Domáce práce pre 9-ročné dieťa

dadka04
27. nov 2022

Ahojte, neviem, či tu už takáto téma bola, ale zaujíma ma, s akými domácimi prácami pomáhajú Vaše 9-ročné deti. Robia to automaticky alebo im vždy musíte povedať, kedy a čo majú urobiť? Dávate im za pomoc v domácnosti aj odmenu?

veronikaszabova
27. nov 2022

@dadka04 mladsi syn 8r. - upratuje si izbu (prach, povysava), dava granule psovi, pred pranim triedi oblecenie podla farby, vybera umyvacku...
€ za pomoc v domacnosti nedostava.

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luccija
27. nov 2022

@dadka04 nesuhlasim, aby deti dostavali peniaze za pomoc v domacnosti.Ine je vreckove....vacsine treba povedat pochybujem, ze 9 r sa same od seba zdvihne a pojde vysavat

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
spadnutaslivka
27. nov 2022

peniaze za to nedostávajú, ale skúsili vypýtať na podnet kamarátov. Pomáhajú odmalička, každý primerane veku a schopnostiam. Ale priznávam bez mučenia, najmladšiu by som mohla trochu viac priprieť- jej sa toho ujde vždy najmenej

jaroe
27. nov 2022

@dadka04 vykladá umývacku, vešia prádlo, vynasa smeti. To sú také stabilné práce, ktoré si striedajú so súrodencami po týždni. Potom občas vysávanie, pomoc v kuchyni, vonku na záhrade, ale to je minimálne. A sám od seba nerobí nič, to ale ani starší.

janka54321
27. nov 2022

Naša 7.rocna povysáva, utrie prach v obývačke aj u seba v izbe a už aj riad sa chytá...celkovo si celú izbu upratuje sama, aj oblečenie má snahu ukladat do skríň, ale teda to jej ešte asistujem ...ona je zase až moc na poriadok

daniela2202
27. nov 2022

@dadka04 peniaze??? Veď tu ide o to, že keď bude väčšie , bude to robiť automaticky samo a nikto mu zato peniaze dávať nebude 👉

janka54321
27. nov 2022

@daniela2202 veru nikdy by ma nenapadlo malej zato platiť, ju to bavi upratovať, resp.naozaj je to príde normálne. ..ráno odchádzame z domu a automaticky si ustelie posteľ

daniela2202
27. nov 2022

@janka54321 😊😊😊👍👍👍

kp7333
27. nov 2022

@dadka04 upratuje si izbu, skrine, pomaha v kuchyni - umyt a prestriet stol, ocistit zeleninu, pomocne prace pri vareni/peceni, obcas vynesie smeti. niekedy to ide dobrovolne, inokedy s krikom.

canany
27. nov 2022

Ja by som mala otazku na tie, co im pomahaju s vesanim pradla a odkladanim veci do v kuchyni. Maju k tomu stolicku ci nejaky schodik? U mna si to neviem predstavit, snury na pradlo su vysoko a taniere a pohare v skrinkach tiez mam hore. Syn ma 130 cm.
Lebo si pridem divna, ze moje 9 a 6 rocne skoro nic nepomahaju.
Neviem si predstavit dat im povysavat koberec v ich izbe, kedze ta blba rowenta ma take silne sanie, ze ja mam co robit, aby som ten koberec povysavala a potom som unavena ako kon.
Bezne veci, ze si upracu po sebe, co rozhadzali, ulozia poskladane pradlo do svojich suflikov, pomozu vyniest smeti, ked mam plne ruky, nepovazujem za extra domace prace.
A dostanu za odmenu mobil ci tablet, ked je vsade poriadok a hlavne ked su kludni, nikde sa nepise, ze sa hovori o eurach. 😂

zuzinka888
27. nov 2022

@canany len ich nechaj povysavat- vies ake budu mat💪 a zni fitko nemusis platit. Je spravne zapajat deti do domacich prac aby mali prehlad a skusenost, ze to nie samo sa urobilo, upratalo.... Ver mi nechcela by si vychytat partnera - mamzela, ktory doma nic nerobil.

mimikarol
27. nov 2022

Moja ma síce 7, utiera somnou niekedy prach, upratuje si svoju izbu. Viac od nej zatiaľ nechcem a teda platiť jej za upratovanie a pomáhanie nemienim ani teraz ani v budúcnosti

mimikas
27. nov 2022

Chalan 6: vie vyložiť myčku, vyzliecť posteľné prádlo, poukladať do skrine svoje oblečenie, pomáha triediť ponožky a utierať prach.
Chalan 10r: vykladá a nakladá myčku, utiera prach, triedi ponožky a prádlo a ukladá do skrine. Upratuje izbu, prezlieka posteľné prádlo.
V podstate pomáhajú zo všetkým, domácnosť je nás všetkých a je na nás ju udržovať.

akvi
27. nov 2022

@dadka04 u nas je to tak, ze ja vzdy poziadam, s cim mi treba pomoct. Syna som ale nikdy nenutila pomahat, ani nema a nemal pridelene ziadne stabilne prace. Od puberty sa stara o svoju izbu, ostatne u nas funguje tak, ze ja poziadam, ak treba nieco. Je na nom, ci spravi, ci nie, ja to neberiem ako jeho povinnost, splnit moju ziadost. Mozno to vyzera na prvy pohlad divne a uz vidim, ako sa ozvu matky generalky.. Ale u nas sa snazime radsej komunikovat, ako "bojovat", kto co spravi, ci mal ci nemal spravit.. Ked mal 9 rokov, tak vacsinou nerobil v domacnosti nic, max dal vodu psovi, pripadne ho siel vyvencit. Postupne rokmi sa to ale preklopilo a v tomto momente spravi na 90% vseko, o co poziadam, pripadne sa pride opytat, s cim moze pomoct. A toto je podla mna cielom, aby to nebolo o tom, ze dieta plni rozkaz rodica a gula pri tom ocami, pripadne neplni rozkaz a potom si to "vyzerie".. Na druhej strane, ja napr. nehrotim veci v zmysle, ze ked nebude povysavane, tak sa zruti svet. U nas je castokrat neporiadok, lebo proste priority boli inde. Kedze byvame v dome, je toho vela aj okolo domu. To su napr. prace, ktore moji chlapi spravia radsej, ako povysavat, takze to vacsinou nemusim ani nic vraviet, drevo mam narubane, pokosene je, listy spratane, v zime sneh odhrnuty a pod.. Ja tieto veci vobec neriesim... No a z toho samozrejme vyplyva aj to, ze by mi ani vo sne nenapadlo, davat "odmenu" za domace prace.. Praca v domacnosti sa ma spravit aby bola spravena, nie pre odmenu.. To mne pride uplne scestne "podlaplacat" decko, aby nieco doma spravilo.. Dost, ze to prebieha v skole, tento chory pristup, nebudem ho praktizovat este aj doma..

dadka04
autor
27. nov 2022

@daniela2202 Odmena nemusi byt len financna, ale tiez s tym nesuhlasim, aby nieco za pomahanie v domacnosti ocakavali. Robim si len taky prieskum 🙂

mamusa123456789
1. dec 2022

Moja 7 rocna povysavat schodisko aj ostatné vlastne (donesie tam robota 😀) nakladá umývačku, po vykladať jej dovolím len veci do spodných skriniek, zvesi prádlo, poprace hračky po maličkých, nakrmi ich, pomôže ich poobliekat a po vyzliekať, uvarí polievku z mrazenej zeleniny, nachysta niečo jednoduchšie na jedenie (chlebík z maslom a napr. so šunkou plus zeleninu alebo Vianocku a ku tomu kakao) a nosí mi keď potrebujem niečo podať alebo odniesť a najlepšia bola keď ako 6 ročná prebalila a poprezliekala svojho brata kým som ja bola zakurit

sense
1. dec 2022

Moja 9 rocna čistí mačke WC a upratuje si svoju izbu a kúpeľňu... Ine veci keď ju požiadam, vyložiť umývačku, zavesiť prádlo... A odmenu nedostáva.

canany
3. dec 2022

@mamusa123456789 a prosim o info, ten chlieb a vianocku aj kraja? Ja som si ako decko velmi skaredo pri krajani chlebu zarezala do prsta, neskutocne to krvacalo a mam velku jazvu a stale im nechcem dat noz do ruk. Tak neviem, kedy je uz vhodny cas na nozik

mamusa123456789
3. dec 2022

@canany chlieb kupujeme tekvicový krajan, takže tam problém nie je a Vianocku aj odkroji, síce kadejaké krivolako ale odkroji a zas vianocks je mäkkucka takže nemusí nejako tlačiť aby odkrojila takže sa nebojím, ale pokraja mi aj paradajky keď robíme guláš alebo šampiňóny a keď to spravím ja tak je zduta ze to je jej robota 😀