So sestrou na to máme iné názory: kedy je lepšie nechať škôlkara doma, ak je chorý?

erb
11. sep 2019

Ahojte baby. Som tu nová no chcem sa poradiť. So sestrou máme rozdielne názory (jasné že sa nebudeme vždy zhodovať) ale nedá mi to sestra ma 7r. Syna a 3r. Dcéru. Ja ma 3r syna a 5 mesačnú dcéru. Chcem počuť názor nezaiteresovanej osoby. Deti nám chodia do škôlky syn prvý týždeň v pohode víkend mal nádchu a to takú ze mu neskutočne stále tieklo z nosa. Samozrejme sme to nejak pre liečili ale stále tie sople mal a aj má... S mladšou dcérou som musela ísť k Dr tak som ho vzala tiež na kontrolu (tie sople pretrvávajú intenzívnejšie a častejšie) až počuť ako rozpráva cez nos... Dr vravela ze je zahlieneny ze kvapky a striekat do nosa.... Striekla som aj morskú soľ, aj Vincentku, libenar...(naparovala som ho, dala cibuľu k posteli) Všetko mu pomohlo na chvíľu už som bola zúfalá dala som aj muconasal pomohol jeden večer.. Syn my nechce dýchať nosom lebo sa mu ťažko dýcha nos ma totálne červený od fúkania. Dnes nám dala pamykon.... A teraz sestrina mala cez víkend teploty dala lieky... Dnes mi vola ze mala ma asi zápal priedušiek ze jej dosť kašle dala jej nejaké lieky (k Dr. Nešla) píšem s ňou vraj je jej lepšie ze zajtra ide do škôlky mala ci ide aj môj syn. A ja ze nie ze už ho nechám doma a pre liečili ho. A pointa prečo sa názory rozchádzajú je to ze kedy dieťa nechat doma a kedy nie ? Sestra dáva zajtra malú do škôlky. Ja syna nedám vraj ho mam dat keď ma len sople lebo ze ináč nezíska imunitu a aj odlúčenie bude dlhšie trvať (keďže par dni plakal len ráno, nie celý deň) .. Ja si myslím že lepšie je dieťa pre liečiť a tak dat do škôlky. Potom bodaj by neboli deti každú chvíľu choré keď idú aj keď na chladené do škôlky. Neviem možno keď dcéra bude staršia ze to budem ináč brat ale teraz som doma a môžem nechať syna tiež. Samozrejme ak bude fit do škôlky bude chodiť aj keď s plačom. . Otázka :" kedy je lepšie nechať dieťa doma ak je choré. Nerátam teploty to by som určite do škôlky nedala. .. Prepáčte že také dlhé, no rada by som počula nejaký iný názor. Pekný večer Barbora

xxxkatka
12. sep 2019

@vroni ako pises kazde dieta je ine, ja keby mojmu nestriekam vincentku/olynth uz pri vodovych soploch tak do tyzdna mame zapal priedusiek ci dutin. My sme si dokonca kupili inhalator a ten nam v zaciatkoch nadchy velmi pomaha. Takze netreba v duchu prevracat ocami, staci len naozaj pochopit, ze kazde dieta je ine.
@erb pri vodovych soplikoch liecim, ale do skoly chodi. Pri zelenych soploch, teplote ci kasli ostava doma. Co sa tyka sestry, ona je matka, ona sa musi rozhodnut ci jej dieta skolku zvladne alebo nie. Ty to vobec neries a rob si podla seba.

vroni
12. sep 2019

@xxxkatka, áno, sú deti, ktorým sople sadnú na priedušky, uši ci pľúca a mat takú skúsenosť, tak to robím tiež. Ale pozorovaním okolia mam dojem, že čím viac matky liečia sopliky, tým majú ich deti horšiu imunitu. Mne kedysi dávno lekár malej poradil, aby som sople nechala len volne vytekat (a utierat, ale neodsavat, nestriekat spreje, len polohovat vyššou podložkou, aby tiekli von a nie dnu). Tak som tak robila. Dvakrát mi to fungovalo úplne bezchybne (co neznamená, že je to bezchybný návod pre všetky deti), takže mi to húfne kupovanie odsávaciek na vysávač a kupovanie hektolitrov sprejov a soľných vod pripadá prehnane a prevraciam nad ním oči (v duchu 😉) A sorry, nie, nebudem behať so soplikom k lekárovi a pchať dieťa ATB pri každej príležitosti, lebo by sa to páčilo nejakej inej matke ci učiteľke v škôlke (toto už nie je tebe ale do pléna)

asia83
12. sep 2019

@erb To máte jedno. Choré bude tak či tak. Či ho dáte po mesiaci doma alebo po týždni doma.

maciatkolulu
12. sep 2019

@asia83 ja som nemala ani jedno z troch, vždy ostali doma v počiatočnom štádiu a čuduj sa svete neboli choré tak ci tak....

maciatkolulu
12. sep 2019

@vroni vieš ono to je diskutabilné, lebo malé dieťa nevie smrkat, ty keď máš plný nos nesmrkas? Je to fajn s plným nosom, vy tečie ti všetko von, husté zelené a inak sfarbené.... 😉Ja som nikdy nemala odsávačky na vysávac, ale iba takú obyčajnú ústnu a nikdy som neodsavala ako besna, ale zase pri naozaj blbej nádche podľa mňa treba trochu pomôcť

asia83
12. sep 2019

@maciatkolulu Čuduj sa svete, moja bola tiež doma v počiatočnom štádiu a chorá bola tak či tak. Teda potom v škôlke. Moja mohla byť doma aj mesiac, akonáhle došla do škôlky, chorá. Mohla som ju nechať doma pri prvom soplíku, akonáhle došla do škôlky, chorá. Záleží dosť na odolnosti dieťaťa.

duduska25
12. sep 2019

@simsalabim absolutny suhlas, keby som doma na MD tak nie je o com, ale pracujuce matky je ina kava.

mogaa
12. sep 2019

@erb ono záleží aj od škôlky....napr. v našej škôlke ak dieťa začne kašlať alebo mu permanentne tečie sopel tak volajú mamičke nech si príde pre dieťa...alebo ak to nie je akútne počkajú na poobedie a mamičke povedia aby ho ďaľší deň nechala doma preliečiť sa....naopak, v druhej škôlke v meste to neriešia a mamičky pootm len nadávajú lebo do škôlky dajú zdravé dieťa a keď poň prídu tak len kohŕca - suseda tam mala dieťa a za rok 8x ATB lebo sprosté mamičky tam brali v kuse choré deti a v škôlke to chytali jeden od druhého....netreba sa pozerať ako to fuunguje v zahraniční aj tam je to individuálne a to že tam nosia mamičky choré deti do škôlky - k tomu poviem len tolko že treba používať zdravý sedliacky rozum....ano mamičky nechcú ostať doma, resp.si to nemôžu dovoliť, na druhej strane ak mi má mať dieťa za 10mesiacov 8 x ATB lebo tam mamičky nosia choré deti, tak to decko račej nechám doma lebo to už ide na úkor zdravia.....

taga
12. sep 2019

Tvoja sestra je nezodpovedná, teraz úplne vynechám či je to ok vramci škôlky alebo nie... Ale ak dieťa kašle tak že myslí že má zápal priedušiek, tak jasná cesta k dr, nie že doma preliecim dacim, čo nájdem v skrinke a o dva dni sa tvarim že dieťa je fit... Chudá mala, keď takto prechodi všetky choroby, tak sa jej to môže vrátiť oveľa horšie

sapetka
12. sep 2019

@mogaa ja som v zahranici a chore deti sa nenosia ani tu, ak ma dieta nakazlivu chorobu musi to ohlasit skolke aby sa informovali ostatni rodicia predpokladam ze aj na SVk , ale soplik skutocne problem nie je. Zvlast ak je to obycajny nesfarbeny sopel.

vroni
12. sep 2019

@maciatkolulu, smrkam, aj deti smrkaju, už len ta predstava.... 🤢 Ale deti do cca troch rokov ešte nemajú reflex zbaviť sa "prekážky" v nose a jednoducho vytiect nechajú. Utierala som rýchlejšie, ako som bola schopná zisťovať konzistenciu a farebnú škálu vyteceneho.... Ale ako hovorím, nebude to žiaden univerzálny návod.
@mogaa, ak má moje dieťa za 10 mesiacov 8x ATB tak ma na houby imunitu alebo lekára. Riešila by som to s dieťaťom a lekárom a nie s inými matkami v škôlke.

sapetka
12. sep 2019

@vroni ale deti nad 2r si vedia vyziadat ze chcu vysmrkat nos. Jasne ze ak ide o zadne zatekajuce tahave sople tak to nevydukne ani dospely.

galioska
12. sep 2019

@erb ja som v UK a nejaké sope sa v škôlke škole neriešia, keď dieťa teplotuje môže ostať doma 2_3 dní keď na ATB ešte skludom so školy dať, oni mu ich v škole dajú a decká sú odolnejšie a aj preto, že nenosia x vrstiev ....

katkasav
12. sep 2019

Nečítala som vyššie, ale sestra nech si rieši svoje deti ako uzná za vhodné a ty zas rieš svoje ako to cítiš ty. Jej deti majú možno inú chorobu, inú imunitu, trošku iné gény a pod. Ja mám skúsenosti, že mohla som učiteľke 100x prízvukovať, že dieťa má trošku sople, len aby dohliadla, že fúka nos, jednoducho x detí s plným nosom behalo po triede. Pritom každý lekár prízvukuje, že treba dodržiavať hygienu nosa. Pokiaľ máš tú možnosť, nechaj syna pár dní doma, oddýchne si, učte sa medzitým, že nos treba fúkať, keď je plný, nič mu v škôlke neutečie, inak to budeš riešiť, keď bude mať ísť do školy. Dovtedy aj imunita bude lepšia.

stanulienkat
12. sep 2019

@fidka79 to nemá so sedením na zadku doma nič spoločné, to že tvoje deti majú super imunitu a chodia so soplami do školy ešte neznamená ,že to chcú aj druhé mamičky aby sa nakazili od svojho syna. My tiež nemôžeme sedieť doma na zadku potom s chorým dieťaťom len kvôli takým matkám čo dávajú choré deti do školy. Tu nejde o imunitu jej dieťaťa a on ale o imunitu tých iných detí,ostatní rodičia tiež nemajú babysitterku doma.

maciatkolulu
12. sep 2019

@galioska ja som za, otuzovat a ze fakt niektoré matky preháňajú s čiapočkami a fusakmi atď, ale 2,3 dní po horúčka h a s ATB je cez.... Lebo rekonvalescencia je potrebná. Nedolieceny dospelý je problém nieto dieťa. Pri soploch ôk, ale tam kde sú potrebné ATB asi nešlo len o soplik a to dvoch troch dní sa organizmus dokopy nedá. Akože anglické zdravotníctvo je kapitola sama o sebe, to je fakt. Ja som tiež mimo sk a už v škôlke sa požaduje ospravedlnenku od Dr a je povinná dochádzka, ale nemajú problém keď dieťa ostane doma a doliecuje sa

galioska
12. sep 2019

@maciatkolulu na niečo je to dobré, nedávajú na každú prkotinu antibiotiká a upozornia keď na dieťa veľa vrstiev...keď boli moje deti malé a chodili bez čiapky na sk, to bolo zhrozenia a keď fúkal a my vonku no konec, haha....naj sa vyhovoriť na iné decká, rodicov, že to moje dieťa stále choré...

katkasav
12. sep 2019

Akurát pozerám, že tvoj syn má len 3 roky a zrejme si doma s bábätkom - načo prosím ťa riešiš sestrine deti, keď máš možnosť nechať svojo syna doma, má len 3 roky

maciatkolulu
12. sep 2019

@galioska ja som teraz zirala ako sa ochladilo že deti niektoré bundy a čiapky... No commnet a na moju otázku ze co dajú keď budeb0 a - len kukali😂😂😂

andula77
12. sep 2019

@stanulienkat Juuuj, "milujem" názory mamičiek žijúcich v zahraničí, ktoré zabudli že sú stále Slovenkami, ale zjavne sa za to hanbia, všetko slovenské je podľa nich od veci a všetko v cudzine je super bombové..... Aj ja som bola v zahraničí, niekoľko rokov a na dva krát, a vždy mi vadili ti ľudia, ktorí sa "hrali" na cudzincov len preto ze tam žili.... Je to úbohé

maciatkolulu
12. sep 2019

@katkasav presne tak, tiež len ziram, že sa dávajú malé detu, kvôli socializacii do škôlky a potom sa riešia choroby, choroby mladšieho a tak dokola a ze sú plné škôlky a nie je miesto a zamestnané matky majú problém, pomlcim

simca06022011
12. sep 2019

Toto je nekonečná téma, rovnako ako choré dieťa na dovolenke, kiahne a kolektív atd... Moja dcéra vždy ostávala a aj ostáva doma keď bola chora. Dokonca.rsz bola doma 3-4 mesiace z jaslí, kým som ju dala do poriadku. Nik ma nepresvedčí, že imunita sa buduje "prechodenim' choroby. Asi od 4-5 rokov je chorá tak raz/zo začiatku 2x do roka... Jedna vec je mesačný kašeľ po chorobách, tecuci nos zo zimy, alergie... Iné je infekcia. U .sa v škôlke bolo tiež expertky, až nakoniec si tommuselli mamičky medzi sebou doriešiť. Dovliekli tam dieťa.infekcne, so zápalom spojoviek či čím a samozrejme že to dostali ďalšie deti. Tym sa éra chorých detí v našej škôlke skončila... Boje predtym o soploch, teplotách nepomohlo, bolo maminu čo doniesli dieta že je zdravé a učiteľke dali do ruky sirupy, nech mu dá😂 potvrdenia od lekárov nosili v pohode ked to ucitelka vyžiadala. Lekár opečiatkoval medzi dverami, dieta ani nevidel... Fakt vyriešila to až jedna rázna matka, čo toho mala dosť. To že niekto nemá na výber je dosť blbosť, ako keby idem s ebolou do práce lebo nemám na výber a ostatní nech ochorejú odo mňa, ich problém. Rodičia si to majú zariadiť a nie hadzat na kolektív, nech sa s chorým dieťaťom vysporiada ( iste bude behať s deťmi po vonku, hrat sa s radosťou, učiť sa.. ak mu nie je dobre).

vroni
12. sep 2019

@maciatkolulu, ono je choroba a choroba... Keď vidím, že mi dieťa ráno nevie vstať, je unavené, umrncane, necíti sa dobre, tak ho nechám doma aj bez kašľa, soplov ci teploty (väčšina ľudí má v práci dohodu, že na PN pod tri dni netreba potvrdenie od lekára. Len to nesmie byť každý druhý týždeň). A zase ak má len sopeľ ci kašeľ bez akýchkoľvek ďalších príznakov, v zadku vrtulu ako vždy, tak ide do škôlky. Bola by iná sranda, keby škôlku zavreli zakaždým, keď sa rozsopli niektorá z učiteliek. Ako rýchlo by prestal byť sopeľ smrteľná choroba 🤔

mogaa
12. sep 2019

@vroni jasne pokiaľ budeš permanentne v práci s ľudmi ktorí kašlú a soplia - ty budeš zdravá ako rybička🙂tak to teda gratulujem k takej imunite....alebo račej budem pchať do dieťaťa prípravky na podporu imunity kvôli nezodpovedným mamičkám....ja som písala že v našej škôlke to riešia učiteľky - ak dieťaťu tečie sopel celý deň, kýcha a kašle - tak volajú mamičke aby si poň prišla....a efekt to teda má, pretože tie deti sú minimum choré....

sapetka
12. sep 2019

@vroni Presne😅ale niekde este sopel sa berie za “smrtelnu chorobu” pritom deti so soplom vyrastaju a je to normalne po nastupe do skolky

denda83
12. sep 2019

Ja nechávam doma už len pri soplikoch, od narodenia je chorlava, mame za sebou črevné virózy, zápal priedušiek, zápal pľúc, RS vírus v dýchacích cestách, máva laryngitidu, 4x v nemocnici, teraz naposledy mala salmonelozu 3 mesiace tak som ju mala 3 mesiace doma.... cez prázdniny nič nastúpila do škôlky a už má sopel tak je doma.... ale ja mám robotu z domu tak môžeš si ju kedykoľvek nechať.... ja som dúfala že kým bola malinká tak získa imunitu keď staršia chodila do škôlky, no naopak stále ju to drží teraz mala 5 rokov....

pragmaticka
12. sep 2019

Vy sa tam na tom slovensku soplov bojite viac ako moru..u nas plati pravidlo 24h bez horucky moze ist do skolky.sople a kasel vobec neriesim. Deti beriem ku doktorke az ked maju 3 dni vysoke horucky. Na toto vsetko byvaju decka relativne dost zdrave..(1-2x za rok chore,starsia skoro 6 rocna uz skoro vobec chora nebyva).Z deti v skolke so zelenymi soplami a kaslom si vobec nic nerobim..viac ma stvu matky co daju aj s kiahnami deti do skolky ked mame akurat pred dovolenkou,ze sak oni si mysleli ze je to exzem.uz viackrat som to zazila,napodiv kiahne sme za 5rokov pravidelnej dochadzky este stale nechytili.

diana20
12. sep 2019

@borihh no ja napríklad žijem v zahraničí ďaleko od mojich rodičov a aj od priatelovych, navyše mojinrodicia ešte pracujú a jeho tiež.. takže aj keby tu boli by riešenie nebolo.. Mám tu len sestru a tá chodí tiež do roboty, nie aby mi malých strážila a nešla do roboty, aby som ja mohla ísť 😄 ale u nas mi aj v skolke pivedali, ze pokial je len soplik moze ísť.. takže ja keď vidím, že je cez deň v pohode, hra sa a ma len trochu sopel, tak ide.. ako náhle ma však teplotu v noci alebo hocikedy tak ideme ku doktorke hneď..

terezia1477
12. sep 2019

@fidka79 bola by pre teba chudera? A teraz si predstav tie ucitelky v MŠ ktoré sú kvôli takýmto maminkam denne v kontakte s chorými deťmi a odnáša si to ich zdravie. Predstav si, že musia inym mamičkám vysvetľovať prečo ich dieťa v škôlke opäť niečo chytilo pretože maminka sa všemožne snaží zakamufkovat ochorenie dieťaťa a dieťa je v škôlke nejaký čas kým to učiteľka zbadá, vola rodičom a kým si po dieťa prídu. Vo väčšine prípadov a v najlepšom prípade učiteľka otočí takéto dieťa už ráno a do škôlky neprevezme. Je neskutočne sebecke myslieť si ze moje dieťa bude mať lepšiu imunitu ak ho nachladnute dám do škôlky a nebrať ohľad na zdravie iných deti a učiteľky. Predstav si, že sú aj deti s alergiami, astmou, imunitnymi ochoreniami a vselicim ďalším kedy sa im môže výrazne skomplikovať zdravotný stav aj pri nádche. A plus spýtaj sa obvodnej lekárky co ti povie na "prechodene" choroby, či to je alebo nieje prospešné pre zdravie. A to sa netýka len deti ale aj dospelých. Ved všetci majú radi kolegyne a kolegov ktorí prídu chori do prace a nakazia pol firmy ;)

tinkatinus
12. sep 2019

@erb no podľa mňa ,ak si doma s menšou je jasné, že poprvé nechceš,aby ti ochorela malá, kvôli tomu, že malý cosi donesie zo škôlky a po druhé nechodíš do roboty, takže je to ľahšie pre teba byť doma s malým aj keď ma len sopel ako keby si mala byť kvoli každému soplu na OČR.chapem aj teba aj sestru.Kazda mate inu situáciu, takže jasne, ze su aj názory ine.