Šikana - citlivé 13 ročné dieťa

michaella123
5. jún 2016

Ahojte, chcela by som počuť vaše názory, ako by ste reagovali na mojom mieste. Syn má 13 rokov, je dosť precitlivený, už dlhšie mal problémy chodievať do školy, robieval scény ráno, mnohokrát si vydobil a ostal doma. Dôvod mi veľmi dlho nechcel prezradiť. Teraz mal asi 2 mesiace zlomenú nohu a bol doma, nechodil do školy. Zajtra už má ísť konečne do školy, píšu sa koncoročné písomky, avšak už teraz mi začal plakať, že tam nechce ísť a v slabej chvíľke mi povedal, že mu spolužiak robí zle. Vysmieva sa mu, k fyzickému útoku ešte nedošlo, avšak nie je v tom sám, robí zle aj ostatným spolužiakom. No neviem čo robiť, syn má úplnú paniku, tým horšie, že tam nebol už dva mesiace, preto neviem, či rovno utekať/volať rodičom spolužiaka, ktorý mu robí zle, aj keď nebol teraz dlhodobo v škole. Snažím sa ho nahovoriť, nech ide aspoň skúsiť do školy, že možno ho to už prešlo, ale veľmi sa bojí, plače mi,,,fakt som zúfalá. Preraďovať do inej školy ho zatiaľ nechcem, všade sa nájdu deti ktoré robia zle slabším. Zas tak ďaleko to ešte nezašlo, no vyslovene je k nemu drzý, smeje sa mi a syn je veľmi citlivý, strašne osobne si to berie... ďakujem za všetky vaše rady !

jana_eyre
6. jún 2016

Moja sestra tento problem riesila teraz nedavno s 10 r synom.. Najprv tam bol "Len" problem s vysmievanim, potom schovavanim veci az to zaslo tak daleko ze synovcovi spoluziak hodil do hlavy suter.. Spoluziak vraj aj ohovaral synovca kde sa dalo, vraj je to taky typ ktory sa dobre uci a vtiera sa triednej, zatial co synovec je sice dobry ziak ale introvert, co k triednej nema nejaky vrely vztah.. S rodicmi to vraj sestra tiez skusala, ale vraj tatko chlapca je taky typ.. No ako to napisat synacik moze..

Najprv to riesila s ucitelkou, ktora ale moc neurobila a sestra netusila preco (vraj ved Su to chlapci, bud sa jej to nechcelo riesit, alebo ma nejaky iny dovod) po kameni isla sestra rovno k riaditelke, ktora je vraj na taketo veci velmi hakliva.. Zavolali ucitelku, rodicov spoluziaka a teraz je chvilu pokoj.. Ucitelka Sa vraj urazila, takze ako to pojde dalej netusime..

Je to hrozna situacia, aj ja Sa jej obavam ked deti podrastu, kedze najma syn je podobny typ ako moj synovec.. Drzim palce aby ste to vyriesili k spokojnosti syna..

mia7222
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka335
6. jún 2016

Nečítala som cele, nemam teraz tolko času...kazdopadne chyba bola aj ta, ze sa to nechalo zajst tak daleko...u mna doma neexistuje ze decko si vydupe ze nejde do školy to čo je?
Ja mam vlastnu skusenost a radim ju všetkým rodičom.Ja nečakám kým sa zobudia prispate učitelky,ktore to aj tak nevedia riešiť zatazove situácie v triede len su medzi 2 mlynskymi kamenmi lebo často ridičia šikanizera si nepriznaju a teraz učitelka nechce byt sudca, detektiv..s nikym sa pohnevat...a takto sa veci len nabaluju a neriešia.
Mojmu synovi nadaval isty 4tak do ,,kktov,, a este na kružku čo maju v škole mu robil zle...ten sa tam začal bat chodit kedze je citlivy. Tak som si jedneho dna počkala mileho chlapca v šatni ked tam bol sam a povedala som mu, ze ešte raz bude tomuto chlapcovi (bola som tam so synom) nadavat do ,,kktov,, tak uvidi (neviem čo uvidi) ale verte tomu som to myslela smrtelne vazne a mala som pohlad masoveho vraha...Ten chlapec ani nepipol a od vtedy je svatý klud. Deti sa stale cudzích boja a to je karta na ktoru to treba stavit ak nič ine nepomaha....a samozrejme treba deti doma poučit, ze sa nesmie dať, ja moje deti stale učím, nech oni nezačinaju nikdy prvy, ale ak by došlo k tomu ze si do neho niekto začne tak to má vrátiť. Ono šikanizer je cely rád ked vidi ako je ho obet trpí plače a jej je to neprijemne. Takze kontaktovat učitelku, rodičov a ak to nepomoze tak osobne za deckom a ked ani to by nepomohlo, ze by sa všetky legalne kroky podniki tak moj syn ma dovolene jednu takemu decku vraziť - a myslite si čo chcete je mi to jedno. Takýto pankharti rozumeju len takejto reči - dostanu jednu po papuli a hotovo a ja odmietam mat z decka obet šikanovania. A len by učitelka pípla.....

mojkamojka
6. jún 2016

@sardinka335 presne tak, ja by som si zasrana tiez tvarou v tvar podala a ked zlyhaju vsetky prostriedky mal by povolenie branit sa 😀 Co vsak nechapem, je bagatelizovanie mamicky-zakladatelky, ze ved sa nic nedeje a syn si to nema vsimat. To je take klise ako ked nas doma ucili, ze mudrejsi ustupi. Prd makovy donekonecna ustupuje len blbec.

sardinka335
6. jún 2016

@mojkamojka nasiliu sa nema ustupovat, ma sa tvrdo potlačiť, potrestať...a ked som ja bola decko tak bolo take, ze kto vazne ublizil druhemu, ponizil ho....tak učitelka zavolala ho a ten dotknuty mohol tomu šikazirovi to vratiť, udret naspäť ano, nehumanne a ,,škarede,, ale učinne ...tu len humanistky daju aj svoje vlastne deti ako korist nasilnikom, ze ved pekne, vysvetlime, povieme, poprosime ...fitkeles!!!
Nemáme s tymto problémy lebo ja som ako šelma...ale samozrejme ani moje deti nemozu ubližovat, zase viem čo mam doma.

evelynm
6. jún 2016

@sardinka335 , @mojkamojka , suhlasim s tym, ze sa to nema bagatelizovat a nechat zajst daleko.

worker_falcon
6. jún 2016

trocha iný pohľad. je to 13-ročný chalan, a "šikanuje" ho seberovný. čo bude @michaella123 robiť, keď bude mať syn 23 či 33 rokov a bude ho "šikanovať" kolega, šéf, manželka? tiež to pôjde za neho riešiť? Nebolo by snáď lepšie, keby mladého naučila, ako sa so "šikanou" vysporiadať"? Nie je to náhodou výsledok toho, že matky absolútne nevedú deti k samostatnosti? A radšej všetko vyriešia za dieťa, ako by to mali spraviť inak a dobre. To, že si mladý vydobyl, že nemusí ísť do školy, je nonsens. Pred problémami sa nedá ujsť a strčiť hlavu do piesku. že ho v tom matka podporuje, nie je z dlhodobého hľadiska dobre. Len to je ťažko meniť, keď bol 13 rokov vychovávaný ako pasívny mamičkin chlapček. Nedá sa šmahom ruky spraviť z neho vtipného chalana, ktorý vie trefne odpísať vysmievajúceho sa.

Mimochodom, bol som tiež tiché chlapča, šikanované asi celý 2. stupeň ZŠ. A pritom som paradoxne samostatný až až, ale to je asi následok toho, že za mňa rodičia nič neriešili. Ale na ZŠ som ešte samostatný nebol. Že by to nechalo na mne ujmu? Nemyslím si. Ale šikane sa stále brániť neviem. našťastie pracujem sám 😀. a žiakom, ktorí sa mi vysmievali, sa teraz môžem vysmiať ja. Ako sledujem ich životy, sú to stratené existencie. Jeden napr. zomrel, lebo spitý spadol do potoka a utopil sa doslova "v lyžičke vody". Pár metrov od domu.

jumama
6. jún 2016

Ja by som okrem ineho riesila sebavedomie vasho syna. Lebo po tomto moze prist dalsich n situacii, kde bude sikanovany a musi sa proti tomu obrnit, byt silny, naucit sa obracat veci na zart, vediet svoju hodnotu a preto akekolvek reci blbe iba ako voda po nom stecu, ale neublizia mu. Viem, ze to sa neda rychlo, ale kupila by som mu knihy alebo na youtube nasla videa s tematikou ako budovat sebavedomie alebo aj do pedagogicko psychologickeho centra s nim zasla. Staci googlit, aj priamo o sikanovani sa da najst vela clankov... Nech si ich precita a diskutujte s nim, nech sa to v nom uvolni a vidi, ze na kazdy problem su riesenia, proste sam si musi najst tisic argumentov, preco na neho nik nemoze.

mojkamojka
6. jún 2016

@worker_falcon uplny suhlas, teraz je to same vysvetlovanie, ochranovanie, videnie za rucicku az po deviatu triedu (normalne, ze deviatakov vozia rodicia do skoly autom, aby sa im nic nestalo- choree). Dieta treba naucit zdravemu sebavedomiu, mat vtip, humor, kreativitu... Moja dcera nikdy nebola a ani asi nebude sikanovana, lebo vzdy dokazala vtipne tak "odpalkovat" ked to niekto na nu skusal, ze sa na tom bavila cela trieda. Toto som ju naucila ja. A nemusela nikomu povedat nic vulgarne ani nikomu tresnut. V skole si tym vydobila respekt. Syn bude taky isty pravdepodobne a tym, ze zacina aj so sportom, vela ho to nauci. Inak v odbornej literature sa pise, ze v zaciatkoch sa branime sikane humorom, vtipnou poznamkou na "aktivitu" toho co sa snazi sikanovat. Ak to nepomoze, prichadzaju na rad dalsie sposoby branenia sa. Ak by nic nezaberalo, potom som za to riesenie rodic verzus sikanista, ale ruka v ruke s tym ide posilnovanie sebavedomia utlacaneho dietata. Lebo rodic tam nemoze nabiehat tri krat denne a v starsom veku deti uz vobec.

sue
6. jún 2016

Suhlasim s prispevkami vyssie...
1.ano, my mamy budeme mat tendenciu ochranovat svojich synacikov aj ked to budu pupkati patdesiatnici...ale aby 13r.chalan bol citlive chlapca?...bez ohladu na tento konflikt so spoluziakom treba zvazit ako budete pracovat na jeho samoststnosti a sebsvedomi
2.je nonsens aby decko ukecalo rodica, ze bez dovodne ostane doma 😲
3.preco bol dva mesiace so zlomenou nohou doma? Mala som dost spoluziakov so zlomenymi haxnami a skolu bez vytahu a ani jeden nebol doma dlhsie ako dva tyzdne....
4.sikanu by som riesila s riaditelkou ak ucitelke nedoverujete...

...ale naozaj sa zamysli co vychovate z chlapca, ktory s tebou takto cvici...........o par rokov pojde na vs...tam pojdes tiez robit policajta? Medzi dospelych ludi? ...a potom riesit konflikty na pracovisku? Ci s manzelkou? ...ked prestane chodit domov ci do prace, lebo mu tam bude niekto ublizovat lebo je baculaty?

Prepac, ak som tvrda, viem, ze sa to lahko pise o cudzom dietati, ale 13r.chalan je uz "stara pasta"...tu nepiseme o prvacikovi 😐

Drzim palce !!!! Davaj ochranbe kridla...ale aj uc lietat 😉

jana_eyre
6. jún 2016

@mojkamojka ja si ale myslim, ze toto nie kazde dieta dokaze, aj ked sa rodicia snazia ho k samostatnosti viest.. kazde ma inu povahu.. ja som bola idealne dieta na sikanu - krive zuby, divne meno /dobromira/, introvert..

ale nikdy si nepamatam nejake extremne sikanovanie od nikoho, mozno par vysmievani.. pripisujem to len tomu, ze som nic neriesila a nevsimala som si blbe reci od ludi, ktori premna nic neznamenali a tak ich to nebavilo dlho - trapilo ma iba ak sa vysmievali kamaratky, co ale nebolo casto..

ked ale porovnam chlapca, ktory bol sikanovany v triede tak to bola proste uplne ina povaha ako ja - velmi sa snazil zapadnut, ale nevedel to - stale sa nasiel niekto kto mu robil zle a jeho to ocividne velmi trapilo, aj ked viem ze jeho starsi brat sa ho snazil povbudzovat a radil mu a nic sa nemenilo, aj ked to nikto v triede neriesil (myslim ucitelky a rodicia).. neskor som sa dopocula, ze aj na strednej to mal tazke, co mi je velmi luto..

jednoducho, nie na kazde dieta plati iba nech si to vyriesi same - pretoze na to nema povahu neriesit to a odpalkovat vtipne, alebo ignorovat.. a zas povedat si, ved co, nebude to navzdy - to mi je troska zvlastne, pretoze dieta ma byt stastne aj v obdobi zakladnej skoly, nie len ked ju skonci..

mojkamojka
6. jún 2016

@sue tak tak mam na sebe ako decko 11 zlomenin (samozrejme postupne na ZS, bola som akcne decko 😀) keby mam byt s kazdou doma dva mesiace ani zakladu neskoncim 😀 Normalne ma vozil dedo alebo oco na bicykli (sedela som na stangle 😀) do skoly s nohou v sadre, ked som mala ruku to som chodila normalne sama.

mojkamojka
6. jún 2016

@jana_eyre ja nic take netvrdim, ze to ma byt jedine riesenie. Treba posilnovat sebavedomie, ucit k humoru, ale ak to nezabera, postupovat inymi krokmi dalej 🙂. Inak my sme na ZS mali spoluziaka, idealny typ na sikanovanie- z extremne chudobnej rodiny, hrdzave vlasy, chuducky, denglavy, zle sa ucil, este aj meno mal chuda Rudko...Aj ho sikanovali. Ja som si ho vzdy zastavala, branila...Rudko sa vyucil za kominara (aj to sa mu smiali). Dnes ma Rudko baracisko ako svet, je to mily chalan, zivnostnik a jediny kominar v celom okrese. Roboty ma tak, ze ini mu mozu akurat zavidiet.

charlie1980
6. jún 2016

Achchch, som smutna z takychto prispevkov....ako by som to riesila ja, keby sa jednalo o mojho syna .....? Najprv anonymne, cez triednu ucitelku, pred vsetkymi detmi....aby ozrejmila situaciu a nasledne nasledky, ak sa nic nezmeni. Na to konkretne dieta by som si ako ucitel "posvietila". Ak by sa nic nezmenilo, riesila by som s riaditelom. Ak by sa ani potom nic nezmenilo, riesila by som to osobne a priamo s matkou, bez pritomnosti deti. Samozrejme, popritom dieta podporovat...otazne je, ci je to naozaj pravda, alebo si dieta takto ulahcuje zivot, kedze si dokaze u matky vydobit, ze nemusi ist do skoly, ci sa nahodou neobava tych pisomiek a preto mu padne vhod argument, ze v skole sa mu vysmievaju/sikanuju.

mamba13
6. jún 2016

@michaella123 ahoj, my sme mali tento problém asi v 3 triede, chytila som si agresora a dôrazne na chodbe v škole mu vysvetlila že ešte raz, tak preletí cez to sklo..... Následne som išla za triednou, ale tá bola úplne mimo -dôchodkyňa,neriešila to vôbec. Povedala som jej že ešte raz A riešim to s riaditeľkou. Syn mal odvtedy pokoj, dokonca sa s tým chalanom skamaratil

mircalla
6. jún 2016

@michaella123 Inak podla mna syn by asi tiez potreboval psychologa, pretoze taketo cirkusy sa mi tiez nezdaju normalne. So sikanou vacsou si mensou sa stretol snad kazdy, ale nieco take, ze postavim si hlavu a nejdem do skoly. Tymto stylom sa to bude len zhorsovat. 13 rokov uz nie je ziadne male dieta

jergova
6. jún 2016

@sardinka335 presne tak moja reč, súhlasím. 🙂

anjelicek26
6. jún 2016

Tiez si myslim, ze tu je na mieste predovsetkym psycholog, uz ste tam mali byt davno. Toto nie je ziadne male dieta, ale velke chalanisko, pubertiak. Tie dva mesiace doma zo sadrou tiez nechapem, ze mu to v skole preslo, ze ist nemusel. Kazdopadne si mu moc nepomohla, ma co dobiehat a jeho fobia sa len zhorsila. Co robil doma cely ten cas? Drtil nejake hry po nociach?? Dost inak pochybujem, ze je to len to jedno dieta, co ho sikanuje, ked ani nevie presne pomenovat, ze co mu robi. Pri tom, ako ho popisujes si viem predstavit, ze z nejakych par "vcelku normalnych" blbych poznamok robi katastrofu uz len vzhladom na vlastnu povahu citlivky... boji sa, place, ktore 13 rocne chalanisko mame doma place?? Mala si kopu moznosti to riesit, kludne mozete zmenit triedu, zmenit skolu, cokolvek... do konca roku este par dni mate.

mircalla
6. jún 2016

@sardinka335 pouzijem, ked budeme mat problem🙂

anjeli_k
6. jún 2016

Dobry den, velmi dobre poznam tento druh sikany-sama som to zazivala na zakladnej skole celych 9 rokov.bola som vo vyberovej-jazykovej triede, kde nas bolo iba 17 ziakov a poviem vam, ani sa vasmu synovi necudujem, ze nechce ist do skoly😕mna takto sikanovalo cca 10 zo 16 spoluziakov.neustalw narazky na moju vahu a telesna bola moja nocna mora, pretoze som kvoli vahe nebola pohybovo zdatna, tak este aj ucitelky si dovolovali a po chorobe, ked som napr.tyzden nemohla cvicit, tak vsetci vratane uciteliek na mna pozerali akoby som urobila nieco zle.chvalabohu teraz som stihle ziena a na toto iba spominam ako na nocnu moru.moja mamka sa nachodila riadne do skoly za triednou, za konkretnymi spoluziackami, no poviem vam, nic nemalo vyznam, pretoze ked si nezabrdol jeden, tak druhy, treti atd.ale ked vasmu synovi ublizuje iba jeden zmrd, tak myslim, ze sa to bude dat zastavit.drzim palce

worker_falcon
6. jún 2016

@anjelicek26 on doma plače? to som asi prehliadol. no páni... pre neho bude "šikanou" asi úplne všetko. napr. 2 z telesnej znamená výsmech, napomenutie učiteľom neprimeraný zásah na jeho psychiku... Prakticky akákoľvek reakcia na jeho konanie je katastrofa pre mladého. Ťažký život. Rodičom sa určite poďakuje...

mamba13
6. jún 2016

Hlavne si uvedomte že každé dieťa je iné.....určite mu treba zvyšovať sebavedomie, ale treba ho aj chrániť keď si s tým nevie poradiť sám, čo si asi nevie.... Určite To treba riešiť, aby sa neblokol ešte viac

katarinapekna
6. jún 2016

riešila by som to na všetkých frontoch, tzn. hned z fleku by som si veeeeelice rázne podala to nespratné decko, upovedomila učiteľku, riaditeľa a ak je na škole detský psychológ, tak toho tiež, v záujme tvojho vlastného syna. a samozrejme rodičom decka by som vypláchla inak žaludok, to je bez debaty. a natvrdo!

anjelicek26
6. jún 2016

@katarinapekna z fleku vyplachla zaludok, bez debaty, natvrdo. A ak to nie je pravda, len si to vztahovacne umrncane "dieta" takto vnima? Podla mna si treba vypocut vsetky strany s kludnom a rozvahou a az potom robit vobec nejaky zaver. Staci sa popytat par nezainteresovanych deti v triede, co sa deje a ma v tom clovek dost jasno. Bohuzial uz aj mladi ludia vedia mat psychicke problemy a fobie a nie vzdy je to podmienene okolim. Je to len pol roka dozadu, co si u nas na ulici vzalo zivot dievca, co malo cerstvychi 15 rokov, rodicia stav podcenili, neriesili, u psychologa s nou nikdy neboli. Az spätne si poskladali puzzle skladacky, vykricali v skole sikanu, vinili ucitelku, priatelov... nakoniec bol dovod uplne iny... Nikdy nezabudnem na to ju vidiet visiet obesenu zo schodiska u rodicov v dome, ako nemy vykrik, zalobu. Vidiet problem v okoli je tak strasne jednoduche, ale obcas - a tu myslim zakladatelku temy - treba vidiet problem vo svojom dietati a celit mu, pretoze len tak sa da takemu cloveku pomoct. Problemy mladych ludi sa nam zdaju take "jednoduche" a primitivne, no ale pre nich je to cely ich svet.

katarinapekna
6. jún 2016

@anjelicek26 13.r. dieťa dnes už nie je žiadne dieťa. takže ak sa matke zdoveril, asi si nebude vymýšľať, nemá 6 predsa.

anjelicek26
6. jún 2016

@katarinapekna myslim, ze ak vymysla zo skolou uz dlho, robi mozne aj nemozne aby tam nemusel, povie uz cokolvek, aby to oddialil... klamu deti, klamu pubertiaci, klamu dospeli... nevravim, ze tam nemoze byt nejake rypanie a podpichovanie a boh vie co - ale silny zdravy chalan toto ustoji a nebude mat taketo stavy. Doma mame plakat, ako skolkarik, ze ja tam nejdem... chapeme sa... psycholog je uplna nevyhnutnost.

vedorka
6. jún 2016

mali sme taku kocku v triede.... ziadna ucka nic nevyriesila, ani jej mama, co bola za akterovymi rodicmi. ti ho akurat zmlatili a on ju nenavidel este viac...
osobne si myslim, ze skusit si toho dotycneho odchytit, ako ti radila sardinka333 a skusit mu to jemne vytmavit, cudzia autorita mozno pomaha. ak nenastane zlepsenie, zmen cim skor skolu, nie je to tak, ze vsade su zli, co sikanuju. kamaratkin syn mal to iste a zmena skoly bolo to jedine, co pomohlo a vsetko bolo v pohode.

vedorka
6. jún 2016

a urcite by som to nepodcenovala a nezlahcovala ako ti tu radia....
oni evidentne nemaju skusenosti, aky hlboky dopad ma akakolvek sikana na dieta. aj ked ma uz 13.
ja som bola tej sikanovanej kamaratky naj kamoska. okolo nej to malokto chapal, videli to jednoducho a inak. ja som citila, ako vazne to prezivala a nad cim uvazovala, ak to neskonci. sama som nevedela, ako jej pomoct, lebo som tiez nevedela co robit.
samovrazd deti, co nevidia ine vychodisko je viac nez dost a podla toho, co popisujes, to bude asi vazne...

charity
6. jún 2016

@michaella123 V dlhodobom horizonte by bolo dobre maleho dat na bojove umenia.

bmuller
6. jún 2016

Musis sa snazit zdvihnut mu sebavedomie a dohovorit, ze si z toho nema nic robit a kaslat na daneho spoluziaka/ov... Aj ked ho vysmech alebo urazky budu velmi mrziet, nemal by na sebe dat nic vediet, naopak, mal by sa tvarit v pohode, daneho spoluziaka blbca si nevsimat alebo az mu pripadne vratit podobnou mincou - ironiou apod. Hovorim z vlastnej skusenosti, na zakladnej skole si ma velmi nejapne "doberalo" viacero debilkov (nie kvoli mne, ale z pomsty kvoli svojim komplexom - rodic bol na tej istej skole prisny ucitel a bez milosti daval blbcom zle znamky). Casto to boli starsi chalani atd...velmi ma to v dusi stvalo, ale ked im clovek dal najavo, ze na nich s..e, tak uz nemali tu moc a hlavne sa ich pokrikovanie minalo tym zastrasujucim efektom, takze ich to prestavalo bavit...
Syn musi v sebe najst silu vzopriet sa, byt sebavedomy, spravne sa "nastvat" (=uvedomit si, ze nie je menejcenny a ma rovnake pravo byt respektovany ako ostatni) a dat sikanerom najavo, ze on nie je ta spravna obet (tym nenahovaram na nejaku bitku alebo vulgarne nadavky, len skratka HLAVU HORE a neriesit blbcov).