Styk otca s trojmesačným bábätkom

lea_2
20. jún 2022

Ahojte, mate tu niektora skusenosti ako casto vam sud urcil styk otca s dieťaťom? Maly mal 3 mesiace a je iba kojeny. Otec maleho nemal o syna od zaciatku zaujem, ale chcela by som si dat na sud o vyzivne a teda urcite urcia aj nejaky styk. Ako dlho trvalo kym sa to cele vyriesilo sudnou cestou? Cize asi za kolko cca mam ocakavat ze mu budem maleho davat. A kolko vam trvalo kym sa spravili testy dna? Sudom, nie súkromne. Bolo mi povedane ze sudom to moze trvať velmi dlho, aj polroka.

viestta
20. jún 2022

@lea_2 na vyzivne tak ci tak potrebuješ potvrdiť otcovstvo len súdom nariadeným testom ak otec otcovstvo popiera.

slovakboy
20. jún 2022

@lea_2 neviem ako to chodí na sudoch ale do troch rokov ho nedávaj preč od seba iba ak by otec bol ochotný s ním byt často a vznikol by medzi nimi blízky vzťah.

lea_2
autor
20. jún 2022

@viestta ano viem, preto má zaujima kolko ten proces asi trva.

pribinak
20. jún 2022

@lea_2 tak môže aj rok,

podľa toho či domnelým otec bude ochotný uznať otcovstvo aj bez testov, alebo bude musieť sudca nariadiť vykonanie testov

Najskôr sa určí otcovstvo a až potom zverenie, výživné a styk.

lea_2
autor
20. jún 2022

@pribinak otcovstvo neuzná bez testov, aj keď donre vie, že je maly jeho 🤦🏽‍♀️

nessa123
20. jún 2022

@lea_2 tak môjmu partnerovi trval súd o výživné 2 a pol roka a teda hlavne preto, že jeho bývalá stále niečo vymýšľala plus sudkyňa si dávala termíny súdov raz za pol roka 🤷‍♀️

lea_2
autor
20. jún 2022

@nessa123 a potom vam bolo vyzivne doplatene? Lebo som pocula aj take, ze vyzivne mi bude platit iba od toho mesiaca kedy podam na sud, ale aj take, ze vyzivne musí doplatiť od kedy sa maly narodil

pribinak
20. jún 2022

@lea_2 Hm, tak potom len cez testy a fakt to môže trvať dlho.

Ale má to aj výhody, kým nie je zapísaný v RL dieťaťa, tak nemusíš mu dovoliť aby sa stretával s dieťaťom

abbey1
20. jún 2022

@lea_2 Ja by som dobre zvážila, či chcem, aby bol taký človek zapísaný v rodnom liste dieťaťa a hlavne, aby mal na neho nárok.
Zváž si dobre, či ti možné výživné za to vôbec stojí.

nessa123
20. jún 2022

@lea_2 on musel doplácať, ale len od momentu od kedy začal súd. Spätne sa dopláca max za 3 roky dozadu plus musí byť na to dôvod. Napr. že dieťa trpelo, matka/otec sa nevedeli dostatočne starať, takže tým že druhý rodič neplatil sa dostávalo do núdze. Ale samozrejme, že ak aj súd rozhodne o doplatení, neznamená to, že zaplatí. Hádam teda má charakter, ale ono sa to potom rieši súdnym exekútorom čo môže byť tiež na dlho, alebo trestným oznámením, ktoré ale nerieši doplatenie výživného, v tomto prípade môže ísť do väzenia, ale doplatiť nie je povinný. V každom prípade držím palce lebo súdnictvo a celkovo systém na Slovensku je na zaplakanie.

pribinak
20. jún 2022

@nessa123 v tejto veci nastal posun. Ak povinný neplatí, druhy rodič di vybaví náhradné výživné. Zvyšok je už na polícii či na exekútorovi
Náhradné výživné sa veľmi zjednodušilo a urýchlilo

dominikak4
20. jún 2022

Ahoj, konanie o určenie otcovstva je automaticky spojené aj s konaním o úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu. V jednom výroku súd určí otcovstvo a v ďalších upraví výkon práv k nemu. Pri takto malých deťoch je styk vždy za prítomnosti matky a len na pár hodín v daný deň a to podľa režimu dieťaťa, čas styku navrhneš ty ako matka podľa režimu dieťaťa, ale ak otec o dieťa nejaví záujem, tak súd môže rozhodnúť aj tak, že styk otca s dieťaťom neupraví a určí len, že sa dieťa ponecháva v starostlivosti matky a určuje sa výživné, ak máš nejaké ďalšie otázky kľudne napíš správu. Čo sa týka dĺžky konania tak pri malých deťoch je zrýchlený režim a súd musí rozhodnúť do 6 mesiacov.

nwnw
21. jún 2022

@abbey1 presne za rok natahovaciek po sudochba 100€ dostane a cely zivot sa o ne dotahovat s nejakym xichtom a este jej zle bude robit. Radsej bez otca, ked je otec krepy.

lea_2
autor
21. jún 2022

@nwnw
@abbey1 Nestoji mi to za to jeho blbe vyzivne, radsej od neho pokoj. Ale on ma iba recicky ze ma o maleho zaujem, odkedy sa narodil ho ani nedosiel pozriet, mesiac pred porodom sa na nas vykaslal, Odvtedy sa ani raz neopytal ci maly volaco nepotrebuje, jak sa ma atd..nekupil mu absolútne nic. Ale tvrdi ze ma o neho “velky zaujem a velmi sa chce starat”. Takze vobec nemam istotu, ze neskor neda na sud on, keby sa ja teraz na to vykaslem. Spravil by to len preto aby spravil zle mne a nie preto ze ozaj chce syna

lea_2
autor
21. jún 2022

@dominikak4 dakujem za odpoved 😊 cez den sa ozvem

janickacrazy
21. jún 2022

@lea_2 u nás to trvalo cca 6 mesiacov

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz