6 ročný prvák nechce športovať

lblb
28. dec 2013

Ahojte. Mám šesť ročného prváka, ktorého sa snažím viesť k športom ale moc sa mi to nedarí. Syn je tvrdohlavý, rád si presadzuje svoje, nechce si dať v ničom poradiť a všetko ho baví len chvíľu. V lete sa snažíme chodiť dosť na bicykel, plávať, na turistiku, v zime na lyže a na korčule ale všetkého sa hneď rýchlo nasýti. Hoci by najradšej všetko vlastnil ale zdá sa mi, že len pre pocit aby to vlastnil. A tak je to aj s bicyklom, lyžami aj korčulami. Strašne ma rozčuluje, keď sa aj teší na nejaký spoločný výlet či šport a po polhodine kontroluje čas, počíta jazdy, pýta sa domov a pod. Môžem ho neviem ako motivovať, získavať si ho sladkou odmenou, jednoducho sa zatne a hotovo. Njahoršie je, že už tretí rok korčuluje a vôbec nevidno pokroky. Trojročné deti ho už dávno predbehli a on si nedá ani len vysvetliť techniku správneho korčulovania. Neviem kde robím chybu, nechcem na neho príliš tlačiť ale keď len spomeniem, že predáme teda korčule a lyže, tak reve jak tur. Najradšej by len sedel doma pred televízorom a napchával sa od rána do večera. Môže to byť geneticky dané? Ja som ako dieťa veľa športovala ale môj muž vôbec a štve ma, že pravdepodobne bude mať vlohy po ňom. Chlapci hrávajú na dvore aj futbal či hokej a on sa k nim radšej ani nepridá. Akoby mu chýbala túžba niečo sa naučiť a dokázať... Aký máte na to názor? Ak máte podobnú skúsenosť so svojimi deťmi, rada si prečítam a ponaučím sa.

janinah
29. dec 2013

@lblb možno to po 10min. vzdáva,lebo je s tebou a môže si dovoliť "vymýšľať",daj ho k trenerovi a uvidíš ako zamaká,ostatní chlapci ho budú ťahať,stojí to za pokus,náš plával,korčuľoval,karate-všetko s trenerom a ostatnými deťmi,len lyžovanie s ockom/začiatky s inštruktorom/

tilly
29. dec 2013

a bavi ho nieco ine? a vy sportujete? ste aktivna rodina?
mozno je skratka na nieco ine, nie kazde dieta miluje sport... a mozno to aj vidi doma, ked tatino len sedi doma, tak jemu sa tiez nebude chciet... preto sa pytam na zivotny styl...

my sme stale niekde, v lete bicykel, v zime korcule, lyze, prechadzky, tenis bud v hale alebo vonku podla pocka... nas skor nebavia ine veci a napr. deti nam vobec doma nekreslia alebo plastelina, pc a take veci u nas vobec neficia, max lego... ale tak nemozem to od deti ani chciet, lebo my k tomu tiez nemame vztah

lblb
autor
29. dec 2013

@tilly áno, športujeme, veď práveže športujeme. písala som to hneď v prvom príspevku. manžel bicykel celoročne, ja tiež bike, in line aj ski korčule, lyže, plaváreň, turistika, všetko spoločne ale aj samostatne, dokonca nejaké cyklo dovolenky podnikáme. keby mal krpec nesprávny vzor, nič nehovorím, preto nechápem, prečo sa na neho tak ťažko niečo lepí... to frflanie a tisíc výhovoriek okolo toho keď máme niekam ísť... kde sa v ňom tá lenivosť berie??? 😒

tilly
29. dec 2013

@lblb jaaaj, ja som prisla po to, ze otec v detstve nesportoval... my chodime tiez na cyklodovolenky a chalani tam vzdy vela vidia, podla mna budeme mat podobny problem s nasim mladsim... starsi je v poho aj 30km, ale mladsi sa zatial vozi v cyklovoziku tak si myslim, ze s ho bude tazko vzdavat...
Inak tiez vsetko - korcule, lyze, tenis, futbal, plavanie, bike...

tilly
29. dec 2013

@lblb a mozno, ze len robi drahoty, aby bol trosku zaujimavy...

aliza
30. dec 2013

@lblb prave preto ho treba dat na kruzok. Ako som pisala, v tom veku moja dcera nechcela so mnou nic robit, ale kruzky zboznovala a teraz je to uz lepsie, uz si zasportuje aj so mnou. Ono to pride vekom, len treba najst jeden-dva sporty, u ktorych vydrzite a ktore bude robit pravidelne.

aliza
30. dec 2013

@zuzi0110 no, .tak ju asi do sportu nenanutis....mozno ked bude starsia, tak ju nejaky sport oslovi. A co tak tanec? ....ked uz ma rada hudbu a klavir.

zuzi0110
3. jan 2014

@aliza tanec sme skúšali len ono to je zase o tom že treba mať talent, telesnú zdatnosť a závisí na tebe úspech celého kolektívu. Vtedy sa jej zhoršil aj ekzém tak sme prestali. Plávať vie, korčulovať tiež, lyžovať tiež a spravila si aj kartu v golfe aby mohla s mužom hrávať. Len ona to v podstate robi kvôli nám a príležitostne. Najviac sa jej páčila Zumba aj si našla v jednom detskom centre kurz ale pani trénerka si chodila tak raz za 2 týždne na hodinu tak už nechce. Ale tak ja sa plánujem vrátiť k svojej trénerke tak ju budem brať so sebou. Najradšej by som bola ak by si vybudovala taký zvyk ako mám ja. Že proste je to moje telo a je moja povinnosť aby som si aspoň raz do týždňa našla čas na to aby som si zacvičila, natiahla chrbát a zdvihla ruky nad hlavu. Nech si pritom pustí hudbu alebo niečo čo má rada a nech sa precvičí. Predsa len teraz rastie.... ja si aj doma zacvičím Kalanetiku sama. Len ona je na ňu ešte malá. Rozmýšľali sme s mužom že by sme doma zaviedli že by sme vecer cvičili spolu 7 Tibeťanov, alebo Mojžíškovej metódu. Kúpila som pilates pre deti DVD ale nie je veľmi dobre spravené. Nevieš o nejakom takom cvičení pre deti vo vývoji čo by sa dalo doma cvičiť?

rodinnevikendy2
4. jan 2014

A co tak lyzovacka, mozno dobra inspiracia na sport.....kopec deti a vela vela zabavy ?

ZIMNA ROZPRAVKA vesely rodinny pobyt s celodennym rozpravkovym programom pre deti a lyziarskou skolou v Terchovej
cez polrocne prazdniny 31.1.- 3.2.2014

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lblb
autor
26. jan 2014

@rodinnevikendy2 ďakujem za inšpiráciu, je to lákavé, určite o tom pouvažujeme... chodíme lyžovať druhý rok, ale tiež nám k tomu treba detskú spoločnosť, inak sme mrzutí a znudení po hodine... 😎

e5
27. jan 2014

@lblb syn bol vzdy viac sikovny v rozmyslani a v hudbe ako v sporte, bolo to velmi viditelne. Hoci bol drievko, mal aspon snahu, bolo na nervy sa diva ako velmi sa snazi a nic. Urcite to bolo frustrujuce aj pre neho ked videl ako to ide ostatnym detom. U nas zafungovalo - od 3 rokov zacal chodit na gymnastiku- pre obratnost, resp. schopnost fungovat v normalnom zivote, od 4 rokov zacal korculovat pravidelne, lenze 2 roky to bolo utrpenie, napriek tomu chodil stale a az v 6 rokoch sa to prelomilo, pred 7 rokmi sa naucil celkom dobre korculovat, co by za ten cas zvladli ine deti ... hm. Od 4 rokov sa ucil lyzovat, v 5,5 roku mu to uz islo dobre. Akonahle dostal vacsi bycikel, nastal problem. Nema rad bycikel, o kolieskovych korculiach ani nehovorim, ale zboznuje basketbal, futbal, hokej, ...s plavanim je este problem, plave, ale urobi mozno 10 zaberov. Takze ideme pomaly, stale nieco, aby sa hybal, ide to pomaly ale verim, ze systematickou pracou po troche to zvladneme. Asi sa to nemoze vzdat, po troche skusat a dufat, ze sa chyti. My robime vsetko spolu a potom ked je lepsi to chce aj s ostatnymi detmi. Hlavne to nevzdajte, drzim palce.

lblb
autor
21. feb 2014

@e5 pekne napísané, skoro ako o nás. pokroky pomalé, neviditeľné ale predsa len nejaké. občas s menším "vydieraním" alebo nejakým prísľubom, ale ide to. to, čo iné deti zvládajú za dva mesiace, my zvládame za dva roky. no čo už... dnes sa rozbehol aj na korčuliach, už sa ma nechcel držať ani za ruku. keby ešte občas poschlúchol to, čo mu radím (pokrčené kolená, predklon, na lyžiach väčšie oblúky atď) a dal si poradiť, išlo by to lepšie. syn má rád vecí po svojom a myslí si, že stačí všetko ovládať len čisto teoreticky. no keď sa už konečne v niečom zdokonalí, tak ho to aj začne baviť. myslím, že to len netreba vzdať a skúšať ďalej. a inak ma celkom teší, že aj iné maminy majú doma podobné drievko s podobným problémom... 😉 😎

ninah1486
1. feb 2022

nas ma bicykel z cyklospecialit, je na nom stale, problem aby robil cosi ine

beahavala
2. feb 2022

môj by praveze sportoval az moc