Výška výživného na 3-ročné dieťa

1. aug 2022

Ahojte, dcérka len začiatkom roka bude mať 3r, v septembri už škôlka. Zatiaľ máme s manželom posledný ultimátum ale myslím si že z toho bude spísanie návrhu na rozvod... už sme sa o tom veľa rozprávali... dôvody teraz vynechám ale chceli by sme sa dohodnúť. Rozvod, predaj bytu, rozdelenie majetku. Dcérku chcem do osobnej starostlivosti, žiadna striedava starostlivosť..doteraz s tým súhlasil so slovami "čo by som s ňou vedel robiť ak by bola so mnou".... dcérka so svojim otcom nevydrží ani doma, hrať sa a pod., vrieska od malička keď príde svokra. Rozprávali sme sa aj o výške výživného. Zo začiatku by som bývala s dcérkou u mojej maminy ale určite by som chcela podnájom neskôr... manžel ten bude bývať u rodičov uz "navždy" podľa mňa..
Zarába zavisle od odmien v čistom medzi 950-1100€.
Ja sa vrátim do roboty budem o par stoviek menej. Čo hovoríte na 150€ výživné?

zuzana9393
1. aug 2022

Ja mam 150€ pri jeho prijme 1000€. Tolko som ak ziadala. Ale mala som zabezpecene byvanie. Schvalili by mi ak viac keby ziadam, podla slov sudcu. Takze uplne kludne ziadaj aj 200€, kedze budes mat vyssie naklady.

mogaa
1. aug 2022

pokiaľ bude porovnateľný plat, tak si zrátaj náklady na dieťa a polovicu ty a polovicu on....

jumama
1. aug 2022

Vies, kazda zmena vyzivneho musi byt cez sud. Ziadaj viac. Co sa ti do150 Eur zmesti? Otec byva u rodicov, plati im aspon nieco? Alebo vsetky peniazky bude mat len na svoj zivot? Mozno ti sud neprizna viac, ale aspon skus. Vravim ti to preto, ze moja sestra mala na dve deti 50 Eur, jej muz mal vybaveny invalidny, preto tak malo… A cely zivot musela mat dve prace, ak chcela detom nieco dopriat. To nielen, ze je dieta malicke, ze nic take mu netreba…. ak usetris, mozes jej odkladat. Ale napr. kazdy skolsky rok sme mali vydavky okolo 400 Eur - na vseliake platby do skoly, vybavenie do skoly - zosity a niektore ucebnice sa kupuju, pracovne listy a jazykove ucebnice, platby do ZUS, aj kruzky vseliake ked budes dieta chciet dat su drahe… Plus dieta ako rastie kazdu sezonu menis oblecenie, topanky…. Aj za obycajnu druzinu - skolsky klub sa plati mesacne, asi v kazdej skole inak, ale plati. Vzdy tam chcu peniazky aj do triedneho fondu, aj do fondu v tom skolskom klube na rozne tvorive materialy…

dievcacitajucelist
1. aug 2022

@jumama 50€ na dve deti???? To snáď nie je pravda...a to som si myslela, že môj ex je hnusná sviňa lebo platil 80€ na dve deti, ale vidim, že sú horší...tvoje sestra je v mojich očiach super žena, že dokázala vychovať dve deti aj keď dostávala takú "almužnu" od ex

lady_hurts
1. aug 2022

Daj si dokopy všetky výdavky. Z takého platu by ti malo 150€ v pohode prejsť.

dominika0126
1. aug 2022

@dievcacitajucelist Môj otec platil na mňa a dvoch súrodencov 99€, čiže 33€ mesačne pri dosť vysokom plate.

evabb35
1. aug 2022

S nástupom do škôlky sa výdavky ešte zvýšia. Škôlkar potrebuje viac oblečenia, vždy potrebuje v škôlke ešte oblečenie rezervné na prezlečenie, pyžamko, ku tomu uterák, posteľná bielizeň, pršiplášť....potrebuje už aj viac hygienických potrieb, ďalšie prezuvky, športovú obuv a tú obuv treba dokupovať každých pár mesiacov, takže aj na začiatku zimy, aj ku koncu zimy už často môže treba nové snehule a obuv, prezuvky treba nové každých 6 mesiacov...nehovoriac o tom, že občas niečo stratí, čiapku či rukavice, ponožku ...nástupom do škôlky zvýši sa chorobnosť takže pribudnú platby v lekárni za lieky, rôzne výživové doplnky, prípadne očkovania, rôzne poplatky u lekára, u zubára...samozrejme aj keď chodí do škôlky potrebuje kúpiť aj nejakú stavebnicu, knižku, časopis, čím bude dieťa staršie vyššie výdavky v papiernictve, hoci do školy ešte chodiť nebude už bude lepiť, strihať, kresliť, modelovať z plastelíny...pripravovať sa do školy pomocou rôznych pracovných zošitov...škôlkárske obdobie nie je lacné, už môže začať chodiť aj na rôzne krúžky, do prípravky...

modry1985
1. aug 2022

@evabb35 Po prečítaní tvojho príspevku človek až " zmeravel ". Dcéru v škôlke mám , od 3 rokov , má doma oblečenia na 2 deti , ale aj tak priemerne na jej oblečenie nedám viac ako 40 - 60 eur mesačne ( to je 500 - 700 eur ročne ) 3 ročnej treba tak cca 2x ročne obmieňať číslo ale to neznamená že ak má 98 , doma nemôže nosiť aj 104 alebo 92 , a nehovorím o tom že takmer každá návšteva nosila ešte , legíny ružové , trička s princeznou , svietiace topánky a i....až kým som to nezadrhol pretože jej šatník nenafúknem........Ak niekomu nestačí 150 eur výživné + nezdaniteľná čiastka + prídavky na dieťa ( ktoré by bez dieťaťa nikto nemal , takže je to príjem na dieťa ) + vlastné zdroje ktoré na dieťa dá a má doma 3 ročnú " škôlkárku " asi niekde robí chybu......3 ročné dieťa ak má stáť 150 eur otec + 70 až 150 eur matka ( či pôjdeme na polovicu alebo zoberieme do úvahy aj čas rodiča ) + 70 eur nezdaniteľna + 30 eur prídavok na dieťa , tak ja už neviem.
Autorke : 150 eur je normálna čiastka pri príjme 1000 eur a 3 ročnom dieťati.....

evabb35
1. aug 2022

@modry1985 a to som ešte nespomenula, že počas škôlky už deti začínajú športovať, takže už sa kupuje odrážadlo, bicykel, lyžiarska výstroj, plavecké potreby, už sa kupujú turistické topánky...škôlkári už sú členmi športových prípravok, kde len členské mesačné v prípravke rodinný rozpočet zaťaží patrične.

modry1985
1. aug 2022

@evabb35 jasné ak to zoberieme tak že doma chcema mať dieťa čo bude chodiť v 3 rokoch na futbal , hádzanú , lyžiarský , plavecký , tanečný a ešte aj na kunf-fu tak iste......Zvačša si dieťa však vyberie jeden dva krúžky ktoré aj tak 3 ročné polovica neberie , ale budiš ....ale v návrhu na výživné treba dať prirodzene že nové lyže , snowbord , bicykel s hrajúcou melódiou , prilbu s pozláteného diamantom obloženého materiálu...Zarobím násobne viac ako prispievateľka ale moje dieťa si lyže na lyžovačku požičia za 15 eur.......plavecký stál 100 eur na 4 mesiace , a záujmový krúžok 250 eur na rok t.j 20 eur / mesačne......

evabb35
1. aug 2022

@modry1985 my tu v BB máme plaváreň vynovenú, takže aj plavecká prípravka je tu drahšia a o tenisovej prípravke sa radšej ani nebudem zmieňovať...len som chcela načrtnúť ten škôlkársky voľnočasový svet, ktorý v nasledujúcich rokoch príde a preto je dobré počítať do rodinného rozpočtu aj s takýmito výdavkami. Samozrejme sú aj takí škôlkári, ktorí chodia len do škôlky, však dnešné škôlky už organizujú plavecké a lyžiarske výcviky.

autor
1. aug 2022

Ďakujem za názory len viete keď ešte k tomu reálne nedošlo neviem presne do centu koľko výdavkov bude....lebo máte pravdu... škôlka, obuv, oblečenie, časom pomaly nejaké krúžky, poprípade lieky, hygiena...
Ale mám otazku... súdu treba aj vyčísliť výdavky?Alebo keď sa dohodneme na sume medzi 150-200€ max. Tak bude odo mňa súd vyžadovať nejake vydokladovanie?

modry1985
1. aug 2022

Áno ale primerané príjmom t.j ak niekto zarobí 1000 eur , nedá si na oblečenie 200 eur mesačne a 200 eur záujmový krúžok....ak sa budete rozvádzať vám aj deťom pôjde životná úroveň dole....( prevažne ) a ak si dáš nereálne náklady na dieťa koľko by si chcela míňať na dieťa.....ale tvoj príjem ani príjem budúceho ex sa so životnou úrovňou ktorú maš narátanú nezhoduje.....tak to ostane len pri chcení.....300 eur s božou pomocou narátaš.. .aj keď bude otázka bez bývania a energii ktoré nemáš ako vydokladovať.....a mnoho výdavkou budeš brať len hypoteticky ( dieťa ti ešte na žiadny záujmový krúžok nechodí a strava / oblečenie / lieky ak netrpí chronickými chorobami bude problém....voľnočasové aktivity pri príjme o pár stovák menej ako 900 až 1100 eur ako si napísala zo svojho príjmu budeš financovať len obmedzene .......čiže ak povieš že chceš ísť do Karibiku s dieťaťom je síce pekné ale opýtajú sa ťa či si do Karibiku chodila aj s manželom......je rozdiel počitať výdavky pri príjmoch okolo 1000 eur a rozdiel pri 3000.....dieťa môže vyskakovať len tak vysoko ako dovolí príjem ( oboch ) rodičov.......takže pero papier a skús či 300 eur bez vlastného bývania narátaš ....mohla by si.....

sense
1. aug 2022

Najlepšie je ak sa dohodnete, a nechať si to súdom napísať do rozsudku. Plus sa môžete dohodnúť ze náklady nad rámec bežných výdavkov si rozdeliť, napr okuliare, neskôr ak bude nutný strojček, pripadne lyžiarsky výcvik.

matabb73
1. aug 2022

Ak sa dohodnete, netreba nič dokladovať. Dáte si súdom schváliť rodičovskú dohodu. Ja som mala vypísané sumy čo ma koľko stoji a doklady len o väčších výdavkoch ako je nájomné za byt. Aj túto položku si pomerne dávaš do nákladov na dieťa. 150 až 200 Eur je primeraná suma. Môžeš si dat požiadavku nech otec platí 2/3 výdavkov keďže ty budeš dieťaťu venovať viac času. Toto radila jedna právnička tu na MK.

petricka22
2. aug 2022

@modry1985 nechcem sa hadat, ale matka predsa zabezpecuje aj stravu a byvanie… takze sa s prehladom dostavame na ciastku 150 + 150 + 70… ci? Myslim, ze aj niekde vyssie… ale je to na dohode obidvoch a aj na moznostiach. Mne teda pride v poriadku pri jeho plate 200€ mesacne…

modry1985
2. aug 2022

@petricka22 200 + 200 + 70 eur + 30 Eur.....500 eur trojročné dieťa .....čo to bude ak bude mať 15 rokov a prídu záujmové krúžky , angličtina , doučovanie , a i....1500 eur / dieťa ?

evabb35
3. aug 2022

@modry1985 No len teraz pôjde ešte všetko cenovo hore, všetko bude drahšie a terajšie výdavky už o rok budú neaktuálne. A zase u staršieho dieťaťa zase výdavky budú v niečom zase nižšie. Už nebude tak rásť, takže obuv už nebude potrebovať novú tak často ako v tomto veku. Možno ani doučovanie nebude potrebovať.

modry1985
3. aug 2022

@evabb35 čiže od teraz deti budú stát 3 ročné 500 eur....6 ročne 700 eur a 15 ročné 1000 eur ? Tak veľa štastia rodičom s prjmom okolo 1000 eur....nie 3 ročne dieťa v rodine kde zarábajú ona 800 on 1000 a sú rozvedený dieťa nemôže stáť 500 eur....v rodine kde ona zarába 3000 on 4500 áno.....deti môžu vyskakovať do takej výšky do akej výšký pípne výplata na účtoch rodičov.....ešte raz bavíme sa o prispievateľke kde on má 1000 eur ona o pár stovák menej....výživné sa nevyrátava s predpokladom ale z reálnych výdavkov detí ( v terajšom čase nie o rok dva ) a z reálnych možností rodičov.....

evabb35
3. aug 2022

@modry1985 skús ešte raz si prečítať môj predošlý príspevok a trocha sa nad tým zamyslieť

petricka22
3. aug 2022

@modry1985 to uz trochu prehanas. To nikdo neziada ani tu nespomina. Ale ak mas zapocitat byvanie, energie, stravu na kedneho clena domacnosti, tak sa dostaneme kludne na 400€. Myslim, ze tato ciatka sa ale s pribudajucim vekom vyrazne nezmeni. Takze sa ani vyzivne nemusi zvysovat do takych extremov, ako spominas.
Preco si ma od ust odtrhat len matka s dietatom a muzovi musi ostat na byvanie a stravu dostatocne vela, tak nech sa aj on uskromni, za to dieta su zodpovedni obaja. A to nehovorim o tom, ze matka je teraz na par rokov priputana doma k dietatu, ze osobny zivot 0 bodov.

matabb73
3. aug 2022

@petricka22 s ním nemá zmysel diskutovať. Mňa v jednej diskusii presviedčal, že ho dieťa stojí 100 Eur. Žiadne argumenty nebral do úvahy, stále si mlel svoje.

antonia15
3. aug 2022

@zuzana9393 super pre vás ale zaujímavé...u mňa 4ročné dieťa plat otca 2100€ v čistom a schválili 200€

petricka22
3. aug 2022

@antonia15 vzdy je to o ludoch (rodicoch). Tiez poznam takych, ktori ututlaju kazdy prijem, len sa tvari, ze nic nema a na dve deti plati 150€. Pri tom pozemok kupeny, veselo si stavat ide. Ale potom su tu aj muzi, ktori sa prenesu cez svoje ego a myslia na vlastne deti a od takych si prosit nemusis, ale da sa s nimi rozumne dohodnut. A platia slusne vyzivne, aj ked nemaju sami rozpravkove platy…

antonia15
3. aug 2022

@petricka22 vystihli ste to...ale tento príjem bol dokonca aj súdom preukázaný a otec sa hral na chudatko, že nemá z čoho platiť viac pričom pred časom si kúpil auto za 10 000€...ja už som to úprimne nechala tak a ten chudák sa nakoniec odvolal...

zuzana9393
3. aug 2022

@antonia15 a kolko ste ziadali?

petricka22
3. aug 2022

@antonia15 ved toto, ti chlapi si stale neuvedomuju, ze cez tie vsetky hadky a dotahovacky, cez to vsetko zapieranie penazi, najviac na to doplatia ich vlastne deti. Je strasne smutne, ked si chlap dopraje auta, dovolenky a neviem co a jeho dieta chodi v rozpadnutych teniskach.

modry1985
4. aug 2022

@evabb35 to je v poriadku len si mýliš dojem a pojem....na súde nikoho nezaujíma čo si mysliš že bude stáť ale tvoje reálne náklady.....a ešte raz si prečitaj čo autorka žiada....a aké su jej pomery ( aj bytové ) a aký ma príjem ona / on.....

modry1985
4. aug 2022

@petricka22 od 2 a pol roka som s dieťaťom aj ja a nemám ten pocit aby som bol pripútaný reťazov k domácnosti...a osobný život 0......ale to je už asi každého iný názor - niekto starostlivosť o dieťa berie ako trest niekto ako výhodu.....

evabb35
4. aug 2022

@modry1985 čo mám rozvedených v okolí, tak bývalí manželia si po rozvode museli zohnať ešte prácu navyše, aby finančne zvládli platiť výživné a boli v šoku z výdavkov svojich detí, o ktorých do rozvodu nemali ani poňatia, keďže to celé finančne ťahali ich manželky a starí rodičia zo svojich dôchodkov, teda rodičia ich manželiek. Jednoducho v nefunkčných manželstvách muži výdavky detí vôbec neriešia. Vždy som považovala za vrcholne trápne všetky tie ťahanice ohľadom zvýšenia výživného cez súd žiadosti o zvýšenie výživného pre neplnoleté deti pred nástupom do školy, pred nákupom zimného oblečenia ...