Prváčikom/kou od septembra 2014

voskovka
23. okt 2013

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂

wurmm
5. mar 2014

@mishka9999 aj nasi chodia obcas na vylety, maly je celkom spokojny... Ucitelky su v pohode, ale malu som prihlasila do inej skolky, tak uvidime, snad sme sa dobre rozhodli.
Som velmi zvedava na skolu, dufam ze sa synatorovi bude pacit, uz sa nevie skoly dockat 😀

mishka9999
6. mar 2014

wurmm
No volakedy by sme sa mohli stretnut. Ak by ste mali cas mala sa zoznami s tvojim a tak

trpezliva
7. mar 2014

Ahojte poznate tuto tasku?

http://www.skolske-tasky.sk/21839-Skolni-batoh-...

dcerka si ju vybrala. No nazivo ju asi nemam kde vidiet. Otvara sa lahko?? Je v nej dost miesta? Dakujeem

babulina
7. mar 2014

@trpezliva my mame doma belmil tasku, aj ked iny vzor, taska sa lahko otvara, co sa tyka vnutra neviem to velmi odhadnut ale na prva dva roky podla mna stacit urcite bude

trpezliva
7. mar 2014

@babulina dakujeeeem. Objedname.

gucz
9. mar 2014

toto som našla na nete, snáď to niekomu pomôže

Čo potrebuje prvák

Zoznam školských potrieb, ktoré je nutné dieťaťu zabezpečiť pred nástupom do školy, by mal byť rodičovi predložený pri zápise do základnej školy. Každá škola môže mať vlastné požiadavky a špecifiká. Zároveň by rodič mal byť informovaný i o poplatkoch, v prípade, že niektoré školské potreby (napríklad zošity) objedná a zabezpečí škola sama.
Samozrejme pri výbere školských pomôcok záleží pomerne veľa na finančných možnostiach rodiny, ktoré pomôcky a v akej cenovej relácii dieťati budú kúpené. Obchody ponúkajú rôzne výhodné lacnejšie varianty, no na druhej strane sú budúci prváci lákaní na obľúbené detské motívy, ktorých ceny sú zvyčajne vyššie. Rodič si musí uvedomiť, že školské potreby ako napríklad pero a ceruzky, peračník a iné, sú potrebnou a nenahraditeľnou súčasťou vyučovacieho procesu. Preto je dobré zvážiť, ako dlho lacnejšie školské potreby dieťaťu vydržia. Rodič musí počítať s určitými stratami a mať vždy doma v prípade núdze pripravenú pohotovostnú variantu, ako sú náhradné perá, ceruzky, gumy, strúhadlá a podobne.

Netreba zabudnúť ani na to, že dieťa by malo mať svoje veci podpísané. Ide do nového prostredia s novými vecami. Môže sa stať, že zabudne i samo, ktoré sú jeho veci a v prípade, že bude mať veci podpísané, je ľahšie aj pre učiteľov identifikovať, komu čo v škole patrí.

Dieťa by malo mať doma i svoj vlastný stôl, kde si bude môcť robiť domáce úlohy a učiť sa. Osvetlený by mal byť z ľavej strany a dieťa by malo pri ňom sedieť tak, aby sa nehrbilo alebo inak nekrčilo.

Aktovka, školská taška
Na trhu sú v súčasnosti školské tašky rôzneho druhu, tvaru, s rozličnými motívmi (rozprávky, detskí hrdinovia, herci či herečky a pod.) a, samozrejme, v rôznych cenových hladinách. Výber školskej aktovky nie je vôbec jednoduchý, treba prihliadať aj na životnosť výrobku, kvalitu, zdravotné hľadisko (dajú sa kúpiť anatomicky tvarované aktovky), cenu, ale aj napríklad váhu (či nie je pre vaše dieťa príliš ťažká), rozmery (či nie je príliš veľká), praktickosť výrobku (či aktovka má samostatný priestor na desiatu, či má miesto na fľašu s vodou) a pod.

Výber záleží samozrejme i na podmienkach, ako dieťa bude dochádzať do školy. V prípade, že ho budete denne voziť autom, nie je potrebné investovať príliš veľa financií do školskej tašky len preto, že je najlepšie a najmodernejšie anatomicky tvarovaná, pretože dieťa ju na chrbte tak často nenosí. V prípade, že dieťa chodí do školy denne pešo, je vhodné dieťaťu vybrať aktovku, ktorá nielen bude vhodne anatomicky tvarovaná, ale bude i dostatočne ľahká, aby dieťaťu chrbát príliš nezaťažovala. Z praktického hľadiska je dobrá aktovka i tá, ktorá má oddelené priečinky napríklad na desiatu, zošity a peračník a zvlášť i na prezuvky. Dieťa si ich tak nemusí nosiť v ruke ani ich nemá uložené v taške spolu s pomôckami do školy a jedlom. Podľa odborníkov je dobré ísť kupovať školskú tašku spolu s dieťaťom, pokiaľ to nie je prekvapenie. Tak si môže dieťa tašku vyskúšať, ako mu sedí.

Peračník
Je vhodné zabezpečiť dieťaťu peračník, do ktorého dieťa nebude mať problém uložiť si nielen pero, ceruzky, ale i náhradné perá, strúhadlo, gumu, prípadne viacfarebné ceruzky či pastelky. Nemusí ísť však o niekoľko poschodový peračník, ten môže dieťaťu zbytočne zaberať miesto v aktovke a môže ju zbytočne zaťažovať. Žiaci v prvom ročníku pomerne veľa kreslia, je vhodné, aby dieťa malo dostatočný výber farieb pri kreslení. Nepotrebuje však celé farebné spektrum, ide skôr o to, aby malo k dispozícii okrem základnej červenej, modrej a žltej napríklad i oranžovú, fialovú, hnedú, zelenú, ružovú, čiernu a bielu.

Pero
Niektoré školy priamo zabezpečia písacie potreby pre žiakov. V prípade, že sa tak nestane, mala by škola rodičom presne odporučiť, ktorý typ pera je pre dieťa najvhodnejší a ktorý nie je vhodný (napríklad keramické perá, ktoré môže dieťa rozbiť). Vyrábajú sa rôzne druhy plniacich „bombičkových“ pier, so špičkou typickou pre plniace perá alebo so špičkou, ktorá sa používa pri klasických guľôčkových perách. Táto je vhodná pre dieťa, ktoré pri písaní priveľmi tlačí. Rodič by mal počítať s možnosťou, že nové pero bude potrebné kupovať dieťaťu pomerne často. Dieťa môže pero stratiť, zlomiť, ohnúť alebo inak znehodnotiť. Na najvhodnejší typ pera pre dieťa rodič príde vyskúšaním rôznych druhov pier.

Handrička na utieranie pera
Vhodný je kúsok látky z dobre savého materiálu. Nie je potrebné kupovať špeciálnu handričku.

Ceruzky
Vhodné sú ceruzky, ktoré sa nelámu. Sú síce o niečo drahšie, ale keďže sa dieťa ešte nevie dôkladne postarať o svoje veci, to vyjde rodiča v konečnom dôsledku lacnejšie. Dieťa bude potrebovať obyčajné ceruzky (počet spresní škola, približne 2 – 3 kusy) i farebné. Vhodnejšie sú klasické drevené ceruzky, nie pastelky alebo fixky.

Guma
Najvhodnejšia by bola mäkká biela guma, pri ktorej je menšia pravdepodobnosť, že zašpiní a roztrhá zošit farbou. Ale kvalita je v podstate u všetkých gúm už rovnaká, takže výber môžete nechať na fantázii dieťaťa. Dostať kúpiť gumy rôznych farieb a tvarov.

Strúhadlo
Vhodný je typ, ktorý má uzavretý zásobník na ostrúhaný odpad. Tak si môže dieťa ostrúhať ceruzky aj počas hodiny bez chodenia po triede k odpadkovému košu alebo strúhaniu priamo nad zošitom.

Pravítko
V prvej triede žiaci ešte nepotrebujú veľké pravítka, postačí jedno menšie napríklad trojuholníkové, aby sa zmestilo do peračníka alebo do dosiek na zošity. Dieťa ho bude mať uložené a vždy po ruke. Škola však môže presný typ pravítka určiť.

Nožnice
Predávajú sa rôzne druhy a tvarovo odlišné nožnice. Pre prváka sú vhodnejšie tie, ktoré majú mierne zaoblené špičky.

Obaly na zošity
Pre lepšiu orientáciu dieťaťa v zošitoch je vhodnejšie zabezpečiť budúcemu žiačikovi čisté priesvitné obaly. Farebné alebo iné obrázkové obaly totiž nemusia byť natoľko priehľadné, aby dieťa vedelo hneď identifikovať zošit na daný predmet. Vyhne sa tak zbytočnému stresu pri hľadaní toho správneho zošita.

Box (dosky) na zošity
Je lepšie, ak má dieťa zošity uložené v ochrannom obale, kde ich má nielen chránené proti poškodeniu, ale ich má i usporiadané a nie rozhádzané po taške. Dostať kúpiť obaly s tvrdou väzbou, ale ak rodič nechce, aby bol detský chrbátik zbytočne zaťažený, je možnosť kúpiť i obaly s mäkkou väzbou, ktoré sú i cenovo prijateľnejšie.

Prezuvky
Neodporúčajú sa šľapky. Deti počas prestávok alebo v školskom klube behajú a v nevhodnej obuvi by mohli prísť k úrazu. Preto sú dobré napríklad klasické papuče s pogumovanou podrážkou alebo pevné sandále.

Vrecúško na prezuvky
Malo by sa dať zavesiť a malo by byť z umývateľného materiálu. Samozrejme malo by byť dostatočne veľké, aby dieťa nemalo problém si doň uložiť veci.

Odev na telesnú výchovu
Tepláky (skôr tenšie) alebo pre dievčatá legíny, krátke trenírky, tričko s krátkym rukávom, tričko s dlhým rukávom, ak by bolo chladnejšie, teplákovú bundu, ponožky a tenisky, môžu byť i klasické „číňany“, dieťa ich môže použiť ako prezuvky, ak si tie zabudne doma. Neodporúčajú sa klasické cvičky, sú príliš mäkké a dieťa si môže ľahko pri cvičení vykĺbiť nohu.

Vrecúško na telesnú výchovu
Vhodným je vzdušný materiál, aby sa úbor na telesnú výchovu mohol dostatočne vetrať.

Potreby na výtvarnú výchovu
Ochranné oblečenie (starú košeľu alebo tričko po rodičoch, ale dostať kúpiť i gumené zástery), nerozbitnú fľašu na vodu (vhodná je napríklad zrezaná fľaša od octu - má plochý spodok a lepšie stojí na stole ako obyčajná fľaša z minerálky), savú handričku na utieranie štetcov, vodové farby alebo temperové farby, štetce, počet určí škola (väčšinou 2 kusy plochých štetcov, jeden malý a druhý veľký), pastelky alebo voskové farbičky.

Dôležitou pomôckou je aj lepidlo. Praktické je používanie vysúvateľných lepiacich tyčiniek, ale väčšinou je potrebné kúpiť dieťaťu i klasické disperzné lepidlo. Potrebný je i igelitový obrus, ktorý si dieťa prestrie na stôl počas výtvarnej výchovy. Presný výber potrieb na výtvarnú výchovu by mala poskytnúť škola.
Vrecúško na výtvarnú výchovu. Vhodné je vrecúško, ktoré sa dá umývať a neprepúšťa vodu. Často sa stane, že dieťa si farby poriadne nezavrie alebo neočistí poriadne štetce, prípadne si do vrecúška vloží ešte mokré veci.

Hygienické potreby
Papierové vreckovky, toaletný papier (množstvo by mala spresniť škola, ale je vhodné, ak má dieťa vždy jednu rolku toaletného papiera alebo jedno balenie papierových vreckoviek v aktovke), mydlo, malý uteráčik s uškom, aby sa dal zavesiť, v niektorých školách i pohárik na pitie, textilný obrúsok na desiatu (môže byť i staršia utierka na riady, nie je potrebné kupovať nový obrúsok).

Peňaženka
Je potrebná, ak sa dieťa stravuje v jedálni na stravné lístky, ale i v prípade, že je potrebné poslať po dieťati do školy peniaze na výlet alebo iné potreby.

rodinnevikendy2
14. mar 2014

Pre všetkých odvážnych skolkarov emoticon
Pozyvame vas do rozpravkovej jaskyne

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

a tiez velkonocny pobyt na Makove
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...
🙂 🙂 🙂 🙂

ajdika
14. mar 2014

Ahojte, môžem sa k Vám pridať? Aj my máme doma budúceho prváčika, v lete bude mať 6 rokov. Pôvodne som myslela, že mu dáme odklad, kvôli jeho bojazlivej povahe (bojí sa snáď všetkého, od muchy až po psov) a zdá sa mi ešte veľmi detský, ale psychologička v škôlke mi vravela, že by bola veľká chyba ho nedať, vraj je veľmi šikovný, sústredený, s ničím nemal problém. Len neviem, ako poriešim dochádzkudo školy ☹ keďže s manželom odchádzame z domu okolo 6 hod. a domov chodíme až okolo piatej-šiestej, bývame na dedine a nikoho tu nemáme. Ako to riešite Vy? Tiež môj syn je hrozný, čo sa týka jedenia, aj v škôlke je schopný nejesť celý deň nič a zo zásady je len lyžičkou...tak si ho ani neviem predstaviť v školskej jedálni. Ale snáď to ešte do septembra nejako vycibríme. Tašku ešte nemáme, čakali sme na predškolské vyšetrenie, dostane na narodeniny v lete.

wurmm
17. mar 2014

@mishka9999 no, my sme casovo na tom dost tesne, maly ma kruzky, chodi na karate a anglictinu, tak nam vela volneho casu nezostava. Teoreticky by sme sa mohli stretnut pred tym, nez mu zacne anglictina, tam mame cca hodinku cas. Anglictinu mava v pondelok a stredu 😉

@ajdika vitaj. A kam ho davate do skoly, na dedinu ci do mesta? Lebo my tiez byvame na dedine, ale deti mame v meste, chodia tu do skolky a maly tu pojde aj do skoly. Kedze na dedine, kde byvame nikoho nemame a obaja s manzelom pracujeme v NR, tak tu mame aj deti. Inak si to ani neviem predstavit, lebo tiez odchadzame okolo 6:30 a prichadzame neskoro.

ajdika
17. mar 2014

@wurmm bude chodiť na dedinu k nám, ja mám ešte staršiu dcéru, tak dúfam, že sa postará, len aj ona dochádza do vedľajšej dediny (ale tam syna dať nechcem) do školy a musí stihnúť autobus o 7,30 hod., tak dúfam, že jej nebude štrajkovať. Tiež som rozmýšľala do mesta, len ja mám prácu len na zastupovanie počas MD a neviem budúci rok, či sa vráti kolegyňa alebo nie (lebo je to také nerozhodné zatiaľ), tak mám obavy, že ak by nastúpil do Nitry a ja prídem o tú moju a nezoženiem žiadnu prácu nejakú chvíľku, tak zase bude opačný problém. Inak aj my s manželom pracujeme zatiaľ obaja v Nitre, aj malý sem chodí do škôlky.

wurmm
18. mar 2014

@ajdika tak mate to komplikovane... Snad to surodenci spolu zvladnu 😉 Ja som tiez brata vodievala najskor do skolky a potom sme spolu chodili aj do skoly. Rano mi robieval cirkusy, ale nejak sme to zvladli 😵 Aspon sa surodenci naucia pekne spolu vychadzat 😎

25daniela
18. mar 2014

Ahojte, aj my mame buducu prvacku, ale je decembrova, takze problemy so sustredenim alebo nieco take nehrozi, ale mam taky pocit z nej, ze ked sa bude niekde daco "diat", tak bude mat v tom prsty 😀

erzebet2
18. mar 2014

Ahojte, zienky co budete davat ucitelkam v skolke ako odchodne? ja som si vymyslela, ze kedze je to po tych 3 rokoch snahy ich nieco naucit by sa patrilo viac ako kvet, aj tak im vzdy uschnu 😀
tak dostanu balicek- kava, sladke mozno aj flaska alebo som nieco prakticke do skolky?

bublinkajasminka
18. mar 2014

ja cez www.kvety.sk poslem neaku kyticu alebo pozornost - ma to svoje caro ked to niekomu pride - uz som to viackrat urobila a kazdy je z toho velmi poteseny 🙂

wurmm
20. mar 2014

@erzebet2 ja som nad tym este nerozmyslala.... Moj maly ma ale tieto ucitelky len prvy rok, do minuleho roka bol v zmiesanej triede a teraz je v predskolskej. Mozno aj ja spravim ucitelkam nejaky balicek, celkom sa mi ta myslienka pozdava, treba ludom robit radost 😉

alusha
20. mar 2014

u nas sa budeme skladat vsetci rodicia z triedy a kupime nejaky spolocny darcek plus kvietky

babulina
28. mar 2014

vcera doslo rozhodnutie zo skoly, a princezna je prijata, tak sa vytesujeme 🙂

babulina
29. mar 2014

Konecne sme dokoncili detsku izbu, neda mi nepochvalit sa

wighy
30. mar 2014

Babulina kraaasna izbicka 🙂 🙂

Baby aj my s malou odchadzeme do skolky o 6:45 a ak manzel je mimo mesta a nevie ist pre malu do skoly chodi mi pre nu babysitterka a domov sa nedostaneme pred 17:30. Tak uz teraz sa desim ake to bude ked sa este budeme musie po prichode ucit:(. Ci bude mat mala silu po celom dni sa vecer o 6 ucit a pod. Ale budem apelovat na to aby si v druzine spravila ulohy Pokusim sa dohodnut s ucitelkami, kedze v skolskom klube bude az do zaverecnej, nech sa chuda nemusi trapit este aj doma. Tak snad to zvladneme. Bohuzial dnes je taka doba ze rodic robi od vidim do nevidim. Tiez nemame nikoho na pomoc. Takze to ani zmenit nevieme

babulina
30. mar 2014

@wighy dakujem
S tymi ulohami by to v druzine mali zvladnut, ved aj my sme si takto robili ulohy 😉

wighy
30. mar 2014

Hej hej v to dufam ale pocula som ze teraz je moderne davat deckam take ulohy aby sa aj todicia museli zapajat do toznych projektov. Ze raj tym chcu prehlbut puto medzi rodicmi a detmi. Ale pri mojej praci som pracovne vytazena pracujem casto aj 14 hodin. Nie preto ze chcem ale preto lebo musim:/. A radsej s dcerkou stravim cas vonku na bicykli alebo opekackou ako prehlbovat podla ucitelov vztahy nad nejakymi ulohami. Minule mi kamoska hovorila ake ulohy dostala jej druhacka dcerka. No len som cumela. V pondelok dostali ulohu. Kvazi projekt na stredu. Kamoska vychovava dcerku sama a prave mala nocne ked je s malou doma babka kym je kamoska v praci a proste to nemala cele dokoncene a ucitelka jej dala pokarhanie. No tak ja takyto pristup nebudem tolerovat. A pritom ti ucitelia vedia aka je situacia u nich. Proste na hlavu postaveneee. Ved uvidime ako to bude u nas 🙂
Lebo ja si program s dcerkou spravim taki ako nam vyhovuje a nie skola mi ho bude diktovat.

babulina
30. mar 2014

No skola kam bude chodit Ninka sa hrdi tym, ze nedava ulohy resp velmi obmedzene tak som zvedava ako to bude vyzerat v praxi

wighy
30. mar 2014

Tak to mate super. Prave dnes som sa stretla s dalsou mamickou co ma teraz prvacika. Byvaleho spoluziaka zo skolky a teda nepotesila ma. Ze veru maju to vesele ucivo sa rychlo prebera stale pisu kontrolky diktaty a ze je to dost prisne. No tak sa moooc tesim. Teda mne na radosti nepridala

hausknechtova
31. mar 2014

@wighy Ja som zase rozvedene a robim na tri sny takže raz do mesiaca sa bude s malou učit dedko s babkou tiež sa bojim ako to budeme zvladat no uvidime.

wighy
31. mar 2014

@hausknechtova Drzim palce. 😵 Bude to narocny rok ale zvladneme to🙂

20tatianas
2. apr 2014

Ahojte nemali by ste zaujem o skolske potreby? Perazniky, pravitka, ceruzky, obaly, zosity a pod.? Mám viac vecí väcsina su to nove veci este zabalene a len mi na to v skrini sada prach 🙂 predala by som to samozrejme lacnejsie ako v obchode 🙂

gogolienka
13. apr 2014

Ja mám dcérku,už je prváčka,robili u nich v škôlke aj testy školskej zrelosti,dopadla v ňom dobre,odporučili mi školu.Bola šikovná,rada kreslila a tvorila,vymýšľala rozprávky,len bola dosť hravá a pomalšia.Narodila sa na konci mája.Na školu sa veľmi tešila,Už po 2 týždňoch ju školský ošial prešiel a nastalo ťažké obdobie,pretože sa jej vôbec nechcelo písať úlohy a čítať.Moríme sa doteraz.S nechuťou sa pripravuje do školy a trvá nám to denne 2 hodiny.Keby som toto tušila,určite ju nechám ešte rok v MŠ.O nič by neprišla.Závidí jej dvom bratom,ktorí ešte nechodia do školy,majú 4 a 2 roky a môžu sa poobede hrať,kým ona sedí pri úlohách.

martinkah
22. apr 2014

ahojte, neviete, dokedy by mala škola poslať rozhodnutie o prijatí? nedarí sa mi to vygoogliť.. vy už ho máte?

babulina
22. apr 2014

@martinkah nam povedali pri zapise, ze do 31.5 maju cas ho poslat, ale nam uz prislo cca pred mesiacom

katika55
22. apr 2014

ahojte maminky, tak moja staršia dcérka tiež nastupuje do školy v septembri 2014. Je júnová, šikovná, tak sme odklad ani neriešili. Zápis zvládla bez problémov. Ide však o to, že od januára sa bude musieť vychystať a aj ísť do školy sama. Od školy bývame asi tak 4 minúty pešej chôdze, nič hrozné... Teraz som na MD, od januára sa však musím vrátiť do práce, prac. doba mi začne od 6.30, takže okolo šiestej aj s manželom budeme vyrážať z domu a mladšiu dcérku, vtedy bude mať 16 mesiacov, budeme voziť k mojej mame, býva cca 12 km od nás. V našej dedine je škola, kde však majú družinu až poobede, ráno vôbec. Poobede je družina do 16. hod., do tej tretej by sme dcérku stihli vyzdvihnúť. Tam nie je problém... Bola som aj za riaditeľkou, sú tu "malotriedky", pýtala som sa na to, že či neuvažujú aj nad rannou družinou, ale bolo mi povedané, že nie, že sa nemusím obávať, že dcérka to určite zvládne. Že nie je jediná, ktorá takto bude chodiť... Je to malá dedina, sme tu len 3. rok, o ZŠ v meste som ani neuvažovala, bolo by to ešte ťažšie. Do škôlky chodí síce do mesta, ale iná možnosť nebola, v dedine MŠ nie je. Vstáva však o piatej ráno a už cez obed v škôlke zaspáva, kebyže ju dáme do mesta, tak by to bolo o tom istom, vstávanie o piatej ráno a na obed by už bola K.O. Keď už to príde - ja jej ráno všetko prichystám - oblečenie, raňajky, desiatu... je šikovná, verím, že to zvládne. A ešte, nemá nám s tým kto pomôcť, môjho manžela rodičia bývajú 140 km od nás a moja mama sa zas bude starať o mladšiu dcérku, môj otec ešte pracuje. Ste tu aj také maminky, ktoré ste už niečo podobné, napr. so staršími deťmi riešili? Alebo také, ktoré sú na tom podobne ako my?