6 ročný syn sa bojí smrti

9. mar 2022

Ahojte, dnes mi syn (6r) už 3x plakal, že on nechce zomrieť, že chce žiť navždy. Pred pár týždňami mi povedal, že on by chcel zomrieť naraz so mnou, lebo ma nechce opustiť.
O smrti sa rozprávame otvorene, máme aj detské knihy s touto tŕ témou. "Každý, kto sa narodí musí aj zomrieť".. Si zdravý, malý chlapec, nemusíš sa báť" . Každý večer sa modlievame aj za duše v očistci.
Ako utíšit dieťa, keď má takéto obavy? Čo pomohlo vám?

cyberk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radacak
9. mar 2022

Tak práve preto by som to neriešila vo veľkom....nie, nieje maličký ale ani veľký...

oblecenie99
9. mar 2022

Chápem.. tak, asi je citilivejší, ako iné deti.. resp. ani nie, možno, že je to teraz také obdobie, kedy mu to dochádza, že je to nezvratné a musí z toho "vyrásť". Samozrejme, pomôcť mu treba, aby sa s tým čo najlepšie vysporiadal, to si aj uvedomujete.. ja by som možno oslovila ešte školskú psychologičku.. alebo inú detskú psychologičku.. čo mu presne povedať, ako ho ukľudniť.

zirafienka
9. mar 2022

@cyberk máš pravdu. To dieťa prišlo o krásne detstvo. Zmagorené, sfanatizované úplne a matka dieťaťu zničila psychiku...

sara07
9. mar 2022

mám zrovna doma 5 ročné dieťa, v priebehu roka nám zomrelo šesť ľudí z toho aj obľúbený dedo , ano dieťa nebolo na pohrebe , ani na omši nikdy, vie o tom
čiže bolo kofrontované so smrťou a tieto problémy nemáme a nemali sme ani pri jednom dietati
či sa ti to páči alebo nie tak krestanská viera je o večnom strachu a celá je ladená týmto smerom , takže ja chápem tvojho syna
zamysli sa skôr prečo ti nedôveruje tomu čo mu ty hovoríš alebo čítaš ? fakt je nutný ten očistec ? a ešte sú to klasické knihy pre všetky deti alebo s krestanskou tematikou

autor
9. mar 2022

@sara07 Vyssie je link na tu knihu. Jedna kniha je pre vsetky deti, su tam rozne pohlady - od krestanstva cez zidov az po reinkarnaciu.
Ale mame aj knihu kresťanskú "Kam odisiel dedko" alebo rozpravkovu "Anton a Jonatán". Su to pekné knihy, oceňované.
Problem bude uvedomenie si, definitivnosti smrti plus okolnosti - covid, vojna

oblecenie99
9. mar 2022

Autorka chválne, koľko takých náučných kníh o smrti si mala ty ako dieťa?

mabenn
9. mar 2022

Podla mna ho zbytocne v tomto veku zatazujes temou smrti, ked to este nevie ponat. Dalsia vec, vysvetlovat mu, co bude v buducnosti este tiez nevie precitit. Spojil si strach z odlucenia s touto temou, riesila by som pricinu. Kedy kde a preco sa zacal bal odlucenia?

autor
9. mar 2022

@oblecenie99 Bibliu.. Ale doba vďakabohu pokročila..
Mne zomrela babka, keď som mala 4 roky. Bola som pri nej kym nedosla pohrebna sluzba, modlili sme sa pri nej, ked ju priviezli pred pohrebom k nam domo do obyvacky. Normalne bola truhla otvorena, okolo sviečky a nikto mi oči nezakrýval. Ani v kostole ani na cintorine. U nas doma nie je smrt tabu.
Ktovie, či by boli tŕňom v oku aj knihy o sexe pre deti, ktoré sú tiež aj pre predškolákov 🤔

mabenn
9. mar 2022

Ukrajina, covid, okolnosti- su vyhovorky. Dieta vnima svet skrz rodicov. Neistotu, strach, prebera od vas. Hladajte pricinu tam, nie vo vonkajsom svete. A tie knizky odloz alebo vyhod...v 6 rokoch...naco..

sara07
9. mar 2022

ako ty mu z toho robíš iný guláš
na vine si ty tvoj vyber, nie vojna a podobne
moje deti chápu vojnu na ukrajiny a ani jedno nie je v takom stave ako tvoje
covid je tu tri roky , ten kto ako rieši ešte ????, a ešte omicron hej všade sa všetko uvolnuje len u nás ešte tu budeme v ruškach 100 rokov aj tak to maju pod nosom zle nasadené atd

marietaaaa11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monkasponka
9. mar 2022

Preboha, nie o takto o očisci.. nie kazda kniha pre deti je vhodna pre deti. Hlavne v tych naboženskych treba mať kriticke myslenie a neotvarať tuto temu.Ano vysvetliť smrt ale nežit s tym.. aj ja som veriaca a podobne sme boli vychovavani _ strachom zo smrti, pekla a očista a poviem ti ze to ma neskôr opačný účinok.

minutka
9. mar 2022

@sara07 covid je tu 2 roky. To iba na upresnenie 😉

A hoci je smrt prirodzena sucast zivota. Mozno by som ubrala tazkych tem. Predsalen ma 6 r. Smrt vojna covid ocistec. To je sialena naloz pre spracovanie malej hlavky. Zarad viac veselych aktivit pocas dna a tieto vynechajte. My sme tiez veriaci a vecer v posteli sa pomodlime anjelickovi, prip nieco usmevne si precitame. Sice moj syn ma 3 r iba.

sara07
9. mar 2022

@minutka na slovensku cca dva roky
ale v číne bol skorej , najnovšie poznatky a vyskumy
ano smrť je normálna a patrí k životu to len vy z toho robíte "teátr"

elizabet173
9. mar 2022

chúďa dieťa ☹

sszuzu8
9. mar 2022

Opísať mu ako je po smrti človeku krásne. Nič ho neboli netrápi sa. Na druhej strane ho čakajú ľudia čo odišli ešte pred ním. A ze zomrely nikdy nie je ďaleko ale je stále s nami. Nech sa kľudne s mŕtvym aj porozpráva. 😍 Ja mojim deťom hovorím ze telo je v hrobe ale ten človek je šťastný lieta si kade tade pozerá sa na nás je s nami. Jasne dcérka povedala ze nechce aby som zomrela a ze vie ze zomriem jedného dňa a bude to skôr ako zomrie ona ze bude tu chvíľu bezo mňa. Ale neberie to tragicky. Smrť nie je nič negativne. A zrušiť očistec. Tým u dieťaťa upevnujete to ze tým dušiam je zle.

zanka777
9. mar 2022

Absolútne by som 6 ročne dieťa nezaťažoval niečím ako je modliť sa za duše v očistci..... Nepríde mi to ok... Veď on musí byť z toho zdeptany chudák

autor
9. mar 2022

@sszuzu8 To je pekne povedané 🙂
@zanka777 Takže počas Dušičiek ani nechodievate na cintorin?

zanka777
9. mar 2022

Ideme ale poviem že ideme dedkovi atď zapáliť sviečku a to je celé že je v nebi a nebudem do neho hustit ako to je a nech sa so mnou modlí za duše...... Veď to dieťa fakt musí mať chaos v tej malej hlave že čo to má znamenať.... Jasné že sa potom boji smrti keď o Tom doma počúva

autor
9. mar 2022

@zanka777 Takže vy sa na tom cintoríne nemodlite? Veď aj teraz na Velku noc je vystavena socha mrtveho Krista v kostole a chodí sa "k hrobku" modlit.. chodi sa uctit kriz, kde je Kristus pribitý.. Kríž máme aj doma Samozrejme, že sa deti pýtajú..

zanka777
9. mar 2022

Ale tak povedať im to nejak detský aby to pochopili v dobrom a nie aby to v nich vyvolalo strach

poopsie
9. mar 2022

🤦‍♀️Čo za človeka z neho výchovaš.. Chudák čo si za traumy so sebou ponesie... Deti nemajú takú logiku ako dospelí ľudia... Aj ja mám 6 ročnú dcéru.. Ani vo sne by mi nenapadlo jej o tomto niečo viac rozprávať... Ak sa dieťa v 4 rokoch pýta ako sa narodilo.. Stačí mu príbeh o obchode, bocianovi(jeho hlavička neobsiahne penis, vagínu, sexuálny styk)... Tak isto je to aj s koncom života... Keď sa pýta malé dieťa kedy a či umtie mama.. Nemôžeš na neho vybafnut s realitou... Budeš tu pre neho navždy a spolu budete navždy... A dieťa dostane to čo najviac potrebuje ISTOTU...

janulik2008
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulik2008
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulik2008
9. mar 2022

Malá má 6. V októbri nám zomrela mačka, museli sme ju dať uspať tiež sa pýtala že prečo zomrela a kde je. Nespomíname to, ale povedali sme jej že zomrela lebo bola chorá a tak ju môcť neboli.
@oblecenie99 ja som si myslela že len ja som taká, mňa cintorín ukľudnuje a asi nie som normálna ale rada chodím a čítam náhrobné kamene, že kedy zomreli atď. Tam už nikto neublíži a človek si povie môže byť človek Mgr., Ing., aj tak skončíme všetci tam. Avšak nerada vidím detské hroby.

Na tému smrti je super rozprávka Coco.
Ja som ako 5 ročná prišla o babku, doteraz si na ňu pamätám hoc hlas si nepamätám presne si pamätám keď som ju videla posledný krát a mám spomienku ako prišla z obchodu s keksikom Vesna ❤️ presne si to pamätám. Keď zomrela nepamätám si to naši to so mnou neriešili, chodila som na cintorín a vlastne chodím doteraz keď chcem a chodí aj malá. Nezaťažujeme ju očistcom atď povieme že zomreli sú v nebi dávajú na ňu pozor, sú jej anjeli strážni. Hovoríme jej aj o dedovi ktorého som ani ja nepoznala. O tom to je, ona VIE že smrť existuje ale nezaťažujeme ju tým lebo sa nepýta.

autor
9. mar 2022

@poopsie pre mňa je to klamanie dietata. Ked sa spytal ako prisiel na svet, dostal odpoved, ze sa narodil, ze najskor bol v mojom brusku, kde rastol.
Ked sa ma pytali deti v skolke a aj moj syn ci zomrie, dostal jesnu odpoved - kazdy kto sa narodi, tam musi aj zomriet.
Ja som uz v odpovediach raz pisala, ze som sa zle vyjadrila -nemodlime sa za duse v ocistci, ale za zomrelych -Odpocinutie vecne.
Moj syn vie, ze telo ide do hrobu a dusa do neba - on sa sa pytal.. Dnes sa ma spytal, ci jeho telo zozeru chrobaky. Ano, rozlozi sa ako aj tela dinosaurov sa rozlozili (pretoze aktualne ma rad dinosaurov)
Vie, ze ludia sa vyvinuli --》 doma ma modely vyvoja cloveka.. Vie, ze ludi stvoril Boh. Ontologicky skok som mu nevysvetlovala, nakolko to nevie ani polovica veriacich katolikov.
Vie, ze planety vznikli zhlukovanim plynov a narazanim kamennych castic vo vesmire.
Čo ho dnes pravdepodobne takto vydesilo je fakt, ze si uvedomil, ze smrt je nezvratna a tak dostal z nej -prirodzene -strach.
Jediné, čo som sa chcela poradit je to, ako dieta upokojiť, keď samé došlo na to, že smrť čaká každého a je nezvratná.
Lenže to je ťažko, keď považuju 6 ročné deti za malé...
To je všetko.

autor
9. mar 2022

@janulik2008 Pekne ste to napisali.
Rozdiel je u vas ten, ze vase dieta sa nepyta, ale moje sa pyta podrobnosti.

poopsie
9. mar 2022

Moja zlatá 6 ročné deti sú malé, malé su aj deti 8 ročné... A niekedy aj zabudnú ísť na záchod 🤦‍♀️su to deti a ty mu berieš detstvo, zaťažuješ jeho hlavu somarinami, na ktoré má čas... To, že sa na niečo pýta neznamená, že má o tom dostať prednášku... Ale aj hľa evidentne to robíš lepšie... Keď ti doma decko reve...

mima1
9. mar 2022

Cize 6r dieta uz nieje dieta podla teba? Ved to su skolkari. Premna je dieta aj 10r. Ved tie hlavy premyslaju uplne inak a inak chapu. Ty tam donho hustis kostol modlenie zomieranie smrt nebo a neviem co tak chudak co mu ide po rozume. Sa necudujem ze sa boji. Za tym psychologom by si fakt mala zajst. Najskor sama a potom aj s dietatom nech mu z toho pomoze.