Moja 9-ročná dcéra je spomalená/zasnená

pajdab
23. okt 2022

Moja dcéra (9r) je tretiačka a je strašne pomalá. To, že nechce jesť riešim aktuálne výživovými doplnkami, lebo sedí nad tanierom pol hodinu a v polovoci tradične "nevládze", no ona je pomalá pri všetkom. Niekam sa ponáhľame /chystá sa do školy alebo ju pošlem pre 2 veci do izby, vráti sa po 20min keď nalieham, že čakám už pri dverách, ona príde a jednu z tých 2 vecí zabudne... Úlohy tiež trvajú celú večnosť a v triede na ňu všetci čakajú. Stále len chodím ako roztlieskavačka a papagáj v jednom. Veľa vecí musím robiť za ňu, lebo aj po dlhom čakaní a napomínaní by som niekam napríklad meškala... Keby ju zobudím aj o pol hodinu skôr, tak ona je schopná ísť na wc a sedieť tam 20min. Bývajú aj svetlé momenty, ale s týmto bojujeme už od predškolského veku.. Najviac som to začala pociťovať, keď nastúpila do školy. Prvý rok som si myslela, že je len hravá.. No už to začína byť problém. Dá sa to nejak riešiť? Máte niekto doma podobné dieťa? Zmení sa to niekedy, alebo dá sa s tým pracovať / nejak ju časovo trénovať? Neviem už akú metódu /motiváciu mám zvoliť... Musím stále kontrolovať či je oblečená, či si niečo nezabudla obliecť, či má všetko v taške, či si odniesla ten tanier a papier o ktorom som jej 3x povedala,...

daniela2202
23. okt 2022

@pajdab pozor, to môže byť autoimunne ochorenie, kde ona zato nemôže - smer doktor

maminkadeticiek
23. okt 2022

Nie si ty ja???vsetko co popisujes do bodky je uplne rovnake aj v pripade mojej dcery.Uplne.Ja som uz skusila vsetko vsetko absolutne vsetko,aj psychologicku.Mala odklad skoly kvoli hravosti,ktory sme navrhli my,ucitelky chceli aby sla do skoly,ze skratka ona je taka povaha,salamistka.Inak je velmi sikovna a rozumna,ale nezmenilo sa za 3 roky skoly vobec nic.Uvidime,co prinesie cas.Vacsinu casu som z nej na prasky lebo ja som absolutny opak,takze si vies predstavit ze ma to privadza do sialenstva.Inak je v skole jednotkatka,velmi spolocenska,kamaratska,ma hrozne dobre srdiecko,ucenie jej ide super,vsetci ju maju radi ale zvysok je prisaham do bodly u nej presne ako popisujes u svojej dcery.Nepomaha nic.Ale slovami psychologicky-Ona nema ziadny problem,ja mam s tym problem a mam si nastavit inak ocakavania,aby sme ju nedeptali 😁 Nuz,tak teda dobre 🤷‍♀️😁

kepassa
23. okt 2022

@daniela2202 ake autoimunitne ochorenie myslite?

daniela2202
23. okt 2022

@kepassa myastenia gravis

drzaopica
23. okt 2022

@maminkadeticiek psychologicka ma pravdu😀

minenkas
23. okt 2022

@pajdab mám takého manžela,mne ráno stačí dvadsať minút a to si aj umyjem hlavu,on potrebuje hodinu a pol a to si spraví kávu a ide na záchod a odchádzame z domu tak káva ešte stále není dopita,zvykla som si

ejbyk
23. okt 2022

@maminkadeticiek ďakujem za tvoj pohľad od psychológ, tiež som uz nad ním ( kôli dcére) uvažovala, ale v podstate som si aj ja nejak tak uvedomila že ona je ok, proste taká povaha, ktorá sa s mojou povahou bije a už sa len naučiť to akceptovať....
@pajdab moja je už 5 tacka a nezmenilo sa nič, síce trocha "dozrela" ale ide si stále svoje...

Možno niekto poradí nejakú fintu....

savanna
23. okt 2022

Mohlo by to byt ADHD - inattentive type, tento podtyp sa prejavuje vacsinou u dievcat, teda, ze nie su hyperaktivne, ale skor nepozorne, zasnene, pomalsie. Skus si nieco o tom precitat a pripadne skocit za psychologickou, ktora sa venuje diagnostike. Ries to cim skor, ak je to naozaj ADHD, neustalym napominanim a kritikou jej mozes velmi ublizit, tieto deti potrebuju najma pozitivnu motivaciu, odmeny, na kritiku su velmi citlive. Alebo je mozno naozaj len salamistka - co v dnesnej psycho dobe vobec nie je zla kvalita.

kepassa
23. okt 2022

@maminkadeticiek moja ma 14,5 r
Je jednotkarka, strasne sikovna, nadana v kresleni, ide jej aj ucenie no ale strasne spomaleny film je. Teraz pisali cvicne komparzo na matematike a mala okolo 60% mala 8/15 prikladov..bezchyby vyratane ale viac jej nevydalo. Pritom doucije matiku kamosky a ma jednotky. Ona prosto nestiha. Nic. Pomala je vo vsetkom. Ked niekam ideme budim ju ako prvu s info ze chystaj sa vtedy a vtedy odchadzame no ona ma stale cas. Pol hodinu sa sprchuje, pol hodinu kym vobec vstane z postele. Pol hodinu je...zasnena vecne. Uz mi bolo povedane, ze je taka povaha. Ona to prosto neriesi. Problem mam ja lebo mam ine ocakavania, kt. ona realne naplnit nevie, pretoze je taka aka je. Ja som zas naspeedovana stresmen veverica 🙈🙊 neviem fakt. Uz som jej vysvetlovala, ze tym, ze nestiha ma taky vysledok ako spoluziaci co fakt na viac nemaju lebo v konecnom dosledku napisali rovnako ako ona. Ja neviem co bude na prijimackach. Mam realne obavy, ze ona nestihne napisat ani testy. A to chceme aby isla na gympel. Ked odpoveda napr.ok vtedy vidia, ze vie ale ked ma nejaky test a casovy limit bezne prosto nestiha. A fakt este aj ked som ju rodila bol to moj najdhsi porod. Nekonecny pribeh. Ona je prosto taka 🙆🤔🤭😅
Ale zas ma to vyhodu...ju malo co vyvedie z miery. Ona je taky lenochodik. Sama sa smeje, ze je to pravda. Kym

akvi
23. okt 2022

@pajdab tiež by som si nechala urobiť podrobné testy, mám v rodine, tiež má ten človek autoimunitu, on má celiakiu, tú mal dlhé roky neliečenu, celé detstvo trpel.. ale aj iné veci, od malička. Ten človek ani dnes, keď už toto má pod kontrolou, tak "nezrychlil", je neskutočne pomalý, zabudlivy a pod. To dieťa za to naozaj nemôže, to si uvedomuj v každej chvíli, keď máš chuť ho " rozdrapit". Treba sa s tým naučiť žiť. A nie, nezlepšilo sa to v dospelosti, je to také isté stále, ten človek potrebuje v prvom rade prijatie a v druhom nájsť, čo by ho bavilo robiť, kde nebude tá pomalosť vadiť.

slovakboy
23. okt 2022

@pajdab bol som presne rovnaký v jej veku. Ucitelky ma furt museli riešiť. Vaše som bol posledný a na hodine som “pozeral po vrabcoch” ústami mojej ucitelky. Na telesnej som sa nedokázal obliecť v časovom intervale a furt som dobehol do telocvične posledný. V puberte sa to úplne otočilo. Zrazu som sa obliekol ako prvý, sústredenie bolo lepšie aj známky sa mi zlepšili a mal som viac záujmov. Neskôr som niekde čítal že sú to takzvané šuchtavé deti. Že je to normálne a len snívajú a majú bohatší vnútorný život. Keďže u tvojej dcéry to prišlo po nástupe do školy myslím si že to je aj obranná reakcia mozgu na ten blbý inštitúcionalizovaný systém školstva kedy všetky deti musia v jednej late byť a stíhať to iste tempo. Žiadna skolahrou a sloboda. Naopak : bič a makaj a keď nestíhala päťka

deedol
23. okt 2022

necitam vsetky prispevky, ale kamoska ma taku malu a ma add.

jjanulienka
23. okt 2022

Aj moj je taký úplne spomalený film. Hlavne pri úlohách je to boj. Normálne musim nad ním stat aby robil to čo ma inak mu to trvá oveľa dlhšie. Vždy keď niekam ideme na neho sa čaká. Je to ms nervy ja som naopak až moc zrýchlena takze bojujem sama so sebou 😅😅

fintitko
23. okt 2022

Nebolieva ju hlava, alebo netvrdi casto ze je unavena? Mali sme podobny problem. Dcerka ma 8rokov. Riesila som to s pediatrockou, vzala jej krv a zistila sa nefunkcnost stitnej zlazy. Odkedy ma lieky od endokrinologa je to ovela lepsie. Tiez byvala spomalena, zasnena, stale unavena...

slovakboy
23. okt 2022

@fintitko ach jaj, vidím že tých príčin môže byt viac. Ja len že ak je to po nástupe do školy môže to súvisieť so školou. Možno skús ešte sledovať či je rovnaká aj cez víkendy, cez prázdniny aká bola?

maminkadeticiek
23. okt 2022

@kepassa No v tomto je zase moja ina.Ona zase ked je v skole tak potrebuje byt vo vsetkom prva,najlepsia ale s takou salamistickou lahkostou,chce aj pisomky odovzdat prva,je sportovo velmi nadana.Ale bezne kazdodenne veci ma v uplne inom rezime,skratka presne ako popisuje autorka,ona si ide svoj flow,svoj sex,sustredenost totalne rozptylena a pritom ja vidim ze ona by sa mi velmi chcela v tomto zavdacit,ale ma tam skratka limity.

liv1
23. okt 2022

Moja mama psycholog (je u mna pytala som sa jej), povedala, ze tak ako moze ist o hyperaktivitu (nie vvtomto pripade) u niektorych deti, moze ist aj o opacnu situaciu. Jednym z tychto “diagnoz” je aj add. Alebo mohlo aj pri porode dojst k nejakemu organickemu poskodeniu. Ak ide o to spomalenie od narodenia, cize vrodene to je jedna vec, druha ak to nastalo v nejakom inom veku. Ale formulujem slova uz podla seba, ale toto v principe mi povedala. Ale to sa urcite neda takto na dialku povedat, ci je to len povahova crta, ci zdravotny problem, alebo diagnoza. Je dobre to riesit s odbornikmi. Potom aj v skole mozu mat tieto deti iste ulavy.

pajdab
autor
23. okt 2022

@daniela2202 podla toho co mi google vyplul to nebude ten pripad, ona je fyzicky aktivna niekedy az velmi na to co ju baví. Chodila na horolezecky a niekedy rozmyslam kde berie tu energiu. U nej nie je problem, ze by telo nepracovalo, ale skôr hlava.. Nič sa jej nechce co sa tyka povinnosti a nerozmysla - je myslou inde. Je zabudliva az abnormalne a na vsetko vzdycha a prevracia oci.. Dokaze sediet nad knihou 2 hodiny a neprecitat ani riadok, ale pride za mnou aj 50x s otazkou napriklad kolko nôh ma piadivka a preco netopier spava dolu hlavou a ci mu to nevadi. Pritom sedi nad matematikou momentalne napr.... Robi jej problem plnit bezne primitivne ulohy, ktore ludia vykonavaju ako automat a tam sa odráža to tempo.... Akoby aj spratať si peračník bolo za trest...

summer23456
23. okt 2022

Ježiš žienky, ja som myslela, že moja dcéra je unikát snáď na celom svete. Je už piatacka a presne to isté, tiež všetko x krát opakovať, suriť ju, pripomínať,aj tak ešte zabudne, no kvôli tomu mala aj dosť problémy na tv, keďže bola pomalá,nemotorna. Učí sa dobre ale tiež keby jej ja neorganizujem učenie a nesurim, tak by sa učila strašné dlho, pritom ona sa naučí rýchlo, ale ja neviem, kde sa proste furt zamotá, tiež na všetko má čas, od jedenia, obliekania,učenia... Ja som tiež na prášky, koľkokrát mi rupnu nervy a ziapem, potom si to vyčítam, ale zas už som z toho za toľké roky veľmi unavená... Dúfala som, že vekom sa to zlepší, my v rodine sme pravý opak, jedna noha sem, druha tam, všetko rýchlo, ja zas rýchlo jem,chodím,robím...proste úplný extrém. Ona rýchlo snáď len rozpráva 🙈😂

liv1
23. okt 2022

@pajdab podla tvojej poslednej spravy to ozaj vyzera na to add. Na tvojom mieste by som na 100% navstivila psychologa. Ten by ta mohol nasmerovat

slovakboy
23. okt 2022

@pajdab preeesne taký som bol aj ja. Otca som sa pýtal na to aký je veľký vesmir a prečo raketa nepotrebuje palivo na obežnej dráhe aby letela. Ale to čo bolo treba na to som sa nevedel sústrediť. Hneď v prvom ročníku som mal problém so znamienkom plus a mínus. V škôlke som vedel spočítať jablcka do dvadsať aj odčítať. Ale keďže som nezaregistroval čo znamená to znamienko tak prvá písomka na sčítanie dopadla na 4 ku. Tipoval som a asi som niečo trafil keď to nebola päťka. Lenže v škôlke sme mali školu hrou a v škole to už bolo iné.

summer23456
23. okt 2022

@pajdab no presne, má sa niečo naučiť, naučila by sa to raz dva, ale ona radšej medzi tým 100 otázok úplne odveci a potom jej ťa celková príprava dlho trvá, lebo proste nerobí čo má. Tak ja furt len rýchlo,rýchlo, lebo fakt nechcem aby sa učila do ôsmej a potom šla spať.

miriam11
23. okt 2022

@pajdab mám syna tretiaka, ma 8 rokov. Veľmi mu to myslí, výborne sa učí. Ale, problém ako máte vy. Je zamotaný, na všetko ma caaaas. Ja to nejako neriešim, myslím, že to má v povahe. Je aj veľký introvert. Ale mňa ide niekedy poraziť. Ale co už 😁

mon1806
23. okt 2022

@minenkas 😂😂😂😂😂😂 to hovoríte asi o mojom mužovi a syn je to isté 😂😂😂😂
Môj muž za čas čo je s malou polhodinu nemá absolútne nič urobené len išiel na záchod ja mám za ten istý čas popratany celý byt a deti najedene

summer23456
23. okt 2022

@miriam11 presne aj moja je introvert. No som rada, že nie je jediná, ja som fakt myslela, že len ja mám taký problém...

ana82
23. okt 2022

ja mám presne takého syna 12 rokov, no šľak ma ide trafiť počíta a zrazu sa ma opýta koľko je v dedine komínov, alebo v akej sme nadmorskej výške, prípadne na nejaké zviera o ktorom som v živote nepočula🙈
no dúfam, že ozaj z toho vyrastie ako tu píše pán, lebo ak si nájde takú podobnú slečnu, aby som dala vnúčence načipovať🙈 šak každý týždeň čosi hľadáme od kľúčpv cez preukážku, bundu, čiapku, rukavice atď

domak2
23. okt 2022

Aká fajn debata, mohli by sme im založiť klub lenochodov 😅 Moja presne to iste. Ešte ju minule zabudli, lebo učiteľka jej povedala, že môže dopísať co nestihla po hodine a zrazu bola celá trieda preč a ona ich chuda hľadala po skole 😳 Inak je veľmi šikovná, ale raz si aj hlavu zabudne.

summer23456
23. okt 2022

@domak2 mňa by zaujímalo, či keby veľmi chceli, tak sú rýchlejšie. Lebo fakt mne sa zdá, že jej to je jedno,keby sa možno snažili,tak by to šlo...

summer23456
23. okt 2022

Ale teraz rozmýšľam, že som malá presne takú kolegyňu. Takže neviem,či sa dá z toho vyrásť

domak2
23. okt 2022

@summer23456 pri mojej ťažko povedať, ona sa to snaží spravit pekne a dobre, lebo jej vraj záleží na kvalite a nie kvantite 😂
Zato keď doma niečo kresli tak nemá problém minut 10 papierov za sekundu. 😅 Ale zas ju nechcem moc tlacit, každý sme iný. Ak vedome niečo neflaka, tak sa o tom len porozprávame