Povolí súd striedavú starostlivosť, keď dieťa s otcom nechce ísť?

Zodpovedané
6. jan 2021

Dobrý deň,

dcéra má 4 roky a s jej otcom spolu nežijeme. Brával si ju k sebe domov, no od istého času k nim nechce chodiť. Bráni sa, nechce sa obliekať.

Bývalý partner obviňuje mňa, vytvára konflikty a najmä chce požiadať o striedavú starostlivosť.

Môže to súd dovoliť, aj keď s ním dieťa odmieta ísť?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka striedavej starostlivosti neviem vopred uviesť, ako súd rozhodne. Každý prípad a hlavne každé dieťa je individuálne. Súdne konanie je pre deti veľká záťaž, sú vystavované psychologickým posudkom atď.

Vzhľadom na to, by som Vám doporučovala osloviť mediátora vo Vašom okolí a nastaviť spoločne s otcom styk s dcérou tak, aby to bolo v jej prospech a aby otec nebol ukrátený na svojich rodičovských právach. To, že sa dieťa odmieta stretávať s otcom musí mať príčinu, ktorú si viete pri mediácii za zatvorenými dverami s otcom vykomunikovať.

Často sú to banálne veci, ktoré sa deťom nepáčia a dajú sa ľahko odstrániť. Napr. dôvodom z praxe u dieťaťa, ktoré odmietalo styk s otcom bolo to, že cesta k otcovi trvala dlho a jemu sa nepáčilo sedieť v aute.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk