Rozvod. Urobila som dobre?

priroda44
7. jún 2012

Ahojte, v prvom rade chcem vysvetliť dnešnú registráciu, na koníka chodím už pár rokov, mám riadny nick, niekoľko stovák príspevkov, pár rokov sa dokonca pravidelne stretávam s niektorými užívateľkami. V prípade záujmu, môžete kontaktovať admina, ktorý to môže potvrdiť. Len nechcem pod starým nickom rozoberať môj problém.

Včera som po cca mesačnom rozhodovaní podala návrh na rozvod. Som mama skoro dvaapol ročnej dcérky na rodičovskej dovolenke. Problémy v manželstve nastali cca na jeseň 2011, ale boli to len záležitosti ohľadom peňazí, nedorozumenia. Vyvrcholilo to na konci apríla tohto roka, kde sa mi manžel priznal, že už s nami nechce byť (viac menej som mala tušenie), dôvodom bolo to, že sa hádame a on je nešťastný, vadili mu na mne drobnosti ako napr. To, že som málo ambiciózna a pod. Toto rozhodnutie utvrdil fakt, že stretol ženu, s ktorou by si vedel predstaviť budúcnosť. Absolútne nerieši momentálnu situáciu, nechce byť do budúcna s nami, rieši si len stretnutia s priateľkou.
Bývali sme v byte, ktorý sa toho času predáva (pre nedostatok financií na splátky). Nevieme v ňom existovať spolu, buď sa hádame alebo mlčíme. Na čas odišiel ale po cca troch týždňoch sa vrátil domov.

Cieľom tejto témy je poprosiť o radu, prípadne Vaše skúsenosti. Stále váham, či som urobila dobre, váham, či sa odsťahovať hneď alebo ostať v byte kým sa nepredá, aj keď jeho prítomnosť veľmi ťažko znášam.... Prosím ako ste prežívali sťahovanie, ako to znášajú deti v takomto veku, bojím sa tiež ako vyžijem z rodičovského príspevku (od toho apríla mi nedal ani cent, urobil nákup potravín). Peniaze v hotovosti mi dá, ak odídem z bytu. Je pravdou, že moc financií nemá, je v mínuse, máme dlhy....

Ďakujem

dada1212
7. jún 2012

@priroda44 ak je to medzi vami tak ako píšeš, tak sa nič nedá robiť, len ten rozvod.
čo sa týka sťahovania, myslím že tvoje dieťa nemá ešte nejaké veľké sociálne väzby na mieste kde bývate, je ešte malé, takže by problém nemalo mať, horšie je to napríklad s deťmi v školskom veku ak musia aj zmeniť školu.
a či odísť hneĎ, ak máš kam alebo si to vieš zariadiť kam, tak odíd aj hned, načo sa takto trápiť kým sa byt predá.´
a financie, však o pol roka by si mala nastúpiť do zamestnania, bude ti platiť aj výživné, nejako to zvládneš. malá už nie je najmenšia, možno aj teraz by si už mohla niekde brigádovať, neviem kde budeš bývať, ale skús osloviť aj škôlku, ak bude cez leto otvorená, tak by ti možno dieťa zobrali, lebo veľa detí ostáva cez školské prázdniny doma a do škôlky nechodia. a ty by si mohlo zatiaľ chodiť aspoň na brigádu. prípadne ak vyriešiš škôlku, tak sa vrátiť aj do zamestnania.

lentilka29
7. jún 2012

odid a zabudni...niekde inde zacni odznova,neries minulost.bude to tazke,ale zvladnes to.

ani3012
7. jún 2012

@priroda44 v prvom rade si nemala písať,že máš ešte jeden nick,pravdepodobne ťa bloknú ty nebudeš môcť reagovať ☹
škoda,že tu nie je možnosť vložiť príspevok zo svojho nicku ako anonymný .....

a čo sa týka rozvodu. mne povedala v manžel.poradni,že rozvodom sa problém nerieši,len ho nahradím druhým: alimenty,bývanie,deti....ťažko povedať,či si urobila dobre alebo zle,vidieť,že ťa rozvod trápi ale to všetko ukáže až čas...

priroda44
autor
7. jún 2012

@dada1212 ďakujem za príspevok...čo sa týka sťahovania, rodičia mi prerábajú podkrovie, ktoré ešte nejaké tie 2 týždne minimálne potrvá, všetko tiež záleží od financií a voľna mojich rodičov. Dcérka bude mať v auguste 2,5 roka, skúšala som si obvolať škôlky, no žiaľ nie sú miesta. Budem skúšať ešte v septembri ako mi povedali. Ja sa viem vrátiť do môjho zamestnania.

priroda44
autor
7. jún 2012

@lentilka29 presne ako píšeš, najjednoduchšie by bolo odísť a časom zabudnúť ale momentálne je to dosť ťažké aj keď sa snažím si to už tak nepripúšťať 😔

priroda44
autor
7. jún 2012

@ani3012 manžel aj ja sme za to, že manželská poradňa je bezpredmetná, tak je to napísané aj v návrhu. Teda skôr manžel, povedal, že to by bolo iba na chvíľku a zase by sa všetko zlé vrátilo 😕

lentilka29
7. jún 2012

@priroda44 chapem

katusska1
7. jún 2012

@priroda44 ja viem presne ako to znasaju deti v tomto veku - moja maminka je rozvedena od mojich 4 rokov, a z toho pekla (pred aj pocas rozvodu) si nepamatam absolutne nic... bolo to az take hrozne, ze som na to radsej zabudla... a mama presne to iste, keby si neprecitame nejake papiere zo sudu, tak ani nevieme, co sa dialo... len obcas mam nejake neprijemne zablesky spomienok... rozvod bola v nasom pripade velmi spravna vec 🙂

dada1212
7. jún 2012

@priroda44 tak to máš dobré, že sa môžeš do práce vrátiť, budeš mať kde bývať a máš ešte aj podporu od rodičov.
koľko žien ak chce urobiť takýto krok nemá kde ísť bývať a rodina im nepomôže ani morálne ani finančne.
určite to nejako zvládneš, okrem toho máš pred sebou ešte celý život, takže je dosť pravdepodobné, že si ešte nejakú kompletnú rodinu založíš a budeš šťastná.
vždy lepšie ako sa trápiť celý život v partnerstve, kde to vôbec neklape. tým potom trpia všetci, nielen manželia, ale aj dieťa to veľmi vníma.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
7. jún 2012

@priroda44 robis dobre, tie dva tyzdne vydrz a sup k rodicom. Jasne ze nejaky smutok mesiac dva budes pocitovat a dcerka asi tiez ale to prejde a po nejakom case budes rada ze to dopadlo ako to dopadlo.
Skusala si aj sukromne skolky? Mas moznost aby ti to stat preplatil do cca vysky 240 EUR takze by si zvladla aj sukromnu popri praci...pripadne opatrovatelku

nina55
7. jún 2012

@priroda44 podla mna si sa unahlila. Aj ked je tvoja momentalna situacia taka aka je a vsetko nasvedcuje tomu, ze inej cesty niet = vzdy je aj ta ina cesta. Radsej si mohla pockat, ako sa situacia bude dalej vyvijat. Ja by som urcite nevesala hlavu a nehadzala flintu do zita. Rozviezt sa je to najlahsie a najjednoduchsie. Skôr by som hladala cestu, ako tymto tazkym obdobim prejst bez co najmensich strat. Snazila by som sa byt na manzela privetiva (aj ked viem, ze je to pre teba velmi tazke) a cakala by som, ako sa to dalej vyvinie. Mozno sa priatelky nasyti, vrati sa s5 k rodine a bude robit vsetko preto, aby odcinil to, co urobil

anjelicek26
7. jún 2012

@priroda44 - podla toho co pises, je manzel nestabilna jednotka, ci financne, ci citovo, od takeho ak sa da, ruky prec. Rodicia ti pomozu, budete mat strechu nad hlavou , ty pohladaj sukromnu skolku, zacina ich byt dost, alebo opatrovatelku, stat preplaca 270€ - a sup nazad do roboty. Ziskas tym financnu nezavislost a uz nebudes tak panikarit, ze o s vami dvoma bude. Oddelte ucty, predanim bytu splatte dlhy a zacnite s cistym stitom.

Podla toho, co pises, je k tebe citovo chladny, nemate si co povedat a taketo veci sa uz bohuzial nezmenia 😖 Ked sa rozhybes, budes vediet, co dalej - tak sa ti ulavi. Ono je to blby pocit "visiet" vo vzduchu.

priroda44
autor
7. jún 2012

@alenah31 ja sa nechcem hádať, lenže s ním je proste zaťažko, on má nemá rád a je hrozne zaujatý mnou, všetko čo urobím je zlé, či po dobrom či zlom, či komunikujem či mlčím.

priroda44
autor
7. jún 2012

@lujza123 ďakujem za informáciu, toto som ani nevedela, že sa to dá riešiť aj súkromnou, teraz sa u nás v meste rieši petícia na vybavenie jaslí, tak uvidím či to prejde

priroda44
autor
7. jún 2012

@nina55 určite som sa unáhlila, to priznám ale tu nebolo na čo čakať. X krát mi povedal, že nám to nikdy fungovať nebude a miluje inú ženu a chce byť tak šťastný, povedala mu to aj nejaká osoba, že jednoducho naše šťastie sa naplnilo dcérkou a to je všetko. Takže nemohla som ďalej čakať, keďže nemám žiadne financie od neho. Včera mi povedal, že peniaze mi dá až po rozvode 😔

priroda44
autor
7. jún 2012

@alenah31 byt predávame ale nejaká hotovosť neostane, keďže z toho vyplatíme hypotéku

nina55
7. jún 2012

@priroda44 to je krute. Neunahlil sa aj on? Myslel to vazne, ze prachy az po rozvode?

priroda44
autor
7. jún 2012

@nina55 celkovo si myslím, že s tým všetkým nie je až tak vyrovnaný ako rozpráva

lujza123
7. jún 2012

@priroda44 hej a praveze je to takto ovela lahsie lebo tie sukromne byvaju velmi pekne a ked doplatis zo svojho nejakych 50 EUR tak nieje co riesit..a mozes s toho preplatit aj opatrovatelku..len musi mat zivnost..horsia je situacia ked mas 3 rocne dieta , prispevok ziadny a v skolke ti povedia ze nieje miesto (moj pripad) teraz pracovat mozem a aj pracujem, co bude v septembri ked bude mat tri neviem..300 eur za sukromnu ma zabije

nina55
7. jún 2012

@priroda44 vidis, prave preto by som sa snazila byt prijemna a mila nanho. Mozno to bude len nejaky jeho ulet, ktory bude neskôr lutovat.

irriss
7. jún 2012

@priroda44

Ahojky...pokud se tu uz setkavame na MK, jak pises - delsi dobu..a prispivas..urcite se "zname" a znas me stanoviska k podobnym pripadum..
Ja jsem za OSOBNI rozhodnuti (a radikalni), t.j. kdy neradi nikdo, - ani kamaradka a ani maminka.. 😉
Pokud jsi se rozhodla SAMA...zkus se vratit do daneho obdobi, kdy k rozhodnuti dosllo...a napis si to na papir, tak, at to vidis, nejen "slysis ve svem "ja".. 😉 To, co ted slysis ve Tvem vnitrku jsou ted uz hlasy vicesmerne a misene ...pochyby, zraneni, bolest, uzkost,strach z budoucnosti...a ted se ti to vsechno micha dohromady..
1. rada:
Vezmi si tuzku a papir nebo si zaloz denicek a tam si PIS, co Te k cemu vede v techto poslednich dnech a nasledujicim obdobi- tak, aby kdyz se dostanes do extremu jako "dnes" a zacnes pochybovat, aby sis vzpomnela PROC to bylo tak dulezite a jednosmerne rozhodnuti...

Casto se stava, kdyz nabydeme odvahy a udelame zavazny krok, ze nas oprepadne pocit uzkosti a pochybovani..musis tomu zamezit a pokud jak uz jsem napsala, ses rozhodla SAMA a bez trucovani 😉 , rozhodla ses spravne 🙂 🙂 🙂

To, ze Ti chce dat penize, az pote , co odejdes z bytu, bych kvalifikovala jako "vydirani"...a neverila bych

p.s. Zakon (kdysi davno), ale snad se nic nezmenilo umoznoval tento paragraf:
Narok na zabezpeceni pro nerozvedene manzele.... 😉
zeptej se advokata, pokud nemas financni prostredky, existuji organizace, ktere v pripade nouze pomahaji - v CZ je to napr. Bily kruh bezpeci..

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kveta
7. jún 2012

@priroda44 Mas narok na prachy od neho aj pred rozvodom.. tvrdenie, ze prachy dostanes az po rozvode moze byt povazovane dokonca za vydieranie.. on Ti nema co urcovat kedy dostanes prachy.. a radila som vela babam, co sa rozvadzali, ale ANI JEDNA nedostala svoje prachy, ked sa to takro casovo oddalovalo.. byt Tebou stopnem predaj bytu /potrebuje predsa aj Tvoj podpis/, kym sa nezacne spravat financne korektne.. tak si aj milenka rozmysli, ci chce chlapa s hypotekou na krku.. ;) neukracuj sa financne.. mas svoje prava a paky ako ich uplatnit.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskatt
7. jún 2012

@priroda44 na vyzivu malej ti prispievat musi nie len po rozvode, ale aj pocas trvania manzelstva...............

ingulka1
7. jún 2012

Ahoj. V prvom rade musim povedat, ze rozhodnutie je skutocne iba a iba na tebe, ty si ta, ktora s nim zije a ty si ta, ktora bude zit bez neho. Podla mojho subjektivneho nazoru si sa rozhodla spravne. podla toho, co si sem napisala, muz, ktory ti povie, ze s tebou nechce byt, ze ta uz nemiluje a nasiel si frajerku - este k tomu, po takej kratkej dobe a nema ani najmensi zaujem, aby Vas vztah fungoval, za takeho chlapa sa neoplati bojovat. a co sa tyka dietata, tentokrat je to postreh z vlastnej skusenosti - ver, ze pre dieta je sto krat lepsie, ak bude vyrastat bez dusnej atmosfery a bez hadok, pretoze nie je nic horsie, pre dieta, ako zit v neustalych hadkach. cim je starsie, tym horsie to znasa. Tvoj manzel je podla mna nezodpovedny clovek, ktory na tebe hlada alibisticky chyby, aby si ospravedlnil, ze sa na teba vykaslal. takze, posledne slovo mas samozrejme ty, ale urcite si urobila dobre, v niektorych veciach zena hrdost maz jednoducho musi, aby si mohla byt v buducnosti stastna. ak nie si stastna ty, nebude ano tvoje dieta. co sa tyka penazi, tak ako tu uz pisali, za chvilu zacnes robit, alimenty ti posielat musi, takze snad to nebude take zle. drzim ti palce a drz sa 🙂

p.j.jacky
7. jún 2012

@priroda44 ahoj som v rovnakej situacii,Ale muz podal o rozvod.Cakam co bude s bytom,ako to bude s peniazmi.
a myslim ze si dobre urobila,ak muz je presvedceny,ze uz nieje cesty spat vo vasom manzelstve.V podstate tak isto mi to povedal aj moj muz..drz sa je to tazke a bude to tazke...sama to prezivam. ☹

priroda44
autor
7. jún 2012

@nina55 ono sa to tak celkom nedá, keď niekto príde po pár dňoch strávených s milenkou a ešte s ním mám aj milo komunikovať...ako ja sa snažím ale po tom všetkom čo mi urobil, som radšej väčšinou ticho a vyhýbam sa mu

nina55
7. jún 2012

@priroda44 ano, mas plnu pravdu. Je velmi tazke byt prijemny, ked vies ze s nou stravil niekolko dni. Za seba ti mozem povedat len tolko, ze s mojim muzom sa tiez rozviedla manzelka. Ked som sa s nim dala dokopy ja, vravel, ze je s nou uz cca 5 rokov rozvedeny. Zacali sme spolu chodit a zrazu sa dozviem, ze mu ona zacala telefonovat pod rôznymi zamienkami. Chcem este podotknut, ze pri rozvode bol ON odporca - takze dodnes nechape, PRECO sa s nim chcela rozviest. Rano sa rozlucili, dala mu pusu a po obede, ked prisiel z prace bola odstahovana aj s detmi.
Neviem co ju to napadlo, ale zrazu mu zacala telefonovat pod roznymi zamienkami..........-nejdem rozvadzat. Skoncilo to az vtedy, ked o5 zazvonil mobil a moj chlap s nou samozrejme nechcel hovorit a dal mi telef. do ruky. Velmi razne som jej vysvetlila, ze si dalsie telefonaty neprajem. Dopadlo to pre mojho muza katastrofalne. Starsia dcera s nim prerusila kontakty, dokonca ho nepozvala ani na svadbu. Mladsiu dlhsie spracovavala, ale dopadlo to rovnako ako so starsou. Z roznych zdrojov som sa nakoniec dozvedela, ze ONA si myslela, ze sa oni dvaja daju o5 dokopy. Staci ti??????? Ved ona bola ta, ktora sa chcela rozvadzat a nakoniec sa chce s mojim muzom dat dokopy????? ...ako fakt sorry, ale toto nepochopim.