Rozvod s cudzincom a dieťa

30. jún 2023

Skúsim tu, ale budem hľadať právnika.Bola som vydatá za Taliana a dieťa sa narodilo v IT.Zili sme spolu do jeho 5 r.potom prišlo k odluke a rozvodu v IT.Zostala som tam žiť sama so synom stretávanie prebiehalo.
Cez pandémiu som sa vrátila so synom na SK.Momentalne má 15 r a jeho otec podal žiadosť na súd, aby mu bol syn zverený.Syn je v puberte, otec je najlepší, ide na mesiac k nemu.Uz si pozerá školy kde prestupi v IT.Nemusim písať ako sa cítim.
Máte niekto skúsenosti ako dlho také súdy módu trvať, na čo sa prihliada?Na Slovensku sme 3,5 r
Je mi jasné, že syn má za chvíľu 18 r a sám sa rozhodne kde chce žiť:(

zmrzlinka2021
30. jún 2023

A prečo neumoznis synovi zit s jeho otcom?

januska12323
30. jún 2023

S tým veľa nespravíš, jedine sa rozprávať so synom. Je dobrý otec?

walentina7
30. jún 2023

Nechala by som syna nech si vyberie kde chce žiť aj študovať.

olimuc
30. jún 2023

V jeho veku, hlavne na jeho prianie a potom ako dlho kde zil, je velmi pravdepodobne, ze mu sud vyhovie…

autor
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 si matka, lebo nerozumiem tej otázke? 10 r som ho vychovavala sama okrem pár dní prázdnin, ktoré strávil s otcom.Teraz je v puberte najradšej by žil sám, keď mu niečo doma vytknem hneď povie, že otec by mu to dovolil.
@olimuc tiež si myslím.Uvazujem, že ak by to tak malo byť som ochotná sa do IT vrátiť len mám tu rodičov majú blízko k 70 tke už raz oplakali, že sme tam žili neviem si predstaviť, keby som povedala, že sa sťahujeme späť.
@januska12323 neviem či je dobrý otec.Syn nebol hladný, bity asi je dobrý otec tak ako som ja dobrá matka🙂teraz, keď je vypiplany mi to príde ťažko

zmrzlinka2021
30. jún 2023

Je to takmer mladý muž. Umožní mu ísť k otcovi, študovať v Taliansku. Veď neprestávas byť jeho matkou. On nie je tvoj majetok

haley7897
30. jún 2023

Otázka je, chce tak veľmi žiť s otcom, alebo mu chýbajú väzby, priatelia a celkovo zázemie v IT? ako by zareagoval keby si mu navrhla presťahovať sa spolu naspäť? Slovensko musí byť pre neho veľká zmena. Ja si neviem predstaviť vytrhnúť (hlavne staršiu) dcéru z prostredia kde žijeme a ísť na Slovensko. Priatelia, iný školský systém, iný jazyk (ak aj vie slovensky it je pre neho prvý jazyk). Tak ako teba ťahalo domov na Slovensko, jeho to ťahá domov tam... Teda, len tipujem...

miiceencoovaa
30. jún 2023

Ahoj, ja rozumiem, že ťa to trápi, predsalen je to tvoje dieťa, o ktoré si sa dlhé toky starala sama…ale zas ak má možnosť odísť za otcom do IT a študovať tam, tak by som mu v tom nebránila. Mal by možnosť študovať v zahraničí, čo je obrovská príležitosť. Nie každý mladý človek ma možnosť odísť študovať do zahraničia. Ja by som sa tam na tvojom mieste tiež naspäť presťahovala a poprípade vzala aj rodičov, keď už majú svoj vek. Veď v IT je krásne a určite by sa im tam páčilo.

tosomja
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 tebe by nebolo ľúto, že po 10r kedy sa starala len mama, zrazu ti povie dieťa, že chce ísť bývať k otcovi? Mne by srdce puklo, hlavne, keby som vedela, že som sa starala a dala všetko aj nemožné, ľúbila, fúkal obuté kolená, v noci nespala keď bolo choré a teraz zrazu mu mám len tak umožniť v 15r odísť, lebo on chce byť radšej a otcom.
Ale áno, keby som vedela, že je to dobrá voľba, že by mal lepšiu školu, lepšie uplatnenie a sám by sa tak rozhodol, tak by som súhlasila.
A je dosť pravdepodobné, že aj súd tomu vyhovie.

autor
30. jún 2023

@haley7897 neviem to posúdiť.Skor pubertálny vzdor on je kamarátsky hneď si tu našiel kamarátov, študuje na talianskom bilingvaly.Nevyzera, že mu chyba život v Taliansku.Len posledné mesiace otec povedal, otec kúpil, až prišiel s tým, že otec chce súd.Ked som sa medzi rečou spýtala čo si o tom myslí, že áno chcem ísť do IT otec už aj školu pozeral
@miiceencoovaa nemôžem zobrať rodičov neprežili by to:(majú doma psa, záhradu ani by som ich tam neuzivila.Mam jedine šťastie, že viem pracovať aj v IT viem reč, som kaderníčka spravila som si tu salón, ale pre mňa to nemysliteľné nechať syna odísť a vidieť ho raz za čas.Vzdala by som sa salónu a išla tam, ale čo rodičia?Jeho otec bol medzitým ženatý, už je rozvedený má 6 r dieta žena býva na juhu nestretáva sa s dieťaťom.
Ja som roky žila pre syna nikdy som si nikoho domov nepriviedla ja viem, že súd sa môže ťahať roky, ale vôbec som s takouto alternatívou nečakala a s chladným postojom syna áno, išiel by som za ním:(možno si reálne nevie predstaviť stále co by to obnasalo, že sa bude musieť rozhodnúť, ale je mi zle už 3 dni

lucylaw
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 Prosím ťa ty máš deti? Máš osobnú skúsenosť so situáciou, ktorú popisuje autorka? Lebo žiadna matka by podľa mňa nedokázala inej matke napísať, že veď jasné, vzdaj sa dieťaťa a pošli ho stovky kilometrov ďaleko za otcom, ktorý na neho väčšinu času z posledných 10 rokov kašľal a tá matka bola na výchovu sama..Ja som rozvedená matka 8-ročného syna, exmanžel sa so synom stretáva, ale nepretrhne sa nijako a presne tohto sa bojím od samého začiatku, že keď bude syn v puberte, bez ohľadu na to, ako jeho otec teraz na neho sere, mi potom povie, že chce ísť bývať k nemu, lebo u mňa doma sú nejaké pravidlá a chcem od neho, aby si plnil nejaké povinnosti, zatiaľ čo jeho otec od neho nechce nič..Žiadna milujúca matka by s týmto nebola ok..

rebrambora
30. jún 2023

Nechaj predsa rozhodnut syna, ku komu chce ist

tosomja
30. jún 2023

Porozprávaj sa so synom. Čo chce a na ako dlho. Lebo toto je len tak nezvratné rozhodnutie.
Chce žiť s otcom a a teba vídať len raz za čas? Ako si to predstavuje?
Povedať že radšej by šiel k otcovi, to je také... pubertálne, v hneve možno.

vero96
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 ja si vždy myslím, že Ty už nedokazes nijako prekvapiť a stále prekvapíš. Musíš žiť veľmi smutný život, keď toto píšeš.... ale nie, nežiješ! Ty si hrdá krestanka, čo mala sex až po svadbe, žije dokonaly život s manželom snov a rozdáva takéto cenné rady na počkanie.......... viac, takych ako Ty, želam tomuto svetu 🙂

martinkatinka
30. jún 2023

Teraz je idealny cas to vyskusat. Nech tam ide na 2 mesiace na prazdniny a bude vidiet ake to je byt s otcom dlhy cas .. mozno zmeni nazor....

haley7897
30. jún 2023

Ach neviem, toto je veľmi ťažko práve pre vek. Je už veľký. Podľa mňa z toho cíti voľnosť pri otcovi, zrejme je benevoletnejsi ako ty, už keby len preto aby mal syna na svojej strane, je môže, že si ho "kupuje" co na deti aj teens platí. A potom aj kultúra, iný životný štýl v IT, iná mentalita... Porozprávaj sa s ním co ho najviac ťahá naspäť, či by bolo reálne spraviť nejaké kroky spoločne. Z právneho hľadiska ti neporadím. Predpokladám, že podal na súd v IT co automaticky skôr nahráva jemu. Ak tak by som zvazila spraviť urýchlene to isté na Slovensku, skúsila vybaviť nejaké súdne obmedzenia aby nemohol byť otcom odobrany z tvojej starostlivosti a odvedeny z krajiny. Nejaké predbežne opatrenie? ale tu neporadím tiež čo, kde, ako konkrétne vybaviť a koľko to trvá, sama na Slovensku nežijem a teda sa neorientujem. (skus právnu skupinu, niekde tu taka je) minimálne sa tým dá natiahnuť čas. Otázka ale je, či to stojí za to, či to akurát nenastrbi vzťah so synom (nehovoriac o jeho otcovi, ale popravde začal s tým on...).

tanyag
30. jún 2023

A s ex manželom si sa o tom rozprávala? Či to máš len od syna? ja by som si najprv túto informáciu overila u otca tvojho syna...pretože jedná vec je to, čo chce syn a ďalšia, či s tým otec súhlasi.
Ak som dobre pochopila z tvojho príspevku, že s tým prišiel syn, že otec chce súd a už aj školu pozeral 🤔

vroni
30. jún 2023

Vieš čo, som matka a veru tebe nerozumiem. Úplne kľudne si dieťa v počiatku puberty zobrala a odvliekla cez tri krajiny, lebo TY si sa rozhodla, ze to bude lepšie. Teraz ti puká srdce, ze decko chce ist naspäť. Mne by pukalo srdce z môjho sebectva vytrhnúť dieťa zo známeho prostredia, odvliect ho uprostred krízy kamsi preč a čakať, ze sa prispôsobí. Tvoje sa evidentne neprisposobilo. A teda, ked počítam dobu na SK a dobu v IT, tak mi to vychádza jednoznačne v prospech IT. Asi by som silno uvažovala nad presťahovaním späť. Podľa mňa (ako laika nepravnika) nemáš šancu "donútiť" dieťa ostať na Slovensku (donútiť formou súdneho rozsudku)

tosomja
30. jún 2023

@vroni a od jej ex nebolo sebecké, že až po rokoch sa zobudil, že chce syna do svojej starostlivosti? Mal ženu, bol spokojný, teraz nemá ani 6r syna, tak potrebuje jeho?
Ani tomu nerozumiem.

vroni
30. jún 2023

@tosomja, asi bolo. Neviem. Možno ho chcel nechať skúsiť, možno súdy cez coronu nefungovali poriadne a možno mu fakt nechýbal, lebo mal iné dieťa, neviem. Nejaký súhlas zrejme dal, keď sa mohla vrátiť na sk s dieťaťom. Aký a za akých podmienok... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

autor
30. jún 2023

@vroni súď, keď budeš v mojej koži.Ano, vytrhla som ho z jeho domova, lebo boli kaderníctva zatvorené a nemala som z čoho pár mesiacov žiť čo som mala našetrené som minula.Okolo nás pol ulice zomrelo na Covid bola som zatvorená so synom doma a nevedela kedy uvidím rodičov a čo robiť či zostať či odísť.Kedy budem môcť znova pracovať...bývali sme v Bologni okolo nás bol najhorší priebeh pandémie.Ex mi finančne pomôcť nechcel.
Teraz, keď je rozvedený a na sklonku 50 tky si spomenul na syna.Muzovi nevadilo, že syna beriem na SK bola tu lepšia zdravotná situácia.Ked tam bol syn bol s jeho rodičmi a on v práci, ex žena...všetko bolo prednejšie ako syn, ale prázdniny tam trávil na polovicu nikdy sme si nerobili napriek.Tento rok mu zomrela matka otec je starší pán a muž zistil, že mu chyba syn bývajú všetci v jednom dome
@tanyag áno, povedal mi, že si uvedomil chyby a chce syna späť a spraví všetko preto, aby tam žil

autor
30. jún 2023

Poslal mi fotku on už podal papiere na súd.

juliet86
30. jún 2023

ja ti radim najma.psychologa pre seba si zohnat teraz. drz sa

tanyag
30. jún 2023

Keď už je podané na súde, tak čakaj papiere. Potom sa k tomu vyjadrí, že nesúhlasiš, nemusíš...určite sa budú pýtať aj na názor syna...a nechaj nech súd rozhodne...ak to bude v prospech teba, syn sa s tým bude musieť zmieriť...ak to bude v prospech ex, budeš sa s tým musieť zmieriť ty...a potom hľadať možnosti ako byť so synom čo najviac...buď sa vrátiť späť do IT a žiť tam, alebo ostaneš na Slovensku a syn bude chodiť k tebe...iné ti asi ani neostáva...neviem, čo by si chcela v takomto prípade robiť...

zmrzlinka2021
30. jún 2023

@vero96 ďakujem a áno, som šťastná aj keď takých ľudí nemáš rada. Prajem ti radosť, lásku, prijatie a potom sama začneš mať ľudí rada

zmrzlinka2021
30. jún 2023

@lucylaw pre mňa vždy je podstatnejšie dieťa ako moje ego. Dieťa nemôže za vzťah rodičov, ale má právo sa rozhodnúť byť s otcom. Dieťa nie je môj majetok. Všetko čo preň robím, robím z bezpodmienečnej lásky, nie preto že ho uvaznim vo vzťahu so mnou. Obaja sú rodičia. A ak má dobrý vzťah so svojím otcom, netreba búchať do stola.

zmrzlinka2021
30. jún 2023

@tosomja podstatné je, čo chce dieťa. Za tri roky sa jej syn zdvihne sám a ak si s ním pokazí vzťah, môže úplne od nej odísť.

lucylaw
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 Ešte raz sa spýtam - máš deti? A keby si bola v autorkinej situácii, tak by si bola úplne v pohode s tým, že 10 rokov si sa o dieťa starala sama a on sa zrazu v 15 rokoch rozhodne, že chce byť s otcom, ktorý na neho tých 10 rokov kašľal? Aj keď nepochybujem, že ty by si s tým so svojim spôsobom zmýšľania bola určite v pohode, keďže ty ešte aj žene, ktorá má jasné dôkazy o mužovej nevere, ale ten ju popiera, napíšeš, že treba veriť mužovi, lebo veď ten by jej predsa nikdy neklamal 🙈

zmrzlinka2021
30. jún 2023

@lucylaw Mam pocit, ze citas moje prispevky (co ma tesi, lebo ta to zaujima aky mam pohlad), ale celkom nevies chapat kontext a suvislosti, co pises, a veci vytrhavas z kontextu. Teda - vyberas a spajas vety tak, ako ti to vyhovuje, aby si mohla sa do mna navazat a v podstate si dokazovat, ze si lepsia, spravnejsia, mudrejsia.

Nebudem ti v tom branit, si lepsia matka, lepsi clovek, ziskavas toto "ocenenie" a napno si ho uzivaj. Ako sa hovori "ty mas pravdu, ja mam pokoj".

PS: vsetko v zivote, co tvrdime a komunikujeme vyplyva z toho, co sme zazili, cim sme si presli, ake zranenia si nesieme. Ak si si presla sklamanim zo strany tvojho manzela, nevycitam ti to a plne ti rozumiem, ze nedoverujes.

lucylaw
30. jún 2023

@zmrzlinka2021 Tvoje príspevky si nedá nevšimnúť, keďže prakticky nikdy s tebou nikto v ničom nesúhlasí, ale ty si ideš vždy svoje..

Aj teraz, spýtam sa ťa jednu úplne jednoduchú základnú otázku a ani na druhýkrát nie si schopná na ňu odpovedať..Takže vieš, čo pre mňa sú celé tieto tvoje litánie, čo tu vypisuješ? Len BLA, BLA, BLA..

Ja nepotrebujem žiadne ocenenia ani nič podobné, čím som si ja prešla, do toho teba nič, len nemám rada, keď niekto vo veľkom radí štýlom "Čo by bolo keby sa toto niekedy stalo mne", pritom reálna skúsenosť žiadna..Takže pridaná hodnota odpovede/rady = absolútne žiadna..