Maminky a ockovia malých športovcov. Nájdu sa tu dáky?

babulka
29. dec 2009

Nájdu sa tu podobne "postihnuté" maminky alebo oteckovia, ktorí v dnešnej dobe dávajú dieťa na šport? Akýkoľvek... nemyslím také to "cvičenie pre detičky na fitloptách", ale normálne, klasické športovanie? Sama som bývalá aktívna športovkyňa a myslím, že som aj dôkazom toho, že nie všetci športovci sú "vymleté hlavy" 😀 😀 😀

Začínam túto tému pre mňa potešujúcou správou 😀 Konečne sa mi podarilo nájsť športový klub, ktorý berie aj 4-ročné deti. ide konkrétne o plávanie, ale nie o "baby plávanie", ale normálny plavecký klub s trénerom, pravidlenými tréningami... zaujímala som sa aj o gymnastiku, ktorá je podľa mňa základom všetkých športov. Ale berú až od 5. rokov. To isté futbal, tenis a pod... Ale teším sa a začíname 16. januára dvakrát týždenne 😵

Čím to je, že v "civilizovanom" svete sa pohybovej príprave detí venujú systematicky už od útleho veku?

lucula73
29. dec 2009

babulka - len náhodou som sem zablúdila,
ja mám 6 ročnú dcéru,ktorá chodí na tenis asi pol roka,zobrali ju bez problémov,majú tam v skupine aj jedno dievčatko,ktoré bude mať teraz 5 rokov....takže asi sa to dá....predtým chodila rok na gymnastiku,ale to skor len na zabitie času a kvoli pohybu,lebo ona bude vysoká a na gymnastiku sa nehodí... 😉
my sme sa rozhodli kvoli tomu,aby to dieťa niečo systematicky robilo,lebo hlavne teraz v zime je skoro tma,von sa nedá,tak aspoň na treningy chodíme..

babulka
autor
29. dec 2009

Lucula - a kde chodí na tenis? Môj syn mal len teraz 4 roky (pred 2. týždňami), takže si viem predstaviť, kebyž mu ide na 5, tak ho niekde zoberú.
Teraz vidím, že si z PD, ja som z BA a myslela som, že tu to bude so športovaním detí lepšie, ale nie. To skôr v mneších mestách, veď napr. taká PD má úžasnú gymnastickú históriu
Gymnastika je výborný základ každého športu - dieťa sa naučí koordinácii pohybov, držaniu tela, orientácii, správnemu zapájaniu svalov atď. Na skutočné aktívne venovanie sa športovej gymnastike je treba oveľa viac, než len nízky vzrast, ale to je o inom.

Bola som v Anglicku a videla som športovanie detí - trojročných, kde ale samozrejme nešlo o nijký dril, ani nič podobné, ale nenásilne, systematicky sa skúsení tréneri venovali detičkám a učili ich radosti z pohybu...u nás je pomaly každá druhá mamička "lektorkou na cvičenie detí s mamičkami", ale v skutočnosti to s pohybovou prípravou nemá nič spoločné, nehovoriac o priestoroch v materských centrách
☹ Mala som tú česť v dvoch a aj keď to bolo "milé", nikdy viac..

babulka
autor
29. dec 2009

http://www.gymslaviauk.sk/treningy/
Tu je napr. gymnastická prípravka - všeobecná pohybová príprava aj pre menšie detičky, ale doobeda...ja robím, syn je v škôlke...a poobede iba pre staršie deti.

cairka
29. dec 2009

babulka, ja by som aj dala, ale ako píšeš, není kde...malá má 3apol, na aké športové náčinie (lyže, korčule, bicykel) sa postaví, to zvládne "ľavou zadnou", miluje stojky, kotrmelce, mlynské kolá, saltá...ale nikde ju nevezmú, lebo je malá...hoci aby som nekecala, chodí na tanečnú, ale sú to skôr také pohybové hry, tak aspoň to má 🙂

neplánujem a úprimne ani by som nechcela, aby z nej bola "aktívna športovkyňa", ale rozhodne by som bola nerada, keby nerobila žiaden šport.

veronikapp
29. dec 2009

babulka ja som sa gymnastike venovala vela rokov, som nizka a dost ,,pohybliva,, bola to neskutocna drina... Potom som presla na spolocenske tance- aj to je istym sposobom sport 😀 . Ale chcela som k tej gymnastike- Bol normalne konkurz, kde si vyberali deti podla pohyblivosti. Nebolo to tak, ze vzali automaticky kazdeho. Takze to moje vysoke polienko doma na gymnastiku urcite neprihlasim. Volim ludovky, plavanie- hlavne kvoli chrbtici, nieze by sme mali problem..., a lyzovanie- zaciname uz teraz. Zatial len tak sukromne 😀

berenika39
29. dec 2009

ahoj, chci se zeptat, kdo máte větší děti než já, jak jste začínali s lyžováním? My všichni lyžujem, já teda asi blbě,ale moooc ráda, kluci výborně, kdy asi se tak dá začít s prvníma lyžema? Petrovi bude 2 a půl příští zimu. A zkoušeli jste sami učit? To si neumímpřdstavit, jak fungují takové ty školičky? Moc se mi to třeba v itálii líbilo, jak se věnují mrnatům, ty pohádkové kopečky 😀 😀 .
Poradíte?

Sport určitě, těším se, doufám, že prcek nebude nemotora 😀 😀 😀 , celkem razím teorii, že by měli zkusit ledacos,do nějakých 6,7 let plavání,kolo,třeba nějakou sportovní přípravku,lyže,a pak si sami vybrat,co je bude bavit. Hlavně aby to měli jako hru,zábavu, aby je třeba neodradily tvrdé treninky v předškolním věku a tak.

Tak držím malým sportovcům palce, dobré téma, snad se tu najde hodně zkušeností a nápadů.

janula34
29. dec 2009

Ahojky,
tak ja som byvala sportovkyna tiez, dceru sportuje takisto, do kruzkov zacala chodit ako 4 rocna, bola to tanecna, teraz chodi na gymnastiku, resp. do sokola, tam robia vsetko 😀 Ale uz ako 2 a pol rocnu som ju ucila lyzovat, korculovat, vie bicyklovat, plavat, na kolieskovych, proste z kazdeho rozku trosku. Ale rovnako ako ciarka by som nechcela - len ak by ona velmi chcela - a ani neplanujem aby z nej bol vrcholovy sportovec. Myslim ze je podstatne aby boli vedeni k nejakemu pohybu a nie sedeniu pred televizorom.

Ozaj chcela som skusit aj tenis, ale bolo mi povedane je to jednostranne zamerany sport, ze tak od 10 rokov je idealny. Ake mate skusenosti?

Berenika - moj maly bude mat 2 roky a uz sme boli lyzovat. Kupila som mu vystroj s tym ze to skusim ak sa mu to bude pacit, budem len rada, ak nie, nechame to na neskor. Samozrejme to nie je to prave lyzovanie, chodi so mnou na vleku a dole so mnou, drzi si kolienka a vyska 😀 . Musim povedat ze sa mu to velmi paci. Do kurzu ho skusim dat buduci rok, uvidime co povie. Bronka bola na takom kurze ako 3a pol rocna ale nepacilo sa jej to, bolo to na nu vela. Tak som je tam dala o rok a bola nadsena. Zalezi to od dietata, povahy atd. Videla som aj 2 rocne deti fantasticky lyzovat.

berenika39
29. dec 2009

janula, dík! tak nějak jsem si říkala, že dva a půl by celkem mohl být věk na první pokusy, ale fakt to záleží na tom, jestli z toho bude mít radost a bude sám chtít. Letos jsme byli na sněhu dvakrát, s pekáčem, a byl jak u vytžení, válel se, omrzliny málem, nic mu nevadilo, hlavně že byla...doufám že ho to sněhové nadšení neopustí.

Jaké je pro takový prcky vybavení? Kde jsi to pořizovala? Je to na jednu zimu, asi to chce z druhé ruky?

babulka
autor
29. dec 2009

Berenika, môj syn stál na lyžiach prvýkrát vlani - mal presne tri roky. Išlo mu to, teda hlavne sa nebál a to je dôležité, spustil sa z malého kopčeka, len brzdenie mu veľmi nešlo 😀

Ono tu nejde o to, aby sme mali z detí vrcholových športovcov, lebo to je skutočne len malé percento detí, ktoré to tam dotiahnu. Skôr si myslím, ako sa tak pozerám spätne na moje detské časy, že sa pohybová kultúra u detí vytráca... Kedysi sme športovali každú voľnú chvíľku, hoc len tým, že sme behali, hrali sa naháňačky, ale aj tým, že sme si urobili klzisko a už od siedmej rána sme sa tam naháňali, alebo hry s loptou - preboha, ve´d dnes sa skoro každé dievča bojí lopty a radšej sa dá vypísať z telocviku 😖

Nie každé dieťa je pohybovo nadané, vidím to na synových rovesníkoch, niektorí sú také polienka, v dobrom, ale aby dieťa nevedelo behať? Skákať? Bálo sa vody? Neviem, či je to chyba rodičov...

ja som ako decko skúšala gymnastiku, tenis, hádzanú, atletiku, skončila som pri basketbale a atletike. Niektoré pokusy boli skutočne len pokusmi, pretože ma to nebavilo, ale v niečom som sa našla a ani dnes nemám problém zahrať si futbal alebo volejbal 😀

Každopádne, s možnosťami na športovanie je to - minimálne v BA slabé, osobne si myslím, že začať športovať v 7-8 rokoch je neskoro, aj keď to neplatí absolútne. Ale ak v dieťati nepestujem návyk na pravidelný a systematický pohyb už od raného veku (skutočne od 2-3 rokov) a zrazu v 8. sa rozhodnem, že chcem mať z neho futbalistu...no neviem.

babulka
autor
29. dec 2009

Ikke, dík za tie linky, nevedela som zadať správne kľúčové slovo 😀 Ale tu by som sa skôr chcela dozvedieť viac od rodičov detí, ktoré už reálne športujú, teda informácie o kluboch, tréneroch, skúsenostiach a pod.

lucula73
29. dec 2009

babulka - ano,chodí tu u nás na tenis....a tá gymnastika v PD má teda svoju historiu a myslím že sa im darí aj dnes....no ako prípravka je naozaj dobrá...

ja by som povedala,že v BA musíte mať viac možností ako my tu,nie?ale na budúci rok ti ho určite niekde zoberú...
a kamoškin chlapec chodí na plávanie,je prvák,a to máme v meste len jednu krytú plavareň.....ale je tu škola so zameraním na plávanie a basketbal,tak sa to dá...možno to zmeníme aj my na basket,ale zatiaľ sa jej páči aj tenis..../moja dcéra bude mať asi 2 metre 😀 /

ka4
29. dec 2009

Ahoj!Ja som aktívne športovala až kým som nezostala s 1synom tehotná,potom sme sa odsťahovali s Bratislavy do Vranova n/T.Tu je to biedne s detským športom do 8 rokov.Potom školy si vyberajú "športové deti".Tak len my s manželom ich vedieme k tomu aby nesedeli pri telke celý deň.Tak plávame,beháme aj futbal si zahráme.Ja si myslím že pre naše deti je dôležité či sa hýbu.Ale základ je ku každému športu atletika.To povie každý aktívny športovec.Keby niekto vedel o nejakom klube okolo vranova tak dajte adresu alebo kontakt.Dík!

janula34
29. dec 2009

Bereniko,
ja som nabehla do sportbazaru a tam to vsetko kupila. Osobne si myslim ze kupovat nove pre taketo prcky nema vyznam, dokonca aj moja 9 rocna dcera ma stale vystroj "bazarovu", je to sice znackove ale starsie. Samozrejme, nie su to uplne stare veci ale povedzme rok, dva pouzite. Jedine do coho som investovala su ich prilby, obaja maju nove.
Malemu stacia lyze 80cm, tie bude mat urcite aj na bud.rok, topanky budu uz asi nove, jemu rychlo rastie noha. Ale Bronka mala topanky aj na dve sezony.

erikasadek
29. dec 2009

babulka potesim ta, moj syn od 4 rokov je na tenise.; a taktiez aj futbal a ine aktivity su od ' rokov, len to nie je na slovensku samozrejme...
inak , chcela som aj na judo, ale pocka od buduceho roku, pre male deti je to vraj super prve 2 roky, je to ako fyzicka priprava, a sebaspoznavania, sa dietata.. 😉

berenika39
29. dec 2009

janula, dík, mám stejný názor, staršímu synovi jsem točila lyžařské věci v bazaru taky hodně dlouho. většinou byly jeté právě jednu sezonu, dobrej stav. Já jen že jsem takové maličké věci nějak neviděla, ale je fakt, že máme ještě čas, zapátrám....

erika - judo je jeden ze sportů, který kromě fyzičky trenuje i psychickou kondici. Michal s ním začal v šesti letech, a ted ještě příležitostně zajde na treninky, i když už se věnuje něčemu jinému. Skvělá kombinace - musíš mít natrenovano, ale i něco v hlavě. Má to svou "etiku", není to jen "servat se s někým". Moc se mi ten sport líbil a ráda jsem s ním jezdila,když byl malý, na treninky i závody. Všichni ti lidé okolo juda jsou fajn, mají to v hlavě srovnaný a jestli bych něco doporučila pro malý děti, pak je to judo. Přípravka je prostě o gymnastice,síle,rychlosti, vytrvalosti - komplet trenink. Samotné zápasy pak i o přemýšlení, o úctě k soupeři, naučí se tam prohrávat....kempy a soustředění každý volný termín, pohoda. Pokud by tohle bavilo i Petra, jsem pro!

babulka
autor
30. dec 2009

Erika 🙂 To mate uzasnu vyhodu, ze uz taketo malicke deti sportuju...Tu je to naozaj bieda...A potom to je vidiet, idem sa u nas pozriet na ziacky alebo dorastenecky futbal, byvam blizko futbaloveho ihriska, a vidim, ze niektori chalani sa potkynaju o vlastne nohy...ale oteckov maju zazobanych, tak hravaju. Je to smutne.
Vyrastala som v meste, kde ma sport dlhorocnu tradiciu a sportovych klubov bolo ako maku, to iste s priestormi, ihriskami, halami. Teraz nula bodov.
Robila som aj trenerku basketbalu, mala som decka 8 rocne divecata, potom 12 rocne, a aj chalanov 10rocnych. Pamatam sa, ked sme ich chodili vyberat, uz prvacikov na ZS a obcas som bola zhrozena, ze sa niektore deti vobec nevedeli hybat. Bali sa aj obycajneho skoku z miesta do dialky. Ze spadnu a udru sa 😖 take ze kotrmelec, to som ani neskusala, ved by si krky zlamali 😕 Stale si myslim, ze behanie, skakanie, to patri k prirodezenmu detskemu pohybu, nie kazdy musi byt nadany a ani nie je, ale kde sa vytratil ten prirodzeny pohyb? Tu neobstoji ani argument, ze dieta netreba do nicoho nutit, nech si "uzije detstvo", ale ved prave ten pohyb je uzivanim detsva, nie? A v dnesnej dobe, ked sa treba bat uz o deti na prvom stupni ZS, aby nechodili kade tade a nevymyslai sprostosti...treba ich niecim zamestnat uz od malicka, kym nebude neskoro.

Uz sa tesim na to plavanie, dufam, ze maly nebude zmatkovat, lebo vodu sice zboznuje, neboji sa plavat, je tam rad, ale ci ho nepochyti nejaky "blok" 😀 A tu gymnastiku tiez vyskusam a potom asi futbal, lebo ten ho bavi a u nas mi ho zoberu v lete 😵

erikasadek
30. dec 2009

berenika;. 😉
babulka, ale ved to ua nas aj tak vyzera so sportom teraz nie??
pozri, ako mozno vies som vo francuzsku.. a tak sa ani necudujem, tu to deti bavi, to je jedna vec po druhe, tu je strreda volna pre deti, aj v skolke a je venovana vlastne zaujmovym kruzkom.. streda takze vatscina deti ma v stredu pocas celeho dna neaky kruzok sportovy aky len nechces.. vyber je velky..
a myslim si ze to nie je zle... ako napad..

inak , na margo pato zacal ked mal 4 roky, tenis a uz v tomto veku francuzska federacia si ziada cez prazdniny, aby deti boli pocas dvoch dni na detskom stretnuti s celeho okresu napriklad sa tam stretnu len deti 4 rokov , je tam sportove stretutie pocas 3 hodin a uz vtedy vyhladavaju potencionalne talenty.. 😉

osobne ked som bola na slovensku v lete som bola sokovana, spravanim s adeti, a rodicov..
typ mama chcem ist na preliezku , kolotoc tobogan, nie lebo si rozbijes kolena;. 😖 clovece.. co bude s tejto generacie..

doslova dookola nechapali ako ja nechem svoje deti lozit vsade, bez toho aby som im bola za zadkom.. 😀

takze vas chapem baby.. zdravym k sportu.. 😉

lucula73
30. dec 2009

babulka - keď si odborník na basket,tak kedy je vhodné prípadne začať?lebo moja dcéra má 6,5 roka a 135 cm,ja som zvažovala aj basket,len to je dosť tvrdý šport,mne hrával basket brat za Prievidzu,on mi povedal,že by ju nedal... 🙂

babulka
autor
30. dec 2009

Erika - ja som to videla v Anglicku, zila som tam 3 roky, teraz je tam sestra uz 12 rokov, ma 10 rocneho syna a 7 rocnu dceru a decka sportuju od malicka. syn hrava futbal pomaly odvtedy, ako zacal chodit. Deti su systematicky vedene k sportu, maju vytvorene podmienky, a urcite to nie je tak financne narocne ako u nas. Skolky, skoly maju vytvorene sportove kluby a ti sikovnejsi sa dostanu aj do tych vacsich klubov. Citala som kedysi knihu davida Beckhama 😀 kde spominal, ze zacinal ako 3-rocny. To iste ked spomeniem napr. sestry Williamsove, alebo steffi Graf atd. - pinkali si lopticku od troch rokov. Samozrejme je mozne napisat, ze k tomu by mal viest predovstekym rodic, a ja ho aj vediem, ale nie som porfi trener a nechcem ho naucit nejakemu blbemu sportovemu navyku, ktory bude tazko zmazavat. na to by mali byt odbornici....
Staci, ze nam nerastie sportova mladez, hanba pre krajinu, ktora sa pysi takou sportovou historou (aj ked v ramci spolocneho statu, ale predsa). Dnes sportuju hocijake polena, ktore maju bohatych rodicov a ti chudobnejsi, hoc velmi talentovani, sportovat nemozu, lebo na to nemaju. Aj kedysi boli take polena, ktore sportovali len kvoli znamostiam alebo prachom, aj ja som mala par takych v druzstve, ale zaroven boli vytvorene podmienky pre deti, ktore si to materilane nemohli dovolit (mala som taku spoluhracku, mama rozvedena s dvomi deckami, dievca bolo vysoke, sikovne - no keby bola vtedy taka doba, ako je dnes, ani by nemohla chodit na treningy. Nakoniec skoncila v USA ako univerzitna hracka s velmi dobrym kreditom). Chyba tu nejaka podpora talentov, vsetko sa tlaci cez prachy. ☹

Lucula, dcera je na svoj vek asi dost vysoka, ze? Mala som desatrocne deti s vyskou okolo 130 cm... 😉 A preco by brat nedal dceru na basket? ja som zacala ako 7 rocna s basketom, ale predtym som mala gymnasticku pripravku, takze by som najprv zvazovala nejaku vseobecnu pohybovu pripravu, ak to este nemate, ale inac tych 7 rokov je idealny cas. Podla mna... Aj tak na zaciatku sme len behali, hadzali si medzi sebou lopty, skusali triblovat, to zvladne aj moj maly, az potom nejaka cielena strelba na kos (minikose) s miniloptami, vedenie lopty v triblingu....8 rocne sme hravali uz "zapasy" medzi sebou a 10. rocne deti uz hraju miniligu. Basketbal je podla mna inteligentny sport, teda kolektivna hra, uci dieta jednak priestorove vnimanie (pohyb spoluhraca, protihraca), jednak rozmyslat pri prihravani, taktike, aj ked na zaciatku je to skor taky hura system (kde je lopta, tam su vsetci 😀 )

erikasadek
30. dec 2009

babulka ale ved to , je hanba nasej krajine a nsmu systemu..

je pravda ze aj tu to nieco stoji, ale tie slabsie vrstvy maju , sancu a moznost , ak maju nizke platy , dostavaju podporu , od socialky a v pohode to potom mozu deti zvladat potom mas , krestanske kluby kde su za symbolicke ceny.; teda namiesto kostolov a far sa davaju peniaze takto.. 😉
proste ak chces vzdy s anajde moznost.;

ja len na priklad mna tenis na jedne rok vysiel.....
75€ zapis..
150€ na rok.....

takze za sa da a taktiez aj fytbal, tanec a ine aktivity najdrahsie co vyjde su asi kone a poniky...300€ na 3 mesiace...

je to skoda ako hovoris nas stat mal dobru uroven sportu , ale to asi bolo len za cias komunizmu ;a teraz to zmizlo bohuzial....

a

lucula73
30. dec 2009

babulka -dík ,porozmýšľame..

eriksadek - no tak to máte tenis nejaký lacný,nás stojí mesačne okolo 50 euro,treningy mávajú 3-4 razy do týždňa,teraz v zime sme platili aj za prenájom haly 50 euro na 3 mesiace.... 😒

mata25
2. jan 2010

no my si dame so sportom pokoj, aspon dovtedy kym a maly nerozhodne sam, ci nieco nechce robit. pochadzam z tenisovej rodiny, sama som hrala par rokov zavodne, moj brat so sestrou hrali od 4 - 5tich rokov, boli dost dobry a obaja sa vdaka tenisu dostali do ameriky na skoly, segra sa po 20tich rokoch na tenis vykaslala a bracho je trener. viem ako vyzera zivot tenistu a preto som sa rozhodla ze od 3 rokov dam maleho na folklor, nech sa tam vyskace a nikdy ho nebudem do nicoho nutit ako nas otec nas, ked "kusal pletivo" na tenisovych dvorcoch. budem moje deti ucit vsetko co moj otec mna, korculovat, lyzovat, plavat, tenis, fotbal, hokej a ine, ale rozhodnu sa same co chcu a co nechcu robit.

adulicek82
29. jún 2010

Gymnastická prípravka v Košiciach

Prijímame deti vo veku od 3 - 6 rokov.

Kedy začíname???
AUGUST 2010 / SEPTEMBER 2010

Kde nás nájdete???
Špecializovaná gymnastická telocvičňa, Popradská 84 (za blokom) Košice (oproti ZŠ Kežmarská). Tréningy budú 2x týždenne pod vedením kvalifikovaných trénerov.

Čo to je???
Gymnastická prípravka je zameraná na rozvoj všetkých pohybových schopnosti ako je obratnosť, rýchlosť, ohybnosť, sila a rovnováha, ktoré sú základom pre všetky športy, ďalej sa zameriavame na zdravotnú gymnastiku, správne držanie tela. Tréningy sú vedené hravou formou. Pravidelným cvičením chceme prispieť k zdravému vývinu dieťaťa a vytvoriť tak návyk na pohyb a odbúrať sedavý spôsob života.

Čo si treba zobrať so sebou???
Tričko, kraťasy, ponožky a pitie.

Bližšie informácie na t.č.: 0907 953 064