Vybavenie na turistiku pre deti

mawka
20. máj 2015

ahoj kočky, chceme sa začať venovať turistike s deťmi (6 a 12 rokov), začíname v júni v Terchovej. A vôbec netuším, aké oblečenie pre deti, čo si máme so sebou zbaliť, aby nás nič vonku neprekvapilo v horách. Jediné, čo viem, že treba trekingovú obuv, ale o ostatnom netuším. Budem vďačná za každú radu, nápad, tip a najmä od skúsených turistických rodín. ďakujem 🙂

ivkadracova
20. máj 2015

V prvom rade by som vzala taku "igelitovu" bundu s kapucnou v pripade dazda .. su rozne znacky, columbia, mc kynley, no name.. daktore aj dychaju, alebo ochrania pred vetrom,
tenka siltovka proti slnku na hlave a v ociach,
vreckovka na sopel, pot, a ine 🙂 papierove vreckovky.., pre citlivejsich vlchcene utierky pre babatka (osvedcia sa aj pri cisteni spiny z odevu, napr. vtacieho hovienka, najlepsie na to funguju tie modre z tesca),
a pre kazdy pripad si moze kazde v rupsaciku niest jedno cele tenke prezlecenie aj s ponozkami, nech to neni tazke, napr. ked sa prepoti alebo clapne do potoka,
a ak idete v tricku, ze bude teplo, tak jedna flisova mikina a/alebo jeden natellnik keby sa ochladilo, no pri chodzi je cloveku i tak teplo, tie su dolezite ked clovek stoji 5 min a viac a je chladno,
na jedenie som zistila ze je lepsi salamovy chleba ako horalka, a dietatu sa osvedcili tie detske vyzivy, co si same cucaju, banan a jablko su pecka, caj do termosky, ocko nech nesie vodu pre vsetkych, ale idealne ked sa naucia, ze kazdy si nesie svoj naklad sam (postupne),
hroznovy cukor pri strate energie, doping v pripade nudze, nervozity, unavy, placu..,
mobil nabity, nahradnu baterku, fotak, mapa (to hadam iba na turchach kt. nie su zaroven naucne chodniky, napr. v slovenskom raji sa mapa osvedcila, mobilne aplikacie signal nie vzdy maju, a celkovo je dobre mobil vypnut na ture, ked nim nefotite, v pripade potreby bude baterka fit)
napr. na rebrikoch a retaziach ked je zima, aj do 10 stupnov, niektori si beru rukavice, ja som ich potrebovala iba okolo 0, a deti su hadam viac prisposobive ako dospeli,
co som zabudla?

mawka
autor
20. máj 2015

@ivkadracova super, dakujem 🙂 a nohavice? teplaky predpokladam nie 🙂 chcela by som nejake take, co sa daju okolo kolena odopnut, keby bolo teplo a zase ten kus pripnut, keby sa ochladilo.

ivkadracova
20. máj 2015

@mawka vies co? chodila som na tury s typkom, ktory mal paradne "funkcne" veci, a ja som v tom case mala iba haraburdy ako leginy stare, tenke teplaky, obycajne bavlnene tricka, a vobec mi to nevadilo, 2x som sa prezliekla na 12 hod narocnej ture,
vyhrnies vsetko, takze ked chces investovat, tie funkcne veci su paradzina, ale zas hlavu by som si kvoli tomu nelamala, zas na druhu stranu ma napadlo ze aj ked vyrastu rychlo, je tu bazar kde to mozes predat ; )
ano v hrubych teplakoch by im bolo asi teplo : )

prasiatko30
20. máj 2015

ak sa ti da dostat do obchodu decathlon - su v polsku, cesku a madarsku na okoli sk - tak tam mas vsetko pre deti od trekkingovych topanok za par supov, po nepremokave bundy, flisky, tricka, trekkingove gate - aj take tie co sa daju z nich robit kratasy a este kopec potrebnych aj nepotrebnych veci ktore sa daju kupit za rozumnu cenu.

ivkadracova
20. máj 2015

@prasiatko30 inak toto je pravda, v decathlone som vzdy paradne nakupila
btw, vsimla som si ho pri bory mall v Bratislave (odmietam chodit do bory mall, aj daleko to mame, ale do decathlonu by som teda skocila..)

prasiatko30
20. máj 2015

@ivkadracova ja tam vzdy nakupujem pre deti - ja nie som ochotna vyhodit za nejaku flisovu bundu ktoru dieta bude pouzivat jednu sezonu 40-50€. tu sa daju napr kupit trekkingove topanky nad clenky uz od tych 13€ - tieto su sice len basic ale za 30€uz mas nepremokave a vcelku kvalitne, ktore este po starsej dcere doriadi mladsia - kedze fakt ich vyuzivame len na trekking cize niekedy je to priserne malo za celu sezonu niekedy viacej.

prasiatko30
20. máj 2015

@ivkadracova inaksie otvorili dalsi podla vsetkeho:
http://www.decathlon.sk/c/408-decathlon-pharos

a pozeram ceny - dokonca uz od 8,40€ - kupis zakladne trekkingove tenisky pre deti

mawka
autor
20. máj 2015

@prasiatko30
@ivkadracova
kukam ten obchod, jaj ake super 🙂 a ano, ani ja nechcem vyvalit vela eur za nieco, co im bude dobre len chvilu, lebo mi sialene rastu obaja. no, sice mala by este mohla po malom zdedit veci, ked to kupim unisex, ale maly, ten rastie hadam kazdy kvartal a o nohe ani nehovorim. sak vyuzijem aj konovy bazar, urcite.

ivkadracova
20. máj 2015

@prasiatko30 super tento je blizsie, este keby mysleli na tehotne tak uz inde nenakupujem 🙂

bubelko
20. máj 2015

@mawka nasi (5 a 8r) chodia na turistiku takto:
tielko, tricko s kratkym rukavom, mikina, nohavice - mladsi ma este odzipovacie (daju sa z dlhych spravit 3/4 a este aj kratke). starsi ich mal este do minuleho roka, teraz ma podla pocasia - bud 3/4 alebo dlhe teplaky.
turisticke topanky - clenkove.
na hlave siltovka
do ruksaku si kazdy berie vlastnu flasu, nepremokavu vetrovku a cast desiaty.
ked som bola s nimi v tratrach / alpach, tak sme mali este zbalene nepremokave nohavice a tricko s dlhym rukavom, keby sa ochladilo a satky na krk. 😉

mawka
autor
20. máj 2015

@bubelko dakujem. tak v nasom pripade aj lekarnicku beriem 😀 pri mojich detoch clovek nikdy nevie hehe

mawka
autor
20. máj 2015

este ma napadlo ohladom topanok, nie su tazke tie trekingove? lebo to vyzera dost mohutne.

bubelko
20. máj 2015

@mawka nasi maju turisticke topanky z dosenbach/deichman. vobec nie su tazke. a su fakt nepremokave - mam odskusane. chodia kazdy mesiac zo skolky na tzv. "allwettermorgen". 😉

hej lekarnicka, sprej proti kliestom, opalovaci krem, vreckovy nozik, papierove vreckovky... to tiez 😉

danulicek
20. máj 2015

@mawka treba kupit kvalitne a nie su vobec tazke. ale urcite z celej vybavy odporucam najviac kvalitne topanky. dalej prsiplast, pripadne nepremokavu bundu. ale deti nemusia mat nutne trekingove veci, resp. profi vybavu. ine to je, ak budete chodit na tury ozaj casto a vynosia to.

Inak, ja odjakziva chodim na turistiku v teplakoch (leginach, pripadne kratasoch - podla pocasia a narocnosti), tricku a mikine. nikdy mi to nevadilo, ale vzdy treba mat nahradne oblecenie. a jasne, siltovka/satka/klobuk na hlavu.

okrem jedla, pitia je urcite dobre zobrat aj vlhcene obrusky, pripadne servitky/toaletak (u deti nikdy nevies 🙂 ). inak, my sme boli teraz v Terchovej, bolo tam velmi prijemne, ale jedine, co sme naozaj potrebovali a ocenili, boli dobre topanky.

prasiatko30
20. máj 2015

@mawka - tie z quechua su velmi lahunke

stardust
20. máj 2015

ja som chodievala na turistiku v maminych turistickych gatiach vyrobenych este za totality.....vzdusne, po dazdi hned uschli, no proste parada,,,,doteraz za nimi banujem....na doklady este odporucam igelitove vrecusko, keby prsalo...

barla5
20. máj 2015

My chodievame hlavne v lete a casto do Tatier. Najdolezitejsie su kvalitne topanky. Oblecenie mame bezne ziadne speci turisticke jedine tricka mame funkcne. Takze decka maju oblecene funkcne tricko 3stvrtove nohavice alebo dlhe, siltovku, ak je po dazdi maju stucne. Ponozky pripadne podkolienky, ak sa ochladi a maju kratke nohavice. Do ruksaka balime prsiplast, tenke nepremokave nohavice, tricko s dlhym rukavom, mikina, sklafacia bunda - vsetko tenke aby to nezabralo vela miesta, ale aby mali vrstvene oblecenie. Este nahradne ponozky, tricko. Ak ideme na nejaky vrchol alebo na retaze, zidu sa rukavice, aj tenka ciapka-na vrcholoch dost fuka. Ja si davam namiesto ciapky celenku cez usi. V horach treba aj natierat odhalene miesra kremom na opalovanie, slnecne okuliare. Vela ludi, aj deti pouziva aj trekingove palice. Ja mosievam aj minilekarnicku. Inak synova ucitelka ma taku vychytavku ze deti si maju zobrat 2 sacky keby im premokli topánky, maju si dat suche ponozky na to sacky a obut, neviem ci niektora pouzivate 😄 ja som to pocula prvykrat. V zime je to oblecenie samozrejme ine to uz treba speci nepremokave a neprefukatelne veci, ale na leto staci ist aj tak obycajnejsie

stardust
21. máj 2015

velmi dolezite: kamase, gamase alebo ako sa to vola!!!

prasiatko30
21. máj 2015

@stardust v 30 stupnovych horucavach - to je fakt nevyhnutne 😀

ivkadracova
21. máj 2015

@prasiatko30 pri 30 stupnoch v doline je na Krivani 7 stupnov, a nedajboze sa zatiahne a fuka vietor, takze ano aj gamase su dobre pod sustaky ked chcu na nejakom vysokom vrchole zotrvat : ) .. ale obvykle to netreba s detm. No prave na Krivani som aj 7 rocne deti videla.

mawka
autor
21. máj 2015

tak my ideme najskor do terchovej, janosikove diery. nie som velmi turisticky typ, ale stale lepsie ako sa smazit pri mori, co ma absolutne nebavi. a decka by mohli spoznat aj krajinu, v ktorej ziju. tak zaciname s tymto. nauceni chodit peso na dlhe vychadzky su, len po horach sme teda este nelozili. sama som zvedava 😅 uvidime ako na tom bude mala, je tam kopec zaujimavych kopcov 🙂

stardust
21. máj 2015

@prasiatko30 Mudra ako Radio...navleky na nohy nenosite?

http://www.adamsport.eu/zajo-gaiter-basic-p-336...

prasiatko30
21. máj 2015

@stardust nie 😀

prasiatko30
21. máj 2015

@stardust ale kedze oni len zacinaju tak si nemyslim ze by hned potrebovali prave taketo vecicky - som si spomenula ake teplo bolo na slovacku pred dvomi rokmi co si sa aj v tieni smazila a do tho tie gamase 😀 😀

stardust
21. máj 2015

@prasiatko30 no rano do rosy je to idealna vec 😉 a aj v dazdi.

mawka
autor
21. máj 2015

@stardust tak sak zbalime do batooha. v p.p. pouzijeme. vyriesene.

stardust
21. máj 2015

@mawka jasne, to je male, skladne...

prasiatko30
21. máj 2015

@stardust to hej - len my sa akosik nikdy nedostaneme na turistiku tak skoro rano aby sme este rosu zastihli 😅

mawka
autor
21. máj 2015

@stardust to my skor povlecieme vela pitia a vela jedla 😀 moje decka vyjdu z domu na prechadzku a po 5 minutach su hladni a smadni 😀

prasiatko30
21. máj 2015

@mawka kazdemu na chrbat camelbag s 2l napoja a sosakom aby mohli sosat pocas pochodu a nemusite zastavovat kazde 2m 😀