Obedy v škole od septembra 2021

22. jún 2021

Ahojte ako to bude od septembra s obedom pre deti je pravdou že si rodič bude môcť vybrať buď zvýšený daňový bonus ale obed zadarmo?

slavkadi
2. aug 2021

ano, ak bude posledny mesiac poberat DB za august, tak mozes poziadat o obedy zadarmo od septembra.

autor
2. aug 2021

@slavkadi ďakujem ❤️

majusqa77
2. aug 2021
autor
2. aug 2021

@majusqa77 ako teraz ja som s.toho jeleň

alenah31
2. aug 2021

áno. A inak vy spolu stále bývate či máte dieťa v SS keď si uplatňuje DB? Pretože jednou s podmienok na DB je žiť s dieťaťom, na ktoré si DB uplatňuje v spoločnej domácnosti.

alenah31
2. aug 2021

@slavkadi pokiaľ si uplatníš "obedy zadarmo" ostáva ti DB na dieťa nezmenený - čiže vo výške ako doteraz.

autor
2. aug 2021

@alenah31 už mesiac spolu nežijeme predtým sme žili v spoločnej domácnosti kázala som nech zruší daňový aby mu už v septembri neprišiel

slavkadi
2. aug 2021

@majusqa77 Matlovičova píše že buď alebo. Aj v zákone sa uvádza že obedy zadarmo na dieťa, na ktoré si neuplatní daňový bonus. Takže ani tu pôvodnú výšku. Neviem si to predstaviť ani ako by sa to evidovalo v systéme.

elanor
2. aug 2021

@alenah31 bud alebo. Ak si niekto uplatni obedy zadarmo, DB nedostane, ziadny. Ani povodny, ani nijaky.

ludka707
2. aug 2021

@slavkadi no to nemate pravdu. Nezrusi sa cely danovy bonus ale len jeho navysenie. Takze bud dotacia na obedy a zakladny danovy bonus alebo vyssi DB ale bez dotacie obedov. Nie je pravda, ze rodic pride o cely DB na dieta

ludka707
2. aug 2021

@elanor to mate odkial taku info

elanor
2. aug 2021
majusqa77
2. aug 2021

@slavkadi no len v zakone je pisane o danovom zvyhodneni. a to je tych 16 eur, nie cely DB

majusqa77
2. aug 2021

len este bavime sa o platnosti od 1.7., alebo od 1.8.? lebo su 2 ucinnosti noveho DB

slavkadi
2. aug 2021

@majusqa77 áno toto som myslela..."neuplatnil si sumu daňového zvýhodnenia"....čo znamená že vôbec, ani v tej pôvodnej ani novej výške. To čo píše Mihál, neviem odkiaľ čerpal. Zvýšený DB je ako kompenzácia za obedy zadarmo. Ak by mala ostať pôvodná výška DB a k tomu aj obedy zadarmo, to by si nechali vsetci. Asi bude dobre počkať na usmernenie FS, a budeme múdrejšie 😁

bimbambim
2. aug 2021

.

majusqa77
2. aug 2021

@slavkadi vsetci nie, lebo dieta ti ochorie, nebodaj tretia vlna a uz sa ti to neoplati :D alebo ti, co nechodia na obedy...
ale suhlasim, ze treba pockat na usmernenie, teraz je toooolko roznych nazorov...

ludka707
2. aug 2021

@majusqa77 no ked bola skola zatvorena, tak nam automaticky deti odhlasila skola z obedov a tym padom vznikal preplatok, ktory sa na konci skolskeho roka vysporiadava a jedalen na preplatok vracia

majusqa77
2. aug 2021

@ludka707 ale ked si uplatnis obedy zadarmo teraz a bude dieta napr. 2 tyzdne chore, asi nemozes mat danove zvyhodnenie na tie 2 tyzdne ;)

alenah31
2. aug 2021

@elanor nie je pravda. Ide tu o daňové zvýhodnenie, o ktoré prídeš ak budeš chcieť obedy zadarmo - a to je tých 16 € a nie daňový bonus ako taký:
1. V § 4 sa odsek 3 dopĺňa písmenom c), ktoré znie:

„c) dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy alebo základnú školu a žije v domácnosti, v ktorej si ani jeden člen domácnosti neuplatnil na toto dieťa "nárok na sumu daňového zvýhodnenia" na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo šesť rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s ním v domácnosti podľa osobitného predpisu;34aaa) táto skutočnosť sa žiadateľovi podľa § 4 ods. 4 preukazuje čestným vyhlásením.“

ludka707
2. aug 2021

@majusqa77 vsak ale ked mam dieta chore, zavolam do jedalne, odhlasim z obedov a tiez vznuka preplatok, tak ako to bolo doteraz, nie? Vy chore dieta z obedov neodhlasujete? Bud mam dotaciu na obedy alebo danovy bonus. Preco by som mala mat DB na 2 tyzdne choroby. Ani doteraz to tak nebolo

ludka707
2. aug 2021

@elanor toto je asi nejaka blbost, ktoru zle naformulovali a vyznelo to tak, ako vyznelo. Stranka upsvar... vsade kde citam, je rec len o zvysenom DB verzus dotacii, nie o celom DB a dotacii. Dokonca sa tam uvadza, ze dotacia sa zvysuje z povodnych 1,20€ na 1,30€. Takze ja neviem. Ja ked si to vypocitam, navysenie danoveho bonusu v porovnani s dotaciou na obedy, ta dotacia na obedy ma stale vyssiu sumu ako navysenie bonusu. Takze mne to pride, ze uplatnit ai dotaciu na obedy je lepsie.
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

slavkadi
2. aug 2021

@alenah31na deti od 6-15r. je teraz DB tých 39,..€ Tam nie je ina sadzba. Ale je to tam tak zamotané, že až. Uvidíme ako to vyspecifuje FS.

majusqa77
2. aug 2021

@ludka707 ale sak snad mi nedaju preplatok z dotacie? dotacia je na odobrane obedy a nie na vsetky a za neodobrane obedy budu vracat rodicom...
smerovala som na to, ci sa oplati viac danove zvyhodnenie 16 eur, alebo dotacia na obedy vo vyske mozno 25 eur...

alenah31
2. aug 2021

@ludka707
@majusqa77 no však - buď DB + 16€ suma daňového zvýhodnenia alebo 25€ dotácia na obed či sa mýlim?

majusqa77
2. aug 2021

@alenah31 ak vezmeme ze podla mihala, tak je to bud DB 23,22 + 25 € dotacia, alebo DB 39,47

ludka707
2. aug 2021

@majusqa77 neviem ako to mali vsetky skoly na SR. U nas to bolo tak, ze my sme 1x rocne zaplatili 25€ obedy na cely rok. To bolo dotacia statom + nas doplatok, ktory vychazal vlastne haliere z tych 25€ rocne. Takze ak som ja odhlasila dieta z obeda, tak jasne ze na dotaciu nemam narok, ale z tych 25€, ktore boli vypocitane na kazdy jeden obed v roku, mi vznikal preplatok, lebo sa to nevycerpalo. Teraz boli skoly aj dlho zatvorene, takze z tych 25€ ktore som zaplatila minuly rok na cely skolsky rok, mi est dobra polovica vysla ako preplatok, lebo deti boli odhlasene z obedov.
No ja nech pocitam ako pocitam, mne to vychadza lepsie asi opat si uplatnit tie obedy. Lebo ak tento rok bude DB navyseny o 16€, buduci o 20€ mesacne, tak pri dotacii obeda mi vychadza cca 26€ mesacne. Pride mi to ako jednoduche rozhodnutie

alenah31
2. aug 2021

@majusqa77 aj ja som to tak pochopila.

ludka707
2. aug 2021

@alenah31 no ja to chapem tak, ze bud DB +16€ (buduci rok 20€) navyse k bonusu
Alebo DB + dotacia 26€ mesacne na obedy

alenah31
2. aug 2021

@ludka707 áno tak to chápem aj ja - vyššie tak píšem. Mne tu chodia hlavne chlapi (sme strojárska firma), lebo si myslia, že ak bude chcieť obedy nedostane DB vôbec.