Školská legislatíva - španielská dedina pre rodičov

vreckova
26. jún 2016

Ahojte mamičky. Nie som učiteľ, ale pre učiteľov som ... ehm... no dajme tomu že zvedavý rodič. 😉 Uvedomujem si, že toto nie je taká tá populárna "mamičkovská téma", ale po niekoľkoročných skúsenostiach (nie práve najlepších) som si uvedomila, že veľmi veľa nás - rodičov má minimálne poznatky z oblasti školskej legislatívy (zákony, financovanie, možnosti zriaďovateľa, práva a povinnosti rodičov aj žiakov, fungovanie školskej samosprávy, napr. rady školy a pod. ). Viem, že popri našich každodenných povinnostiach šprtať sa ešte v nejakých zákonoch nie je asi bohviečo a vieme si predstaviť aj inak využitý čas. V praxi som ale zistila, že práve táto neznalosť bola v rámci školy príčinou rôznych dohadov, výmyslov, poloprávd a pod. Chcela by som trošku rozprúdiť diskusiu v tomto smere. Je koniec roka, máme možnosť teda hodnotiť aj túto stránku. Takže zaujímali by ma odpovede a vaše postrehy či skúsenosti s touto témou. Zaujíma vás ako rodičov aj legislatívne fungovanie školstva? (viď. vyššie v zátvorke) Mali by ste ako rodičia záujem "byť doma" aj v tejto oblasti? Ako by sa k nám rodičom mali tieto informácie dostávať? Snaží sa niečo v tomto smere robiť vaša škola? Máte info o fungovaní rady školy na vašej škole? ..... Ďakujem.

jajka257
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liaka
23. okt 2016

To je hrozne citat. U nas sa plati ZRPS v skole 7€ a este zato dostanu aj mikulasske balicky. U nas si kazdy da svoj toaletny papier, mydlo, vreckovky do svojho vrecka, ktore zo sebou nosi. Papiere a kopiruje vsetko skola za svoje. Vylety si platime zvlast. A max za ucebnicu ci pracovny zosit z anglictiny 8€. Ved preco neskusite na rade skoly navrhnut zmeny? Aj v skolke zaplatime na rok 47€, ale nenosime nic. Ani papier, vreckovky, toaletak vsetko hradi skolka.

jajka257
23. okt 2016

@kenzom a este ked vzdychas nad nespravodlivostou, tak mi vysvetli, preco ja mam platit 40€ rocne a ti, co maju dve a vic deti plati rovnako? U nas sa plati len za jedno dieta z rodiny. Potom aka spravodlivost? Nasa da 40, rodina , ktora tam ma 3,4,5 deti tiez da 40€. Tak a teraz ako?

liaka
23. okt 2016

Nasa skola ma na jedno dieta 7€,za druhe 6€ za tretie 5€ a ked je viac deti tak za kazde dalsie je uz 5€ a v skolke 47€ za jedno a za druhe 40€ takze len 7€ zlava

kenzom
23. okt 2016

@vreckova veď to načo sú rodičovské~ načo sú zápisnice? Nemám nič proti tomu ak niekto nemá~ ale raz keď sa ľudia dohodnú, schvália tak by to malo platiť. ...najlepšie by boli právne úpravy tak aby boli pravidlá jasné všetkým~ platiacim aj tým ktorí peniaze spravujú~ čo môžu a čo musia. ..

kenzom
23. okt 2016

@jajka257 nuž podľa teba by bolo najlepšie keby nik nedal nič~ možno áno~ tak by sa ukázalo kde vlastne to školstvo je. ....
v našej škole sa platia z peňazí zrpš rôzne pomôcky pre všetkých~ od telesnej~ chémie. .ceny pri súťažiach. ..spravodlivosť asi nikdy nebude~ ale ak sa budeme stavať k veciam tak že nech platia a ozývajú sa iní~ tak sa nepohneme k lepšiemu niekdy

jajka257
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kenzom
23. okt 2016

@jajka257 toto je problém vašej školy~ myslím že ak je to takto~ nemali ste platiť všetci podstatne skôr aby sa veci pohli~ tu je rozbehnutá diskusia vseobecne~ s cieľom ako veci zlepšiť~ teraz tu bežia asi 3diskusie týkajúce sa poplatkov nezávisle na sebe~ a ako to čítam ľudia sa neozvu ale tu frflu dokonca s takými argumentami ze rozum zostáva stáť. ...v našej škole sme sa ozvali~ odvtedy máme vyučovanie na webe školy~ a o všetkom sa hlasuje. ..nikdy nebudú všetci absolútne spokojní~ ale teraz je to lepšie. ..

vreckova
autor
23. okt 2016

@kenzom toto som vcera "spichla" https://www.modrykonik.sk/blog/vreckova/article/zrps-osyh6a/ ...niečo z legislatívy

vreckova
autor
23. okt 2016

@liaka
@liaka myslim, ze toto je super odstupňované....ved aj v hoteloch, aquaparkoch ci podobne sú tzv. rodinné zľavy...

vreckova
autor
23. okt 2016

@jajka257 ja ale este stale nerozumiem jednej veci. U vas o peniazoch ZRPŠ rozhoduje riaditel??? Tak inak tu by som ale velmi rada videla stanovy vasho ZRPS. Tam mi veru nieco nevonia, priam smrdiiiii 😠 😠

liaka
23. okt 2016

@vreckova u nas je super skola celkovo. To co robia s detmi tam nerobia nikde inde. Rodicia nic nemusia nosit, davat... Vsetko s detmi robia, beru ich na sutaze a vsetko zadarmo. Kto hlada dobru skolu mimo Nitry nech sa ozve-)

vreckova
autor
23. okt 2016

@liaka ja tiez tvrdim, ze je to ine na velkych skolach v meste, ktore su dost neosobne a na dedinach, kde sa ludia aj viac poznaju, tym padom aj viac dokazu komunikovat a aj sa skor dohodnut. Netvrdim, ze je to pravidlo 🙂

vreckova
autor
23. okt 2016

@kenzom
@liaka
@jajka257
@abbey1
dievcence (dovolim si vas takto familiarne oslovit), ja sa vratim k prapodstate tejto diskusie a spytam sa. Myslite, ze by bolo fajn o tychto veciach pisat, robit medzi rodicmi "osvetu"? Lebo naozaj mnohi netusia, ako by to vlastne malo naozaj fungovat, nevedia arumentovat, ak ich "odpinka" riaditel ci niekto iný. No proste myslite si, ze by stalo za to venovat sa skolskej legislative z pohladu rodicov, ich prav a povinnosti? No, ja som uz cosi aj zacala. Viem, ze je to "mensinovy zaner", ze toto nebude tema, ktoru si precita 10 tis. mamiciek, ale...či?

Toto je linka na ten moj prvy pokus https://www.modrykonik.sk/blog/vreckova/article/zrps-osyh6a/

kenzom
23. okt 2016

@vreckova no keď čítam niektoré príspevky~ robíš bohumilu činnosť

danaholanova
23. okt 2016

@vreckova Ja to citam stale a urcite to stoji zato, ale neviem kolko je rodicov ktorych to zaujme ☹ ale ja dakujem 🙂 Prave teraz by sa mi zisla rada o prispevkoch ale sukromne 🙂

vreckova
autor
23. okt 2016

@danaholanova staci napisat spravu...ak budem vediet, poradim 🙂

veronicka12
18. nov 2016

@vreckova Dobry den co s rodicom ktory ZRŠ nezaplati nie preto ze by nemal ale jednoducho postavi si hlavu a povie ze neda ako reagovať kedze vieme ze je dobrovoľné. Vsetci zaplatia len ten jeden nie zrazu po 2 rokoch nezaplati. Dakujem za vas nazor.

geegee
18. nov 2016

dovolím si napísať niečo z pohľadu riaditeľky a zriaďovateľky školského zariadenia. Riaditeľ hospodári s peniazmi, ktoré dostane v podobe normatívov. Tie sa napočítajú podľa stavu detí k 15.9. daného roku. Tu je problém. Normatívy sú príliš nízke. Je veľmi ťažké, v niektorých prípadoch až nemožné zabezpečiť z nich aj mzdy pre kvalifikovaných učiteľov (preto sa prijímajú nekvalifikovaní, preto na zastupovanie využívajú špec.pedagógov, preto výchovy učievajú vychovávatelia...), aj finančne pokryť prevádzkovanie budov škôl, nieto ešte ich rekonštrukciu (aj v škole môjho dieťaťa sme boli upozornení, aby sme neparkovali tesne pri budove, lebo padajú staré škridly...) No a už vôbec neostáva na toaleťáky, papiere, pomôcky pre deti...to sa väčšinou financuje z "darov" rodičov vo forme triednych fondov a ZRPŠ. Každý dáme...málokomu sa to páči...veď školstvo má byť bezplatné. Je to tak. Aj pre toto učitelia štrajkovali...aj pre toto si myslím, že učitelia potrebujú podporu rodičov pri štrajkoch. Dokonca si myslím, že sila rodičovského hlasu je väčšia, ako sila učiteľského. Bohužiaľ, počas štrajku bolo počuť najmä o učiteľských platoch...ale štrajk bol o zvýšení finančných prostriedkov, ktoré idú do školstva!

jajka257
19. nov 2016

@geegee ty si riaditelka skoly? Len zvedavost.

geegee
19. nov 2016

@jajka257 skolky

jajka257
20. nov 2016

@geegee ok, tak mam otazku, ked rodicia platia prispevok, platite z toho aj mikulasa, nejake akcie, napr. divadlo, alebo to musia platit rodicia duplicitne?

geegee
20. nov 2016

Sme sukromna MŠ a u nas je to tak, ze obcas zaplatime z rozpoctu, obcas priplatia rodicia.

papricka33
20. nov 2016

Pridám svoju skúsenosť s platením príspevku rodicov do OZ. Tie sú nepovinné. Vždy sme ich poctivo všade platili (MŠ, ZŠ, ZUŠ). Ale už sme si tiež jedného dňa povedali, dosť bolo solidarity. A jednoducho sme ho nezaplatili. Hlavne ak sme videli, ze naše dieťa z neho dlhodobo nič nevyužilo.

papricka33
20. nov 2016

@geegee amen .... tak je ☹

papricka33
20. nov 2016

@jajka257 u nás v MŠ si rodičia zaplatili príspevok a z toho sa zaplatil aj Mikuláš. Divadlo zvlášť. To sa nikdy nedalo naplánovať a hlavne nemuseli ho využiť všetky deti (napr. vtedy ochoreli...)

geegee
20. nov 2016

Mozno by nebolo zle rozputat na modrom konikovi kampan na podporu poziadaviek ucitelov tykajucich sa financovania, resp. poddimenzovaneho financovania skol. Dam priklad: na jedno dieta v skolke: jedno dieta prinesie cca 13 € na den. Supehruba mzda 2 uciteliek v triede je cca 90-100€. Cize polovica deti v triede zaraba len na mzdy. Este treba kurit, svietit, opravovat stare budovy, nakupit hracky, pomocky... Zalostne malo penazi! Preto vnimam poziadavku ucitelov prezentovanu strajkom ako vysoko opravnenu. Skoda, ze media to prekrutili tak, ze sa hovorilo len o zvysovani mzdy ucitelom.

papricka33
20. nov 2016

@geegee a ešte by bolo dobré zverejňovať skutočné mzdy učiteľov, nie nejaký priemer v školstve 🙂 Môj plat v MŠ s VŠ vzdelaním bol aj s triednickym príplatkom 520€ do ruky. Ale poznám údržbárov či bezpečnostných technikov, ktorí dostali do vačku 800 🙂 To sa nám ten priemer pekne zdvihne 🙂

geegee
20. nov 2016

A ucitelia by mali poznat vysku svojej superhrubej mzdy. Zamestnavatela stoja o cca 40% viac, ako dostanu. Nevadilo by mi dat ucitelke 800€ plat a len 100€ statu 😀

papricka33
20. nov 2016

@geegee a tí, čo ju nepoznajú, nech radšej nechcú vidieť superhrubu mzdu toho údržbára 🙂