Učiteľka povedala, že týrame dieťa, čo teraz?

karolinaska
24. mar 2011

Prosím maminky poradte mi čo mám robiť, som z toho úplne vykoľajená, pobúrená, smutná .... a neviem čo ešte.... stalo sa to takto: malá ma 6 rokov a je v prípravke, dnes, keď sa v škôlke prezliekala do pyžamka - našla pod lehátkom špendlík!!! - a moja akurátnica s ním bežala rovno k učiteľke a to v tielku a v tepláčkach a táto si všimla, že malá ma na rúčke - ramene tri modrinky - akoby od prstov - keď dieťa silno chytíš..... - malú práve učíme korčulovať a keď bola v nedeľu s manželom na klzisku - on ju učí, tak sa šmykla-on sa ľakol, aby nespadla do zadu rovno na chrbátik a neudrela si hlavu, tak j uv tej rýchlosti schytil za rúčku.... malá ani neplakala - modrinky mi hneď obaja ukazovali - len čo prišli z klziska - viem o nich, no proste banalita - na zdá sa..... Takže sa vráťme k slovám učiteľky, vedľa ktorej stála upratovačka a pred malou rovno povedala - citujem : ,, veď to dieťa je týrané´´ .... pýtam sa : ako mohla vypustiť z úst také závažné obvinenie??? Veď na malú dávame pozor, aby si neublížila, modriny nikde inde nemá, hádam na nôžke - keď spadne, alebo sa udrie v detskom kútiku.... A priznávam raz, alebo dva som ju capla po ritke keď už veeeľmi vystrája a trucuje, ale manžel na ňu ani kričať nevie... a povedala mi už skôr, že je v škôlke utiahnutá - že jej deti rozkazujú, ale má to asi v povahe - ja som vraj bola taká istá..... čo mám robiť??? Mám to nechať tak, alebo si to mám s učiteľkou vydiskutovať.... nesadne si potom na ňu viac? Už teraz sa mi zdá, že ju zbytočne buzeruje za hlúposti.... PROSÍM PORADTE...........

lucia.kl
24. mar 2011

tiež som učiteľka, a na základe troch modrín ako opisuješ, nemôže usúdiť, či dieťa doma týrate - ved deti sú večne modré, to by musela tvoju malú sledovať dlhšie a vidieť tam príznaky týrania, malá by domov nechcela chodiť, budila by sa s plačom a podobne. ja by som na tvojom mieste si to s učiteľkou vydiskutovala, lebo takto môže spôsobiť len problémy - tebe a tvojej dcére...

jitkatatarova
24. mar 2011

No ja by som sa s nou o tom porozpravala a uviedla to na pravu mieru,aby sa nestalo ze to budu aj s upratovackou rozsirovat dalej.Lebo ako sa vravi-Kto mlci ten svedci.Ohovaranie je hnusne,tak to zatrhni hned na zaciatku.Drzim palce. 🙂

dulkagabulka
24. mar 2011

Aj mna by sa take slova velmi dotkli.

Mala som susedu,byvali pri nas iba chvilu, ktora podla mna svoju dcerku naozaj tyrala...a ja som nič neurobila preto,aby som ju niekam nahlasila alebo čo...su to už roky, ale strašne sa doteraz za to hambim sama pred sebou...Takže čo sa toho tyka, myslim,ze je velmi dobre, že učitelka je všímavá, akurát to nevhodne povedala... z 3 modrín sa to naozaj nedá usúdit, lebo to je velmi vazne obvinenie.
Moja kamaratka sa prestahovala do Kanady a tam v škole uplne aktivne detom pozraju telička, vyhrnaju rukávy a pod., či nie su doma tyrané, čo zase moju kamaratku uráža a je z toho tiez vykolajena.

Na tvojom mieste by som šla za učitelkou a uplne v klude jej povedala, čo ti dcerka povedala a povedala by som jej to, čo si napisala sem. Že sa ta to dotklo a že svoje dietatko maš rada atd.atd...skratka povedz iba svoj pocit, že si z toho smutná a pobúrená , skus ju neobivnovat- nemyslim si, že ona to myslela zle... a zaroven ju popros, ze keby mala v buducnosti nejake podobne obavy, aby to povedala tebe a nie pred dietatom..

Držim palce, isto to vyriešiš v pohode 🙂

samasa
24. mar 2011

ahoj 🙂 suhlasim s názorom že treba vydiskutovat s učitelkou... my sme prišli do konfliktu s lekárkou ked sme sa prestahovali a hlasili sme sa k novej...malý je hrozný zvrteľ- chvilku nepostojí, beha, skače a samozrejme pada ako každe dieta...navyše sa vtedy práve učil bicyklovat a vždy udrel nožkou- píštalou o pedal na bicykly...ked sme prišli k doktorke- vyzliekol sa a ona na mna- proč má nohy samou modřinu???...som jej vysvetlila ako sa veci maju- no nestačilo jej - vyobzerala ho z každej strany, postláčala, preštudovala celú kartu ....pokial študovala sestrička vzala malého vedla na meranie a váženie- ale dala mukreslit- mamu otca brata- malý nás namaloval ako sme všetci vysmiaty, na prechádzke a decká uprostred.... no a medzi tým vyliezol na preblovací pult- pošmykol sa asestrička ho lentak zachytila....čiže usudili že mám asi pravdu... 😖 😖 😖 😖 no ale hanbila som sa ako pes!!!! od vtedy ma víta vždy s usmevom a malému hovorí šajo - jašo 😉

syslica
24. mar 2011

Ahoj, súhlasím so všetkými predošlými príspevkami, obzvlášť so samasou 🙂 , toto veľmi dobre poznám. Pokojne sa s pani učiteľkou porozprávajte, pochváľte ju, že si deti tak všíma, ale vysvetlite jej, že na základe pár modrín zo silnejšieho úchopu sa také závažné obvinenie vyslovovať nemá 🙂 Ak by ste malú ozaj týrali, prejaví sa to hlavne na jej správaní k vám, možné je, že teraz si pani učiteľka bude viac všímať aj to...

winona24
24. mar 2011

@karolinaska nepríjemné...a verím ,že Ťa to trápi...v podstate napíšem to čo mamičky predo mnou...zašla by som za pani učiteľkou a uznala,že je super,že je všímavá....ale že nie je vhodné aby takéto obvinenia vyjadrovala pred dieťaťom... 😒 a normálne by som jej to povedala tak ,ako si to napísala nám.... 😉 😉 držím palce

zuzana_m
24. mar 2011

tak to je nepríjemná situácia, určite si to vydiskutuj s tou učiteľkou....je fajn že je všímavá,ale na take obvinenie treba dieťa dlhšie sledovať......moj syn ide do školky a normalne mam strach,ved on je sama modrina, a ani neviem ako ale furt ma modriny, je velmi zivy , skače, udrie sa, a pod. 😖

montinka
24. mar 2011

no aj ja by som zasla za ucitelkou, ved by sa na vas netesila kebyze pre nu pridete a to by si vsimli aj bez hocijakych modrin ze je tyrana.ale no dobre ze je vnimava len to netreba hned prehanat a najprv hadam vyslovit nejake podozrenie pred rodicom medzi styrmi ocami a nie pred dietatom. hmm zuzana_m aj nasa mala nastupuje do skolky a tiez neobsedi chvilu na zadku a tiez ma modriny. nooo som zvedava co bude u nas. 😖

bobocka
24. mar 2011

urcite by som to nenechala tak.keby mna nepravom takto niekto obvinil,tak by som bola ale straaaasne vytocena.lenze na tvojom mieste by som si poriadne premyslela co jej poviem a ako jej to poviem.aby si neurazila jej ego,lebo este na teba socialku zavola(z pomsty) a zbytocne opletacky koli tomu mozu byt.preto by som fakt volila spravny slovnik,nieco v style,ze je dobre,ze jej taketo veci neunikaju a ze ju bezpecnost a zdravie deti zaujima a nie je jej to jedno,no ze ty svoje dieta milujes a jej slova sa ta dotkli a zarmutili ta...nieco v tom zmysle.proste jej naznacit,ze je fajn,ze si vsima,ale nech si nabuduce 2x rozmysli aky slovnik zvoli.nech nepravodlivo nerobi z milujucich rodicov tyranov.velmi drzim palce.

renab
25. mar 2011

Kto ti to reprodukoval? Malá, alebo upratovačka? Ak malá, tak nemusela postrehnúť súvislosti (stačí len tón hlasu...) a učiteľka to možno ani tak nemyslela. Ale to ju neospravedlňuje, že sa tak vyjadrila pred dieťaťom. Určite tam choď a urob to, čo ti radia kočky vyššie.

vandavanda
25. mar 2011

je pozitivne, ze ucitelka je vsimava. situaciu by som za obvinenie nepovazovala - k tomu realne vlastne nedoslo. skor len k velmi nevzhodnemu vyjadreniu sa pred dietatom. kazdopadne by som za nou zasla a vyskusala si to vysvetlit bez emocii a obvinovania. koli sebe, koli nahromadenemu hnevu, koli malickej ktora sa zamyslala o com pani ucitelka hovori a i koli ucitelke - ak su jej podozrenia neopravnene treba ich zastavit skor ako pridu dosledky. mam vystudovanu predskolsku pedagogiku a troska poznam prostredie. ak islo len o par modrin, ucitelka velmi predcasne usudzovala. dcerkina utiahnutost ju moze miast a moze si ju zle vysvetlovat. na druhej strane - ludia su rozny. moja znama vdaka svojmu ucitelovi na zakladnej skole skoncila na par tyznov v skole pomocnej a od tial ju poslali spat. dnes ma vystudovany mat-fyz s cervenym diplomom :D takze tiez zly usudok od pedagoga..

katecameron
25. mar 2011

tak keby videla ta ucka mojho chlapca tak by nas rovno udala ten ma nohy same modriny raz sa udrel na chrbatik a mal tak obrovsku modrinu ja som sa len modlila by sme nesli ku dr.lebo to fakt vyzeralo jak tyzrane dieta co sa modrín týka 😀 😀 😀 az som mu ja 2krat za zivot capla 2krat po zadku tak je vela ale co uz ked ma starsieho brata ktory sa velakrat postara o modriny

ivett1
25. mar 2011

ahoj... súhlasím s mamičkami... skús postupovať presne podľa ich návodu...rozhovor s pani učiteľkou, bez obviňovania a rozčuľovania...možno to nakoniec ani tak nemyslela, ako to celé vyznelo...minule som riešila "prehnanú starostlivosť" zastupujúcej pani učiteľky v MŠ...dlhý príbeh ( tiež ma to stálo "kopu" nervov a málo spánku, ale nakoniec sa to vysvetlilo...)
...aj moje deti sú živé a bez modrín sa to nezaobíde 😉 našťastie, zatiaľ nás nikto neobvinil z týrania 😀 ...niekedy ma s tými ich modrinami vedia poriadne "vytočiť", lebo ani nezaregistrujú, kedy a ako k nim prišli 😅 (hlavne naša slečna pri mojom "krížovom výsluchu", len myká plecami ...)

digysa
25. mar 2011

Ja by som asi zasla za riaditelkou a opisala jej presne to, co si napisala sem. Za riaditelkou preto, aby sa s nou mohla neutralne porozpravat a bez toho aby ucitelka vedela, ze sa na nu niekto stazoval.
Riaditelka by sa jej mohla spytat, len tak medzi recou, ci je vsetko v poriadku s jej triedou, opytat sa jej na deti, ci nema problemy, ci nezistuje zvlastne spravanie....do toho by vsunula otazku o tyrani....
A ako riaditelka by som ju upozornila, ze ak by aj nejake podozrenie mala, tak urcite to nesmie "roztrubovat" po celej skole, ale musi sa stavat k takej veci vazne a profesionalne- musi najskor o takychto veciach upozornit nadriadeneho-RIADITELA SKOLY.

Jednoducho by som poprosila riaditelku, aby uviedla ucitelku na spravny smer tak, aby tvoja dcerka nebola v diskusii zahrnuta.

Moj syn dostava na zadok, ale modriny ma po celom tele okrem zadku 😝 ...hra baseball, tenis a futbal, tak je nemozne, aby bol bez modrin. 😖

lucka1987
25. mar 2011

určite by som sla priamo za dotycnou ucitelkou... to ze rodic tyra dieta je vazne obvinenie.. nabuduce pride s modrinou na cele a doma mas nastahovanu socialku...
je fajn ze ucitelka je vsimava a ma zaujem o deti, ale skutocne 3 modrinky na ruke nic neznamenaju.. mozno je len viac hystericka a chce zo seba urobit hrdinku ze prisla na tyranie dietata....kazdopadne je najlepsie ist priamo za nou a rozumne jej to vysvetlit...

lenka3007
25. mar 2011

ahoj, ja by som také ničo tiež riešila, ale asi s pani riaditelkov. Neviem z akeho zdroja to mas, či ti to povedala dcerka, alebo ta upratovačka, ale myslím, že to je jedno, lebo dcerka ti už ma 6 rokov a už je viac chápavejšia... Chod za riaditelkov a povedz jej to, čo si sem napisala, lebo pani učitelka by sa mohla naplašiť a vyhovarať sa a to by nemalo žiaden efekt keby ona hovori nie a ty ano. Inak je to fakt smiešne, ved ja nepoznam dieťa staršie ako 2 roky, ktore nema na tele ani jednu modrinu. Moj syn chodi z modrinami zo skolky, pred týždňom prišiel s rozbitými ustami a predvčerom z velkou hrčou na hlave, tiež by som ich mohla obviniť že ho tam asi týrajú, ale prečo by som to robila. Poznala som jedneho chlapčeka, ktorý bol naozaj týraný, ležal so mnou v detskej nemocnici, vtedy mal 2 roky, teraz ma 13. ten chlapček nedovolil nikomu dotknut sa ho, ked ho chceli sestričky prebalit mali čo robiť a ked si okolo neho nahodou prudko trhla rukov, hned si rukami chránil hlavu. Teraz ten chlapcek chodi s mojou neterou do školy, skončil v detskom domove a neter hovorila že ma na tele strasne jazvy...

modra1
27. mar 2011

JA by som v rámci rozhovoru opýtala, ako je možné, že sa im tam váľajú špendlíky 😒.

renatad
28. mar 2011

treba si dávať pozor aj na tón akým to učiteľke poviete, neviem čo to je za učiteľku ked niečo také povie i pred dieťaťom, asi nič moc, tak aby sa potom nevyvršovala na dieťati. Niektoré učiteľky si totiž zmýlili povolanie !!

aliza
28. mar 2011

ja neviem, ale mna by sa to riadne dotklo a urcite by som sa jej nepodlizovala recami, aka je super, ze je vsimava....ved je ucitelka, je to jej robota. To, akym sposobom to povedala, svedci len o jej neprofesionalite a nizkom charaktere. Uz ked chce obvinovat z tyrania, tak by mala o tom nieco vediet a nie len tak, na zaklade modriny vypustit nieco do vzduchu....nepripustne, sorry. Tyrane deti vykazuju aj ine znaky, ze nieco nie je v poriadku, nielen modriny a ked uz ma podozrenie, mala by take dieta pozorovat, poradit sa s inymi ucitelkami alebo s riaditelkou....riesit to diplomaticky a diskretne a nie s upratovackou a na plnu hubu pred dietatom!!!!
Ja by som urcite isla za riaditelkou, povedala jej, ze sa ta reakcia ucitelky velmi dotkla a najma sposob, ako a kde to povedala, vysvetlila by som, ako mala prisla k tym modrinam, popripade zobrala so sebou aj manzela, kedze on s nou bol na tom klzisku a ziadala ospravedlnenie.

fialocka753
28. mar 2011

Ahoj, ja som tiez pracovala ako ucitelka v materskej skole a tam jedna tiez prisla z modrinami na nozke. A urcite by som nevolala alebo hned povedala rodicom ze tyraju deta 🙂

pattinka
28. mar 2011

Ahojte, zažila som podobnú situáciu, veľmi nás to trápilo a s mm sme nič iné nepreberali celý víkend - len ako to riešiť... tak Vám chcem - milé mamky poďakovať, lebo aj vďaka Vám som dnes ráno mala rozhovor s p. učiteľkou - s ktorou inak problém nebol - až na to, že nás trocha ignorovala- keď sme s malou ráno došli do škôlky - ledva nám odzdravila, čo je nové, alebo čo sa v škôlke chystá sme sa dozvedeli od tej druhej učiteľky, atď. A tu zrazu mala divné reči o tom ako malú bijeme a kadejaké čudesy.... no hrôza.... a to všetko poza náš chrbát- až na čudné otázky adresované malej. Tak dnes ráno, bez malej sme sa v škôlke porozprávali, najprv na mna vyhŕkla, že z malej vychovávam precitlivené indivíduum 😠 a potom, že ak sa to decko nezmení, tak nevie, nevie 😖 a ja na to, že takéto neprofesionálne správanie nemá obdobu 😒 no a potom to už bol len môj monológ 🤐 no totálna ignorácia a ani mi neodzdravila, keď som odchádzala aj s poďakovaním za jej stratený čas 😢 takže tak...moja skúsenosť;, a tu je odkaz pre Vás, milé mamky: nedajte sa, a bráňte svoju česť a naše detičky, lebo mne sa až uľavilo, keď som sa z toho rozhovoru ako-tak spamätala-že som urobila niečo pre moju malú a obránila nás-poctivých rodičov a ju tiež 🙂

annaopialova
28. okt 2011

ahoj ja by som sla za riaditelkou skolky a povedala by som ako sa pani ucitelka vyjadrila a nech si riaditelka s nou pohovori ona nemoze sa takto spravat a vobec obvinovat ta

raza
28. okt 2011

ahoj. aj ja som učiteľka, v ŠZŠ a keď ja nájdem žiakovi nejakú modrinu, vždy sa ho opýtam, ako sa mu to stalo. z toho, čo a ako mi to povie,sa dá vydedukovať, či neklame. chápem, že sa môže učiteľka naplašiť, ale za 3 modrinky??? ja by som za ňou určite šla, normálne jej povedz to, čo si písala nám. vysvetli jej, ako sa ťa to dotklo, veď si predsa milujúca matka a ona ťa obvinila z niečoho takého strašného!! to by ti rozhodne mala vysvetliť! a inak, ja si myslím, že je aj dôležité, ako si sa to dozvedela. ak to totiž pičula tvoja dcérka od učiteľky, či od upratovačky a doma to zreprodukovala, tak to je niečo iné. nemôžeš totiž vedieť, akým tónom a v akej súvislosti to tá žena povedala.. ja som napríklad nedávno riešila toto: šli sme so žiakmi von na prechádzku, žiaci sa v šatni prezúvali a obliekali si mikiny, svetre... no a jeden môj žiak si dával na hlavu čapicu, obliekal zimnú bundu a obúval čižmy s kožušinou 😀 tak som mu vysvetlila, že vonku je na to ešte teplo, že sa spotí a potom ochorie.. (my mávame internátne deti, z celého Slovenska sú u nás aj dva tri týždne, než idú domov na víkend, tak preto mal od maminy nabalené aj zimné veci) . o pár dní sa už však ochladilo a žiak samozrejme nosil vonku aj čiapku, aj zimné topánky.. keď som sa potom stretla s mamičkou, sťažovala sa, ako si to predstavujem, keď nedovolím jej synovi nosiť čapicu a zimné topánky 🙄 vravela to tónom, akoby som jej dieťa nechala chodiť holé. .. to je len jeden prípad, takéto a podobné veci učitelia riešia neustále, často je to totiž len nedorozumenie.. ale nemysli si, že to myslím tak, že podceňujem tvoju situáciu. tým som len chcela povedať to, že deti často zreprodukujú všeličo a všelijak 😉
držím päste, dúfam, že naberieš odvahu a s učiteľkou sa porozprávaš 😉

li_la
28. okt 2011

Jednoznačne vydiskutovať!
Neviem teda, či sa jedná o mestskú alebo dedinskú škôlku, ale ak dedinskú, tak si môžeš byť istá, že do pár dní by celý okres mal zaručené informácie na základe svedectiev pani učiteľky a upratovačky aj spolu s dôkazom a ktovie, aké pikošky by sa k tomu postupne ponabaľovali. Ak je to mestská škôlka, tam taký rýchly únik informácií síce nehrozí, ale nikdy nevieš, čo by taká ženská mohla chcieť podniknúť.
Treba jej to vysvetliť, ale zároveň jej treba dať najavo, že sa nebojíš, veď nemáš čo skrývať. Nikdy nevieš, ľudia sú všelijakí. Viac by ma ale zaujímalo, prečo sa po škôlke len tak povaľujú špendlíky. Aby si s nimi deti pichali do očí?

lillika
28. okt 2011

Keby sa tyranie dietata posudzovalo podla poctu modrin,tak sedim 😀 .Moj syn je od malinka velmi zivy a bezne ho najdem niekde na strome.Dotycna PANI UCITELKA asi nema deti!!!

gabcika7
28. okt 2011

Tak ja by som si to vydiskutovala, pretože je to vážne obvinenie, a ku tomu nemá dôkazy, moja malá, ja ju z očí spustím na pol minúty a hneď má modrinku.