Je v poriadku, keď učiteľka urobí na telesnej prekážku z dieťaťa?

miskacool
9. feb 2022

Dobry den. Je bežne ked v 2.triede spravi ucitelka na telesnej z dieťaťa prekážku cez ktorú ostatne deti skáču do kotúla? Naša dcéra ma nadváhu a kotul dlho nerobila, ked sa to teraz učili a ona sa bála (predpokladám, lebo aj doma sa bála ho urobiť na posteli) tak ju dala uc.ako prekazku pre chlapcov. Pre dievčatá robil prekazku iny chlapec. Čo si o tom myslite?

beronsche
10. feb 2022

@h2 pozri si nieco o vnutornej vs
vonkajsej motivacii, napr.od manz. Prokopovcov (cesky psychologovia)
a tiez si pozri nieco o tom, ako funguje spominane finske skolstvo.

slavomira1980
10. feb 2022

Ucitelka nic zle neurobila, tiez sme sa pri takych aktivitach ako deti striedali. Namiesto lamentovania o ucitelke radsej ries jej nadvahu. Pokial nema zdravotne problemy, nie je normalne aby 7rocne decko malo nadvahu.

h2
10. feb 2022

@akvi Si milá, že mi píšeš, čo neviem a neviem si predstaviť. 😁 Faktom je, že aj keď niekto vychováva dieťa bez pochvál (jedna z teórií Nevýchovy), tak ono sa s nimi za života stretne. V škôlke, u starých rodičov, hocikde. Nezdieľam Tvoj názor, že dieťa, ktoré niekto pochváli, zrazu začne robiť veci, ktoré ho predtým bavili, teraz na základe toho len kvôli pochvale. Ver tomu, že môj syn tiež robí veci preto, že chce. A keď si to zaslúži, tak ho pochválim. Tresty nedostáva. Aspoň si teraz na žiadny neviem spomenúť. Učí sa výborne, nemá žiadny stres zo známok.

h2
10. feb 2022

@beronsche Ďakujem, ale nevidím na to dôvod. Čo mi dá, keď si pozriem, ako funguje fínske školstvo? Nechystám sa presťahovať do Fínska. 🤷🏻‍♀️

akvi
10. feb 2022

@h2 to je v poriadku, ze nezdieľas moj názor, smie to tak byť.

zuzanockamt
10. feb 2022

@akvi môžem sa opýtať, či tvoje dieťa navštevovalo klasickú štátnu slovenskú školu?

kittykat22
10. feb 2022

Baby ja Vam tak zavidim, ze vase deti vedia spravit kotul. Moj syn je vysoke stihle dieta ale ten kotul mu za boha nejde 🙄

luccija
10. feb 2022

@miskacool kotul sa neučí robiť na posteli
Robia to v skole bežne, že jeden je prekážka ..

beronsche
10. feb 2022

@h2 😁 ok, nevidis dovod, nepozries. pisem o tom, lebo je to vyborny priklad, ako to ide aj inak..
mozno by si pochopila, preco je vhodne neobhajovat system, aky je zauzivany u nas..
a to je prvy krok k zmene..

kvetinka75
10. feb 2022

@irusa potom prídu do práce a človek aby sa im doprosoval aby vôbec niečo spravili. Chúdence deti. Ako z cukru. Zaujímavý trend - skáče sa im okolo riti, len nedajbože aby nemali nejakú traumu z detstva a pritom psychologovia a psychiatri nestíhajú, kvôli tomu, že majú deti psychické problémy. Niekde sa asi stala chyba.

akvi
10. feb 2022

@zuzanockamt nie, nenavštevovalo klasickú štátnu slovensku ZŠ. Chvalabohu.

zuzanockamt
10. feb 2022

@akvi hneď mi to bolo jasné

beronsche
10. feb 2022

@akvi to mate stastie... 😉

kvetinka75
10. feb 2022

@akvi a kto koho ponížil? Autorka nepíše nič o pocitoch dcéry a ako to v skutočnosti bolo ale -,, ona sa bála (predpokladám,.....,,, Predpokladá, dedukuje. Takže nevieme ako to v skutočnosti bolo.

kvetinka75
10. feb 2022

@irusa pozor pozor, v dnešnej dobe je telesná a iné výchovy , považovaná na nepodstatnú vec. Netreba to známkovať, netreba sa tomu venovať. Kde sú časy, keď sme mali prehľad o literatúre, hudbe, notách. Aspoň základné vedomosti. Prehľad z každej oblasti. Teraz netreba nič. Hlavne dieťa do ničoho nútiť. Aby nemalo z niečoho nedajbože traumu. Toto zaobchádzanie v rukavičkách im spraví len medvediu službu čo sa týka budúcnosti.

akvi
10. feb 2022

@kvetinka75 ten komentár som nemierila na autorku, pretože ako si správne poznamenala, iba dedukuje, ako to bolo. Myslela som to všeobecne, že robiť prekážku môže byť ponižujúce pre niekoho. Netvrdím, že to tak je. Ale učiteľ musí myslieť na to, že niektoré deti by to tak mohli brať. Uz sa opakujem, ale nie je nič jednoduchšie, ako pýtať sa priamo detí. "Kto chce robiť prekážku? "To je fakt strašne ťažká otázka... Mne niekedy pripadá, že sa robí somár z komára z trivialnych vecí, pritom často sa bagatelizuje to, čomu treba venovať serioznu pozornosť. Tak, ako tu mamičky bagatelizuju obavy autorky, ako bagatelizuju to, ze niekto sa v niečom môže cítiť zle, tak zároveň sa pohorsuju nad tým, ked niekto napíše, že opytaj sa dieťaťa, ako sa v tom cíti a vyrábajú z toho obrovský problém, ak niekto chce rešpektovať prianie dieťaťa, lebo to predsa "nemôže fungovať", to bude určite anarchia.

irusa
10. feb 2022

@kvetinka75 veď teraz to na deťoch vidno...po... doba... aby boli naše ratolesti spokojné...mobily do ruky pripojenie na wifi a svet gombička...a samozrejme dať im papať.... myslím, že za veľa veci si môžeme sami... telesná ??? tie pocity, keď sa ti trenky zarezávali pri šplhaní na tyčí , čiernobiele tramky a chlapčenké oči vygúľané po tebou a s radosťou ti tu tyč držali...och v dnešnej dobe niečo nepredstaviteľné.....

mimikarol
10. feb 2022

Ja tak milujem tie komentáre, že "za našich čias sa tak robilo, a bolo dobre. Za čias našich rodičov bolo normálne že deti dostali v škole facku. A prežili, tak prečo nefackat deti aj teraz? 🤦 Ja mám 36 rokov, nepamätám si, že by sme na telesnej mali spolužiakov ako prekážku. Asi sa to dievčaťu nepáčilo, čo sa ani nečudujem.
Raz som zažila, ako dala učiteľka spolužiačke facku kôli tomu, že jej brat nešiel na olympiádu. Bola to nervacka, baba nevedela vypočítať príklad pri tabuli tak jej od nervov jednu slahla a vyhodila ju za dvere. Teraz keby to spraví môjmu dieťaťu, dostane odomna takú cez papulu jej stena dá druhu. Vtedy to nikto neriešil. Už sa deti vychovávajú inak.

althejka
10. feb 2022

@miskacool no ja som nemala ani nadvahu.ale bola som poleno na telesnu. Takze cezo mna preskakovali stale 😄 neviem, praveze som si hovorila ze by ma via strapnovalo keby ma nutia cvicit co som ani za svet nevedela.

irusa
10. feb 2022

@mimikarol no teraz by bolo vhodné opäť zaviesť tie fyzické tresty ..bola by som za...aby sa v 9 ročníku riešilo sexuálne násilie alebo sa hádzalo so stoličkami a stolom v triede do okien je už cez.... čiže áno fyzické tresty schvaľujem, tak ako to bolo niekedy...a povedala som to aj učiteľke

akvi
10. feb 2022

@irusa nie, nebolo to v poriadku kedysi a nie je to ani teraz. Nikdy nezabudnem na spoluziacku, co mala menstruaciu uz v 4.triede /vtedy nezvycajne, dnes uz bezne/ a musela si na TV obliect modre trenky, v ktorych sa ta hygema fakt vynimala a mala splhat po tyci.. Myslim, ze na to dodnes spomina ako na super zazitok co ju zocelil..ze.. Vobec sa necudujem, ze 33% obeti sexualneho nasilia sa nikdy nezdoverio nikomu so svojim zazitkom. Ked vidim, kolko zien je schopnych obhajovat zvratene veci.. No a ze schvalujes fyzicke tresty, na to sa snad uz ani nic neda povedat.. Dufam, ze to raz pochopis..

irusa
10. feb 2022

@akvi áno chápem to už teraz...choď sa pozrieť do tried, čo sa tam deje..je pre teba normálne aby jeden zasran vynadal učiteľke do ku... alebo aby v triede na ZŠ riešili sexuálne obťažovanie ????? áno za všetko mohli učitelia a daný režim...len si myslím, že vtedy aj keď bol sem tam nejaký úlet, tak bol nejaký ten poriadok a disciplína a zvlášť úcta k starším....teraz už nič pribrzdené decko a pribrzená mater

kvetinka75
10. feb 2022

@akvi deti veľakrát to, čo mi považujeme za ponižujúce, za ponižujúce ani nepovažujú. Ktožvie či to dieťa aj nebolo rado, že nemuselo robiť kotúľ ktorý nevie a môže robiť prekážku.

kvetinka75
10. feb 2022

@mimikarol a vidíme kam smeruje tá výchova. Netvrdím, že vtedy bolo všetko v poriadku. Ale to, čo sa robí teraz - deti majú len práva a povinnosti žiadne - to už je trošku cez. Boli sme oveľa samostatnejší, nefňukali sme za každú kravinu, veci sme si riešili medzi sebou, vedeli sme riešiť konfikty. TEraz sa za deti všetko rieši. Tak to aj vyzerá.

beronsche
10. feb 2022

@kvetinka75 miesas tak hrusky s jablkami, ze dovidenia..
Znamkovat vychovy je zbytocne (nehovoriac, ze ked uz, tak znamkovat snahu, nikdy nie vykon!!), viest deti k pohybu nevyhnutne.
zaobchadzanie v rukavickach je rovnako skodlive ako direktivna vychova k poslusnosti.
Ze si mnohi zamienaju respekt s anarchiou bez hranic a na druhej strane vychovu s drezurou a poslusnostou je velmi, velmi zle..

beronsche
10. feb 2022

@irusa zrejme zartujes.. neviem, kto sudny moze schvalovat fyzicke tresty..
ved zavedme odsekavanie ruk za kradez, kamenovanie za neveru, atd. atd., tak?
nie, nie je normalne to, co opisujes, ze sa deje, ale ked zlyhava rodina a vedie to k takejto agresivite deti, nie je riesenim reagovat rovnakou agresivitou.
Ano, riesit to musime, nastavit mechanizmy, zabranit nevhodnemu spravaniu v zarodku..
Ale zmlatit nespratneho pubertiaka vyriesi situaciu ako presne? ze bude v skole sediet ako pat penazi a cestou domov z frustracie zmasti okoloiduce dieta?

jana_eyre_2
10. feb 2022

Ak to dieťa nebralo nejako potupne, neriešila by som to.. to jediné by ma mrzelo ak by sa dievčatko cítilo zle.. ak sa cítila zle, tak by som ju ubezpečila že je ok sa ozvať.ze také čosi robiť nechce a posmelila by som ju aby sa naučila kotul, naučili by sme sa to spolu..

moje decká chodia na také cvičenie enklave a robia tam.take krkolomné veci že radšej sa nepozerám 😅 hrajú aj potkynacku, behajú, tréner ich podkyna a deti sa z toho smeju.. len mojho najmladšieho už nepodkyna, raz z toho dostal nervy tak už to neskusa (môj najmladší má niekedy také nervové výpady) aj sa preskakujú, nahanaju.. proste to sú také veci že môžu byť aj nebezpečné, ale aj pri tom sa deti učia..

Inak včera sa moje deti hrali s kamarátmi takú klasickú hru už neviem ako sa volá - dve skupiny sa držia za ruky a koho predvolaju musi preraziť ich ruky.. tiež to vyzeralo nebezpečné, ale deti sa bavili, niekto popadal, niekto neudržal..

h2
10. feb 2022

@beronsche Ja ale neobhajujem systém u nás. Len, že mi nijako nepomôže pozerať si, ako to funguje inde. Lebo žijem tu a nie je v mojej moci niečo meniť. Takže jediné, čo mi to môže dať, je, že budem sklamaná, alebo nahnevaná, že u nás to tak nefunguje. Tak som to myslela.

h2
10. feb 2022

@akvi Ja tu nevidím, že by tu nejako veľa žien obhajovalo zvrátené veci. Áno, obhajovať telesné tresty je možno cez čiaru, ale známkovanie žiakov v škole určite nie je zvrátená vec. To je veľmi prehnané tvrdenie.
A ešte píšeš, že "Ale učiteľ musí myslieť na to, že niektoré deti by to tak mohli brať." Deti sú rôzne. Každé môže brať zle niečo iné. Pokiaľ učiteľ nežiada od dieťaťa niečo nevhodné, nemá prečo riešiť, ako dieťa zoberie, čo mu povie a či z toho náhodou nebude mať traumu.

h2
10. feb 2022

@miskacool Myslím, že by si sa mohla vyjadriť, ako to berie Tvoja dcéra, či jej to vadilo, alebo ani nie. Ja myslím, že keď nemala problém sa ozvať, že kotúľ robiť nebude, ozvala by sa aj v tomto prípade, ak by jej to vadilo.