Aký máte názor na učenie sa angličtiny 2 - 3 ročným dieťaťom?

martina05
11. okt 2012

Ahojte, zvažujem že s dcérkou začnem chodiť na kurz angličtiny pre deti. Dcéra má dva a pol roka , krásne rozpráva /po slovensky/ a rada by som jej rozšírila obzory. Zvažujem kurz Helen Doron ale odrádza ma cena /cca 40E/mesiac/. Manžel je skeptický a viaceré opýtané osoby /dokonca i učitelia angličtiny/ mi povedali, že podľa ich názoru je to zbytočné. Podľa článkov a získaných informácií je však vek 2-3 roky ideálny za začatie výučby cudzieho jazyka. Aký je váš názor??? Máte s Helen Doron skúsenosti???

silviavivien
11. okt 2012

uskodit jej to neuskodi bude sikovnejsia...alebo preboha naco? ved je to male dieta nech sa len pekne hra este ju caka ucenia a ucenia:D

habibi78
11. okt 2012

@martina05 ja som s malou skusila takmer vsetky kurzy anj od 2,5 roka.... efekt takmer ziadny, sem tam nieco povedala, zopakovala.... v troch rokoch som ju dala na Hocus Lotus, minimum z toho mala..... teraz ma 4,5 chodi necely mesiac do jazykovky 2x v tyzdni, normalne zacala tvorit vety, sama sa ma doma kladie otazky v anglictine, som prekvapena ze tento kurz ju zlomil, ze sama chce hovorit... Ale podla mna v tom zohral rolu aj vek.... 😉 Ja by som na tvojom mieste skusila, aj ked nie mozno hned Helen Doron, nasa lektorka robila tiez HD, prestala to vyucovat.... a aj jej deti chodia az teraz na riadny kurz.... Ale za vyskusanie nic nedas, mozno mas doma buducu tlmocnicku, sikovnicu, na ktoru sa to bude lepit hned od zaciatku, drzim palce 😵
...no a uskodit jej to urcite neuskodi, prave naopak 🙂

@silviaevien ako naco? Napriklad aby sa na dovolenke v zahranici vedela aspon ako tak dohovorit s inymi detmi, cudzi jazyk je zaklad a podla mna nikdy nie je skoro viest k nemu deticky 🙂

lenka_b
11. okt 2012

Podla mna jednoznacne Ano. Cim skor, tym lepsie. A hlavne jednoduche anglicke rozpravky by som na tvojom mieste pustala. Ona sa na to rychlo uchyti... Je vela deti, co ziju v cudzine a nevedia po anglicky a aj idu do skolky v 3 rokoch, tak za par tyzdnov sa naucia plynule.
Ja mam susedov Indov a maju 3 rocnu dceru (mala 3 v septembri) a po anglicky ani muk. zacala chodit k nam na navstevy a krasne sa naucila zakladne slovicka v priebehu ani nie mesiaca. A to chodi len niekedy na par minut - proste sa hra s mojou 3 rocnou. Pred tyzdnom ju dali do skolky na 3 hodiny denne na 4 dni do tyzdna a dieta krasne po anglicky zacalo komunikovat. Samozrejme prvorady je pre nu Indicky jazyk (ci aky to maju), ale da sa to naucit od takeho utleho veku. Nedaj sa odradit. 😉 Vela stastia 😉

nikusa9
11. okt 2012

osobne sa pripájam k názoru, že kludne pockat...prv ked začal tento bum! som prihlasila aj ja moju na anglictinu- 3,5 ročnu...efekt taký, že tam nechcela chodit..zakladne slovicka zvieratiek, farby viem dietatko naucit aj ja...teraz ma 5 a nedala som ju v skolke na anglictinu...pride škola a tam tych povinnosti bude mat tolkooooo, ze až...nech si dietatko uziva pokial moze...radsej by som volila, tanečnu s krtkom..alebo nieco na taky styl 🙂 🙂 🙂 mozno by som sa na to dala, ak by som tu angličtinu dostatocne ovladala aj ja, ze doma to rozvíjame, komikujeme spolu anglicky, ale len taka nasa "suchá" anglictina, tak u mna v tomto veku nie 😉 ale su deticky, na ktore sa to nalepi hned, tak by som to aspon vyskusala a potom sa rozhodla..kazde dieta je individualne a je na nieco ine stavane 🙂

kilian
11. okt 2012

Ja mam s touto formou anglictiny skusenosti,dve starsie dcery mali vtedy 2 a 3 roky.vtedy som to povazovala za super,preslo par rokov,ale poviem ti,ze to bolo uplne zbytocne. Ked chces zacat s cudzim jazykom,tak od narodenia na dieta hovorit v inej reci,ale taketo kurzy pre tak male deti su uplne zbytocne a hlavne vyhodene peniaze...

kvojtanikova
11. okt 2012

ahojky, ako ucitelka ANJ ti mozem povedat ze zmysel to ma, ale necakaj od toho nejaky extra efekt ako ze bude vediet po anglicky hovorit alebo nieco. Vyznam je v tom, ze dieta podvedome v tomto veku najlepsie vnima cudzi jazyk a tvori sa jeho vnutorna vlastna slovna zasoba a zafixuje si jednotlive vazby BEZ TOHO, aby ich este pouzivalo. A potom pride to ako pisala @habibi78 ze vo vyssom veku zacne chodit na normalny kurz a vo velmi kratkej dobe uz vie jazyk pouzivat. To je prave preto, lebo uz ma tie zaklady zafixovane v mozgu, hoci ich doteraz vobec nepouzivalo. Aj slovensky jazyk dieta prve 2 roky nepouziva, ale ho iba "vnima". Potom zrazu pride ten spravny cas a hop, dieta vie pekne rozpravat. Keby ho nevnimalo ten jazyk predtym, nevedelo by rozpravat este ani vo vyssom veku. Ked som ucila v skolke pouzivali sme knihu Cookie and Friends a este sa mi v tomto veku osvedcilo CD s pesnickami "SuperSimpleSongs". Ale to nemusis kvoli tomu chodit na drahe kurzy, pokial vies aj ty anglictinu, mozete mat aj doma"kurz" sami, alebo skuste s nejakou kamaratkou. Kurz pomaha v tom, ze je to mozno zivsie a veselejsie ked je tam viac deti. No to uz sama uznas za vhodne co je pre tvoje dietatko dobre.

klauduska
11. okt 2012

ja sa tiez priklanam k nazoru,ze NIE. Dieta ma este detsky vek na ine cinnosti a tiez som od viacerych mamiciek pocula,ze dieta, ktore v skolke chodilo na anglictinu sa potom v skole nudi, nie je to prenho zaujimave. 😒

blumka
11. okt 2012

moja starsia dcera chodila minuly rok na anglictinu do Materskeho centra ( zacala ako 3,5 rocna), teraz pokracuje ale v skolke. Doma citame anglicke obrazkove knihy, vecer pred spanim im obom kazdy den povieme tie iste veci ako napr. please, give me a kiss atd...uz to vie zopakovat, vie co to znamena, vie to pouzit 😉 rozpravky ak pozera tak sa snazim vyberat v povodnom zneni. Ona si to napozera a aj ked nerozumie co hovoria, domysli si a vela slov pochyta. Ked bola mladsia, cca este pred 2 rokmi pustala som jej na CD Baby znakovanie v anlgictine, uz vtedy ovladala niektore slova po anglicky, po slovensky a vedela k tomu ukazat aj prislusny znak.
ucenie v takomto veku predsa nie je o nejakom drile alebo o tom zeby dieta malo stratit detsvo, ved sa im to davkuje tak aby neboli pretazene, aby z otho mali zabavu...a popritom aj vela pochytaju. Neznamena ze ked 2 rocne dieta nepovie po anglicky nic, ze to je na nic....ved aj materinsky jazyk sa najprv uci pocuvat a az po cca roku, dvoch povie nieco suvisle 😉
ja zastavam nazor, ze hrava anglictina neublizi nikomu, ide len o to vybrat spravny kurz aby dietatko nebolo pretazene, aby tam chodilo rado, pripadne sa doma trosku "pohrat"

sakura77
11. okt 2012

ja by som tiez este nedala...co ja viem..neublizi to nikomu,moze sa nieco naucit,ale fakt to netreba..uplne staci v skole zacat...my tiez chiodime na dovoelnky do zahranicia a hraju sa aj s detmi inej narodnosti a vzdy sa dohodnu nejak aj bez jazyka,ved su to deti,zahraju sa hocijako🙂 😉

lubina
11. okt 2012

Urcite zacat, dietatko aj ked nehovori, tak to vnima a nauci sa to. Nase obe dcerky chodia na anglinu od skolocky. Su bilingualne, ale nie s anglictinou, takze ta je uz tretim jazykom a nemaju problem. Mladsia ma tri a chodime na anglinu teraz od zaciatku skolskeho roka, do Helen Doron a velmi sa jej to paci. Sama skusa aj hovorit, vidi a pocuje, ze starsia sestra uz hovori a hocico jej aj povie anglicky, tak tiez chce hovorit. Takze ja som urcite za. Ale samozrejme kazdy si musi urobit nazor sa a aj rozhodnut sa co chce pre svoje dieta aj do buducnosti.......otazka, ze ako NACO je podla mna divna v tejto dobe, ked sa v skolach od zaciatku ta anglictina uci a asi aj ucit bude.........

zuzin78
11. okt 2012

moj nazor je aj ano a aj nie . Ano preto , lebo si bude uvedomovat uz od utleho veku ze existuju aj ine jazyky ako slovencina .Nie podla mna , kym niekto nebude s nou hovorit denno denne po anglicky nic sa nenauci .skus jej pustat nejake pesnicky , tancujte na nejo , preloz jej to , hrajte sa pexeso ale ist na nejaly kurz raz za tyzden a vyhodit tolke penieze zan je zbytocne .
Moja ovlada dva jazyky okrem slovenciny ale je s nimi v denno dennom kontakte ,ale na anglictinu v skolke som ju este nedala . Zdalo sa mi to na nu vela , mozno buduci rok
ak sa rozhodnes pre ano , drzim Ti palce, aby Vam to islo super a hlavne hladko

stanushqa85
11. okt 2012

My doma detom (5a2r) pustame rozpravky co maju po anglicky ale poznaju to aj po slovensky takze vedia asi o co tam ide(teraz leti Mickyho klubik 😉 ) a obcas doma si povieme po anglicky nejake slovicko, nenasilnou formou, ked mame proste chut... mala 2r. uz vie pocitat po angl. do 5 aked sa viac snazi aj do 10, starsia ma raz do tyzdna v skolke angl. a myslim ze im to bohate stači.

ikke
11. okt 2012

z mojho pohladu totalne zbytocne. pusti jej obcas youtube a zachvilu ti bude pocitat do 10 po anglicky... 😀
mam povodne dvojjazycne dieta, ktore vdaka rozpravkam a pesnickam z youtube v 2.5 roku pocita do 10 v 3 jazykoch a spelluje 😅

domeli
11. okt 2012

my sme si akurát minulý týždeň prevzali certifikát o ukončení štartovného kurzu Helen Doron 🙂 S dcérkou sme začali chodiť na hodiny Helen Doron keď mala takmer 1,5 roka (presne 1 rok a 5 mesiacov) a napriek riadnej finančnej investícii sa nám to páčilo a páči a aj sa na ňu mnoho slov a spojení lepí. Ako to bude do budúcna, to neviem, nakoľko pokračovať v tomto nie je technicky možné (čaká ma pôrod a na kurz sme dochádzali busom), ale ja to hodnotím ako efektívne strávený čas pre nás obe. Určite existujú aj lacnejšie kurzy AJ pre deti, verím, že majú rovnako dobrú a možno i lepšiu úroveň, takže len si vybrať. Ak chceš vedieť viac, ako prebiehajú konkrétne hodiny HD, čo všetko sa tam robí a čo potom doma, napíš IP.

tilly24
11. okt 2012

suhlasim s ikke, moja dcera tiez pocita do 10 v anglictine ato len rozpravky pozera, a obcas precitame nejaku knihu, pocuvame pesnicky, ja som osobne ucila na jazykovej skole taketo malicke deticky, ano je pravda ze s atoho dost naucili, ale ak s aim budes doma venovat , a to staci pol hodinka týždenne tak sa naucia anglictinu, tie vsetky kurzy su o biznise

katarinkalm
11. okt 2012

Naša Lucka chodí na AJ od 15 mesiacov do Helen Doron, teraz má 2 roky a vidím to ako veľké plus .... Angličtine sa venujeme denne bežne počas dňa a 1x do týždňa chodíme na kurz. Rozumie krásne všetko čo sme už preberali a už aj začína v angličtine hovoriť. Je to hravou a pútavou formou a je v kolektíve medzi detičkami, takže aj s druhým určite na AJ budeme chodiť od malička.

gaga1
11. okt 2012

Jednoznacne som ZA 🙂 . Co najskor zacat s cudzim ci druhym jazykom, take male dietatko sa NEUCI 😉 , len prirodzene nasava... Cim skor zacnete, tym je lepsia sanca napriklad aj na prirodzenejsiu vyslovnost cudzieho ci druheho jazyka v neskorsom veku, ved ani slovencinu tak male dietatko neucis, len opisujes - co idete papat, co vidis na obrazku, ako fuka vetrik a kyvu sa listky..., vysvetlujes, upozornujes, chvalis, hras sa atd.... a pri tom pouzivas jazyk. Ked to dietatko tak citi, zacne same hovorit, najskor zvuky, hlasky, slova, potom slovne spojenia, postupne si osvojuje vetnu skladbu, experimentuje, ohyba jazyk. . Citujem jednu pasaz, kde sa uvadza, ze rytmus jazyka sa uci v prvom roku zivota a preferuje sa aj z tohto dovodu napocuvaj si cudziu rec cim skor... "The rhythms are learned in the first year of life and are deeply rooted in the minds of students. Therefore, it is common for students to feel uneasy when they hear themselves speak with the rhythm of a second language. They find that they “sound foreign” to themselves, and this is troubling for them. Although the uneasiness is usually unconscious, it can be a major barrier to improved intelligibility in the second language." Vela stastia 😵 🙂 😉

79zuzana
11. okt 2012

oplati sa to len ak budete anglicky komunikovat (aspon niektore slova) aj doma a hlavne bude na tu anglictinu chodit stale. Ak prestanes po roku alebo dvoch, dieta anglicky jazyk zabudne, takze potom by to boli zbytocne vyhodene peniaze.

janinah
11. okt 2012

nie,je to skoro,zapamätá si možno zopár slov,iné je ak dieťa angličtinu počuje aj doma a nasáva ju,len hodinku dve do týždňa na kurze je málo ,využi peniaze inak 😉

jajatko
11. okt 2012

Jednoznačne áno, no najlepšia cesta je, keď to dieťa počuje od rodičov, alebo aspoň od jedného z rodičov. stačí aj ak si našprtáte niekoľko slovíčok denne a tie budeš používať aj pri bežnom rozhovore. napríklad keď jej chceš povedať ideme si prečítať rozprávku, alebo teraz sa pôjdeme zahrať, tak jej to povieš aj v angličtine.. deti sú veľmi vnímavé a dokáže sa na nich nalepiť hocičo za rekordný čas 😉

cmulinko
11. okt 2012

ja som az v zahranici prisla na to,ze darmo som sa ucila anglictinu 8 rokov na SK..relativne som si verila a mala som vzdy same jednotky...a dosla som do Irska a uz na letisku sa mi chcelo revat ked ma Irka colnicka privitala s tym,ze ''hav ja'' a ja som len kukala,ze co to chce.Dnes uz samozrejme viem,ze je to ich uzasne '' how are you''...no a tym chcel basnik povedal len tolko,ze pokial sa anglictine nebude venovat denne kvalitne a pokial bude mat ucitelku,ktora donho bude pchat len abecedu,cisla a dobry den a dobru noc cely rok,tak za taku anglictinu by som nedala ani cent...to by som sa zahrala sama na ucitelku doma....lebo stale si stojim za nazorom,ze mnohe anglictinarky na SK by si tiez na tom letisku zaplakali....cest vynimkam.

bonaquaba
11. okt 2012

pokial dietanevyrasta v cudzojazycnomprostredi,takje to uplnezbytocne,aj ked vsetcivravia,ze dietasanajrychlejsie uci,kedjemale,ale jednahodinado tyzdna je uplne nic,dieta sa tam nauciasi tolko kolkodospelych vdnesnejdobe hovori plynulepoanglicky na Slovensku, pokialby chodilo do skolky kde sahovoriiba po anglicky,tak je to ine,lebo by tou reco rozpravalokazdy den a pol dna,ale hodina do tyzdna je tak akurat dobry biznis prelektorov, dospeli sa tiez rychlo dokazu nauci tjazyk,len dak isto musiabytvcudzojazycnom prostredi a ide to,pretoze ked kazdy bude rozpravat natebapoanglicky tak ti aninicineneostava naucis sa aj ty rychlo, myslim si,ze suto zbytocne vyhodenepeniaze,radsejby somichdalado nejakej sportovejaktivity,plavecky,tenis, tanecalebonieco taketo

mawka
11. okt 2012

lepi sa to na deti aj ked su vacsie. vseobecne deti su ako spongia a vedia nasat rychlo cokolvek do hlavicky a naucit sa to akosi prirodzene. na to, aby dieta rozpravalo plynule jazykom, treba bilingval ci uz doma alebo bilingval skolka, skola, pretoze tam je to 50/50 aj slovensky aj cudzi jazyk. to, ze niekto ide raz.dvakrat do tyzdna na hodinku na nejaky kurz, tak to je zbytocne. a plati aj to, ze najlepsie sa clovek, aj dospely nauci jazyk v tom prostredi, kde sa prirodzene pouziva. ved skus ist na kurz jazyka na slovensku na pol roka a potom chod na dva tyzdne do zaranicia a garantujem ti, ze tie dva tyzdne tam ti jazykovo daju viac ako tu 🙂

monikajaco
11. okt 2012

aj aj poviem jednoznacne ano .... ale je dobre ked aj ty na nu budes rozpravat po ang a ako uz vyssie spominali aj rozpravky a pesnicky pustat ... deti v tomto veku su ako spongie ... nasa ma 5 rokov a uci sa anglicky ,spanialsky ,irsky a slovensky ... plynule hovori len anglicky kedze zijeme v irsku ale urcite to neberie ako ucenie .. je to vsetko formou hry a ona to nasava a ani si to neuvedomuje... to uz len my dospeli sme taki ze nechce sa mi nezvladnem to ale deti toto neriesia .... a hlavne ma kopec casu na hranie aj na santenie ... o nic ju neukracujeme ...

azmuk
12. dec 2012

Ahojte. Urcite to ma zmysel! Ako lektorka som ucila v jednej skupinke dvoch 5-rocnych chlapcov a jedno 2,5 dievcatko. A musim povedat, ze dievcatko sa ucilo slova rychlejsie a v komunikacii bolo na rovnakom leveli ako chlapci. Cim ma dieta bohatsiu slovnu zasobu v materskom jazyku, tym menej flexibilne je v absorbovani cudzieho jazyka. Cim skor zacne tym lepsie. Detom sa ale treba venovat aj doma". 🙂

j.a.n.e.7
1. jan 2013

My sme chodili so synom na angličtinu v materskom centre 1 x týždenne na 45 min, max 4-5 detičiek, čiže takmer individuálny prístup lektorky a keďže som mala aj mladšiu dcérku, tak sa zviezla aj ona 🙂 A jej sa to veľmi páčilo už v 1,5 - 2 rokoch, pekne spolupracovala a aj sa naučila základné slovíčka, t.j. takmer dobehla bračeka. Pre nás to bola jediná možnosť "rozptýlenia" v našom okolí, preto sme to využili a neľutujem. Teraz chodia do škôlky a tam zatiaľ AJ nie je, ale keď bude, určite ich dám, tieto detské angličtiny sú o hre a pokiaľ je dobrý lektor, tak to nevidím ako "zaťažovanie" dieťaťa, skôr naopak, dieťa môže získať pozitívny prístup k jazyku. S Helen Doron nemám osobnú skúsenosť. Držím palce pri rozhodovaní. PS: Myslím, že práve Helen Doron robia ukážkovú hodinu zdarma, tak na tú by som určite šla aspoň sa pozrieť...

violetka1
3. máj 2013

baby ak mate zaujem, predavam po dcere dva sety na vyucbu v kurze H.D., v mojich inzeratoch, plati do zmazania.

kikina84
11. máj 2013

kde su kurzy angliny pre deti od 3 rokov v BA? VDAKA

nikani2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stela63
18. nov 2015

priklanam sa k babam, ktore hovoria ano. Myslim, ze mnohe hovoria z vlastnej skusenosti a ja som na tom podobne.
lepsie skor, ako neskor, dieta to berie ako hru a ked bude starsie, jazyk akoby naslo. Jeden jazyk je uz v dnesnom svete samozrejmost a ked nase deturence dospeju, bude to malo, takze idealne dva🙂