Je možné zrušiť striedavú starostlivosť?

Zodpovedané
23. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Máme striedavú starostlivosť týždeň/týždeň. Otec pracuje na tri zmeny a dieťa musí chodiť k starým rodičom spať. Víkend je dieťa u otca.

Týždeň je u mňa. Som na RD a tehotná. Syn je prváčik. Od začiatku školského roka máme samé problémy. Nosí poznámky napr. že je pomalý a nepočúva pokyny, nestíha atď. Pani učiteľka ma kontaktovala, čo sa deje v škole a následne chodíme do CPPPaP. Boli sme u neurológa a tam je to ok. Neurológ odporučil psychológa, tak chodíme.

Problémy stále trvajú. Neviem čo bude, keď pôjde v septembri do ďalšieho ročníka.

Je možnosť zrušiť striedavku, aby som syna dostala do svojej starostlivosti?

Minulý rok ešte syn do školy nechodil, dala som na súd žiadosť na zrušenie striedavej starostlivosti a nakoniec to skončilo mediačnou dohodou. Vtedy som apelovala na to, že je syn v 3 domácnostiach a ide do školy a potrebuje zázemie a vhodné stabilné prostredie, keď je z neho prváčik. Ďalej som apelovala na to, že syn ani nespáva u otca, ale u starých rodičov celý týždeň a víkend u otca.

Keď má otec poobednú zmenu, tak so synom ani nie je. Bola som jediná, kto bol proti striedavke. Na mediácii sa dohodlo to, že vraj keď bude mať otec poobednú, tak môže byť syn u mňa. Ale nie je tomu tak. Teraz je prváčik a riešim samé problémy len ja. Otec má to, čo chcel - striedavku, výživné platiť nemusí a ostatné má na saláme.

Čo môžem robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že už máte mediačnú dohodu, ktorú však chcete zmeniť lebo nefunguje, odporúčam osloviť mediátora, u ktorého ste Váš problém riešili.

V prípade, že ak k mediátorovi nedôverujete, môžete osloviť iného mediátora, ktorému Vašu situáciu vysvetlíte. Neviem na základe poskytnutých informácií relevantne posúdiť Vašu situáciu, keďže mediácia prebehla, avšak pravdepodobne uvedené problémy a obsah mediačnej dohody neboli dodatočne prekonzultované a odsúhlasené oboma stranami.

V prípade, že sa pomery a situácia syna zhoršila, tak je možné podať nový návrh na zrušenie striedavej starostlivosti, kde popíšete aktuálnu situáciu a priložíte napr. vyjadrenie psychológa. Je možné osloviť aj znalca z oboru psychológie alebo psychiatrie v rámci vypracovania znaleckého posudku.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk