa má splácať ešte 27 rokov. Keďže už spolu nežijeme, sme rozvedený a ja som bola nútená opustiť jeho dom chcela by som vedieť keď požiadam o vysporiadanie BSM či niečo dostanem vzhľadom na ten úver, ktorý spláca on. Všetok majetok ostal jemu a chcela by som späť peniaze ktoré som investovala do vecí ktoré ostali jemu. Za vaše odpovede vopred ďakujem.

solnicka_nr
12. dec 2011

S tymto by som sa asi radsej obratila na pravnika......ja som tiez riesila BSM s uverom ale my sme sa dohodli a len sa to prepisalo....

zabka88
12. dec 2011

@4samanta4 ahoj, určite zájdi za právnikom a dajte žiadosť na Súd na vysporiadanie BSM, čím skôr tým lepšie , za úver zodpovedáte spoločne a nerozdielne obaja a keby ex neplatil, si na rade ty až tak ručitelia. Prípadne ak máte s ex taký vzťah že sa viete dohodnúť, skúste to. Počuj, píšeš že ste rozvedený, prečo ste neriešili rozdelenie BSM už pri rozvode?

4samanta4
autor
12. dec 2011

S ex to vôbec nie je jednoduché. Momentálne čakám na rozhodnutie ohľadom výživného na mňa nechcela som si dávať ďalší súd keď dokončený jeden a vtedy pri rozvode som myslela jedine na to aby nedostal syna do striedavej starostlivosti. Rodičia mi stále hovoria že aj tak nič od neho nedostanem, iba zbytočne čo sa zaplatí za advokáta ale aj tak chcem aby mi vyplatil moju polku

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 urcite to nie je zbytocne. Mozno postaci, ak mu napise list tvoj pravnik a dohodnete sa vysporiadani bez sudu. Ak to nepojde bez sudu, tak by som sa na neho obratila...a urcite nejake peniaze ziskas...Takze do toho sporu sa ti oplati ist.. Ak nie je hlupy, tak sa dohodne bez sudu, lebo na tom zaplati vela. Cez pravnika mu posli navrh nejakej dohody o vysporiadani, tvoju predstavu (ale realnu) a podla toho uvidis, ci bude ochotny ..

4samanta4
autor
12. dec 2011

no on je sprostý on radšej minie kopec peňazí na právnika v domienke že vyhrá a ja nedostanem nič. S ním sa nedá dohodnúť. Už x razy sme mu ja aj moji rodičia dohovárali aby mi vrátil aspoň mojich 100 000sk, čo som ja ešte dostala pred manželstvom, ktoré sme použili na kúpu auta ale zakaždým ma vysmeje a vraj žiadne peniaze od neho nikdy nedostanem. Budem sa musieť porozprávať s rodičmi, lebo budem potrebovať požičať peniaze od nich na právnika a požiadam teda o to lebo dnes ma dorazilo keď som zistila že na tom aute jazdí jeho milenka zatiaľ čo ja so synom chodievam pešo alebo autobusom.

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 a to auto ste kupili uz za manzelstva?

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 urcite chod do toho sporu..mas narok na vysporiadanie..to ze on da radsej peniaze na pravnika, tak nech..bude ho to stat o to viac...jeho problem

4samanta4
autor
12. dec 2011

áno preto sa to aj už ráta do BSM, mala by som dostať oveľa viac ale ja chcem nech mi vráti aspoň tie peniaze

4samanta4
autor
12. dec 2011

na všetkých súdoch robil zo seba strašného chudáka, ako on nemá peniaze a podobne ale hlavne že si najal asi toho najdrahšieho advokáta z okolia

zabka88
12. dec 2011

@4samanta4 počuj, a to auto ste kúpili ešte pred svadbou? lebo ak áno nepatrí do BSM a môžeš si ho nárokovať späť inak ho môžeš žalovať na neoprávnené používanie cudzej veci. Podľa toho čo píšeš, určite by som sa obrátila na súd...

4samanta4
autor
12. dec 2011

nie auto sme kúpili až počas manželstva, akurát tie peniaze som nadobudla pred manželstvom na čo mám aj úverovú knižku ako dôkaz len sa bojím kvôli tej hypotéke lebo je dosť vysoká

zabka88
12. dec 2011

@4samanta4 neboj, súd určite bude prihliadať že v tom dome už nebývaš. Ako je to teraz? platí splátky on a pravidelne?

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 kvoli hypo sa bat nemusis, kedze nehnutelnost ostala jemu. Dufam, ze ty si uz ako spoludlznik z uveroveho vztahu vylucena... Ty si budes narokovat na polovicu toho, co ste vkladali spolu do hypoteky... vsetko co vies zdokladovat co si nadobudla pred manzelstvom to si narokuj plus polovicu toho, co ste nadobudli pocas manzelstva (auto, spotrebice, rekonstrukcia, zariadenie a podobne)

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 moze robit zo seba chudaka akeho chce, nastastie sud rozhoduje o tom.. A na tvojom mieste si pytam vsetko na co mam narok, nielen peniaze spred manzelstva..

4samanta4
autor
12. dec 2011

no práveže hypotéka ešte stále nie je ošetrená a ani poriadne neviem ako to spraviť aby ma z nej vylúčili. Najhoršie je že nemám iné veci ako zdokladovať všetky papiere ostali u neho. Keď som od neho odchádzala bola som sprostá lebo som nemyslela na nič, zobrala iba svoje papiere a zvyšok mu tam nechala. Bože keby sa tak dal vrátiť čas tak hneď pri sťahovaní by som brala všetko čo by sa mi dostalo do rúk. keď ja som vôbec nemyslela čo bude potom,

4samanta4
autor
12. dec 2011

a tú hypotéku spláca i keď sem tam príde nejaká tá upomienka

sisaha
12. dec 2011

@4samanta4 to nevadi, ze nemas papiere. Mas rozsudok o rozvode. S nim pojdes do banky a poradis sa s pracovnickou, ako mas postupovat. Uplne najidealnejsie by bolo, keby si sa s nim spojila a zasiel s tebou do banky podpisat dodatok, aby si odtial bola vylucena. ale ak s nim rec nebude, mozno aj toto bude nakoniec musiet vyriesit sud..urcite vsak na to nezabudni a vylucit sa nechaj..

4samanta4
autor
12. dec 2011

Dobre, však teraz cez víkend má prísť po malého tak sa s ním o tom porozprávam ak nie začnem konať. Všetkým ďakujem za pomoc

zabka88
15. dec 2011

@4samanta4 ahoj, ako dopadol rozhovor cez vikend?

4samanta4
autor
16. dec 2011

no ešte len príde takže ma to čaká ale aj tak viem ako to dopadne. Buď sa mi vysmeje do tváre (ako vždy) alebo nepovie nič pretože aj koľko krát keď sa ho pýtam čosi ohľadom malého mi neodpovie

kaktusik007
16. dec 2011

no, mas to tazke... ak sa ti aj vysmeje do tvare, nechaj ho v tom... nerozculuj sa...
s tym uverom - zial, problem je ten, ze ak on sam nema zaujem, banka ta len tak z uveroveho vztahu nepusti... ak by aj on sam zaujem mal, ak nesplna samotny bonitu, je to o tom istom... 😒 tiez som toto musela riesit, akurat teda moj ex je rozumny vdaka bohu a n ehnutelnost sme predali, takze hypo bola splatena.... nastastie.
urcite si napis dohodu o vyporiadani bsm, je to pokus, ale da sa... mozem ti poslat vzor mojej myslim, hod mail do ip...
k tomu autu - to, ze je napisane na neho (myslim v technickom preukaze) neznamena, ze je jeho... je aj tvoje, mas narok na 50% jeho hodnoty... dalej mas narok na 50% cohokolvek, co ste spolu kupili, akurat blbe je to, ze k tym blockom sa asi uz nedostanes... potom to mozes riesit formou cestnych prehlaseni, sudy ich akceptuju... aj toto by bola cesta...
ak mas ako zdokladovat tych 100tisic ze boli iba a iba tvoje pred svadbou, o to lepsie, tieto ti dat proste musi, aj ked ste ich minuli....
proste tvoj ex sa snazi ti zneprijemnit zivot... parada... 😠 no, aj taky su... hlavu hore, a urcite ho daj na sud ak to nepomoze, pretoze potom mu myslim padne hrebienok...

a este dost dolezita vec: - ak od pravoplatnosti rozsudku o rozvode uplynu tri roky, tak sa tym automaticky vzdavas vsetkeho, co v tej domacnosti ostalo... aj toho auta!!!! takze... ak toto ex vie, tak mozno len hra o cas... aby si to nestihla dat na sud... lebo ak sa nedohodnete, resp. ty si neuplatnis prava na sude, tak je to premlcane a vsetky hnutelne veci ostanu tomu manzelovi, ktory ich po rozvode tie tri roky pouzival.....

kaktusik007
16. dec 2011

@4samanta4 to je tebe 🙂

4samanta4
autor
16. dec 2011

rozvod sme mali toto leto a ešte nemám ukončený jeden súd tak som nechcela mať toho tak veľa naraz ale budem musieť podať. Ja by som bola vďačná aj za to keby sa mi vrátili aspoň tie moje peniaze a dosť možné že naozaj naťahuje čas alebo si myslí že mu všetko nechám to nech si vyhodí z hlavy. Bože to bude zajtrajšok . Kaktusik007 ty si mala šťastie aspoň na rozumného partnera že ste sa vedeli dohodnúť, vždy lepšie ako súkromné veci riešiť po súdoch. Po sviatkoch sa budem musieť do toho pustiť

kaktusik007
16. dec 2011

@4samanta4 prave ze ries vsetko naraz, bude to napor, ale potom bude bozsky klud 😉

4samanta4
autor
17. dec 2011

No dnes to zas bola jednostranná debata, on ticho iba zabijacký pohľad, dokonca som mu nestihla ani všetko povedať lebo sa tak nahneval že som sa ledva stihla rozlúčiť so synom a už ho nebolo. Ale však večer príde a aj zajtra mám na to možnosť tak ak mi to nemieni dobrovoľne vrátiť aspoň mu zvýšim tlak

skeptik
17. dec 2011

@4samanta4 nechapem vobec, preco si to s nim isla riesit, ty nutne potrebujes pravnika. Nic neries a nepodpisuj pokial nebudes mat pravnika. Pravnikovi vysvetli, ze momentalne peniaze nemas, ale zaplatis mu z tych, ktore vysudis. Pokial by toto neslo, tak musis rodicov poziadat, pretoze si evidentne v prave a mas velku nevyhodu, ze on pravnika ma a ty nie. On uz toto, co si mu teraz povedala prekonzultoval s pravnikom, ktory mu uz povedal, co ma robit.

kaby
18. dec 2011

@4samanta4 V prvom rade, by som to urcite nenechavala len tak, nakolko sucastou vasho BSM bol aj uver... si spoludlznickou, na to nezabudaj....
Zial, sucastou BSM nie su len aktiva ale aj pasiva...
Absolutne neries kto ako a kedy sa vozi vo vasom aute, zbytocne sa oberas o energiu, ktorej budes este vela potrebovat. Z toho co pises dedukujem, ze mimosudna cesta s tvojim ex nebude mozna, preto ho nekontaktuj osobne a neries to s nim takto. Napis mu predzalobnu vyzvu ohladom vyporiadania BSM, s tvojou predstavou + uved termin, dokedy sa ma vyjadrit (odporucam maximalne 14 dni od dorucenia listu (list posielaj s dorucenkou, aby si mala doklad s jeho podpisom, kedy mu to bolo dorucene))..Ak sa v lehote nevyjadri, podaj zalobu na sud, s tym ze uvedies, ze si sa pokusala vyrovnat s nim mimosudne, takym a takym sposobom, ale dohode pristupny nebol...
Pokial tvoja socialna situacia je velmi zla, je mozne, zeby si mala narok na pravnika od statu z centra pravnej pomoci, treba sa na nich obratit podla miesta trvaleho bydliska(www.legalaid.sk)...
Uz som niekomu pisala, ze tieto centra nedisponuju so spickovymi pravnikmi, skor absolventami skol, ale vzdy je to lepsie nez nic a nemusi to byt v kazdom pripade tak.... Treba skusit, za to nic nedas.
Drzim palce...

4samanta4
autor
18. dec 2011

kaby aj tebe ďakujem za radu, v každom prípade sa do toho pustím a skúsim to takto teda spraviť tou predžalobnou výzvou zrejme ale ani to nepomôže a on hneď pobeží za svojím právnikom čo má robiť. Ale ďakujem baby snaď to dobre dopadne

andreah25
18. dec 2011

Skúsim Ti to jednoducho uviesť, podľa toho, čo si písala a ako som to pochopila:
- rodinný dom je jeho, tzn. ak ho mal ešte pred manželstvom, z tohto majetku nemôžeš žiadať vyplatenie
- úver ste brali spoločne na rekonštrukciu jeho domu - tzn. v úvere ste obaja, teda dlžník a spoludlžník - keďže úverovaný majetok ostal jemu, žiadaj, aby si bola vyňatá z úverového vzťahu, tzn. aby jediným dlžníkom bol iba on, Ty nie, keďže by si mala iba dlh a majetok nie, pretože po rozvode sa delia aj dlhy
- neporozumela som tomu, že veritelia sú jeho rodičia. Veriteľom je predsa banka, či nie? Asi si myslela, že jeho rodičia sú záložcovia, alebo ručitelia?
- ak si do niečoho investovala aj Ty - teraz ale mimo úveru - zo všetkého môžeš žiadať polovicu. Polovicu len preto, že ste boli manželia a nikdy Ti žiaden sudca neodklepne celý nárok
- ako však píšeš, peniaze na kúpu auta si dala Ty, tzn. musíš relevantným dôkazom preukázať, že tie peniaze si mala ešte pred manželstvom a že boli Tvoje, tzn. napr. výpis z bankového účtu. Ak však nemáš dôkaz, nedostaneš tie peniaze nikdy späť, jediné čo dostaneš je polovica zostatkovej hodnoty auta.
Takže na čokoľvek čo si aj Ty dala peniaze, musíš mať dôkazy a keďže to isto boli investície počas manželstva, dostaneš vždy len polovicu.
Nie som však právnik, treba si to určite overiť tam, no zo skúseností pri práci s úvermi toto viem.

4samanta4
autor
18. dec 2011

rodinný dom nie je jeho ale jeho rodičov, my sme si brali úver na jeho prerábku (ja viem bola som vtedy blbá dosť vzhľadom na to že ani časť domu nebola na nás napísaná bohužiaľ nedá sa to vrátiť späť). Čo sa týka ale toho úveru tak obaja sme dlžníci ale jeho rodičia sú ručiteľmi (ručili týmto domov). Neviem ako to je naozaj ale ktosi povedal vraj teraz idú hneď po ručiteľoch keď to nesplácajú dlžníci. Joj a s tým zdokladovaním to bude extrémne ťažké a on je taký hajzel že všetko zamlčí