Aké sú moje práva a povinnosti po rozvode?

Zodpovedané
24. okt 2022

Dobrý deň,

som po rozvode a chcela by som sa opýtať na moje povinnosti a práva. Bývalý manžel je práceschopný, zdravý a produktívny.

Je po rozvode povinnosťou exmanželky nájsť náhradné ubytovanie bývalému manželovi a platiť mu výživné?

Čo v prípade, ak sa dohodnú na striedavej starostlivosti a matka zarába viac ako otec?

Je v takomto prípade povinný rodič s vyšším príjmom doplácať druhému rodičovi rozdiel, aby malo dieťa rovnakú životnú úroveň?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podmienkach slovenského právneho poriadku žiadny zákon nestanovuje povinnosť bývalého manžela nájsť náhradné ubytovanie druhému bývalému manželovi. Ohľadom výživného je však situácia iná - podľa § 72 zákona o rodine platí, že:

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov."

V praxi ide najčastejšie o prípady, kedy manžel trpí zdravotnými problémami, ktoré pochádzajú z manželstva, v dôsledku ktorých nie je schopný sa sám živiť. Alebo manželka sa starala o spoločnú domácnosť na úkor svojej kariéry....

V prípade striedavej starostlivosti je na rozhodnutí súdu, či výživné stanoví alebo nie. Ak je hrubý nepomer medzi životnou úrovňou rodičov, uloží rodičovi s vyššou životnou úrovňou vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu v čase, keď je dieťa u druhého z rodičov, ktorý takúto životnú úroveň nedosahuje.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz