Platí vám muž výživné?

andreasmondrkova
5. jan 2008

platí vám muž výživné? ako to riešite?

wladka
7. jan 2008

andy, neplati 😠 .. ale o tyzden mame rozvodove.. tak sa to zase obnovuje.. predtym som tiez poziadala, uz v juni, bolo pojednavanie, aj tak neplatil.. asi som mala zajst na socialne, po ziadat o nahradne..by som bola lovataa 😅 ..neviem, ci sa to da.. ale ked mame rozvod, uz asi nie.. co ja viem.. tie ktore viete, IPnite mi 😉

ale je mozne,ak ti neplati tusim viac ako tri mesiace, zajst na socialne, poziadat o nahradne vyzivne.. vtedy to zaplati stat, a tvoj ex bude dlzny statu, a bude mu to musiet splatit.. a ked nezaplati, odsedi si to.. aspon tak, laicky co viem..

andrea1158
7. jan 2008

čaute. Treba podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru. Až potom je možné žiadať o náhradné výživné.

sorrelia
7. jan 2008

ahoj dievcence ...
no ja mam taky problem, babatko neni ece na svete, a my sme sa nezobrali, a ani sa brat nebudeme (ale to je na dlho)
je lepsie ked uzna babatko za svoje pred porodom ? lahsie sa vymaha potom vyzivne ? alebo je to jedno ?
a mate niektora skusenost s vymahanim vyzivneho od otca ktory nie je obcanom SR ?
ak o tom nieco viete prosim napiste

wladka
11. jan 2008

sorelia.. ja neviem, ale ked je otec zapisany, tak mozes vymahat vyzive..ked nie, tak nie.. a ked je obcanom ineho statu, to veru netusim..asi urgovat ten stat 😉 ..ale radsej sa popytaj.. to ja neviem

a zas,ja mam tiez otazku.. my spolu nezijeme rok, od jula sud urcil vysku vyzivneho, platil jul, august, a potom uz nie.. a v podelok nas caka rozvodove.. myslite si baby, ze by som mala skusit poziadat o nahradne vyzivne, od septembra co neplatil? do teraz? a myslite, ze by som mala..ci to je zbytocne?? hm? vdaka

andrea1158
15. jan 2008

sorrelia: samozrejme, výživné môže žiadať len od muža ktorý je otcom. Teda ak otcovstvo uznáva, možno ešte pred pôrodom ísť na matriku a tam urobíte súhlasné vyhlásenie rodičov o otcovstve. Matrikárke to takto presne povedz. Musíte tam však byť obaja OSOBNE, ale to je asi logické. Takto určené výživné má tú výhodu, že ho otec už nemôže ZAPRIEŤ. Horšie je, ak otec neuznáva otcovstvo, potom budeš musieť počkať až ked sa dieťa narodí a podať na súd žalobu o určenie otcovstva.

Wladka: Daj návrh na exekúciu výživného. Takýto návrh ti napíše právnik. K návrhu je potrebné doložiť 500 Sk kolok a 2x overenú kópiu rozsudku.

sorrelia
16. jan 2008

andrea1158
dakujem moc ... no na tomto sme nejak dohodnuty, uvidim ci ale dojdeme az na matriku 😒 ... ale ked prizna otcovstvo, sud mu automaticky vymeria vysku vyzivneho alebo bude sud kde sa budu musiet zucastnit obe strany ???
a bude mat moznost stretavat sa s babatkom ???

wladka
17. jan 2008

andrea, diky 😉 😉 .. a musi to pravnik, neda sa to niekde stiahnut? 🙂 ..

zuzu13
17. jan 2008

náhradné výživné poskytne štát, len vtedy pokiaľ ho povinný neplatí min. 3 mes.
čo sa týka exekúcie na výživné, dá sa vymáhať a čo je výhoda, je to prednostná pohľadávka, t. j. aj keby mal viac exekúcií, v prvom rade sa vymáha výživné...
no a ak otec nie je občan SR, ale má príjmy na Slovensku, môže sa mu siahnuť na mzdu, resp. zablokovať účet, alebo ak má nehnuteľnosť, tak sa mu siahne na ňu...ale ak nebýva na Slovensku, v zahraničí sa nič nevymôže...

vavka33
17. jan 2008

Moja kamaratka ma otca dietata v zahranici.Nezaplatil na vyzivnom uz tri roky ani korunu,mali sudy,ma prikaz to zaplatit a nic.Je aj tresne stihany,ale kedze zije v Polsku,nic mu nemozu-myslim exekutori,tak ako napisala zuzu

zuzu13
17. jan 2008

presne tak...exekútor koná len na území nášho štátu ...

sorrelia
17. jan 2008

uuuf noo pekne... v takom pripade mi hadam stat da nahradne vyzivne ak som to spravne pochopila ???

wladka
17. jan 2008

a este otazocka.. baby..please..

co je lepsie?? exekucia vyzivneho, ci nahradne?? poradte mi..otec dietata je SVK 🙂

zuzu13
17. jan 2008

wladka, náhradné výživné môžeš dostávať a aj exekúcia môže byť...exekútor bude vymáhať zameškané výživné + pravidelné mesačné výživné

zuzu13
17. jan 2008

len neviem ako je to s pozastavením náhr. výž, v prípade, že povinný zaplatí nejakú čiastku, resp. exekútor vymôže...

wladka
21. jan 2008

baby, ma napadlo.. moj ex nema ziaden majetok..asi je v tomto pripade lepsie nahradne vyzivne? co poviete?? co moze exekutor, ked nic nevlastni.. a aj kvoli rozvodu dal vypoved v praci, aby neurcili vysoke vyzivne.. takze,som mala totalneho blbca, sebca..ale co uz.. len to som chcela..preto som sa pytala.. ze co je lepsie..

adicka111
21. jan 2008

Neplatenie výživného je tr.činom, jedná sa o neplatenie výživného tri mesiace po sebe, ale aj nezaplatenie časti výživného ktorékoľvek tri mesiace v priebehu dvoch rokov.
* Zvyšujú sa trestné sadzby za neplatenie výživného - za neplatenie z nedbanlivosti z roka až na dva roky, za úmyselné neplatenie až na tri a za opakované neplatenie, alebo ak rodič neplatením vystavil dieťa nebezpečenstvu núdze až na päť rokov.
* V prípade výživného na maloleté deti sa znižuje suma, ktorú nemožno exekvovať. Dnes musí rodičovi zostať aspoň suma 1600 korún mesačne (ak je od neplatiča závislá iná osoba, navyšuje sa táto suma o 600 korún). Od januára sa zníži na polovicu, teda na 800 korún. Madej to zdôvodňuje tým, že štát musí prednostne myslieť na deti, u ktorých sa je často pre neplatenie výživného ohrozený ich vývin a zdravie. Exekvovať bude možné aj sociálne dávky.
* Od štátu budú môcť niektorí rodičia žiadať náhradné výživné:
- maximálne náhradné výživné bude 1,3 násobku životného minima /momentálne je životné minimum 5.130 Sk/
- dostane ho iba rodina, ktorej príjem nie je väčší ako 2,2 násobku minima pre členov rodiny
* Štát bude podávať trestné oznámenie na rodičov, za ktorých platí náhradné výživné, vymáhať od nich výživné bude s 25-percentným penále.

V prípade ak do vyhlásenia rozsudku otec dieťaťa splatí celé zmeškané výživné tr.konanie sa zastaví, takže mnohokrát je podanie trestného oznámenia najlepším stimulom na to, aby aj nemajetný a nezamestnaný otecko zrazu našiek peniaze na výživné.

Ja by som odporučila podať trestné oznámenie a zároveň požiadať o náhradné výživné.

wladka
21. jan 2008

adicka, vdaka.. uz mi je to jasne.. a to tresne oznamenie?? normalne policajtom, ci ako?? 😕

zuzu13
22. jan 2008

wladka áno na políciu...no a ak zaplatí, konanie sa zastaví...lenže ak si nesplní svoju povinnosť znova a min. 3 mes. zase nezaplatí, celý proces zopakuješ...

wladka
22. jan 2008

vdaka moc.. a treba vziat nejake papiere??

adicka111
22. jan 2008

potebujes mat rodny list dietata a pravoplatny rozsudok kde je uvdene, ze ma platit mesacne vyzivne v nejakej sume, ja by som ti radsej odporucila podat trestne oznamenie na prokuratutu, kde to v pisomnej forme cele uvedies, prilozis tie 2 doklady a potom bude predvolana na policiu ako svedok. Prokuratura sleduje policiu ako a ci si plnia svoju povinnost, velakrast totiz policajti tieto druhy tr.oznameni dosta flakaju, nestihaju lehoty, ked to ide cez prokuraturu, ta vtedy lehoty aj ich postup kontroluje a informuje ta, ze tvoje podanie bolo postupene na policii a "dozoruju" tvoju vec. Mozes ist ale aj osobne na policiu, len vtedy mozes ratat s tym, ze musis dlho cakat, kym sa "uvolni" prislusny policajt, ktory s tebou spise zapisnicu a opat aj tak este budes predvolana ako svedok tak ci tak.....vela krat /aspon ja s tym mam skusenosti/, otcovia deti su ovela viac ochotnejsi uhradit zmeskane vyzivne, ked je na nich podane trestne oznamenie, pretoze im realen hrozi "natvrdo basa" 😀 takze radsej vsetko vyrovnaju a na cas maju pokoj, na cas myslim preto, ze po vacsinou opat prestanu platiti a tento humbuk sa opat opakuje 🙄

wladka
22. jan 2008

adicka, vdaka moc.. am az privela otazok 🙂 .. a ta prokuratura.. nie som v obraze, to je aka? napisem teda tam.. 😉 .. okresna? alebo ako?

adicka111
22. jan 2008

ano, okresna, ty to normalne posles opstou na Okresnu prokuraturu do Nitry a budes cakat, kym ta vyrozumeju, ze to postupili na policiu. nezabudni vsak, ze musis mat pravoplatny rozsudok/t.j. s peciatkou zo sudu, ze je pravoplatny/

tu je kontakt na Vasu prokuraturu:
Okresná prokuratúra Nitra
Damborského 1
949 99 Nitra 1

037/6524 041-3, 6522 730

fax:
037/6522 723

Podateľňa - úradné hodiny

pondelok-piatok: 7.30-15.30

vedúci pracovníci OP Nitra

okresný prokurátor
JUDr. Igor Seneši

037/6522 723

námestníčka okresného prokurátora

Jana Bahýlová
037/6522 724

vavka33
22. jan 2008

Tak tej mojej kamoske stat nedal ziadne nahradne vyzivne,stale cakaju,ze to henten jej byvaly mumak zaplati.Aj stat sa bude vykrucat kym sa da.Oni maju plnu hubu reci,co vsetko poskytnu a figu.
Wladi,pockaj na sud,a tam to vsetko povedz,ale najskor to rozober so soc.pracovnickou,co by mala mat tvoja mala pridelenu.
No a ten tvoj byvaly by mal zaplatit vyzivne so sapatnou platnostou od datumu,od kedy to mal platit.Ak nezaplati a nema majetok siahnu mu na vyplatu,ak nerobitak na soc.davky a ak to nebude stacit,ci nebude platit,bude sa to vliect a potom ho budu trestne stihat a hrozi mu vazenie.Ale peniaze ty neuvidis len tak lahko,ak ich nezaplati on.Mrzi ma to,ale poznam vela bab,co tak skoncili.A furt sa tahaju po sudoch.Tak je najlepsie,aby si sa s byvalym porozpravala a povedala muze mu hrozi basa.A bude mat zapis v registry trestov,s cim sa aj tazko zhana praca.

andrea1158
22. jan 2008

wladka: trestné oznámenie môžeš napísať akokoľvek, nemusí mať žiadnu formu, len v závere uved vetu: žiadam, aby som bola do 1 mesiaca upovedomená o urobených opatreniach. Ako ti radí adicka, pošli ho poštou, alebo ho podaj osobne cez podateľnu. Stačí ked tam uvedieš, že rozsudkom tým a tým zo dňa..... bol zaviazaný platiť výživné a od kedy neplatí. To je všetko.

sorrelia
26. jan 2008

neviete mi prosim poradit ???
resp. nema s niekto skusenost ?

moj priatel je z CR nevzali sme sa ale babo chce uznat za svoje, lenze mam obavy ci bude platit vyzivne
tak neviem ci sa da vyzivne vymahat sudne a ci sa aj dakeho prava a peniazkov dovolam (inak na nahradne vyzivne namam narok lebo on nema trvaly pobyt v SR ale CR) tak som z toho strasne zufala ☹ ☹ ☹

maca793
26. jan 2008

výšku výživného si daj určiť a aj súdne potvrdiť súdom v mieste bydliska, vyhneš sa tomu, že ti nebude platiť, aj keď si to poviete len medzi sebou. ja by som išla na úrad ku kurátorke a tam jej vysvetlila celý "problém", tá ti určite poradí a myslím si, že spíše s tebou aj žiadosť o platenie výživného, ktorú podá osobne na súde a v tejto veci sa bude konať. tak to mala aj moja kamarátka, tá nežije so svojim partnerom, s ktorým má dieťa, ale súdne ma podloženú vec o platení a navštevovaní dieťaťa.

sorrelia
27. jan 2008

maca a je ten kamaratkyn partner obcan SR ? Lebo ak je tam je postup omnoho jednoduchsi (aspon co som zatial citala)

andrea1158
28. jan 2008

sorrelia: tak v prvom rade musíš mať k dieťaťu určené otcovstvo, až potom môžeš začať s vymáhaním výživného. Takže v prvom rade si s priateľom pohovor, kedy pôjdete na matriku urobiť súhlasné vyhlásenie rodičov o otcovstve. Treba ísť na matriku v obvode, kde sa dieťa narodilo. Potom, ked on už bude zapísaný ako otec, môžeš začať uvažovať o možnostiach vymáhanie výživného - ak otcovstvo uzná, predpokladám, že sa aj dohodnete na výživnom a dohodu daj potom schváliť na súd. Ak sa nedohodnete, musíš ísť cestou súdneho vymáhania výživného.

sorrelia
28. jan 2008

adi
tak urcenie odcovstva a matriku planujem vybavit este pred porodom ak sa bude dat... nuz a potom, potom sa uvidi
A DAKUJEM ZA CENNE RADY !

andrea1158
29. jan 2008

sorrelia: niet za čo, rado sa stalo. Najlepšie urobiť vyhlásenie o otcovstve k ešte nenarodenému dieťaťu - teda ako som písala na matrike podľa tzv. 2. domnienky otcovstva (matrikárka už bude vedieť o čo ide).