Máte pocit, že vaše 10 ročné dieťa je v puberte?

evka8756
29. apr 2015

Moja dcérka bude mať tento rok v novembri 10 rokov mám pocit ako keby bola už v puberte. Jej správanie je zo dňa na deň horšie neviem si rady ako na ňu. Neustále je ofučaná, nahnevaná, nič sa jej nechce, odvráva, nechce pomáhať....ako puberťáčka je to možné vôbec? Poradťe Dakujem!

mawka
29. apr 2015

@evka8756 vitaj v klube 🙂 moj maly ma 11, zacalo to tak pol roka dozadu. nikto mu nerozumie, stale po nom nieco chceme, nenechame ho na pokoji, stale nas musi posluchat a my ho nechapeme a my nic nevieme a on potrebuje priestor a podobne 😀 a nehovorim o naladickach, 5 minut je tutu nunu na zozratie, dalsich 5 minut mu kazdy vadi, na vsetko sa oduva, vztahovacny, samonasieraci... kamoska ma tiez 11 rocneho, to iste ako cez kopirak. ano, zacala puberta.

tamulik
29. apr 2015

@evka8756 vitaj v klube pubertiakov. moj bude mat v oktobri 11 a ja budem siva kym mu skonci puberta 😀 . ale on skonci a mladsi zacne. ale ason uz budem vediet co cakat. vkuse sa mu menia nalady, raz place ako male decko a o chvilu je uz najväcsi frajer na svete. hroza , kde je to moje male zlate chlapciatko 😅 .

popelka5000
29. apr 2015

moj ma 12 rokov a zacalo to hej asi v 10tich rokoch.... akurat pri muzovi si to nedovoli a ked hej ,tak mu tak precisti zaludok ze si zase dava dlho pozor ..... pri mne si dovoli viac...... najradsej mam ked mu poviem aby mi pomohol aby umyl dlazku v dome a ten pohlad a veta AJ hore????? akoze preboha matka to nemyslis vazne ,ja mam pracovat?

mawka
29. apr 2015

@tamulik
@popelka5000
baby presne 😀 alebo to jeho Jeeeeeziiiiiiiis preco stale musim nieco robit? Minule na mna zacal s tym, ze ma prava. Tak som mu vysvetlila, ze co je pravo a co je povinnost a sedel ako pena, ani nedutol 😀 fakt niekedy je uzasny, taky partak, na zjedenie chalan a chvilu na to ho pretrhnut jak hada.. tiez to mam tak, ze maly z nej vylezie a mala do puberty skoci akurat ze pri babach je to asi ine, amm pocit. strazit ju aby nerobila kraviny, drzat ju na uzde. ochhh.

bubelko
29. apr 2015

@mawka moj bude mat v juni 8 a sprava sa rovnako. jeho najoblubenejsia veta - nie som tvoj diener... 😝

mirka414
29. apr 2015

@bubelko Janka neverím ty máš doma ukážkovo milé deti hotový 😇😇to sú 🙂

mawka
29. apr 2015

@bubelko ake drzky to mame doma, ze? 😀

cerez
29. apr 2015

Áno, od včera mám doma 10 ročnú slečnu. Neviem či by som to nazvala tou pravou pubertou, ale nedá mi nenapísať postreh, čo vidím pomaly na každej jej rovesníčke. Je to skôr kopírovanie afektívneho správania, nálady, osočovania, riešia problémy ako sú chlapci, podprsenky, maľovanie. To tak k ich k správaniu všeobecne. Čo sa týka upratovania, ako kedy. Niekedy veľmi prekvapí, no sú dni lenivé. Posledne ma dorazila vetou, keď som jej kázala ráno si po sebe umyť tanier s pohárom. Pozrela na mňa a radšej umyla. Keď sa poobede najedla, položila mi to k dresu a odišla. Ja nevedela, kde mi hlava stojí a tak som jej povedala, že by si mohla umyť aj tanier. Dcéra mi na to povedala: "Ale ja som si už ráno umyla!". Mala si vidieť môj výraz vraha. Tak som jej vyčistila žalúdok a riadne sa porozprávali. Zatiaľ sa snaží, no pestré dni nás ešte len rozhodne čakajú. Ošedivieť už nehrozí, tie už dávno mám.

magdalenkami
29. apr 2015

u nas-11,5r-ja mam ist do obchodu?som hladnyyyy,zase nic nemame-2min po dojedeni prave dovarenej vecere-prave vcera-tentokrat som chytila zachvatik uz ja a supoval do svojej izby,cestou som mu zachytila tu jeho blondatu sticu......to som rada,ze to tu citam,uz som myslela,ze som nieco zanedbala-.mam este 3malych drobcov

evka8756
autor
29. apr 2015

@mawka To je jak kopia mojej :D

luvika
29. apr 2015

@evka8756 my toto prezivame uz teraz a to bude mat len 8...sice stale sa to este da zvladnut, ale ked uz teraz je to takto, bojim sa co pride potom 🙂

evka8756
autor
29. apr 2015

No aspoň som rada že niesom sama:D prepáčte baby! 🙂 ale neverila som veľmi že je to možné myslela som že ja robím niečo zle aj napriek tomu že sa snažím, presne všetko čo píšete taká istá je aj moja ale bože takto skoro ? šak prídem o nervy :( neviete niečo poradiť čo by na našich pubertiakou zabralo?

magdalenkami
29. apr 2015

mna hlavne zaraza to striedanie nalad-milunky,zlaty a za chvilu podrazdeny,oprskly

evka8756
autor
29. apr 2015

@magdalenkami Presne aj moja je taká chvílu zlatá milujúca a za 2 minuty ofučaná nervozna 🙂

luvika
29. apr 2015

No ja keby som mala pisat o mojej, no uff...mamaaaa...preco to musim urobit ja???je to tvoja povinnost! Alebo jej cosi hovorim a ona zduto prevracia ocami...alebo sa urazi, ani nepocka kym dohovorim, odpochoduje do detskej a nezabudne dolezito tresnut dverami...atd atd :/

selema
29. apr 2015

A ja som si doteraz myslela, že to len ten náš takto trucuje 😀
Som si stále hovorila, že to nemôže byť ešte puberta "v tomto veku" (náš mal v apríli 11 rokov) a ahaho, koľko puberťáčikov sa tu vykľulo 😀 😀 😀
Ste ma normálne baby teraz "upokojili" 😀

bubelko
29. apr 2015

@mawka no velke 😀 😀 a to ma len 8...ja len dufam, ze ked bude mat 15 a bude odo mna o hlavu vyssi, tak uz bude mat tymto tempom po puberte... lebo teraz mam este aku taku prevahu. ale co bude potom? 😕

applede
29. apr 2015

@evka8756 moja dcera ma sice 2,5 roka.....takze jej sa puberta este netyka 😀 ale neter bude mat v auguste 10r....a teda s tou to "plieska" dobre uz ....ja byt jej mama..... 😠 😠 😀 len za pc by sedela, len co by ona robila, ofucana za sekundu ak jej nieco niekto povie"mimo"" jej zaber teraz.....300krat jej moze niekto nieco hovorit....ohhhhhh 😀 😀

bubelko
29. apr 2015

@mawka jaj a druha oblubena veta, hned po dienerovi je - mami, ty tomu vobec nerozumies... 😝

mawka
29. apr 2015

ja neviem baby, ale ja keby som takto bola oprskla pred nasimi, tak mi jednu mamka streli a vyfucim jak balon navzdy 😀 si pamatam, ze doma som musela moje stavy predychavat, neexistovalo, aby som sa ocapila na mamku. ta by mi dala. ale vonku to s nami zase plieskalo inak, to je fakt. 😅

mawka
29. apr 2015

@applede heh, by si sa cudovala, co uz v skolke deti riesia. hlavne tie male herecky, z coho ma poraza. lebo nikdy som nebola pipinovsky typ ani nechcem byt a velmi sa chcem vyhnut tomu, aby z dcerky vyrasla pipina. ale ked oni vedu debaty, ci kukali nakupne maniacky a ze ci sa prihlasia a ked maju nejaky novy kusok oblecenia, tak ze co sa k tomu hodi akozeeee a ked ma natalka celenkuuuu ruzovu, tak nikolka musi mat 4 ruzove a vsetko musi byt In a trendy. a musia byt krasne a to nehovorim o tom, ze moja mala kam ide, tak vsade si berie svoju kabelku, v kabelke detsku barbie vonavku, pero, slovnicek, balzam na pery akoze ruz, miniaturka kremu na ruky a cacky macky. minule ma sprdla, ze preco jej davam fialove sponky, ked to neladi k jej ruzovemu outfitu. skoro ma prekotilo 😀 😀 tak ked toto teraz riesia skolkari, co bude potom ked bude mat desat? 😕 😅 😀

strociatka
29. apr 2015

@evka8756 Evka, ja mam tento pocit od kedy sa slecna narodila. No je to nami, sme prilis empaticki, chceme nasim detom dopriat len to najlepsie, nemaju povinnosti, nemaju zodpovednost, tak co potom asi tak od nich mozeme ocakavat?

Kazda generacia rodicov chce pre svoje deti, aby sa mali lepsie ako oni. Ked vyrastala moja mama, jej mama chcela, aby nemusela prat na potoku ako ona. Tak moja mama prala uz v pracke, ale takej tej prvej, ked vsetko pradlo rucne prekladala do zmykacky, ale uz neprala na studenompotoku a neplacala pradlo lopatou. Ja uz periem v plnej automatike. Predpokladam, ze moje dieta bude nosit pradlo, co sa same operie. Rozumies co chcem povedat?

Cim menej mame povinnosti, zodpovednosti, cim mame menej prace, tym sme lenivsi, pohodlnejsi a nespokojnejsi. Uz nevieme co by sme chceli.

Ja ako decko som musela prist sama zo skoly, musela som ako prve nakrmit domacu zver, vymenit im vodu, pozbierat vajicka, poliat sklenik a uvarit veceru. Az potom som si mohla ist robit ulohy. Ja dnes slecne rano ked ma ist do skoly pobalim tasku! Moja chyba, vychovavam z nej egoistickeho, nezodpovedneho predcasneho pubertiaka. Co povies? Je to nimi (nasimi detmi), alebo nami?!

mawka
29. apr 2015

@strociatka urcite je na tom kus pravdy, co pises. lenze ber ohlad aj na to, ze keby toto museli robit dnesne deti, co si robila ty, uz by na teba nejaky "dobrosrdecny" sused volal socialku, ze si otrocis dieta. to je druha strana mince. ved dnes sa vsade propaguju prava deti, nesmies sa ich dotknut, pomaly ani zvysit hlas, musis im dat priestor, nesmies tlacit, volna vychova, atd. a maminy, ktore aj capnu po riti, alebo vybuzeruju riadne dieta, tak su oznacovane za bezcitne krkavice, ktore tyraju svoje deti.
tiez som viac za tu spartansku vychovu nez za to nununu dnesne.

strociatka
29. apr 2015

@mawka chora doba!

magdalenkami
29. apr 2015

ano,teraz detom zdoraznuju ich prava,kam mozu zavolat,kam sa obratit ked maju ,, problem,,......na nas sa otec len pozrel a uz sme vedeli co urobit a kam ist-nikdy nas neudrel-bola tam prirodzena autorita,rovnako v skole ucitelia-musime najst asi taky zlaty stred....a ja osobne sa musim naucit kludne reagovat,lebo ma porazi

mawka
29. apr 2015

@strociatka to si vystihla upplne presne. tiez si myslim, ze bolo ovela lepsie, ked deti mali prirodzeny respekt nielen pred rodicmi, ale aj pred inymi dospelymi alebo v skole ako pise @magdalenkami
mne osobne sa nepaci tento trend volnej vychovy. skusam aplikovat vychovu mojich rodicov na mje deti, ale nejde mi to uplne. co je skoda.

strociatka
29. apr 2015

@mawka iste, aj ja som to skusala a aj nadalej skusam, no narazam na okolie. Dieta nie je naivne a vidi, co sa okolo deje a mam problem racionalne a faktami argumentovat, ked pride zo skoly s tym, ze ani ucitelka to tam neriesi? Ako mam vybudovat u dietata autoritu a jeho ochotu akceptovat ucitela, ked vidim/i, ze ucitelka sa boji? Ja mi neskutocne do smiechu, ked idem na rodicovske zdruzenie a ucitelka vystresovana, len rodicom ustupuje, podlieza a vidim, ze sa boji?! Nic s nikym neriesi, na nikoho nic nepovie, len vseobecne kecy o organizacii skoly. Ked chceme cokolvek vediet o dietati, odkaze nas na osobne stretnujtie v konzultacnych hodinach.

No a deti co urobia, ked ich rodicia chrania, nepostavia k zodpovednosti za svoje spravanie? Uz to neskutocne na tych skolach vidno, az som casto v rozpakoch.

mawka
29. apr 2015

@strociatka dobre viem, o com hovoris. hovoris mi z duse.

danielahamar
29. apr 2015

od 9 rokov, aj starší, aj mladší teraz začína...je to "normálne", bohužial tieto naše "nové" deti sú aj v tomto vpred

strociatka
29. apr 2015

@danielahamar su vyspelejsi zial len v "tomto." Co sa tyka ich citovej vyspelosti, schopnosti empatie a pocitu zodpovednosti, su na tom daleko horsie ako deti tak dve generacie dozadu. V tomto smere zas vyrazne zaostavaju. Neviem ci sa smiat, alebo plakat.