Výživné z invalidného dôchodku

veronka1984
14. nov 2020

Dobrý deň chcem sa opýtať či niekto my nevie poradiť.svagor ja invalidný dôchodca dôchodok poberá 150€ z toho má platiť výživné na dve deti po 24€.da sa s tým niečo robiť???

pribinak
14. nov 2020

@veronka1984 neviem kde dotyčný býva 🤷‍♀️

veronka1984
autor
14. nov 2020

@pribinak ja som chcela radu od niekoho čo sa s tým dá robiť a nie blbé debaty o Tom aký je on a jeho žena je svätá keď odišla od chorého človeka a teraz ešte by chcela viac keby ostala s ním tak by mala celých 150€

zalka
14. nov 2020

@pribinak ak si nepostrehla tak ja som neodsudzovala, ale zisťovala, a tiež som jej napísala, že platiť musí. A že mu majú pomôcť a nie ho živiť. Toť len také pripomenutie.

veronka1984
autor
14. nov 2020

@pribinak už som písala okres Sabinov

pribinak
14. nov 2020

@veronka1984 však som ti poradila. Hľadajte mu prácu ktorú zvládne, skúste rekvalifikačné kurzy, skúste nejaké aktivačné prace.
Ja neviem robiť zázraky

pribinak
14. nov 2020

@zalka to že sa ti min názor nepáči, je tvoj problém. To že to znie tvrdo nie je odsudzovanie, ale pyta je sa či poukázanie na fakt či sa ti to páči alebo nie
24e, je pod zákonným minimom, to je fakt, môžeš sa hnevať koľko chceš
A už mi nepíš, nebudem odpovedať. Idem spat

zalka
14. nov 2020

@pribinak ako rozkážeš.

pribinak
14. nov 2020

@veronka1984 písala si že tam byvas ty, ako mam vedieť, že aj on.

https://www.profesia.sk/praca/adecco-slovakia/O...
Pozrela som na minútku profesiu, je tam toho viac. Určite by sa niečo dalo vybrať

veronka1984
autor
14. nov 2020

@pribinak ďakujem za ponuku len si trochu prečítajte všetko a potom posielajte ztp určite neberú

zuzinapipina
14. nov 2020

@veronka1984 ja by som skor poradila spraviť nejaky kurz účtovníctva alebo it, alebo nieco co sa da pekne homeoffice robiť, tak ma vacsiu šancu mozno nájsť si prácu, a prispevok v hmotnej nudzi nemoze poberat? Aspon kym si nespraví nejaky kurz, viem ze aj urad prace prepalaca nejake.

veronka1984
autor
15. nov 2020

@zuzinapipina vieš čo on nieje na také účtovníctvo nemá NATO hlavu on skôr manuálne robiť.on Max poslať mail a niečo nájsť na Google kalsika chlap

maciatkolulu
15. nov 2020

@veronka1984 ono určite by znela inak otázka, švagor je ztp a ma nízky príjem, ako mu pomôcť, ako či sa eur. dá robiť niečo s výživným 24 eur... No nedá. Je to skôr na dohode medzi ním a ex. Keď robil v Nemecku a oficiálne, tak ma snáď aj nárok na nejaké peniaze, či? Na toto sa treba zamerať, na čo všetko má nárok. Deti a výživné a co s tým, no ja neviem. Utopiť? 🙄😉Raz je otec, tak je otec a 24 eur nestačí ani na malý nákup. Sú jeho, sú. Takže hľadať možnosti iným smerom a. Nie na výživne.

zuzinapipina
15. nov 2020

@veronka1984 a u vás neni v meste chranena dielňa? Náhodou?

fidorka7
15. nov 2020

@veronka1984 no, pravdepodobne si v čase hojnosti neplatil odvody ani tu, ani v nemecku, však? a ani si nič neodkladal... to je realita, takto sa v 90.rokoch bežne fungovalo. Len žiaľ nikto nepomyslel na to, že zostarne, alebo sa mu niečo zdravotne prihodí... A toto vidím dnes na úrade veľmi často a bude horšie, lebo práve tí vtedy tridsiatnici pôjdu o 2-3 roky do dôchodku a som teda zvedavá na to z čoho budú žiť. Každý má vypočítaný taký dôchodok, aké si platil odvody / a ako dlho/. Prepáč, ale keby mal tvoj švagor riadne a v potrebnej výške odvody zaplatné, dnes má dôchodok iný - či už zo SR,a lebo z nemecka.
A čo sa týka výživného, platí ešte málo, zákonom stanovené minimálne výživné na 1 dieťa je 30% sumy životného minima.

hindakus
15. nov 2020

@veronka1984 no jedine pracovať. Zametať cesty, utierať podlahy, dokladať tovar. Vyberať poplatky na zachodoch na stanici. Aj to musí niekto robiť, vacsia hanba je sediet doma a neuzivit deti. A že ho nechala žena? No asi ho nechcela ziviť, tak ako ho nechcete živit vy....

zalka
15. nov 2020

@zuzinapipina vieš si predstaviť účtovníka, s ktorým nevieš komunikovať? On má problém s rečou, to zadávateľka písala.

@fidorka7 hm... nemyslím, že odvody neplatil. Lebo ak by neplatil tak nemá nárok na žiadny dôchodok. Ale ak platil z minima ako gro živnostníkov a je jedno či pracoval na SVK alebo v Nemecku, odvody platí kde má otvorenú živnosť. A áno máš pravdu živnostníci na tom budú zle ale oveľa horšie na tom pri dôchodkoch budú ľudia pracujúci na dohody a len na dohody s maličkými príjmami. To tak zníži výšku dôchodku v budúcnosti, že mnohí len zaplačú.
No niekto si vybrať nemôže, ak žije v regione, kde je tej práce menej tak samozrejme je tu viac szčo, lebo firma tu skôr ponúkne prácu živnostníkovi a nehľadá zamestnancov.

@maciatkolulu robiť v nemecku oficiálne môžeš aj na slovenskú živnosť. Poznám mnohích čo odišli pracovať a len málinke percento z nich má nemeckú zmluvu. Gro ich pracuje na slovenskú živnosť. A to že občas ich vyzve nemecký danový úrad, aby mu zaplatili dane, tak z daní ani u nás nemáš nárok na dôchodky. Čiže ak nemá dávky z nemecka, tak predpokladám, že tam pracoval práve na živnosť - slovenskú a odvody platil tu.

A áno deti si zaslúžia, ale ak nemá z čoho tak momentálne bohužial. Treba mu pomôcť, pri hľadaní práce. Ak by mal prácu určite by tým deťom dával viac. Nie všetci otcovia sú vychcanci.

zuzinapipina
15. nov 2020

@zalka ja som s jednou účtovníčkou komunikovala dlhe roky len cez maily.. Všetko super fungovalo, preto som to navrhla. Nevedela som, ze je skor na manualne práce.

rachel36a
15. nov 2020

@veronka1984 takyto ludia mozu robit, aj moj brat je po mozgovej prihode a pracuje ako nočný straznik ..kyo chce robit tak si pracu najde

zalka
15. nov 2020

@zuzinapipina áno ja som sa to zadávattelky ako prvé pýtala ...
niekto po mrtvici ostane ochrnutý, niekomu sa poškodí reč, niekto aj ochrnutý aj stratí reč... a niekto ak lekári včas zasiahnu tak nemá skoro žiadne následky.

A s tou rečou, je to ťažko. Ak robíš práce kde si odkázaný na spoluprácu s inými ludmi. Si vezmi nevieš rozprávať, a na kolegu niečo padá z výšky ako ho upozorníš, že pozor uhni .. ja zase verím, že je problém sa s takým handicapom zamestnať chlapovi. To chce spoluprácu všetkých v okolí v tej práci aby dostal šancu.
Verím, že sa im čosi podarí.

majamat
15. nov 2020

moj kolegy ma poruchu reci, tazsie mu rozumiet a robi so starymi ludmi, ktori maju psychiatricke Dg. mala som hluchonemu kolegynu a hoci ciastocne pocula,a le dost zle rozpravala. a to je praca, pri ktorej rpzpravat treba. preco by malo v Tescu vadit, ze mu nerozumeju, nech si vezme zapisnik anech teda pise, ak s tymto problem nema.

pribinak
15. nov 2020

@veronka1984 tebe sa poradiť vlastne ani nedá. Ani ste tam ešte ani nevolali, niekedy sa stačí informovať a všeličo sa dá.
Len treba trochu chcieť. U muža v práci je upratovačka s muzom, obaja ťažkí invalidi, ale keď sa chce všetko sa dá.

majamat
15. nov 2020

akoze chapem, ze je to pre neho narocne a ze jeho zena je mrcha, ale deti za to nemozu. a on si privyrobit moze, aj ked to ma narocne,a le deti makat nemozu, nemaju odkial zobrat peniaze.

martul
15. nov 2020

@veronka1984 a keby mala jeho žena taký invalidný a mala z toho uživiť aj tie dve deti?!

sense
15. nov 2020

@majamat žena vôbec nemusí byť mrcha a mohli tam byt aj iné problémy ako len invalidný manžel, pretože pochybujem zeby žene nebolo jasne ze z invalidného dfochodku muža bude mať vysoké výživné, pretože pochybujem ze ta žena matka dvoch detí zarába ako bolo spomenuté v regióne s nedostatkom práce 4cifernu sumu... To je len vyjadrenie svagrinej....
A poznám osobne podobne jeden prípad kde bola žena mrcha odišla s deťmi od čiastočného inavalida, zarabajuca minim. Mzdu... Ale ze ten čiastočný innavalid utapal žiaľ z "postihnutia" v alkohole, a dôchodok splachol dole krkom, doma nehol krížom slamy lebo on chúďatko je invalid, a všetko mu bolo jedno lebo on chúďatko je invalid... Pritom mal obmedzenie vykonávať len určitý druh práce... A potom ani výživné neplatil lebo z invalidného sa ťažko žije, kým mu nezačalo na účet chodiť o výživné menej, tak to bola ešte väčšia mrcha a keď nepochodil na úrade tak si aj prácu dokázal nájsť ako kotolní a domovnik
Tým ale netvrdím ze ja toto je taky príklad ale to vedia len oni

terina25
15. nov 2020

Ty kokso. Tak toto je sila. 24 eur na dieta je podla vas vela??? Ved zakonom stanovene je 30%ziv.minima na dieta tj. Cca 29 aj nieco. Ja byt matka tych deti, tak dam na sud o zvysenie. Pokial viem, aj ked je niekto na invalidke, pracovat moze. O chvilu tu bude tema, ze svagor chce od byvalej manzelky vyzivne aj na seba.

terina25
15. nov 2020

Svagor byva kde? S vami, ci v byte? Ak mabyvanie, ma narok na davku v hmotnej nudzi. Po dalsie. Predtym so zenou byval kde? Dom, byt? Bolo to spolocne byvanie? Ak ano, mal narok na bsm, polovica majetku. To uz maju vyriesene? Ak ano, tak potom dostal nejake peniaze aj z toho. Pises, ze robil v nemecku. Tak musel mat dobry pkat. Potom 150 eur ciastocny z takeho platu je nejako malo. Neverim tomu ze ma len 150 eur a mic viac. Ani uspory napr.

terina25
15. nov 2020

Neznasam takych ludi, kt. namiesto toho, aby hladali sposob ako si zvysit prijem chcu radsej odrbat svoje deti a nic im nedat. Tak je to najlepsie. Len s tym rozdielom, ze deti nemozu ist pracovat na seba, ale on moze.

zalka
15. nov 2020

@terina25 a vieš, že toto asi toho muža nenapadlo, žiadať výživné od manželky na rozvedeného manžela. Ktohovie ako by sa zachoval súd, či by mu ho schválili. Normálne o tom od včera premýšlam ...
a kde a z čoho si usúdila, že zadavateľkin švagor chce odrbať svoje deti?

veronka1984
autor
15. nov 2020

@terina25 on nechce odrbat deti on im chce dávať ale z čoho keď nikto ho nechce zamestnať.on by dával aj viac keby mal z čoho.ale na východe má problém sa zamestnať aj zdravý človek nie to už chorý.

pribinak
15. nov 2020

@zalka neschválil lebo na deti neplatí ani zákonné minimum