Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou u syna a zasadnutá učiteľka

ajinko
23. jan 2013

Milé mamičky, chcem sa spýtať, či máte nejaké skúsenosti s učiteľkami a ako by ste to riešili, lebo ja som naozaj už zúfalá, koľkokrát mi je aj do plaču,,, Malý mi septembrom nastúpil do 1.ročníka,,, Od začiatku prvého mesiaca máme problémy s učiteľkou, neustále ma upodozrieva, že si vymýšlam, že malý užíva lieky, odbavuje sa na ňom, píše mu nezmyselné poznámky, ako že mu mám kúpiť lepšie pero (používal STABILO), že behá po chodbách, že sa neustále bije so spolužiakmi, navrhla mu aj pokarhanie triednym učiteľom,,, Keď som sa malého spýtala na niektoré tie problémy, tak povedal, že mu spolužiaci sťahujú nohavice a smejú sa na ňom a on sa nedá a samozrejme do nich skočí a začne bitka, ale poznámku má iba Alessandro a ešte sa aj príde sťažovať mamička,, Desiatuje na chodbe a deti mu hádžu desiatu na zem a on je doobeda hladný, samozrejme to učiteľka nevidí, ale to že behá po chodbách to už vidí,, Skúšala som zmeniť aj školu, ale psychológ dotyčnú zástupkyňu tak doľakal, že ho odmietli prijať, a prestup do inej triedy nieje možný, pretože, kolegyne dotyčnej učiteľky jej samozrejme držia stranu.. Skúšala som aj rozhovor s riaditeľom ale prišla tam aj učiteľka a obaja žiadali odomňa prerušenie, s čím som odmietla súhlasiť,,na to riaditeľ povedal, že majú na mňa kadejaké páky, sociálku atď,,, robím všetko pre to, aby sa tento problém vyriešil, 4x mesačne chodím k psychologovi, 1x k pedopsychiatričke,,ja som už na nervy zo všetkého, s učiteľkou sa komunikovať nedá, všetko zapiera a pritom tolko detičiek ku mne pribehne a pýtajú sa prečo Alessandro musí sedieť na chodbe, alebo že mu učiteľ break dancu šlahol po hlave atď,,,všetko je samozrejme zapierané zo strany učiteľov a nič také sa nikdy nestalo,,,,

ajinko
autor
23. jan 2013

@brnka a dochádzať do iného mesta žiaľ nemôžeme pretože na to jednoducho nemám :(

angua27
23. jan 2013

@ajinko, ja Ti asi moc neporadím, keďže nemám s týmto skúsenosti. ale ma tak napadlo, že keď Ti nechce učiteľka povoliť, aby si bola na hodine, aj keď ako asistent by si na to mala právo... čo tak medializovať celý prípad? evidentne škola vôbec nerieši, čo by riešiť mala. držím palce.

ajinko
autor
23. jan 2013

@angua27 priznám sa že aj nad tým som nepremýšľala,, dakujem za tip

brnka
23. jan 2013

@ajinko a prestahovanie do vacsieho mesta je pre vas nemozne? Tam by snad bolo viac moznosti - ini lekari, skoly, psychologovia......

ajinko
autor
23. jan 2013

@brnka momentálne finančne nemožné :( keby som predala ten svoj 2izbový minibytík tak vo väčšom meste nemám ani na garsónku,,,

yukki
23. jan 2013

@ajinko až ma pot zalial....a kyselinu som dostala z toho, keď to čítam!
Toto isté sa deje v škole dieťaťu mojej kamarátky....tak isto sa k tomu stavajú učitelia, že provokáciu iných detí nevidia (poničené pomôcky, posmievanie, šikana...), vidia len odvetu dotyčného dievčatka.... tak strašne rada by som pomohla, ale netuším ako...a hlavne sa bojím, že mojej malej sa bude v škole diať niečo podobné..... ja už som sa aj radila v CPP/PP-a že oni mi potom dajú odporúčanie...návrh na asistenta, ak by dieťa nekontrolovane rušilo chod vyučovania-to je asistent pedagóga, alebo že si mám zháňať "osobného asistenta" k dieťaťu-to nemusí byť pedagóg, ale vraj učitelia s tým často nesúhlasia a je financovaný Min.zdravotníctva alebo cez neziskovky a tak.....a že oni-CPPPP aj dávajú návrh v zmysle ako sa k dieťaťu chovať (posadiť do lavice samé, hneď pred učiteľa atď.)... ale toto mi príde ako strašná šikana zo strany učiteľa, keď on musí jesť na chodbe...malý chlapček-resp.to dievčatko tiež tak musí, v šatni, sama...desiatovať ☹ ☹ ☹ ☹ a tým, že deti vidia ako pedagóg to dieťa ponižuje a vylučuje z kolektívu, tak to robia tiež!!

ajinko
autor
23. jan 2013

@yukki veď malý sedí sám v lavici, rovno prvá lavica pri učiteľke,,a deti vedia že on si vždy všetko odnesie a zvaľujú to koľkokrát aj naňho,,nehovorím, že malý je anjelik a nič nevyparatí, to isto nie, deti s touto diagnózou sú žiaľ malý čertíci i keď môžem povedať, viaceré deti v tej školy by si zaslúžili buď po hube, alebo odbornú pomoc,,,ale také žiaľ štát nerieši,,, no vidím, že niesom sama mamina s takýmto problémom, až mi ľúto prišlo toho dievčatka preboha, veď to sú ešte malé deti v podstate ešte a takto sa k ním chovať akoby boli prašivé!!!! ale veď som sa aj núkala učiteľke že budem rada asistovať pri jej hodinách veď ja ju tam nejdem ani očumovať, ani súdiť, idem tam v prvom rade pomôcť malému, ona ma nezaujíma,,,presne tak!! ako zaobchádza pedagog zo žiakom tak sa k nemu aj deti správajú!! jeden tam zvalil kvetináč v triede cez prestávku a učiteľka to žalovala mne!! a ako by to asi tak urobil keď on nieje cez prestávky v triede!! na wc ho nechcela cez hodiny púšťat, vraj mu mám dať plienku!!!! kázala mu napísať jedno A a on chudiatko napísal celú stranu,,tak na mňa vyskočila, že čo toto má znamenať, že mu mala chuť roztrhať zošit,,ostala som v nemom úžase,,keď som sa ho pýtala prečo neposlúchol učiteľku a napísal celú stranu tak mi povedal, že sa jej chcel pochváliť, že sme to doma cvičili,,,a keď sme si potom robili úlohy tak mi povedal, že načo však učiteľka mu aj tak ten zošit bude chcieť roztrhať!!

yukki
23. jan 2013

@ajinko no to snáď ani nie je pravda......to nemôže byť pravda..plienku...zošit roztrhať...UF! 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

ajinko
autor
23. jan 2013

@yukki no žiaľ,,,psychicky labilný človek by nemal deti učiť, tie potrebujú vždy najviac trpezlivosti,,,každá mamina predsa vie, že aj keď svoje dieťa miluje najviac na svete niekedy má chuť ním zalomcovať taká je zúrivá,,,ale to čo robí táto osoba je až neskutočné,,,joj a ešte ma obvinila, že malého bijem,,,že keď k nemu pristúpi, že vždy malého škubne,,,akože nech sa nehnevá, ale tá keď k nemu priskočí ako satan spoza chrbta a začne jačať tak sa každý škubne, a už duplom po tej skúsenosti zo škôlky čo sme mali...normálne keď niekedy počúvam tie vyjadrenia učiteľky tak mám chuť jej vyškriabať oči,,toľko čo sa naplačem kôli tomu po nociach,,,a ona ešte takto

yukki
23. jan 2013

@ajinko aj moja malá sa myká keď k nej pristúpim-a nebijem ju. Keď má horšie obdobie, myká sa staršne-musí to vyzerať, ako že ju isto tlčiem po hlave každú chvíľku....teraz brala tri mesiace lieky na neurózu, prvý krát v živote, a prestala sa uhýnať. Vysadili sme-uhýna sa zas. tie decká nie sú tak pozorné a nevedia ani tak dobre čítať emócie z tváre druhého-on si ju všimne až v poslednom okamihu a jeho nervová sústava miu povie-UHNI! tak uhne.

magdusiak83
23. jan 2013

tiez mam malu hyperaktivnu s poruchou sustredenia sa.....takze sucitim s Tebou...sice moja Nelka ma 5 rokov, ale akosi az teraz sme zistili, ze je na urovni 3 rocneho dietata.....a ked som sa pytala v skolke preco mala nekresli, tak, ze to pride....viem, ze nie je to iste, ako Tvoj problem, ale vies co ma stalo usilia vybavit pre malu integraciu???? na pohovore u riaditelky: nazvala ma neschopnou matkou, ktora si nevsima svoje dieta, ze sa neviem vyjadrovat...otras, isla som odtial s placom...som sa napocuvala, ake su ucitelky chuderky, a ako malo zarabaju, a ako sa oni narobia....hnus a to sme este len v skolke......tiez dochadzame raz tyzdenne na psychologiu a ked sa so skolkou nedalo dohodnut, psychologia bola na mojej strane a chcela podat podnet na skolsku inspekciu.....neviem, ci Tebe to pomoze, ale vyskusaj...nieco sa musi dat robit!!!! najhorsie je, ked niekto nema taketo ieta, nevie o com a sudi!!!!! strasne moc Ti drzim palce a pevne nervy, nesmies sa nechat zlomit, bojujes predsa za syna!!! 😉 😉 😉

yukki
23. jan 2013

@magdusiak83 uf uf...toto sú osudy....uf! Držte sa!

magdusiak83
23. jan 2013

@yukki dakujeme, je to ako boj s veternymi mlynmi...niekedy mam pocit, ako keby taketo deticky nemali ani pravo zit! ach jaj!!! ☹

ajinko
autor
23. jan 2013

@yukki ale veď to každý človek sa uhne dokonca aj taký čo ovláda bojové umenie tak nech mi netvrdí že ho tlčem, preboha, veď oni ho tam tlčú aj za mňa čo si chúď to dieťa vytrpelo!!

@magdusiak83 Ja Vám maminy tak poviem, že pochybujem, že naše detičky majú nejaký problém!! To učiteľky majú problém, lebo si v klude nemôžu vypiť kávičku, potrkotať tak zavolajú do centra a tam sú celý šťastný joj konečne mám robotu lebo až posledné roky sa zázračne začali objavovať deti s ADHD akoby sa s nimi vrecko pretrhlo!! A čo to je nejaký vírus??? No neverím takýmto šarlatánom, len čo keď matka nespolupracuje tak už je neschopná, už dieťa berú do ústavu a ju rovno dobre že nie do basy atď!!! Takto štát chráni svojích občanov!! A učiteľky chuderky nemajú z čoho žiť!! Tak keď si žeriem nervy tak nejdem študovať pedagogiku ale idem robiť do mäsiarstva sakra!! Ja som niekoľko rokov robila s ľudmi a je to drina ale bola som tam rada a nemenila by som!! Ja tiež koľkokrát idem s plačom, ako minulý štvrtok keď tréner hiphopu dal malému po hlave!! Má to 21 rokov a tlčie mi to syna!! Keď som to tam bola riešiť, tak riaditeľka by zaňho ruku do ohňa dala a deti si to vymýšlajú!! No dve rôzne deti 4táci mi povedali to isté!! Zaujímavé,,,v tomto štáte sa človek spravodlivosti nedovolá!! Viem, že detičky máme vlastne zdravé, že sú také ktoré sú postihnuté a rodičia sa veľmi trápia, ale toto je nekonečný boj, keď nie z učiteľmi tak s okolím,,,no hádam to zvládnem aj ja a aj Vám držím všetkým palce veď žijeme pre deti,,,

abbey1
23. jan 2013

Chcem vám len maminky vyjadriť podporu. Viem ako sa asi cítite. Máme v rodine takého chlapčeka. našťastie sme mu vybrali správnu školu a tú najlepšiu pani učiteľku na svete. tak prvý stupeň zvládol vďaka obetavej a trpezlivej pani učiteľke. I keď problémy boli, ale dajú sa riešiť úplne inak, ak je snaha na oboch stranách. Teraz je piatak a už je to trošku iné, keď že má viac učiteľov.
Ale naozaj ej to boj s veternými mlynmi, ak škola zaujme taký postoj, ako vo vašom prípade.
@ajinko Nemôžeš síce synovi robiť asistenta, ale môžeš vedeniu oznámiť, že chceš vtedy a vtedy byť prítomná na vyučovaní a oni ti to musia umožniť. Aspoň uvidíš v praxi, ako sa učiteľka správa. A hlavne nedajte sa. Navštív zriadovateľa a bojuj ďalej za svojho syna. také deti potrebujú pomoc a nie odmietanie. Sú to normálne deti s citlivou dušičkou.
Ja som sama bývalý pedagóg a popravde za niektoré učiteľky sa hanbím a niektoré by som do nebies vyniesla. 😒

ajinko
autor
23. jan 2013

@abbey1 Dovolim si poďakovať teraz za všetky maminky ktoré majú detičky s ADHD,,ziaľ ja som vybrala zrejme nesprávne školské zariadenie a učiteľka nám bola pridelená,,,ja sama som šla na odbor sociálna pedagogika ale žiaľ tehotenstvo a rodinné problémy mi štúdium znemožnili čo mi je teraz dosť lúto, aspoň by som si vedela obhájiť malého,, no to si zrejme aj budem žiadať,,,a to u riaditeľa??

blsacik
24. jan 2013

Taktiež mám veľmi hyperaktívneho synčeka a od septembra nastupujeme do školy. Bolo nám tiež odporúčané vyšetrenie na hyperaktivitu a poruchu pozornosti. Nechcem to moc riešiť zatiaľ, pretože som pedagóg (zatiaľ len s malou praxou) a myslím si, že tie papiere by musela mať väčšina detí. Mali sme problém v jednej škôlke..., malý sa nesťažoval, len keď mal 3 r. začal mávať zimnice, triašky a "posledné lúčenia" so mnou boli hrozné... onedlho sa nová mladučká pani učiteľka začala sťažovať, postupne sa to stupňovalo a padali výrazy ako dementný, hluchý... a pod. Poznám svoje dieťa a nepotrebujem ho hájiť za každú cenu a viem si zastať aj učiteľku... ale toto bolo príliš a viem, že keď je veľký tlak a nevhodne sa k nemu niekto správa... jednoducho vypne zvuk a ignoruje ho, neodpovedá mu a ten človek absolútne neexistuje. Kamoška psychológ nám povedala, že p. učiteľka má veľký psychický problém a nech utekáme preč (neskôr p. učiteľku samozrejme vyhodili... boli i iné obete... a vraj aj dostala "na hubu" od jedného otecka :D :D). Išli sme do novej škôlky... taktiež nám pani riaditeľka a p. učiteľky povedali, že sa nás boja... a nebudú sa pýtať, prečo prestupujeme... postupne mi ho začali chváliť... boli udivené aké neskutočné vedomosti má (veda, technika, príroda... jeho svet) a ako super sa začlenil do kolektívu... teraz tam končíme a nevieme si vynachváliť aj prístup k hyperaktívnym deťom aj všetko okolo... (aj sa posťažovali aj pochválili 🙂 🙂 ). Školy sa obávam veľmi... hádam bude fajn... do papierov sme napísali : Hyperaktívny, ale šikovný :D SPOZNAŤ!!!! 🙂
Je mi veľmi ľúto, že niekto vôbec dokáže ublížiť prváčikovi... deťom všeobecne... hlavne by som v tom vašom prípade asi zmenila psychológa, nový posudok, nová škola (určite sa nejaká nájde... ), pretože vaše dieťa má už teraz podľa mňa neskutočnú traumu... je to dieťa preboha... ako vôbec niekto dokáže útočiť na dieťa, nech je akokoľvek podľa nich "zlé"... Vždy bude platiť jedno: ako sa k dieťaťu správate, bude sa aj ono k vám... ak naňho bude niekto neustále útočiť, dieťa sa dostane do stavu, kedy nadobudne pocit, že už nemá čo stratiť ... a že bude trestané, či niečo spraví, alebo nie... nebude sa snažiť svoje správanie ovládať a bude konať bez rešpektu, bez úcty, bez súcitu... presne tak, ako mu to ukazujú...

jolinka
24. jan 2013

@blsacik ten posledny odsek co si napisala, by trebalo niektorym pedagogom zaramovat a vyvesit pred oci, aby si to kazde rano precitali. 😕

magdusiak83
24. jan 2013

@ajinko ste silna zena, drzkajte sa!!! 🙂)))

kingstonka
24. jan 2013

chudak maly-normalne sa mi chce plakat- ta ucitelka je hrozna- akoze roztrhat zosit, lebo toho napisal viac? ... nech uz ide na dochodok!!! ja by som asi v prvom rade menila psychloga- tento nevyzera byt velkou oporou- ani toho vela nevyriesil. a aj psychlog by mal komunikovat s ucitelom. dufam, ze sa vam podari zmenit minimalne ucitelku.... maly ma aj bez toho uz toho v zivote za sebou dost. drzim prsty

evabb35
24. jan 2013

Vitaj v slovenskom štátnom školstve. 😒

lila77
25. jan 2013

sa na nom realizuju to je ako ked niekto niekoho tyra mas dve moznosti bud napis na inspekciu pridu na kontrolu ´

alebo sa prestahuj a maleho daj do inej skoly ale musis to zastavit inak sa to moze skoncit tragicky nejsi jedina neber si to tragicky len to musis riesit

tajga
26. jan 2013

tomu sa hovorí šibované dieťa - to sú deti o ktoré sa naše mile pedagogičky nevedia postarať a vidia na nich len to zlé, takže tak .....moj ma 15 rokov tak ja to mám odžité , je fajn že je integrovaný, zisti si v škole na čo a na kolko % je integrovaný a trvaj na tom aby to bolo dodržané........................ja neviem ale fakt by sa zišlo odpočúvacie zariadenie aby sme vedeli ako vlastne to v tej triede počas hodín vypadá 😒

hughboss
28. jan 2013

@ajinko ak môžem poradiť, tak to NIE. Netrestať. Možno Vám pomôže toto. U môjho syna to funguje.

Informácie pre rodičov detí s ADD, ADHD

Vážení rodičia, psychologické vyšetrenie Vášho dieťaťa potvrdilo, že jeho ťažkosti spojené s nesústredenosťou, kolísaním koncentrácie pozornosti a určité prejavy hyperaktivity, alebo hypoaktivity sú dôsledkom špecifickej vývojovej poruchy – syndrómu poruchy pozornosti ADD, ADHD ( kedysi označovanej ako ľahká mozgová dysfunkcia )
Príčina je v istej nezrelosti centrálnej nervovej sústavy a uplatňujú sa aj genetické faktory.
Prejavy nesústredenosti a nepokoja sú u týchto detí mimovoľné a nedokážu ich väčšinou ovplyvniť a ovládnuť. Stáva sa, že nevydržia ani dlhšie v kľude sedieť na jednom mieste, nedokážu dokončiť začatú činnosť. Ľahko sa nechajú vyrušiť vonkajšími podnetmi , počas činnosti zabudnú na cieľ, reagujú chaoticky, „ nedopočujú “ pokyn do konca, takže splnia len jeho časť. Často žijú „ okamihom “, nedokážu odolať okamžitému nápadu, ťažšie odhadujú svoje možnosti, reálne city, čas.
Jedným z častých príznakov je nerovnomerný vývoj duševných funkcií. V niektorých zložkách sú primerane vyspelé ( niekedy nadpriemerné ), v iných výrazne zaostávajú.
Obvykle majú dobrý postreh, praktický úsudok, znalosti – na druhej strane sú ťažkopádne vo vyjadrovaní, nedokážu sa pohotovo orientovať v priestore ( na ploche ), nevedia pochopiť časové vzťahy, orientáciu vpravo – vľavo a pod.
Častým príznakom je zvýšená pohyblivosť a nekľud – alebo naopak pomalosť a ťažkopádnosť, často telesná neobratnosť. Najväčšie ťažkosti majú v činnostiach vyžadujúcich jemno motorickú zručnosť a súhrn pohybov – pri písaní, kreslení, skladaní.
Je pochopiteľné, že dieťa, ktoré trpí takýmito nápaditosťami sa ťažšie zaraďuje do kolektívu a často býva „ nevítaným “ spoločníkom.
Najťažším obdobím je obdobie školskej dochádzky. Aj keď sa dieťa väčšinou javí ako mentálne zdatné a bystré, jeho školské výkony tomu nezodpovedajú a sú nevyrovnané. V škole je často rušivé, dostáva zlé známky a poznámky. Učitelia aj rodičia sa naňho často hnevajú, zaháňajú ho do obrany – čo sa môže prejaviť vzdorovitým správaním, alebo apatiou a unikaním do fantázií. Často sa vyostrujú vzťahy medzi rodinou a školou, zhoršujú sa vzťahy v rodine.
Napriek tomu, pomoc takémuto dieťaťu nie je nedosiahnuteľná. Ak chceme dieťaťu s ADD / ADHD účinne pomôcť, musíme sa snažiť upraviť mu životné podmienky tak, aby sa mohlo správať, pracovať a žiť čo „ najnormálnejšie “.
Tresty, výčitky, posmešky, vynútené sľuby nepomôžu, pretože náprava nie je len vecou dobrej vôle, ale hlavne taktického výchovného prístupu.
Nezabúdajme, že dieťa za „ poškodenú funkciu svojho mozgového tkaniva “ NEMÔŽE !
Niekoľko rád, ktoré sú osožné v prístupe a výchovnom vedení detí s ADD/ ADHD:
1. Trpezlivosť, kľud a optimistický pohľad do budúcnosti !
Je v povahe poruchy, že s postupujúcou zrelosťou nervového systému obtiaže ubúdajú a pri správnom liečení a výchovnom vedení nie sú v neskoršom veku badateľné.
2. Nešetriť povzbudením, pochvalou, ocenením !
A to nielen za dobrý výkon, ale predovšetkým za dobrú snahu, nečakáme až sa dieťaťu niečo podarí ( to by sme sa možno ani nedočkali ). Dôsledne však odmeňujeme pochvalou a uznaním, kedykoľvek dieťa prejavilo snahu úlohu vyriešiť, záujem niečo nové sa dozvedieť, chuť spolupracovať a pod.
Zlaté výchovné pravidlo znie : Zariadiť veci tak, aby ich dieťa urobilo dobre – a my sme ho mohli za to pochváliť. Nepripustiť však, aby urobilo niečo zle a my sme ho museli za to potrestať.
3. Nedopustiť, aby sa dieťa naučilo niečo nesprávne !
Na tom, čo si osvojilo, uľpieva totiž veľmi húževnato a ťažko sa preorientováva na nový pracovný postup alebo nový smer myslenia.
4. S dieťaťom pokiaľ je to možné spolupracujeme !
Snažíme sa predísť nevhodnému správaniu a chybám v jeho práci. Napr. pri písaní domácich úloh si k nemu v kľude prisadneme, aby v nás cítilo oporu, vedieme ho k tomu, aby si pri písaní nahlas diktovalo, aby dopredu odôvodňovalo aké „ i – y “ napíše, predviedlo postup ako riešiť matematický príklad a pod. Pokiaľ možno vylúčime všetky rušivé podnety. Pracovný kútik upravíme tak, aby sa dieťa pozeralo na stenu a nie do okna lebo na hračky, knihy a iné zaujímavé veci v izbe. Z tohto dôvodu taktiež nie je dobré, aby sa dieťa učilo v kuchyni, ktorá je zvláštnym pracoviskom a dodáva veľa podnetov. Pri práci dieťa taktne povzbudzujeme , alebo mu dáme aj ruku na rameno, aby si bolo plne vedomé nášho záujmu a opory, ktorú v nás má.
5. Málo a často !
Týmto deťom vyhovuje skôr práca nárazová než dlhodobé, sústavné zaťažovanie pozornosti. Spravidla stačí, keď jednu úlohu nerobí dlhšie ako 10 min. – potom je dobré prácu na chvíľu prerušiť, oddýchnuť si a k úlohe sa vrátiť alebo urobiť pre osvieženie nejakú inú. Odpočinok doprajeme dieťaťu vždy, keď u neho pozorujeme únavu.
6. Využiť záujem!
Záujem podnecuje a udržuje pozornosť. Je to často jediná okolnosť, kedy dieťa vydrží dlhšiu dobu sústredene pracovať. Platí teda u neho vo zvýšenej miere zásada, že ak máme dieťa niečomu naučiť, je treba dopredu vzbudiť jeho záujem. Nútenie a tresty nemajú význam, ale naopak pozornosť dieťaťa k úlohe sa obvykle silne zníži.
7. Veľa pohybu !
Nútiť dieťa k pokoju, obmedzovať ho, trestať za jeho nadmernú pohyblivosť, to len zvyšuje napätie, zhoršuje pozornosť a znižuje výkonnosť. Pohyb, voľná hra, radostná aktivita znamená odpočinok nervového systému.
8. Zabrániť pocitom menejcennosti !
Tie sa totiž objavujú všade tam, kde si dieťa uvedomuje, že napriek svojej snahe nemôže dokázať to, čo dokážu iné deti. Je teda potrebné dieťa taktne chrániť pred príliš trápnymi a opakovanými zážitkami neúspechu (napr. v súťažiach), snažíme sa preň nájsť uplatnenie alebo vyniknutie v niektorých činnostiach , ktoré sú v detskom kolektíve vysoko hodnotené.
Napr. ak nie je dieťa obratné, je možné cvičiť jeho silu, naučiť ho plávať, jazdiť na bicykli, hrať šach a pod.

9. V celom rodinnom prostredí je potrebné vytvoriť ovzdušie spolupráce .
Dieťa má poznať, že všetci ho majú radi a že sú ochotní mu pomáhať – a nie len kontrolovať a kritizovať. Musí sa vo svojej rodine cítiť tak spokojné, prežívať toľko radosti, ako každé iné dieťa. Musí mať taktiež vedomie, že sa s ním v rodine počíta ako s jej platným členom. Preto taktiež využívame každú príležitosť, kedy dieťa môže s niečím pomáhať, niečo dobré pre druhého urobiť. Tieto deti sú spravidla pracovne veľmi horlivé a rozmanité práce v domácnosti im prinášajú uspokojenie, zvlášť ak pochválime ich snahu. Takéto pracovné „úspechy “ môžu byť dobrou protiváhou školským neúspechom a naviac určujú veľmi často smer záujmov dieťaťa a jeho budúceho povolania.
10. Spolupráca rodiny a školy.
Musíme si uvedomiť, že učiteľ má mnoho dôvodov, aby nebol so správaním sa dieťaťa spokojný. Je preto treba, aby bol čo najlepšie informovaný o príčinách obtiaží a aby rodičia s ním boli stále v kontakte. Niekedy je nutné, aby sa čelilo zvláštnej zábudlivosti takého žiaka zavedením zošitu, do ktorého učiteľ denne zaznamenáva úlohy a uloženú látku, aby ich rodičia s dieťaťom v kľude prebrali. Vo väčšine prípadov predpisuje lekár ( neurológ ) dieťaťu lieky. Znamenajú pomoc v tom, že vyrovnávajú nepravidelné nervové činnosti, takže sa dieťa obvykle ukľudní a lepšie sa sústredí i ovláda. Každé takéto zlepšenie treba využiť, upevniť dobré návyky, navodiť pracovný záujem, posilniť dobré tendencie v správaní.

Na záver ešte pripomíname, že dodržovaním týchto výchovných pokynov neberiete na seba „ večný úväzok “, aj keď výchova dieťaťa s so syndrómom ADHD nie je ľahká a krátkodobá úloha, predsa len vo väčšine prípadov sa podarí. Niekedy je potrebné dosť dôkladne prebudovať a preorganizovať chod domácnosti, aby sme skutočne mali na dieťa čas a aby bolo vychovávané v dobrej pohode. Dieťa potrebuje emocionálnu podporu svojej rodiny – prejavme mu lásku, netrestajme ho „neláskou“!
Láska a pokoj v rodine tvoria základ pre ďalšie výchovné postupy. Neznamená to však, že nebudeme vo svojich požiadavkách a postupoch dôslední, že budeme dieťaťu podliehať. Naše požiadavky však musia byť primerané a pre dieťa zvládnuteľné. Dieťa by malo zažívať atmosféru, kde je prijímané také aké je. Stanovme poriadok, vytýčme hranice a „mantinely“ v správaní dieťaťa. Má vedieť, čo sa od neho očakáva a čo je neprijateľné. Pravidlá súžitia musia byť presné ( treba ich pripomínať ) a oplatí sa ich vytvárať spolu s dieťaťom. – Buďme dôslední, kontrolujme dieťa dôsledne a často, ale s citom. Kontrola musí mať konkrétny výstup- má dávať okamžitú spätnú väzbu (stručnú a pochopiteľnú ), vždy zaraďme aj nejaké pozitívum (aj keď výsledok nebude dokonalý ale dieťa sa snažilo ). – Zjednoťme výchovné postupy! Tak v rámci rodiny (aj širšej rodiny), ako aj v súčinnosti so školou. Nejednotná , perfekcionistická, príliš liberálna, či nedôsledná výchova dieťa zbytočne mätie, nedáva mu istotu. Osvedčuje sa pevnejšie výchovné vedenie, s dôslednými hranicami, s citlivým, pozitívnym prijímaním dieťaťa. Správny postup pri výchove dokáže zmierniť a obmedziť nežiadúce prejavy na minimum. Naopak, pri nesprávnej výchove sa ešte zvýraznia a vystupňujú.
Je treba veľa trpezlivosti a vytrvalosti – ale stojí to za to !
Veď výsledkom bude vývoj dieťaťa v zdravého a užitočného človeka.

Vypracovala : Mgr. Miriam Sonlajtnerová, psychológ CPPPaP v Nitre z interných zdrojov CPPPaP Nitra.

A čo sa týka školy, triedna učiteľka môže z Vaším súhlasom požiadať CPPPaP o vyšetrenie Vášho syna aby vedeli ako s ním majú v škole pracovať.

ajinko
autor
28. jan 2013

@blsacik proti nám bola každá škôlka stačilo že si len posudok prečítali a iné ich nezaujímalo,,našla som inú školu mimo mesta žiaľ na dochádzanie nemáme finančné prostriedky,,100e mesačne je pre mna strašne veľa! skúsim sa popýtať úradu či by nebolo možné mi to preplácať keďže som na UPSVaR,,
@magdusiak83 dakujem veľmi pekne

@kingstonka psychologa aktívne hladám nového ale nechcem vynechať sedenia aby som nevzišla z toho ešte ja ako neschopná matka,,učiteľka prešla na inú formu trestu tentoraz ho začala známkovať 4 a 5kami,,,zrejme ho chce nechať opakovať ročník aby sa ho zbavila,,,
@lila77 inšpekciu budem určite riešiť len tomu chcem dať ešte "poslednú šancu" aby som škole fakt nekrivdila,,ak sa nezmení nič do mesiaca tak tam napíšem a vybavím si ale predtým prestup na inú školu,,žiaľ na presťahovanie niesú financie :(

@hughboss toto všetko mám naštudované čítam množstvá kníh ako pracovať s malým, len učiteľka nieje schopná komunikovať s psychologom a ani mu zavolať!!! aby ona vedela ako s mojím synom pracovať,,problém je na strane pedagoga a ešte si aj dovolím poznamenať že zavádza a to robila aj ked vypisovala dotazník Conersovej!!

yukki
28. jan 2013

@ajinko ufffff!!!!!!! uf. ☹

aries24
28. jan 2013

@ajinko Ahoj.Ja Ti neviem Ti poradit,ale musela som sem napisat,lebo to co pises je hrozne 😖 Moj maly ma 2 roky a tiez bojujeme s hyperaktivitou,ale ked nas toto caka,tak sa obavam,ze maly o mamu asi pride ☹ Ja som dost prchky clovek,uz teraz sa neopovazi ani jeden sused nam zabuchat na stenu 😉 A neviem si predstavit co bude, ked sa dozviem,ze ucitelka zdvihla na mojho syna ruku a este dovoli,aby mojho syna sikanovali 😠 To si nechcem ani predstavit.Prajem Ti vela sil a ludi,ktory sa Vam budu snazit len pomahat a nie ubijat tvoju psychiku a hlavne psychiku tvojho maleho.

ajinko
autor
28. jan 2013

@aries24 no ak to s nou dalej nepôjde tak to budem riešiť školskou inšpekciou ale najprv si musím vyriešiť tú školu prípadne cestovné,,neviem či radšej 2 roky prečkať s malým a potom pôjde do dôchodku alebo 9 rokov sa trápiť dochádzaním, ved budem chcieť aj robiť a potom ako to budem stíhať všetko :/ Musím si to dobre premyslieť

katkalubkova
28. jan 2013

citala som len prvotny prispevok, tiez mam hyper. syna, no ma len 4roky 4mes.. Podla toho co maminka pise si nemyslim, ze je na chybe celkom dieta. Normalne mi je zle, ako to funguje ( ako to popisuje! ) Celkovo ucitelka, kolektiv v skole... je akysi zadubeny a zaujaty!!! Myslim, ze ucitelka, ktora ma prvakov ma mat pochopenia k detom, ktore pridu do skoly, ako prvacikovia!!! Teda otrasny pristup! A ked Vam maly chodil do predskolky, tam to ako fungovalo v kolektive? Myslim, ze problem moze byt uplne niekde inde a trpi s tym zbytocne dieta, nehovoriac o rodicoch ☹

magdusiak83
28. jan 2013

@hughboss dakujem za clanok, povzbudil a i poradil 🙂)))