Sladkosti pre deti

doska
6. sep 2012

Ahoj babenky, davate svojim detom sladkosti? Ak ano, v akom veku ste zacali? Ake sladkosti ste svojim detom dovolili vy? Ja sa snazim vyhnut hlavne cokolade, aby si na nu velmi nenavykol. Myslite, ze robim dobre?

skoricaxx
6. sep 2012

Ahoj
sladkostiam sa asi nevyhneš, babky, tety.......no mi sme sa naučili že ak pyta tak mu dam ak papal ale napriklad iba jeden cukrik nevadi u to zvykol si najhoršie obdobie ťa čaka bude mikuláš.....alebo mu poviem že mal jogurtik že aj to je sladkosť, začinali sme samoška pyškormi a keksikmi

lucka1987
6. sep 2012

@doska no osobne doma nedavam ziadne sladkosti.. ziadne.... ani vynimocne,.. pretoze ked ideme na navstevu, ci stretne me nejaku babicku, tak hned lizatecko, a keksik / horalka a tak / takze to mu vynahradi to co nema doma 😅 nie som hysterka, co krici na ulici 90 rocnej babicke, ze nehc mu nestrka tu horalku do ust .... len vzd ypoznameman, ze mu dam len uchutnat, ze on sladke moc neje.. z coho si samozrejme tie starsie rocniky nic nerobia, kedze vedia, ze sladke je dobre.. kedysi namacali pokrceny rok plienky do medu a dietatko spinkalo / namiesto cumlika / takze dodnes su v presvedceni, ze sladke je dobre 😀

moon1979
6. sep 2012

@doska
môj krpec do dvoch rokoch nevedel co su to sladkosti v pravom slova zmysle - teda cukriky, keksiky, lizatka, kinderko a podobne ... jedine sladke co do tej doby mal bolo max ovocie a jogurty, pripadne ochuteny tvaroh, ale nic z toho vyssie uvedeneho ... aj v rodine som zakazala kupovat take veci, povedala som, ze ak chcu nieco kupit sladke, tak ovocie a vsetci to respektovali 🙂 no a ze by na ulici od niekoho cudzieho nieco zjedol alebo dostal tak to nehrozi ...

soldi
6. sep 2012

@doska suhlasim s
@moon1979
moj maly sladke vobec nepozna, maximalne domace piskoty, ale ani tie moc nechce. jeho najoblubenejsia pochutina su hrozienka 🙂 inak mu tzv. snacky vobec nedavam. ma pravidelne jedlo kazde 3 hodiny, to mu viacmenej staci. nechapem, preco by mu mal davat niekto cokoladu 😕 to je na co dobre? nevidi to jest ani nas, takze mu to nechyba 🙂

kvetinka211
6. sep 2012

@doska vyhybaj sa tomu pokial sa da ... moj 19m dostava sladke iba obcas detsky keksik, piskot, kvalitne susene ovocie. Teraz v lete papa vela ovocia, tam ma cukru az-az 😉 No a este letna vynimka - kornutok so zmrzliny, teraz koncom leta dostal uz aj trosku liznut kvalitnej zmrzky 😉 Ale inak mu nastastie sladke ani velmi nechuti, ovela viac si pochuti na jablcku. Ked nas vidi s cokoladou tak pyta, ale dostane aspon celofan na hranie ... no a snazime sa nejest pred nim sladke.

Rodina vie ze sladke este nemoze, svokra sa to dozvie vzdy znovu a znovu ale respektuje (teda pokial som nablizku co vzdy som) a na ihrisku ked ponukali lentilky tak sme povedali ze take nejeme ...
@lucka1987 keby mu hoci aj 100 rocna babicka davala horalku v ani nie roku, tak by sa asi odo mna dozvedela nieco nove 😀 u nas s tym prababicky nemaju problem, kupuju detske keksiky.

No klucova bude skolka, dovtedy asi pomaly nabehneme na obcasnu umiernenu konzumaciu sladkosti, aby to nebolo ze narazovo objavi nieco nove .. ale dufam ze nadalej bude preferovat ovocie.

No a este svokra, to bude tiez tazky oriesok ak s nou bude casom aj bezo mna ... maju cukrovku cela rodina, ale sladke musi byt a to rovno v konskych davkach ☹

achesa
6. sep 2012

my sme sladké nedávali, kým to malú nenučila moja mama, keď ju občas strážila a ja som to nevidela 🙂 Tá je presvedčená, že dieťa potrebuje sladké pre zdravý vývin 😨 vždy jej dačo strčí, tajne, keď to nevidím a keď už zbadám, tak... no kto by bral dieťaťu z ruky brumíka alebo cukrík??? Ale ide mi to fakt na nervy, už som jej to vravela x-krát, že si nežalám aby jej niečo dávala bez môjho vedomia, že keď uznám za vhodné, dám jej sama, ale to akoby hrach o stenu hádzal 😢 . Ja dám malej sladké len občas, keď sa dobre napapá, najčastejšie 1 cukrík z hroznového cukru (ten je zdravý a vraj čistí krv) Veď decká majú dosť cukru v ovocí, jogurtoch a podobne, takže to zas až tak nutne nepotrebujú. Minule som na ihrisku videla mamičku, ktorá na olovrant ďeťom vytiahla ruksak plný čokoládok, čokoldových keksov a všeliakých plnených oblátok a vo veľkom ich kŕmila 😕 to bolo divné...

rora
6. sep 2012

sladkosti nedavam. jedine suche kekse - sunarka,marina a sem tam indianky, ked sme niekde vonku a mala zacne byt umrncana tak vtedy jej dam nech sa trosku ukludni 🙂

iwesska
6. sep 2012

Podla mna dieta do dvoch rokov sladkosti nepotrebuje vobec. U nas v rodine je tiez tendencia pchat maleho cukrikmi, lizatkami, nugatovymi keksikmi a inymi bezvyznamnymi pamlskami, ale ja som v tomto striktna. Moj ma 19 mesiacov, ochutnal uz hryzancek cokolady ale inak nic - iba ak doma peceny suchy kolacik, musli susienku, puding, domaci pribinacik...proste take, co viem, co do toho dam a ze to ma pre neho aj nejaku vyzivovu hodnotu. Ja sa stale riadim tym, ze akym navykom si dieta naucis, take bude mat. Ked mu zacnes skoro nukat sladkosti, bude ich preferovat aj neskor a moze sa stat, ze bezne jedlo ti bude odmietat. Naposledy nedavno som videla v telke situaciu ked chlap krmil cca 2 rocneho na obed pudingom a povedal, ze on je na to zvyknuty, on ine na obed aj tak nezje. Ze mu stacia 3 pudingy a je najedeny. Podotykam, bol to kupovany konzervovany puding. Pochybujem, ale ze ten maly prisiel do obchodu jedneho dna a povedal si - "Mama nevar, ja si dam dnes na obed len puding 🙂 A o par rokov sa bude cudovat, preco ho boli zaludok...

babulka1978
6. sep 2012

No moja malá má 18 mesiacov, a vždy som si myslela, že sladké nehrozí...ale potom som išla do práce a babka zaúradovala a malá sa za sladkým ide zblázniť 😒 čo ma dosť teda štve......ale nerobím z toho vedu.....jednoducho raz sa to sladké ku každému dieťatu dostane.....babke som povedala, že nemiesto cukríka radšej nech jej dá nejaký piškótik, koláčik.....tak si dala povedať...dávam pozor, aby bolo toho dosť doma, aby sa nemuseli "uchyľovať" k cukríkom....ale malá si už vie sama otvoriť babkin sekretár...a že cucu cucúúúú, a do nemoty, pokiaľ nedostane....keď som tam ja s mužom, tak sa može aj pokrájať....maximálne dostane jeden cukrárenský piškót...keď je tam babka, tak jej tajne strčí do pusy gumeného medvedíka.....ale malá si to sladké každý večer "odtrpí" pri umývaní zúbkov....ozaj...aj vy máte také problémy pri čistení zúbkov? Naša malá dostáva úplné záchvaty plaču niekedy, keď jej ich s mužom čistíme.....skúšali sme pesničky, básničky o zúbkoch, DVD o myške, čo si čistí zúbky.....nič.....čistíme úplne jemnúčko detskou kefkou makkou....ale ten plač je hroznýýýý.....niekedy je z toho do plaču aj mne 😒

lypka
6. sep 2012

ja malej sladké dávam a nevidím na tom nič zlé, ked máme dám, ked nič nemáme tak sa toho nedožaduje

m.i.r.i
6. sep 2012

ani u nas ziadne sladkosti nehrozia..nas ma 2.5 roka a doteraz nemal cokoladu, horalky, cukriky, lizatka..nic...toto leto som pripustila kornutok+ troska zmrzlinky...a po 2 roku obcas buchta ci kolac od mojej mamy..inak nic.nic sladke nedavam, nevarim...na Mikulasa tu spominaneho sme vlani nedavali sladkosti, ale ovocie a nejake male hracky...vobec nevedel, ze ma nejake sladkosti dostat..ved take dieta to nema odkial mat ( ak nema starsieho surodenca, co je trosku problem potom)..rodicia a vsetci vedia, ze sladke nie, tak tiez dostaval na Mikulasa suseene ovocie a hracku...od niekoho dostal kinderko, uz ani neviem od koho, tak tu cokoladu dal mne, nevedel vobec na co je a zaujimala ho len hracka..doteraz sme to vydrzali dobre a nic mu nechyba..miluje ovocie, cerstve aj susene...ale zacala skolka, tak uz som sa pripravila na to, ze obcas nieco bude..
na uilici tetuskam pekne podakujem, maly nevie ani na co to co dostane je, takze mi to da do ruky, tetkam poviem, ze to bude mat az doma a maly si to nepyta..minule si myslel, ze cukriky co dostal od susedy su farebne kamienky, tak ich nahadzal do potoka 😀

kikatko
6. sep 2012

ja dávam malej všetko- teda aj sladkosti, chipsy ,špeciality z celého sveta či domáce špeciality. nech len ochutná a vie ako čo chutí . ale všetko s mierou 🙂nemali by sme zabudat ako sme vyrastali my a čo sa nám stalo- nič a to sme pojedli všetko možné aj nemožné. nedávat žiadne sladké a pod je choré- uvidite čo sa stane ked nebudete s dietatom stále- poznám prípad ked dieta skončilo pre takýto prístup u lekára. prosto sa prežralo sladkostí ( dostalo sa k sladkostiam a pokradlo aj od kamaratov)a potom s toho prudkého nárastu cukru dostalo riadky záchvat. nebol to pekný zážitok
inak, u nás sa fičí na kinderčokoládach každého druhu a samozrej klasika zmrzlina Míša

siska07
6. sep 2012

bola som zasadne proti sladkostiam, aj som. len neviem co s mojou svokrou, vzdy malej nieco pcha do ust, mame dobre vztahy ale toto mi uz ide pekne poriadne na nervy, akoby bola hlucha ked o tom rozpravam. mala ide mat dva roky, ked mala rok a pol zacali sme take keksiky ku vyzivam - piskoty, bebekeksy, marinu. ona potom zacala brumiky, cokoladky, cukriky.... neviem co je na tom take zvlastne, ale aj moja vzdialenejsia rodina ked sme niekde na vylete sa po mne pozerali ako po sprostej, ze preco malej nemozu dat cukrik.... no preco, lebo je to MOJE dieta a cukrik jej dam ked to uznam za vhodne. tak jej vopchali ked som sa nepozerala. ja sa snazim aby sladkosti mala obmedzene, aj som sa bala ze sa napri. cukrikom udusi, nevie predsa ze sa to cmula, a oni vsetci ako napriek.... treba si stat za svojim, a nedat sa 😝

dejka77
6. sep 2012

Ja som tiez nechcela davat sladkosti velmi skoro, ale mala este pred 1.rokom ochutnala kusok. Mali sme napr. take cokoladky zabalene v takych farebnych papierikoch a bola to dobra hracka na hranie 🙂 , az kym sa jej to raz nepodarilo rozzuzlat tak, ze aj ochutnala. Ale bolo to uplne minimalne mnozstvo takze nic hrozne. Inac som jej sladke nedavala vobec, to skor manzel ked sa niecim napchaval tak jej dal 😠 . Piskoty ochutnala parkrat, aj to po 1-2ks. Za sladkost povazujem jogurty co som jej kupovala a to staci. Teraz to vyzera, ze je alergicka na bkm takze uz nehrozia ani jogurty, keksiky, cokolady.
Mimochodom ked sa chces vyhnut sladkostiam ako takym, tak sa daju najst na nete recepty aj na zdrave kolace, pudingy, cize take kde nie je cukor. Mam napr. recept na cokoladovy puding, tusim sa robi z avokada, kakaa, sladidla (med, agavovy nektar, stevia), vanilkoveho extraktu. Skor by som detom dala nieco taketo, lebo je fakt, ze sladkemu sa nevyhnu. A radsej nech si zvykaju na zdrave sladke ako to nezdrave. A taktiez minule som objavila v obchode tycinky - su z orieskov, kakaa, hrozienok, datli, je to len prelisovane. Maju aj ine prichute. Takze ja by som volila cestu dat, ale radsej zdravsiu variantu ako nedat vobec a dieta sa potom nebude vediet toho dojest.

doska
autor
6. sep 2012

dakujem baby..vidim, ze nie som blazniva, ked tiez mame a svokre striktne zakazujem davat kadejake somariny, ale moja mama si neda povedat, to je horsie ako hrach na stenu, to aj tehly by som mohla a nic 🙄 😀 normalne ho naucila na cukor, lyzickou, som minule po nej po chuderke vrieskala, lebo ho naucila normalne ze cu cu cu a vidim jej lyzicku na nej kopa cukru...tak bol krik...tak dala len smietocku(lebo by sme sa zbalili a zdrhli 😝 ) ...no hej na jednej strane je pravda, ze my sme vyrastali na cukre a nic nam nie je, az na tie zachvaty zravosti ked clovek vidi cokoladu, ze je tazke sladkostiam odolat, a nechcem aby s tym mal problem moj syn, kedze to ma v genoch(po ockovi by bol riadny cokozrut 😀 ) ....takze sa aj ja snazim obmadzovat nie len synovi ale aj nam,ale ked s muzom nieco chrumeme tak malu smietku dostane, tiez som zastanca aj toho aby ochutnal vsetko,aby ho potom nieco velmi nelakalo, ale fakt len s mierou...takze tiez papame v ramci sladkosti jogurty a ovocne pyre, no a ked uz mu mam dat nejaku sladkost, tak len vanilkovy keksik, alebo tiez bebe, marinu a pod bezplnkove......ale take nieco ako, ze mu na ulici nejaky cudzi clovek nieco da, tak to sa mi nepaci...minule mu jedna pani dala nejake zele, no ja som po nej tak zazerala...ale zjest som mu to nedala...horalka by bola ina vec, tu by som zjedla ja 😀 😀 😉 takze dik za nazory, citim sa lepsie ked v tom nie som sama 🙂

kvetinka211
6. sep 2012

@kikatko pojedli sme vsetko mozne, aj citronovu stavu na odporucanie lekarky v 3mesiacoch, farebne cukriky, cokolady (nastastie u nas doma to bolo regulovane) ... cele detstvo som bojovala s exzemami, teraz s alergiami.
Muz nemal v detstve sladkosti nijako regulovane skor ho este podporovali v ich jedeni a ani teraz sa nevie ovladat, ked sa k nemu dostane bonboniera alebo 300g velka cokolada tak je schopny to zjest na posedenie aj ked vie ze mu bude zle a bude mat z toho kopec zdravotnych problemov 😖 My uz kvoli tomu sladke takmer ani domov nekupujeme ... a aj tak si obcas zajde extra kvoli tomu do obchodu. Tak nech mi svokra nevzdycha ze naozaj to chutadko vnucatko este nemoze v roku a pol cokoladku ani cukricek 🙄

dejka77
6. sep 2012

@doska Ja som bola dost prekvapena kolko mamiciek tu na mk nedava sladkosti alebo len obmedzene, alebo napr. take veci ako kakao az po 2.roku. A nedavno ma prekvapila mama ked sa ma pytala ci malej davam sladke, ja ze ani nie, a ona na to, ze este ma cas a ze sa jej nepaci ked vidi male deti v kociku s lizatkami 🙂 . Tymto ma fakt prekvapila lebo ostatne veci co mi radi sa mi nepacia. Ale my byvame daleko od rodiny takze ju nema kto krmit, akurat tak moj manzel.

dejnas
6. sep 2012

sladkosti deťom dávame s mierou... neodopieram úplne, ale rozhodne to nepreháňam... dcérka má alergiu na kakao, takže tam navyše musím ustriehnúť, čo môže... tiež radšej ponúknem ovocie či pribináčik... decká milujú tie ovocné tyčinky, sú zdravé a chutné (svokra nám nosí veľké balenia z AT, ale myslím, že aj u nás sa dajú zohnať, v DM som podobné videla) ... občas sa im samozrejme ujde napr. biela čokoláda, keksík, či chrumky...
žiaľ, náš veľký problém je moja mama a teta, ktoré to proste nerešpektujú 😠 majú pocit, že deťom niečo nevyhnutné pre život nedoprajem 😝 ale to je inú debatu.... ako tak čítam, viaceré máte s tým problém ☹

malinkaaninka
7. sep 2012

kolko je podla vás rozumná miera sladkostí pre deti a koľko ich zjete za deň vy?

doska
autor
7. sep 2012

@malinkaaninka rozumna miera pre deti je podla mna co najmenej, co sa tyka sladkosti typu cokolada, keksik, kukrik... moj maly napr denne zje jeden tvaroztek-typu pribinacik, zvycajne na desiatu alebo olovrat, a detsku vyzivu ovocnu s piskotkami(domacu, niekedy na zmenu ovocia kupenu),to striedam s tym pribinacikom...keksik malo kedy...sem tam aj to len polovicku alebo dokonca len dva hryzy 😅 lizakto ma rad, to ho moja mama naucila 😖 no a ja sa tiez snazim co najmenej, ako som prestala kojit nalepi sa na mna uplne vsetko co zjem...takze jem co najmenej a co zjem sa snazim co najzdravsie a sladkosti obmadzujem na tak malo ako moj organizmus znesie...

doska
autor
7. sep 2012

@dejnas asi by sme si mali zalozit osobitnu diskusiu o tom ako zvladat natlak nasich mam na to ako sa starame o dietatko...asi by nas to aj podporilo, vidiet a citat, ze aj ine baby s tym maju tazkosti...normalne mam niekedy pocit, ze som uplne hrozna matka!!!! ☹ 😒 ach jaj

@kvetinka211 presne tak, a u mna vzdycha nie len svokra ale aj mama...ja tiez bojujem s alergiami, nechcem aby s tym mal problem aj maly...tiez uz cuckal aj citron-naramne mu chutil, prvy krat sa aj vyhadzal tak som chytala soky.ale moja svokra ma skoro vzdy doma citrony a aby mu ona nieco odoprela tak to by som bud musela vkuse zasahovat ja(a viac zezarat uz nemozem ako zazeram uz teraz,to by boli ohne) alebo by sa musel stat zazrak,takze citron jedol aj potom, no nastastie sa uz nevyhadzal, tak hadam s tym nebude mat az taky problem ako ja 😕

malinkaaninka
7. sep 2012

@doska nooo,tak napríklad ten pribináčik nekúpim ako je rok dlhý.si prečítaj koľko cukru je v ňom..a tuku..

achesa
8. sep 2012

@doska pribináčik nekupujeme ani my, poznám veľa detí, vrátane našej, ktoré z toho vracali- je veľmi ťažký. Ja som ho raz jedla a mala som do večera ťažobu na žalúdku. My keď- tak dávame miláčika- ale málo. A čo sa týka tých našich mám- to by fakt bolo na debatu a som si istá, že by sa rozvinula tak, ako o svokrách 😀 Niekedy mám pocit, že moja mama si dcéru akoby privlastňuje. Keď sme tam, robí okolo nej všetko, dá jej papať, dá ju cikať, dá jej sladkosť, bez toho aby si vôbec všimla, že som tam- akoby bola jej matkou ona. A pomaly ma to začína už dosť rozčuľovať. A minule aj môj otec, že "čo to má to dieťa za život, že jej ani cukrík nedovolíš?" vrrr. Ale to, že je ekzematik a alergik vôbec neberú do úvahy. V lete keď ju strážili ju napchávali jahodami, ríbezľami, koláčikmi so šľahačkou a potom ja nech si poradím ako chcem s dieťaťom, ktoré sa celé vyhádže a bolí ho večer bruško. Doporazenia, pripadá mi to, že to robia naschvál, len aby som sa hnevala- asi ich to nejako zvrátene teší alebo čo.

doska
autor
8. sep 2012

@malinkaaninka no pribinacika nekupujem, ja kupujem len sk mliecne vyrobky, ale pravdupovediac som hned prvom precitani zabudla co to obsahuje, kedze to malemu chutilo...
@achesa chudatko, uplne ta chapem!!!! moja mama je taka ista, ale ja mam pocit ze si mojho maleho privlastnuje skoro kazdy (do frasa s nimi nech si spravia svoje, nie?! 😉 ) oni su s dietatom pat minut a uz je tyzden ucenia toho co moze a co nie, fuc...trosku zamrauci a uz je na rukach, chudatkuje sa ako o zivot, proste, vsetko robili oni lepsie ako ja...ale to pochybujem !!! po vojne je kazdy general sa vravi, a veru by som vedela vytknut par veci vo vychove nie len mojej mame, ale aj svokre...ale ja si budem po svojom, ci krmit ci ucit...najlepsie ako viem..no nie? 🙂 no a ze naschval? no tak to nie, oni to len robia NAJLEPSIE 🙄

doska
autor
8. sep 2012

@achesa zabudla som - z pribinacika mu asi raz bolo zle, ale toho milacika(bola som kuk v chladnicke) ma rad, a znasa ho ok...ale neje ho stale, tak dva v tyzdni... a este k tym mamam a svokram- najviac ma to mrzi preto, ze ich mam obe rada....aj ked svokra je uplne v pohode, ona mi zatial ani slovkom nic nezazlievala, ale uz davala rady 😵

achesa
8. sep 2012

@doska tak, práve pred dvoma hodinami sme odtiaľ prišli- po hádke... Mama zase, že jej dá tie polistirénové chlebíčky v jogurte- ja že nie, doma jedla piškótky a mama mávla rukou, že "ááále čo ty kecáš do toho!"a už s malou na polceste do domu po sladkosť. Keď sa vrátili, tak jej to hneď otvorila a tak ja som sa nezdržala a pred celou rodinou som ju sfúkla, že malej dáva v mlieku máčané kekse, keď vie, že má dieťa na mlieko alergiu a že ako si to predstavuje absolútne nerešpektovať moje slovo a robiť si po svojom- a ona, že jej môže dať čo chce, lebo sme u nich a tak, no nepekne sme sa posekali a ešte mi nakoniec aj povedala, že dcéra má ekzém kvôli tomu, ako ju stravujem 😠 😠 😠 . No strašne ma vytočila. Povedala som jej, že ak nebude rešpektovať, že som malej matka ja a nie ona, tak véééľmi obmedzíme návštevy. Nuž- na záhrade pred celou rodinou to malo fakt grády- tak uvidíme, či sa ponaučila- ale pochybujem, keďže podobná debata sa strhlla už neviem koľký raz a ona to stále nie a nie pochopiť.

zeleny_cajik
8. sep 2012

@achesa tak to je na samostatnu temu... moja mama dostala jasne instrukcie, ze si nezelame, aby mu stale nieco nosila, ze to deformuje charakter, vychovu, vyzivu a pod. Ze hracky iba na sviatok a sladkosti vynimocne a malinko. Minule telefonovala, ze mu teda kupi len kindervajco, ci moze. Ok, povedala som si, ze to prezijem. No nedoniesla 300g milka vajce ako moja hlava? Skoro ma vystrelo 😠 😀

doska
autor
8. sep 2012

@achesa fuha...dufam ze to pochopila...
@zeleny_cajik 😀 😀 😀 😀 😀 tak to je dobreee ach boze... moja mama je presne taka ista, ja ked poviem ze nieco jedol, tak to vobec nevadi, ved do neho sa zmesti, hlavne ze ked vela spapa tak mi zvracia chudatko...ja sa s nou uz hadam ani normalne nerozpravam to furt musim kricat...minule k nam prisla a zacala malemu ze mama ta bije? aj oco? tutumutu tak som taky nerv chytila ze mala dost, reku ci som v poriadku, vravim ja som ale ak sa nevies s nim rozpravat o niecom normalnom, ze ako buval a ako sa hral, tak nehovor nic...tak stichla...som zvedava ako dlho to vydrzi... 🙄

ichbinich
20. sep 2012

Moj syn ma teraz 2 3/4 roka a malo niektorych sladkosti moze. Teda bavime sa o max. 5 lentilkach za den, par piskotach a pod. Niekedy nema cely den nic sladke, niekedy ma na desiatu jogurt a poobede este nejaky keks.
Klasicke cukriky nemam sama rada, nekupujem ich a nechcem, aby ich jedol. Dovolim mu keksiky, perniky (necokoladovane), piskoty, a teda tie lentilky. Raz za cas brumik, ale toho aj tak nezje celeho. V ramci sladkosti je este vanilkovy jogurt, pribinacik a podobne a tak. Do jogurtu ma rad kadejake "chrumky" (typ Ciniminies, Smacks a pod.), tak sa mu snazim tie druhy obmienat a vyberat take, co maju aspon celozrnnu muku. Alebo chrumkave muesli, to ma rad. Ked pojeme tie, co mame doma, skusim si chrumkave muesli spravit sama doma, urcite bude bez glukozovo-fruktozoveho sirupu, invertneho cukru a pod.

Kolace samozrejme moze. Kremove aj tak moc nemusi, ale ked mu chuti kusok domacej babovky, preco nie. Alebo muffiny, co spolu upecieme.

Rodina to nastastie vsetko respektuje, alebo sa spytaju. Ale vytaca ma, ze napr. u lekara(!) alebo v lekarni detom ponukaju cukriky, sice "iba" z hroznoveho cukru, ale ide o princip. Asi si chovaju buducich zakaznikov 🙄 . Nastastie sa vzdy spytaju, tak poviem, nie dakujeme.

S uplnym zakazom nesuhlasim, lebo to moze dopadnut, ako pisala @kikatko. Alebo doslova dieta potom prezerie prve vreckove. Radsej to mam pod kontrolou a viem, co poje, ako to ma dopadnut takto... Vsetkeho, ale s mierou. Aj ochutnat hranolky a sniclu. Raz za sto rokov v restike je o inom ako denne.

daniela242
20. sep 2012

Moja dcéra do 2 rokov odmietala sladkosti úplne a to ich máme doma vždy dosť- manžel tvrdí že je to jeho jediná radosť v živote keďže nepije, nefajčí a je vegetarián 😀 Zhruba v 2,5 rokoch si občas zahryzla do horalky a pod. ale sladkosti vôbec nevyhľadáva, mám pocit že jej nechutia ,rada ich nakupuje ( dáva do košíka ) ale vždy hovorí že to kupuje ockovi 🙂 Jediné na čom fičí je zmrzlina, tú má veľmi rada 🙂
Ja som tiež za to aby dieťa ochutnalo aj sladkosti, samozrejme nie ročné dieťa- takému to ešte ozaj netreba ,ale všetko s mierou.Máme kamarátov, ktorí úplne zakazujú svojim deťom sladkosti a keď sme boli s nimi na chate, chlapci nám úplne vycucali Sofinkinú detskú zubnú pastu lebo im chutila 😀