Zníženie výživného

andrejuska83
2. sep 2012

Moj priatel ma dieta na ktore plati vyzivne 120 eur. V marci sa nam ma narodit babatko. Kedy by sme mohli poziadat o znizenie vyzivneho. Aku mame sancu? Priatel plati uver a byt. Je to dost vela z vyplaty mu ostava malo. Ja budem dostavat len pridavky, myslim ze je to okolo dvesto eur. pretoze pracujem len na dohodu. Keby by bolo najlepsie poziadat o znizenie? Ma niekto podobnu skusenost? Nechcem to tu moc rozvadzat lebo je to stara zalezitost. Syna ma velmi rad, aj ked je vlastne nechceny. Ale stalo sa..Ma uz sedem rokov. Poradte prosim...

tristanianz
3. sep 2012

ale to neznamená, že by som jeho dieťa neľúbila, s láskou k nemu by som určite kúpila, alebo darovala aj niečo navyše..

bajana
3. sep 2012

@tristanianz presne tak....preto aj ja vyzivne a dieta do nasej opatery nechavam na MM, ako som tu uz x krat napisala....

blondiee83
3. sep 2012

@tristanianz
@maminuska keby ste mali aspon mininalne pravne vedomie, tak velmi dobre viete, ze v nasom state otec dietata nema ziadnu, opakujem ziadnu sancu (cize nie 1:1000, ale 0) na to, aby mu dieta bolo zverene do starostlivosti len preto, ze podla neho matka dieta zanedbava...pokial nie je psychopatka, narkomanka, tazka alkoholicka alebo prostitutka, ta sanca tu nie je...a ak je jednou z tychto vymenivanych pripadov, ani tam to nie je iste...cize radit tu, aby poziadali o starostlivost mi pride trosku bl.e...skor je to o tom - musim nieco napisat, aj ked to nema ziadnu logiku...

nechcem, aby to vyznelo, ze sa zastavam zakladatelky, ale v niecom ma ozaj pravdu - ex partnerky su mnohokrat nahnevane na novu partnerku, priam ju neznasaju, len preto, ze ich partner opustil, kym s tou novou je stastny a chce si zalozit rodinu...a prave preto sa mu chcu pomstit..teraz samozrejme kazda z vas napise, ze to tak nie je a nova partnerka vam je ukradnuta, ale vsetky vieme, ze je to klamstvo..
a este jedna poznamka:
@maminuska " druhe partnerky sa s nizkym prijmom vrhaju do dalsieho dietata...tak ti dam otazku: tie expartnerky sa preco do toho vrhali, ked ich financna situacia podla vsetkeho tiez nebola dobra, ked teraz bojuju o kazde euro od expartnera????????
nevidim dovod, preco by nova partnerka nemala mat vlastne dieta len preto, ze jej byvaly uz jedno ma a to potrebuje svoj standard...

abbey1
3. sep 2012

našťastie nemám podobnú skúsenosť, tak neriešim expartnera, či jeho novú partnerku.
Tu ale o to vôbec nejde. Mne naozaj príde neskutočné, že si niekto myslí, že suma 130Eur pokryje aspoň polovicu nákladov na dieťa mesačne. Píšem polovicu, preto že to dieťa má matku a otca, ktorí majú obaja povinnosť aj finančne sa o dieťa starať.
Nech mi nikto nevraví, že 130Eur mesačne si expartnerka ešte niečo ukoristí pre seba. Ak ano, tak skutočne by som pri nej dieťa nenechala, lebo to by muselo hladovať a chodiť bosé.
Rodič s dieťaťom v starostlivsti predsa platí dieťatku stravu, oblečenie, zdravotnú starostlivosť, krúžky, nečakané výdaje, školskú dochádzku. Rovnako tiež musí bývať, platiť plyn, elektrinu, obhospodarovať dom či byt. Tak skutočne nechápem, ako môže mať niekto pocit, že 130Eur je vysoká suma.
Ak som na tom finančne nedobre, hľadám ďalšie možnosti zárobku, uskromním sa kde sa dá, ale opakujem, nikdy nemôžem mať dojem, že si moje dieťa nezaslúži 130 Eur.
Chápte ma správne, ak sa skutočne zhorší sinančná situácia partnera, a platí podstatne vyššie výživné, je opodstatnenie znížiť ho. To mi ale ani len nepríde na um pri 130Eur. To snáda napíše len niekto, kto sám ešte dieťa nemá, alebo myslí sebecky len na vlastný prospech.

Čo sa týka zverenia dieťatka do opatery otca, také prípady sú a vôbec ich nie je tak málo. A ak by išlo o zanedbávanie zo strany matky, tak úrady dokážu konať. Len treba chcieť. Poznám nejeden taký prípad.

Nenapádam tu nové partnerky, ale otcovia by sa mali naozaj zamyslieť, čo k svojmu dieťatku cítia. Ale to už je o inom.

Našťastie poznám partnerov a otcov, ktorí i po rozvode majú s deťmi a ich ex solídny vzťah a nerátajú každý cent, ktorý náhodou dajú svojemu exdieťatku navyše. 😉

maminuska
3. sep 2012

@blondiee83 no právne povedomie mám až až , mám tolko sudnych sporov za sebou ..... , podstata je však v niečom inom a to ty veľmi dobre vieš. Okrem iného je dnes aj striedavá starostlivost a celkovo sa to voči mužom značne uvolnilo.
A k tej druhej časti , expartnerky si brali , mali primárneho partnera, teda bezdetného bez vyživovacích záväzkov. Nové partnerky si brali partnerov už s vyživovacím zväzkom , takže ak su svojprávne vedia do čoho idu a teda je potrebné sa na takuto situáciu pripravit, nie mat nízky príjem , hypotéku a ďalšiu vyživovaciu povonnost partnera a do takejto situácie prieviest dieťa.
Nikto nevraví že takéto páry nemaju mat deti, ved aj ja som vlastne taký pár , ale ja som sa na príchod a na to že budem na materskej aj pripravila, aj na zníženie životnej urovne a nechcela to dorovnat po bývalom partnerovi .

tristanianz
3. sep 2012

@blondiee83 viem, no može sa o to pokúsiť.. tak isto je tu jedno riešenie a to striedavá starostlivosť.. napríklad.. Ak je naozaj dobrým rodičom.. ale myslím si, že ak sú dvaja rozumní ľudia, čo je takmer nemožné, pretože jeden z nich býva práve naopak takmer v každom prípade, existujú dohody.. ale stále je to len na rodičoch a nie na ich terajších partneroch, menželiek a manželov.. To či si užívam každý mesiac s iným, alebo s kým leziem s prepáčením do postele, alebo kde a kedy som si čo kúpila, do toho už však nikoho iného nie je jeho starosť.. Ja netvrdím, že sú terajšie pertnerky zlé, dobre tu každá vieme, či máme deti, alebo nemáme, zažili sme si aj iné rozchody od puberty, že s jedným si rozumieme, ale s druhým nie.. Vráťme sa k základu otázky, znížiť výživné koli druhému dieťaťu, je to správne, či nie? Stojí viac 8ročné dieťa, ktoré žije so slobodnou matkou, alebo dieťa do 3 rokov, ktoré žije s oboma rodičmi?

abbey1
3. sep 2012

@blondiee83 130Eur ti príde ako štandart, či skôr nadštandart, ktorý treba znížiť?

abbey1
3. sep 2012

Pre mňa v primárnej otázke bola najpodstatnejšia suma 130Eur. Iné je znižovať 350 na 300, ako 130 kto vie kam.
Mala by existovať základná najnižšia suma výživného, pod ktorú by sa neišlo.
Osobne ľutujem napr matky, ktorých ex sú plánovane nezamestnaní a "platia" výživné napr 26Eur!!! 😠 Aj takých poznám.

sisaha
3. sep 2012

@bajana viacere z nas tu vychadzame z vlastnych skusenosti..Aj nova priatelka mojho ex mala tendenciu mna ociernovat, skrtit kazdy jeden vyssi vydavok na nasu dceru..Nastastie moj ex ma tolko rozumu, ze ju uzemnil. Moj nazor je ten, ze tak ako novy partner zeny, ktora ma z predchadzajuceho vztahu deti je schopny ich akceptovat a velakrat aj financovat, tak by toho mali byt schopne aj zeny, ktorych partneri maju deti, ale neziju s nimi. A ked sa nepaci, tak nech hladaju medzi slobodnymi, alebo rozvedenymi bez zaväzkov...Totiz na kazdej strane je to o tolerancii a urcitom uskromneni sa.

bajana
3. sep 2012

@sisaha tvoja skusenost ma mrzi ... ja ako nova partnerka mam skusenost opacnu....ex robila MM problemy (nechcela nam maleho davat, to ani nehovorim o veciach, ktore mi odkazovala cez jej syna)... ja ziadne vydavky neskrtim (este raz opakujem, ze ja to vysostne moj nazor a s MM ho neriesim), so synom mam dobry vztah, ma ma rad (vecer sa ku mne tulka a hovori, ze ma lubi, na nasej svadbe so mnou tancoval viac ako MM 🙂 a nehram sa na jeho matku....ale viem si predstavit, ze ked si rodinu zalozime my, hold budeme nacas musiet obmedzit navstevy kina, detskych kutikov a aquaparkov....s nim rovnako ako bez neho....bez tychto veci sa v pohode prezit da....

blondiee83
3. sep 2012

@abbey1 ja som nereagovala na znizenie vyzivneho, preto na tvoju otazku nebudem odpovedat...pisala som o zvereni dietata do starostlivosti, o konkretnom vyroku diskutujucej, ktory mi prisiel trochu na hlavu padnuty a na vztah ex a terajsia partnerka...

maminuska
3. sep 2012

@bajana len nedávno tu bola téma tiež o znížení výživného a autorkou je @lienka1 , to ako sa s tým nakoniec popasovala si ako druhá manželka získala moju úctu. Skutočne doporučujem prečítat každej druhej manželke , partnerke.

blondiee83
3. sep 2012

@tristanianz otazka, ci je spravne znizit vyzivne kvoli druhemu dietatu...odpoviem ti prikladom: rodicia zarabaju a maju jedno dieta...z ich platov im po odratani vsetkych nakladov zostane pre dieta dajme tomu 250 eur mesacne...rozhodnu sa mat dalsie dieta..tym padom maju na kazde dieta uz len 125 eur mesacne...je to spravne???? preco maju druhe dieta na ukor prveho?????

maminuska
3. sep 2012

@blondiee83 dvaja rodičia dve slobodné rozhodnutia mat dalšieho potomka a na druhej strane expartnerka , otec a nová partnerka, nevidím tu žiadne dva slobodné rozhodnutia mat dalšie dieta , ale jednostranné rozhodnutie otca toho dietata.
Povedala by som že to bude v tom . Nevidím tu žiadny súhlas matky toho dietata aby suhlasila s tým že sa zníži životná úroven dieťata.

blondiee83
3. sep 2012

@maminuska ako sa da na taku situaciu pripravit - akoze nemat hypoteku v dnesnom svete???? ty asi nezijes na slovensku, vsak??, kto uz si dokaze zabezpecit byvanie bez hypoteky? asi 2 % nasej populacie
a nemat nizky prijem? pochybujem, ze niekto ma nizky prijem preto, lebo ho chce...kazdy by chcel mat vysoky, ale logika mi hovori, ze to nejde - nemozeme vsetci zarabat miliony a zit si bezstarostnym zivotom. su zial aj taky, ktory ho vysoky nemaju, pretoze niekto musi robit aj predavacku, aj smetiara, aj v zavode na smeny - a preto by nemali mat deti???

tristanianz
3. sep 2012

@blondiee83 nesúhlasím, ale budiž.. Ten, kto sa vrhá aj do druhého dieťaťa, keď už pri prvom to ledva finančne zvládol, je odvážlivec..

blondiee83
3. sep 2012

@maminuska jaj, mal si pytat povolenie od ex, ci moze mat dalsie dieta?????

maminuska
3. sep 2012

@blondiee83 určite nie, ale má sa predovšetkým pripravit na to že bude mat ďalšie dieta .

maminuska
3. sep 2012

@blondiee83 ale žijem na SR, celý svoj život . Pripravit - nuž napríklad tvorbou uspor.

blondiee83
3. sep 2012

@tristanianz podla teba, ak jednej rodine po odratani vsetkych nakladov zostane 250 eur v cistom len na dieta, je nezvladnutie financnej situacie??? to su trochu silne slova...a ty asi zijes uplne mimo reality...podla mna je to v dnesnej situacii na slovensku lepsi standard

tristanianz
3. sep 2012

@blondiee83 podľa mna sme odbočili od témy.. Nie, nemyslím si, že je to správne znižovať výživné na 8ročné dieťa, len preto, že sa tu niekto rozhodol si založiť novú rodinu. Keď už teraz majú strach, ako to finančne zvládnu..

tristanianz
3. sep 2012

@blondiee83 a možno sme asi každá z iného sveta, máte pravdu..

blondiee83
3. sep 2012

@tristanianz nechcem sa uz hadat - reagovala som na konkr. pripad, kde jednoducho ta mamina zaraba nadstandardne, cize z mojho pohladu jej tych 30 eur chybat nebude, kdezto tej novej rodine by to pomohlo..lenze ste vsetky (a najma slobodne maminy ci rozvedene) absolutne odmietli a napadli tento sposob, pricom ani jedna z vas sa nesnazi aspon trochu tu novu partnerku pochopit, ze aj ona chce svojmu dietatu len to najlepsie - tak ako kazda matka.
Je to tak skoro v kazdej rodine, ze ak pride do rodiny dalsie dieta, musi sa to prve uskomnit (az na nejake vynimky, ale o tych sa nebavim)..nevidim na tom nic zleho ani nenormalneho..ani jedno dieta nemoze za to druhe...jednoduchi sa treba novej situacii prisposobit, snazit sa pochopit aj tu druhu stranu a nie tu davat uzasne rady typu: mala sa zabezpecit, nemaju mat hypoteku, mala viac zarabat...nemala mat dieta, ked partner uz jedno ma z predosleho vztahu..
a ano, sme kazda z ineho sveta - vy ste ako politici, ktori si ziju nadstandardne a myslia si, ze tak zije kazdy...a ja vidim, ze to tak nie je - ze ludia su aj chudobni a ziju z mesiaca na mesiac..

maminuska
3. sep 2012

@blondiee83 zrejme máš takého partnera, predstav si keby jeho expartnerka otehotnela a po vás by chcela vyššie výživné , lebo jej sa znížil štandard a je na materskej.
Myslím že každá z nás a aj ty by si pomyslela že čo ma je potom že si poriadila dieťa, to je jej vec. A pritom každému aj jednej aj druhej strane ide len o presunutie PP do vlastnej kasy, ten kto platí , aby sa tam udržali a nemusel ich vydávat a ten kto pýta aby doplnil svoj rozpočet, takže je to uplne rovnaké.
Za seba môžem len povedat som rozvedená a znova vydatá , mám dve deti z prvého manželstva a jednu dcéru druhého , narodením druhej dcéry sa mi znížil životný štandard, ale ako som písala ma nenapadlo si pýtat na deti z prvého manželstva viac preto že sa mi narodilo ďalšie dieta a znížil sa mi štandard. Bolo to moje rozhodnutie mať ďalšie dieta a tak teda znášam aj dôsledky tohto rozhodnutia.
Zvýšenie výživného som podala až ked starše deti mali vyššie nároky - druhý stupen školy, ochorenie dcéry ......

sisaha
3. sep 2012

@blondiee83 ja som tiez zila z mesiaca na mesiac. dokonca mi prednedavnom skoncila rodicovska dovolenka..Ale to, ze som sa rozhodla mat druhe dieta s inym partnerom neznamena, ze to moje prve bolo polozene na vedlajsiu kolaj. Chodi na tie iste kruzky ako chodila, jej zivotna uroven sa nezmenila ani prichodom dalsieho clena rodiny. Ak by si moj ex zalozil dalsiu rodinu a rozhodol sa obmedzit vyzivne, tak sa jej ta zivotna uroven znizi, pretoze tie jej kruzky a potreby by som musela vo zvysenej miere financovat ja, resp. by som ich financovat nemohla. To, ze sa znizil moj prijem - to je vec druha a stratu som vynahradila bud z uspor, alebo inych moznosti, ktore mam. To, ze sa niekto rozhodol vojst do vztahu s chlapom, kt. ma zaväzky bolo predpokladam po jeho zrelom uvazeni...ci nie? Ci teraz chcem dieta aj ja...no a co ked on ma nejake ine niekde? VEd nie je s nami - mna nezaujima a z coho bude to dieta zit, nech sa stara jeho matka? Treba sa aj zamysliet nad takou vecou, ze aj tejto novej partnerke sa tento vztah moze rozpadnut kvoli inej zene a bude v tej istej pozicii ako ta jeho prva....

sisaha
3. sep 2012

@blondiee83 ako vies, ze tej mame tych 30 eur chybat nebude? Co ak ma tiez nejake plany, nejake sny, na ktore si setri svoje peniaze, alebo co ak z tych penazi odklada pre svoje dieta do buducnosti na vysoku skolu? Pojem "zaraba nadstandardne" je relativny pojem... Pre niekoho je to 700 eur, pre niekoho 1500 eur..

blondiee83
3. sep 2012

@maminuska
@sisaha nemame este dieta...moj manzel nie je rozvedeny, tiez nema ziadne dieta s nejakou ex (teda nevie o nom ani on, ani ja 😀 )...nezijeme z mesiaca na mesiac, ale nadstandardne..no viem pochopit tych, ktori tak ziju, pretoze ich je v mojom okoli dost...mam silne socialne citenie, na tom nie je nic zle..a ani na tom, ze sa snazim pochopit aj druhu stranu...tento konkretny pripad...
ak by ex zarabala min. mzdu, tak by som bola aj ja proti znizovaniu vyzivneho - ale nie je to tak, zaraba nadstandardne, to znamena, ze znizenie vyzivneho sa jej syna nijako nedotkne - a dolezity je tu snad on, no nie???
neviem, preco sa vsetky tak vsemozne snazite chranit tu ex..ak vo vztahu zaraba muz viac a prispieva viac, to nikomu nevadi a neposielaju zenu zarabat, nech sa podiela aj ona rovnako..ale zrazu ak zaraba viac zena, tak idete komandovat muza, nech len prispieva aj on rovnako???

sisaha
3. sep 2012

@blondiee83 v prvom rade toto vsetko pochopis, ked to dieta budes mat - ci uz vlastne, alebo sa ukaze nejake o ktorom tvoj partner nevedel 😉.
Keby tato spolocnost a hlavne sudy neboli skorumpovane a zaoberali sa naozaj tym, co je v zaujme dietata a nehajili bezhlavo prava otcov, hoci su poniektorí gambleri, alkoholici, nasilnici, tyrani, ak by bola vymozitelnost prava - nestanovalo sa v niektorych pripadoch vyzivne na dieta smiesnych 33 eur a hlavne, keby zeny mali rovnake postavenie ako muži, neboli diskriminovane v praci, v spolocnosti....tak potom sa mozme bavit o komandovani a o tom co je spravne a co nie...
Zatial je to vsetko tak, že zena je ta, ktora vacsinu starostlivosti o dieta zvlada a musi zvladat sama...A nikto nie je ochotny jej pomôcť ani len v krizovej situacii.

blondiee83
3. sep 2012

@sisaha myslim, ze tu nebudeme rozoberat pojem "zaraba nadstandardne", kedze na slovensku sa da velmi lahko urcit, co je a co nie je nadstandard...
no v prvom rade by malo byt dieta a potom nejake osobne plany ci sny...teda ja som bola vychovavana v tom duchu - ale som si vedoma, ze dnesne emancipovane matky maju problem vzdat sa niecoho kvoli svojmu dietatu, vsak?????
jaj a poznamku typu: toto vsetko pochopis, az budes mat dieta, si nechaj pre niekoho ineho....