Zvýšenie výživného na štvorročnú dcéru

petus113
12. okt 2021

Ahojte. Chcela by som sa opýtať ohľadom zvýšenia výživného. Opíšem celú situáciu od začiatku.
S bývalim partnerom máme 4 ročnú dcéru. Dostávam náhradné výživné vo výške 120€.
S terajším manželom máme 1,5 ročného syna (takže som na MD). Manžel zarobí približne 900€ s toho 200€ ide na pôžičku a byt platíme 400€. + Strava atď...
Otázka znie...aká je možnosť že by mi zvýšili výživné na dcéru na 200€ keďže náklady sú na škôlku, oblečenie, strava...keď som si to približne všetko zratala a dala :2 vyšlo mi to cca 200€ na jedného.
A ďalšia otázka budú skúmať aj manželov príjem a budú brať ohľad na to že som znova na MD.a tým pádom zvýšia výživné. Ďakujem za odpovede.

loginexistuje
12. okt 2021

to ze si na RD je tvoje rozhodnutie a naklady ma pokryt otec dalsieho dietata myslim ze nie je velka sanca na zvysenie vyzivneho u dietata neprislo k zmene tj nastup do skoly alebo vyrazne zhorsenie zdravotneho stavu (ztp a pod) a vyzivne a neuviedla si ake su prijmove pomery otca dietata
a ano ak chces ziadat budu skusmat prijem rodiny aj tvojho manzela a 400 eur ako naklady na dieta v skolkarakom veku v statnej skolke su podla mna prehnane a urcite podla prijmov nedavate tolko aj na ostatnych clenov domacnosti

petus113
autor
12. okt 2021

@loginexistuje aha takže otec ma hradiť len nejakú čiastku. Podľa môjho názoru sú náklady všetko čo ide na dieťa. Takže môžme si to vypočítať .
Škôlka mesačne 60:2=30
Bývanie 400:4osoby =100:2=50
Krúžok 30:2=15
Strava (kupujeme všetkým naraz ale nech to je cca) 100:2=50
Nepredvídateľné výdavky (lieky vytaminy)..30:2=15
Oblečenie nekupuje sa každý mesiac dajme 20:2=10
Ak viem dobre počítať zatiaľ toto všetko :2 vyšlo 170€ ...tak tých 200 som zaokruhlila. Netreba zabúdať nato že bývanie sa plati aj za dieťa aj energie ...nato asi veľa ľudí zabúda...

szdan
12. okt 2021

@petus113 vieš, keď sa nad tým zamyslis..
On ma dat 200, ty ako matka asi potom tiež.
400eur ta dieťa chodiace do škôlky stojí naozaj?

petus113
autor
12. okt 2021

@szdan vyššie som to rozpísala...takto to vidím ja 🤷‍♀️

loginexistuje
12. okt 2021

pockaj ty mas nakaldy na byvanie 400 eur ? hypoteku pocitat nemozes
ak teda mas na 4 rocne 400 eur naklady na dospeleho mas potom 600 a na mladsie mas naklady 300 takze miniete na chod domacnosti a byvanie spolu ako rodina 1900 eur ? je to tak ?

petus113
autor
12. okt 2021

@loginexistuje 400€ je prenájom ...bývame v prenájme...za ktorý platíme 400€ keďže sme 4osoby dala som 400:4 =100€ na osobu aj z energiami

szdan
12. okt 2021

@petus113 hej, ale zivitelka si aj ty. Nie len ex predsa. Ja mam 14 ročnu z prvého manželstva a z môjho pohľadu pokiaľ ex nezaraba nadštandartne(to si tu neuviedla v akej situácii je on) je 200 na skolkara dosť veľa .

loginexistuje
12. okt 2021

@petus113 stale si nenapisala ako je na tom s prijmom otec malej to je to najpodstatnejsie

petus113
autor
12. okt 2021

@loginexistuje nie sme v priamom kontakte...ale údajne robí v zahraničí (Nemecko stavba) a čo viem tak vedia tam zarobiť slušné...mesiac tam, 2tyzdne doma

loginexistuje
12. okt 2021

a strava na mesiac pre skolkara 130 eur skus to napisat do setriacej skupiny proste sama si musis zvazit ak ale na strane otca prislo k zmene prijmu mozes skoncit s este menej ako mas

szdan
12. okt 2021

@petus113 otázne je, čo ma na papieri

loginexistuje
12. okt 2021

@petus113 a preco poberas nahradne ?

loginexistuje
12. okt 2021

ja by som pockala do sest rokov a potom skusila 250 aby ti dali realne 200

petus113
autor
12. okt 2021

@loginexistuje Neplatenie výživného ...už bol za to aj vo väzení...dnes idem na úrad majú mi spísať návrh uvidím čo mi odporučia ešte aj oni

szdan
12. okt 2021

@petus113 a exekútor nemá z čoho brat? Bo ak nie, tak ten jeho príjem je oficiálne aký?

kate211
12. okt 2021

@petus113 To, ze byvas v najme alebo mas hypoteku je tvoja vec. Keby si mala hypo, s tym otec tvojho prveho dietata nem nic spolocne. Prepac, ale tvoj sucasny manzel ma dost maly prijem a ty si na MD na to, aby ste na 4 rocne dieta dali 400 eur mesacne celkom je na mna moc. Vyzivne 200 eur na 4 rocne dieta je dost, ale zalezi na jeho prijmoch. To, ze vy platite pozicky, najom, ty si na MD, manzel ma nizky plat je tvoj problem. Kolko by si chcela mat vyzivne, keby sa dieta venovalo nejakym specialnym kruzkom? Vy ako rodina mate maly prijem, mate pozicky... skuste ho nejak zvysit

matkahelka
12. okt 2021

@petus113 je uplne jedno, ake naklady na dieta mas, vyzivne sa odvija od prijmu otca. ak ma otec 1500€/netto, je smiesne, aby ti platil 120€/mes. dieta ma pravny narok na rovnaky zivotny standard ako rodicia. vyzivne sa plati v cca 40% vyske prijmu otca pri ZDRAVOM dietati. je mi smiesne, ked citam, ci mas naklady na skolkara 400€/mesacne. my mame susedov, kde otec na 3 deti plati 2500€/mesacne vyzivne + plati vsetky kruzky a obedy v skole. a tiez na tie 3 deti suseda nema realne take naklady. vyzivne sa odvija od prijmu otca, nie od realnych nakladov na dieta. preco by dieta malo jest parky, ked otec je hovadziu svieckovu. toto je oblubena veta mojho svagra pravnika vzdy, ked sa riesi na sude vyzivne.

kate211
12. okt 2021

@petus113 Vzdy mi prislo divne zapocitavat cast najmu v ktorom byva matka do vyzivneho plus podiel elektriky. Keby bolo starsie dieta v starostivosti otca, byvali by ste v mensom byt a platili mensi najom? Ten najom by ste platili tak ci tak. Je sikovne s tak nizkymi prijmami rodiny podelit najom 400:4:2=50 a toto zapocitat do vyzivneho otcovi. Vy by ste to platili tak ci tak. Ked ma dobry plat, urcite 200 eur dostanes. Mozno aj viac.

kate211
12. okt 2021

@matkahelka To vazne sa plati na jedno zdrave dieta 40% platu otca? Nezijem na SK, tak neviem, preto sa pytam. Napr. v CR na jedno zdrave 4rocne dieta dostanes 11-15% platu otca a este musi platit prispevok na nevydatu matku do 2 rokov. Na slovensku je to 40% platu? To si teda nedokazem predstavit, ze nejaky chlap ma plat 800 eur a vyzivne na zdrave 4rocne dieta plati 320 eur :D Co by s nimi to 4rocne dieta robilo. Teda samozrejme by sa to dalo vyuzit, ale to dieta by malo vyrazne vyssiu uroven nez otec.

szdan
12. okt 2021

@kate211 nie je to tak. To ako otec co zarobí tisicku da 400 na dieťa? A zo 600 bude žiť aj s novou rodinou. Ci on už novú rodinu asi mat nemôže, nemá nárok 😊

matkahelka
12. okt 2021

@kate211 s dobrym pravnikom uplne v pohode. mam svagra pravnika, bezne riesi rozvody a vyzivne a napocuvame sa toho celkom dost. otec zaplati stovku mesacne, lebo ved dietatu to staci a nestara sa, co matka robi, ked je dieta chore, ci moze cerpat OCR, ci musi platit opatrovatelku. ved vyzivne nie je len o tom, kolko dieta potrebuje na stravu a oblecenie, je to predsa xelkova starostlivost, na ktorej sa otec nepodiela.
ak je vsak vyzivne vyssie, nejdu vsetky € k rukam matky, ale na ucet, ktory matka zriadi dietatu na pokyn sudu a cast penazi z tohto vyzivneho otec posiela na tento ucet, matka s peniazmi hybat nemoze, len s rozhodnutim sudu.

matkahelka
12. okt 2021

@szdan ma narok, samozrejme. ak bude mat dalsie deti s novou partnerkou, prebehne opat sud a zarataju sa do vyzivovacej povinnosti dalsie deti.

nika523
12. okt 2021

@matkahelka 40%? To keď zarobí 1000e tak výživné na jedno dieťa je 400e? 🙉

matkahelka
12. okt 2021

@nika523 skus si precitat moj predchadzajuci prispevok, nebudem sa opakovat.

loginexistuje
12. okt 2021

@matkahelka blbosti pises ziadnych 40 % z prijmu na zdrave dieta to je uplny vymysel

nika523
12. okt 2021

@matkahelka jasné skôr som napísala ako prečítala aj tak sa mi to nezdá, nepoznám nikoho kto dostáva alebo platí na jedno dieťa 400e

szdan
12. okt 2021

@matkahelka ja som vyplacala náhradné výživné. V spisoch bolo vždy i rozhodnutie o vyzivnom. A garantujem ti, ze žiadnych 40% bežné nie je.

kate211
12. okt 2021

@matkahelka S tym, ze sud moze nariadit posielat cast vyzivneho na ucet s tym suhlasim, stretla som sa s tym. Ale nikdy neuverim, ze otcovi s platom napr. 800 eur (dajme tomu, ze je zamestanec s jasnymi prijmami) napalia vyzivne 320 eur. Zostane mu 480 eur a z coho by tak asi zil? V garsonke za max 250 eur s energiami (ani tu podla mna nezozenie)? Neviem akeho mas brata ci stryka (ci ho koho si to pisala) v rodine pravnika, ale takto to nefunguje. Neverim, pokial sa ku mne nedostane realny rozsudok. Takmer polka platu otca na alimenty, jasne.

eternity24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
12. okt 2021

@loginexistuje nepisem ziadnu blblost, blbost pises ty, ze vyzivne su realne naklady na dieta. vyzivne sa odvija od prijmu otca, nie od realnych nakladov na dieta. staci, ze dieta pojde do sukromnej skolky a uz su tie tvoje realne naklady vyssie. moj svagor riesi rozvody a vyzivne na dennom poriadku. len ako pisem, treba mat dobreho pravnika, nie nejakeho absolventa pravnickej fakulty bez skusenosti.