Dcéra nechce ísť k otcovi a on sa vyhráža striedavou starostlivosťou

evyka
8. jan 2021

Čítala som tu diskusie na túto tému, sú staršieho dáta a nie je uvedené, ako to dopadlo. Preto zakladam túto. Mám dcéru, s jej otcom už nežijeme. Mal súdom priznané, že si ju mohol brať domov. Lenže od istého času s ním nechce ísť. Bráni sa, odmieta sa obliecť. Ex dal znova návrh na súd a dali mu ešte viac hodín. Keď som vravela, že s ním nechce ísť a skrýva oblečenie, tak to nik nebral do úvahy. A tak dostal ďalší deň s tým, že si ju vezme zo škôlky. Lenže teraz po ňu chodí tu k nám, stále s ním odmieta ísť. Pripravujem ju na to, snažím sa,aby šla. Ale chytí sa má a drží sa. In sa vyhráža striedavou starostlivosťou. Zažili ste niektoré toto? Ako to dopadlo? Čo mám robiť?

baccio
8. jan 2021

@evyka prečo nechce ísť...to treba zistiť...a potom budeš múdrejšia

sense
8. jan 2021

Aky je dôvod že nechce ist? Koľko má rokov?

evyka
autor
8. jan 2021

@sense neviem to zistiť. Ona hovorí, že sa bojí, že ju otec nechal samu a tak. Do istého času chodila tam a v jeden deň odmietla. Pýtala som sa jeho, povedal,že nič sa nestalo. Ale neverím. Dohodla som si psychologičku,aké až na 20. januára. Dovtedy neviem, vo bude.

evyka
autor
8. jan 2021

@sense má 4 a pol roka

sense
8. jan 2021

@evyka povedala len ze ju nechal samu alebo aj viac? Skúšala si týmto konfrontovať ex? Alebo navrhnúť že mu ju donesieš ty prípade na nejakom neutralnim mieste? Psychologička je určite dobrý nápad.

evyka
autor
8. jan 2021

@sense mala ho pýta, aby sa s ňou šiel hrať tu u nás. On sa minule pred ňou vykričať na mňa kvôli tomu. Tak som mu povedala, že nech jej vyhovie, nech ide dnu a on radšej začal kričať na mňa, že som si vykonala hrob a že príde aj s políciou. Malú som mala na rukách, lebo pri ňom sa má nechce pustiť. A odišiel. Triasla som sa. Len som stála a počúvala

stanulienkat
8. jan 2021

Vies,tu do toho nikto nevidi. Preco nechce chodit? Nehuckas ju proti ex?

anjelicek26
8. jan 2021

Psychologicka je dobry napad a aj s nou pracuj, rozpravaj, ze ocko je fajn. Nic nie je horsie, ako dieta, ktore nema rado oboch rodicov. Ak ex neni nejaky idiot a ma o dieta zaujem, treba sa snazit aby vztahy boli dobre. Ak chce ist ex do extremov (striedavka v tomto veku), treba zistit s akeho dovodu... mozno si mysli, ze sa dieta prestane bat, ked s nim bude castejsie (co asi aj bude pravda), ale mozno sa to fakt da aj inak riesit. Hlavne jej to zaraz od zaciatku, nech mala vidi, ze ten strach, ktory ma je iracionalny a ty s nim nesuhlasis. Ocko je dobry a ma sa tam fajn.

Fakt si to predstav s druhej strany, tvoje vlastne dieta nechce k tebe ist a ty si nic neurobil zle (male deti vedia spravit s komara somara, nechat samu mohol ist aj do zahrady a par minut ho nevedela najst proste a zlakla sa). Co by si si myslela? Urcite by si si myslela, ze to ma v tom veku nema zo svojej hlavy...

tilko
8. jan 2021

Jednoznačne ísť k psychológovi (dobrý, skúsený). Napísať otcovi mail alebo sms, kde popíšeš detailne, čo sa deje, keď dieťa pripravuješ k nemu a pýtať si vysvetlenie...pri odovzdávaní otcovi by bolo dobré mať pri sebe svedkov ... od psychológa dostaneš záverečnú správu, ak je dôsledný, mal by si dohodnúť sedenie s tebou, kde mu popíšeš a vysvetlíš situáciu, mal by mať sedenie s dieťaťom a bolo by dobré aby mal sedenie s ex a zároveň s dieťaťom (spolu, aby videl ich vzťah, spoluprácu...atď.)...maily alebo sms aj svedkov môžeš použiť na súde....bez dobrého právnika na súd nechoď ... je veľmi dobré mať na súde ako "obecenstvo" priateľov či rodinu...toto som opísala technické záležitosti ale otázka je ako to chceš vyriešiť pre pokoj dcéry....
ty musíš vedieť ako vychádzaš s ex, či mu dôveruješ, že sa o dieťa postará a či nechávaš budovať aj kladný vzťah dcéry k otcovi...a presne ak píšu vyššie ak ex nie je nejaký podivín a dcéru má rád a javí o ňu záujem, tak aj ty musíš popracovať na tom, aby k nemu rada išla...

juliatriscova
8. jan 2021

@evyka Ahoj, bola som v podobnej situácii. Moja dcéra odmietala ísť k exovi, nasilu ju brával. Jedného dňa som si povedala, že mu ju nedám. A viete čo spravil? Zavolal políciu a ta prišla k nám domov, do školy. Hanba pre mňa a dcérku. Nepomohla mi ani sociálka ani psychologička ani psychiatrička. Na sociálke mi povedali, že je jej otec a že na ňu ma právo, že dcéra si nemôže rozhodovať či k nemu pôjde alebo nie. Psychologička a psychiatrička dali za pravdu mne ale súd to nebral do úvahy. Ex ma dal na súd za marenie súdneho rozhodnutia a zo súdu mi prišiel list, že ak nebudem dodržiavať súdne rozhodnutie, tak mi dajú pokutu. Nedodržiavala som to a dostala som pokutu. Nezaplatila som ju a aj tak si ju vymáhali. Takže v tomto štáte sa spravodlivosti nedočkáte. A trpia najmä deti.

anjelicek26
8. jan 2021

btw. ja si vzdy myslim, ze deti robia hlavne take divadlo, ake im rodic dovoli. Takze ak ty ju nevedomky" posmelujes" a moc analyzujes a moc rozpravas o tom, ci k otcovi musi/nemusi a akceptujes taketo spravanie, tak len prilievas olej do ohna a mate cirkus pri preberani dietata. Ja som v tomto prisna, jasne by som povedala, ze dost a ides. Lubite ju ako rodicia rovnako, to jej stale opakuj. Ty si ina a ocko je iny - ale obaja ju lubite a chcete s nou travit cas. Ako pise kocka vyssie - sudy to vedia brat bez emocii a dopadne to blbo pre vsetky strany a hlavne pre dieta to bude uplny hokej v hlave. V tomto veku nevie este samostatne spracovat vsetky tieto emocie - dospelych medzi sebou. Ale vnima kazdu tu emociu.

maris5
8. jan 2021

Baby ti tu dobre radia.
K tomu prebratiu dietata, nebolo by lepsie keby si ju bral priamo zo skolky? Nebude sa moct na teba nalepit.

Syn 5 rocny, mal ist s manzelom na vikend k jeho rodicom. Ked zistili, ze ja nejdem urobil divadlo, plakal, nariekal. Ale ja som vedela, ze ho staci posadit do auta a o chvilu bude klud. Tak aj bolo.

stanulienkat
8. jan 2021

@juliatriscova jasne,ze sud mal pravdu. Otec je presne taky isty rodic ako ty,so vsetkymi pravami. Neviem si predstavit,ze by som sa niekedy mala natahovat o vlastne dieta.

vroni
8. jan 2021

@juliatriscova, ty si sa rozhodla, a co si ty zákon v tomto štáte? Nerešpektujes rozhodnutie súdu, nezaplatís pokutu, nedáš dieta... Fakt ukážka normálnej výchovy pre dieťa.... 🤦‍♀️

syslik81
8. jan 2021

to mas to iste ako ked dieta ide do skoly pri dverach krik plac lebo si tam ty a hned ako sa zavru dvere dieta ako vymenen ... proste nemozes diskutovat podat veci dieta zavret dvere a klud .. musis byt silna a neprejavovat city neukludnovat zbytocne dieta ... a hlavne nediskutovat ... to dieta tam musi a hotovo ... alebo dat v ten det dieta mame kamaratke etc a ist niekam prec aby si ho neodovzdavala ty

hipuska
8. jan 2021

Zažila, napíšem ti správu

evyka
autor
8. jan 2021
juliatriscova
8. jan 2021

@vroni ja nie som zákon ale matka.......ja najlepšie viem čo je dobré pre moju dcéru.....a urobila som správne........čas všetko ukáže...........teraz máme všetci pekný vzťah.............😉

lenka0714
8. jan 2021

Ja to mam, mala som úplne rovnaké, ex ma podla súdu malú každé 2 týždne na 4 dni, od je 2,5 roka, začiatky boli veľmi ťažké, aj teraz sú chvíľky, keď plače a hovorí, že nechce ísť k otcovi. Nehuckam ju, práve naopak, opakujem jej, že aj on ju ľúbi, chce byť s ňou... Ex sa vyhrážal a stále vyhráža striedavkou, dokonca si ju raz vzal aj nasilu, mala sa dogrcala, keď si ju berie odo mňa z bytu, tak stále plače....
Boli sme aj u psychologicky, mala chodí do škôlky od 2,5 roka (musela som nastúpiť do práce) a každé ráno plače, každé jedno ráno, pýta sa kto pre ňu príde... Je to ťažké, keď otec dieťaťa pozerá na seba a nie na dieťa

tosomja
8. jan 2021

A v prvom rade, nekricte a nedavajte na seba pred dcerou, lebo len ju zneistujete.

simca06022011
8. jan 2021

diskutujte o dietati s exom bez nej.. v klude.. vysvetli mu, ze sa ho boji, ked po tebe zjape pred malo a moze sa potom aj na kocky pokrajat, ona v tom momente k nemu nepojde... a ostatne co a prec.. to sa poradte s pychologickou.
Cim skor si tu situaciu medzi sebou ukludnite, stretavat sa budete, mozno aj dalsich 20rokvo, a budete vediet situacie vyrovnane riesit bez vystupov a pripadnych vysluchov dietata a aj nejakeho "nechceneho ohovarania", tym skor budete mat klud.
ja fakt za cely zivot dakuejm rodicom hlavne za to, ze ako rozvedeni rodica vsetko riesili s kludom a usmevom... nikdy som ich nevidela sa co i len pohadat, co i len cez telefon... aj ked sa hadali a tiez riesili kadeco.

evyka
autor
8. jan 2021

@lenka0714 áno, toto mám aj ja. Aj môj ex vidí len seba. Keby mu záležalo na malej, tak jej vyhovie a príde k nej. Tak ako ho o to žiada.

evyka
autor
8. jan 2021

@lenka0714 och, toto ma mrzí, že sa takto trápite pre niekoho, kto podľa všetkého vidí len seba... Tiež malej hovorím, že tatik po ňu príde, že sa budú hrať a tak. Ale nezaberá. Deti nie sú hlúpe. Držím palce,aby ste to mali už len lepšie...

evyka
autor
8. jan 2021

@evyka ďakujem za rady a vaše skúsenosti

evyka
autor
8. jan 2021

@stanulienkat to mi je jasné. Nie, nič som naňho pred dcérou nepovedala

lenka0714
9. jan 2021

@evyka ďakujem, držím prsty aj ja tebe, nech to čím skôr vyriešite v prospech dcérky

ljzozv
23. jan 2021

Sadnúť si bez dieťaťa a rozobrať to.
Dohodnúť sa, že najprv sa budú hrať u vás a nech ju motivuje, že čo má na hranie doma. Mohla by si ísť aj ty tam s nimi a nechávať ich viac a viac sa hrať samých.
Toto radila v jednej podobnej diskusii z vlastnej skúsenosti maminka a fakt sa.mi to ako nápad páči.
Ale to potrebuje obe strany , aby sa uvedomili, že sú tam hlavne pre to dieťa, ktoré má v hlavičke chaos.
Aj keď si to neuvedomuješ podvedome pravdepodobne trošku ideš proti otcovi. Nehovorím že naschvál. Len si myslíš, že ty vieš najlepšie, čo je pre dieťa najlepšie.

evyka
autor
23. jan 2021

@ljzozv nikdy som dcére naňho nič zlé nepovedala. Ona jednoducho s ním odmieta ísť. A už som sa snažila to s ním riešiť, no on len útočí, kričí na mňa a nadáva. Preto sa ho bojím a už teraz chcel malú vziať na silu. Odskočila od neho so strachom a schovala sa za mňa.