Dieťa spadlo, ísť na pohotovosť, alebo počkať?

lillah
4. nov 2011

Ahojte,
Mam taky problem.... balim, lebo sa stahujeme. Nastala mala chvilka nepozornosti, 10 mesacna dcerka si nejakym sposobom otvorila branicku a vysla na schody, s ktorych spadla....asi 2,5metrova vyska. Zda sa byt o.k....ani moc neplakala...a uz sa jasi s braceokm. Teraz mam dilemu, mam ist na pohotovost alebo pockat a ist az keby bol nejaky problem. Lebo uz jednu nehodu mala, ked spadla z roztahovacej postele (to som bola vedla nej, len som ju nestihla zachytit) a zlomila si klucnu kost. Ja sa teraz bojim, ze ked pojdem na pohotovost urcite to nahlasia doktorovi...a kedze je to uz druha nehoda za jej kratku existenciu tak to ohlasia socialnym uradom...a nechcem aby mi deti zobrali ☹

lillah
autor
4. nov 2011

@mitinka ona plakala...ale len trochu.... potom uvidela braceka ako blbne v obyvacke a uz sa nahanali....

skeptik
4. nov 2011

Krvacanie do mozgu sa moze prejavit aj po 24 hodinach. V niektorych krajinach aj po pade na hlavu z 30cm vysky sa na 24h automaticky hospitalizuje.
Nerozumiem ako mozes riesit socialku, ked ide v prvom rade o zdravie a zivot tvojho dietata. Ked nastanu za 24 hodin komplikacie, tak ako budes vysvetlovat, ze si okamzite nevyhladala lekara?

Okrem toho uz je nacase, aby niekto napisal, ze toto je vrcholne nezodpovedne. 9 mesacne dieta musi byt pod stalym dozorom dospelej osoby. To, ze "ty balis" snad nie je ospravedlnenie? Ako si 9 mesacne dieta moze otvorit branku (tie sa predsa vyrabaju na tento ucel)? To zrejme nebude branka na toto urcena a pokial taku nemas a mas 2.5m vysku odkial kojenec moze spadnut, tak preboha ako to vobec mozes riskovat? Pokial nie si schopna davat pozor na dieta, tak ho mas dat do ohradky dovtedy, kym budes mat znovu cas.
Ja by som sa vobec nedivila, ked to bude socialke divne - sama mam dieta a viem, ze urazy sa stavaju, ale toto je nedbanlivost!

aliza
4. nov 2011

@mitinka uz sa to tu rozoberalo, @lillah zije v UK a tu su ine zakony, tak preto sa boji.

maznacik007
4. nov 2011

@mitinka tu na svk sa to berie inak.... oni ziju v Uk a tam sa akekolvek zranenia deti beru omnoho vaznejsie a mozu byt dovodom na odobratie dietata z rodiny... a najma ak ide o tak male dieta a malo dva urazy za sebou... takze
@lillah ma opravneny strach... / tam je to tak ze napr. ucitelky musia zistovat ak ma dieta modrinku ze z coho eviduje sa to, detto rozne ine kvazi pre nas banalne veci ze napr. da ocko vycikat dievcatko niekde na travicku a utrie ju po cikani a pod... a to uz nehovorim ze si das vyvolat fotky so svojim holym dietatkom... aj take tie nase bezne ako sa fotia.. tam to prosto inak beru...

ale k veci ja by som nerobila paniku sleduj ju .. sleduj zrenice ci nevracia chodzu a prvych 24 hodin ju aj pocas spanku pravidelne bud... dajme tomu kazde dve hodky...

ajca123
4. nov 2011

@lillah ale klud nase deti su gumene 🙂 len ju sleduj ked zacne zvracet tak sup na pohotovost...
Ja som pred mesiacom oparila svojho 20 mesacneho syna a mal popalenu trocha rucku a nohu mal viac :( stal pri rure a ja vyberala maso :(
Hned som ho strcila pod vodu a potom natrela kacacou mastou z ladnicky a potom sme leteli na Kramare a od tial nas poslali do Ruzinova na popaleniny lebo sme mali 2stupen :(
Neplakal je to moj maly hrdina 🙂 a teraz ma uz nozku v poriadku,len buduci rok na slniecko nema moc chodit s tou nozkou...

mitinka
4. nov 2011

@maznacik007
@lillah Podľa mňa je to dobrá volovina,ale keď už sú také zákony tak čo už.... 😔 Ale podľa mňa má aj
@skeptik pravdu... V prvom rade je predsa zdravie tvojho dieťata a nie čo si socialka myslí... 😠

zebra41
4. nov 2011

@lillah a v prvom pripade vas lekar nahlasil na socialku? ja by som tiez riesila v prvom rade zdravie dietata. Mojho brata maleho nahlasili prvykrat ked omylom zjedol umele hnojivo a potom aj pri dcere ked spadla tiez zo schodov. no socialka len spravila zapisnicu a neriesili to

aliza
4. nov 2011

@skeptik myslim, ze si to dost prehnala. Taketo veci sa stavaju aj tym najopatrnejsim rodicom a nema to nic spolocne s nedbanlivostou. Mne sa uz tiez parkrat stalo, ze som bola v tom, ze branka na schody je zavreta a nebola a to som synovi neustale v patach a aj tak sa uz parkrat dostal na schody. Ale tebe sa to nemoze stat, ako som pochopila. ved dobre, ale naco si tu svoju dokonalost dokazujes na niekom druhom, kto sa trapi a nie je taky dokonaly, ako ty, tomu teda nerozumiem. Pytala si radu, co ma robit a nie sud o tom, aka je nezodpovedna a nedbanliva...to bol fakt uder pod pas... 😒

aliza
4. nov 2011

@zebra41 baby, citajte celu diskusiu a hlavne to, co @lillah pise....neziju na Sk, ale v UK a tu su ine zakony a naozaj hrozi, ze mozu odobrat dieta....a to dieta sa uz nevrati, pojde inej rodine a smitec, tak sa ju skuste pochopit, ze ma naozaj velky strach.

lillah
autor
4. nov 2011

@skeptik dakujem za nazor....ja viem, ze to bola ciastocne nedbanlivost... nechat deti same v obyvacke. Bohuzial mi nema kto z balenim pomoct. Tu branku neviem ako otvorila...mozno ju otvoril syn, neviem. Ale som si na 100% ista, ze som ju zatvarala ked som prechadzala z kuchyne do spalne. A viem, ze by som s nou mala byt stale.... no neda sa.
A preco riesim socialku? Lebo sa moze stat, ze tam bude osoba ako si ty, ktora si mysli, ze som zla matka a vobec by som nemala mat deti...asi preto.
Jasne, ze keby jej nieco bolo....tak s nou utekam na pohotovost. Ale zda sa byt v poriadku....

zebra41
4. nov 2011

@aliza @lillah to som akosi prehliadla. To ano v UK by som mala strach aj ja.

janka_pn
4. nov 2011

@skeptik myslim, ze prehanas, mne spadla mala pol metra pred nohami, rovno na celo.... a to som mala na nu uprety zrak, ale skratka, sa potkla na uplne rovnej zemi a svoje nohy a lezala... za tu sekundu som ju jednoducho nezachytila... a odkedy poriadne chodi, by som asi ani na zachod odbehnut nemohla, ako mi behom 3 sekund vsade vylezie. 😒

janka_pn
4. nov 2011

@lillah mala by som pred soc. rovnake obavy ako ty, verim, ze mala bude v poriadku.

ani3012
4. nov 2011

@traktor @lillah si pamätám,že pri ďalšom úraze na pohotovosti,ma lekár poslal zaplatiť 50 sk (60 ? nepamätám) a keď som vošla do ambulancie ,tak som ho "pristihla" ako mi Patrika pozerá komplet celého (asi či nie je týraný)
najskôr ma to zaskočil aj nahnevalo ale vzápätí som si uvedomila,že robí dobrú vec pre dieťa...Patrik samozrejme bol v tej chvíli v poriadku,stále behal ,vyliezal ,vliezal,otváral čo sa dalo,takže sám videl,že tie modriny si drobec spôsobuje sám ,nikam nevolal,nikde nepísal ...takže neboj, ak je všetko v poriadku ,tak lekár vidí, z čoho to zranenie je,či nemá nejaké staršie náhody nehody

a či ísť na pohotovosť ? ja som šla po každom úraze hlavy....

skeptik
4. nov 2011

@lillah Pozor, ja som nepovedala, ze si zla matka ani zeby si nemala mat deti, ale ze je nedbanlivost nechat tak male dieta bez dozoru. Ked povies socialke, ze "neda sa", tak to sa potom nedivim, ze zacnu konat, ved predsa existuju detske ohradky.
To, ze 3 rocny syn otvoril branku (ze vobec taka moznost tu je) znamena, ze sa na tu branku nemozes spolahnut (predsa 3 rocny syn nie je zodpovedny za dieta), toto ked vobec spomenies pred socialkou, tak akurat im bude jasne, ze ti to nedochadza.

Tieto opatrenia na ochranu deti maju svoj zmysel. Len sa k tomu treba tak postavit. To znamena hned ist k lekarovi a hlavne si priznat vlastnu chybu. Zapis z urazu sa robi vzdy a archivuje sa pre policiu. Dolezite je to ako ty ten uraz vysvetlis, ci je to plausibilne a ci si uvedomujes co sa stalo a aka je pravdepodobnost, ze sa to bude opakovat.

Ja by som nenechala 6 rocne dieta same s kojencom a nieto 3 rocne a uz vobec nie pri nejakych schodoch.

jabadaba
4. nov 2011

@lillah oho, pad na celo by som nepodcenovala. Nie z takej vysky. Ja by som sla na pohotovost, ze ziadam CT hlavy. Ak to budes tusovat a nahodou nieco nebude v poriadku, to este len bude pruser obhajovat preco si nic nerobila. Budes podozriva prave tym. To chces? Konala by som co najskor namiesto klepania na PC.Vazne a bez srandy. Pad na hlavu z takej vysky je dost blba vec, nikdy nevies co sa deje vo vnutri hoci navonok sa javi vsetko fajn. Vies, desat bab Ti moze napisat ako im padli deti a bolo vsetko v poriadku ale co to dokazuje? To nesuvisi s tebou, kazdy pad je iny, inak sa odohral a inak sa dieta mohlo udriet. Chod a daj vediet.

skeptik
4. nov 2011

@janka_pn ale to je normalne, toto je ina situacia, tu sa jedna o to, ze 9 mesacne dieta bez dozoru malo pristup niekam odkial mohlo spadnut z 2.5m vysky!

@ani3012 to je uplne bezne - po uraze ma lekar povinnost (aspon teda v niektorych krajinach) nakreslit vsetky modriny na formulari - to je taky obrazok postavicky dietata spredu a zozadu a lekar musi vyfarbit kde sa vsade nachadza nieco farebne.

littledevil
4. nov 2011

Ak by si bola na SK, urcite by som Ti radila ist k lekarovi. Ja som bola s malym v priebehu tyzdna 2x, uz tam na mna aj zazerali, ale tak stane sa. 1.raz nam spadol z postielky - vykopol z nozickami tie vytahovacie tyce a druhy krat vyletel z choditkom von - letel cez dva schody. Spravili mu vsetky vysetrenia a ja som bola pokojna - ja som taky bojko, vzdy utekam k lekarovi zaco mi aj manzel nadava. Ale ak by si mala mat z toho take problemy ako socialku, tak malu pozoruj a aj ked sa chce malej spinkat, radsej ju trosku zabav a nech ide spat neskor - pre istotu. Drzim palce, snad malej nic nebude. 😉

ani3012
4. nov 2011

@skeptik nekrslil nič,len ho prezeral,mal ho vyzlečeného len v slipoch a ako som rada,že som natrafila na lekára,ktorý si robí svoju prácu dobre...lebo čo ak po mne tam príde tiež nejaké dieťa,čo náhodou zase "spadlo" 😔

aliza
4. nov 2011

@skeptik ja len v dobrom, zatial mas jedno dieta, ked budes mat deti dve, tak mozno zazijes podobne situacie. pri dvoch detoch sa neda byt pri nich nonstop. ja som s dcerou tiez nemala nikdy ziaden problem, uraz, nic.. ale teraz je to uplne ine, preto si nedovolim nikoho sudit a posudzovat, pokial clovek sam nezazije lebo takto je kazdy mudry, ako by on nikdy to alebo to...

katy1979
4. nov 2011

no toto jej momentalne nepomoze. to ze mala dat vacsi pozor vie aj ona sama.

janka_pn
4. nov 2011

kamoska kym mala 1 dieta, bola pri nom nonstop, teraz ma asi 8 mesacne mimino a teda to starsie neustrazi na sto pro, to by sa musela rozdvojit ☹ . ale uznavam, treba aj "skeptikov" 😉 aby sa nasiliu na detoch predislo.

skeptik
4. nov 2011

@aliza Pri 6 rocnom dietati uz nemusis byt na krok od neho pochopitelne, a ty tiez nemas ohradku? 6 rocne dieta nepotrebuje nepretrzity dozor, ale rocne ano a dospelej osoby (alebo minimalne 15 rocnej).

Samozrejme, ze urazy sa "stavaju" - tu sa potkne, tu spadne so smyklavky, tu sa buchne o stol, spadne z bicykla... Ale este raz, tu ide o to, ze dieta mladsie ako 1 rok spadlo z 2.5m vysky, bolo bez dozoru s 3 rocnym bratom (co je skor dalsie riziko, nie dozor) a matka v prvom rade riesi socialku namiesto toho, aby okamzite isla do nemocnice. Az tam nakoniec bude musiet ist, tak prva, opakujem prva otazka bude KEDY sa to stalo.

Tak mi prosim nehovor, ze ja zazijem podobne situacie, mozno zazijem horsie urazy, ale je vylucene, aby sa konali za takychto podmienok.

daniela1974
4. nov 2011

@lillah no ja neviem preco by Ti mali zobrat deti, nemam s tym osobnu skusenost akurat mam pocit, ze tu v SR mozu deti pomaly ubit a nikomu ziadne deti nevezmu. Moja dcera mala kazdy rok zlomenu ruku, dnes ma 16 rokov a asi 10 zlomenim po sebe. Nikdy som pritom nebola, bolo to v skolke, skole, u lekara, na navsteve. Nikoho nenapadlo hlasit to uradom, dr mi povedal, ze ma proste smolu. Tiez som si myslela ze ma uz zavru 😉 .
Ja by som sla, povedala by som ze padla, zasa kvoli strachu ze Ti ju zoberu (co je blbost) co ked sa jej fakt nieco stane?

jabadaba
4. nov 2011

@aliza neda sa byt vsade, to je jasne. Ale ak viem, ze som niekde zastrcena kde nedozriem na dieta tak si ho tam k sebe dam a zatvorim sa s nim. Najma z dovodu dvoch deti. Nevidiet co tie male trubky stvaraju, tak ma pot zalieva. Kazdopadne, stalo sa, treba teraz riesit ine - a to lekara. Rady typu, ze len sleduj a nechod k lekarovi ak hrozi socialka su na draka. Prave tymto si autorka zaklada na poriadny pruser. Ked nieco zatajim, hoc len zo strachu pred socialkou, som podozriva o to viac. Socialka spozornie ako policajny pes a odovodnene. Tak hadam si nechce Lila takto zavarit? Hm? No a kazdopadne je to ponaucenie do buducna. O to vacsi pozor dam na schody, na branku, ci vobec funguje zapadka a ak nie tak sa postaram o lepsi system.

veronkaj
4. nov 2011

dávam svoj názor som zdravotná sestra

ja som sa tiež sťahovala x krát kým bola moja dcéra malá aj pracovala ael stále treba dbať a predvídať na ich bezpečie.
a teraz má 10 mesiacov a pri spadnutí minule z tej postele si zlomila klúčnu kosť.
môj názor ak spadlo tak ako píšeš zo schodov 2,5 m tak by som radila ísť na pohotovosť a povedať čo sa stalo, preventívne ju pozrú a poprípade zrengenujú hlavičku.
Videla som veľa detí ktorým sa nič nestalo a hrali sa dalej ale netušili že majú prasknuté žily v telíčku alebo kosti alebo aj drobné krvácanie do mozgu, môže sa to prejaviť až do 36 hodín a nenápadne a tak radšej chodte skontrolovať stav. iné je ked sa buchne a viete že si buchlo ručičku a tak ale toto je celkové.

aliza
4. nov 2011

@skeptik ved v poriadku, ja sa nechcem hadat, len ma zaraza ta tvoje istota, ze tebe sa to nikdy nestane. Ved ja ti aj prajem, aby sa ti to nikdy nestalo, ale trochu empatie by nezaskodilo 😖. ano, 6 rocne dieta nemusis strazit, ale aj to 6 rocne dieta ma poziadavky a treba sa aj jemu venovat a neda sa to mensie dieta stale nosit na krku zavesene. Ja ich tiez nechavam niekedy samych, ci je to nezodpovedne, mozno ano, ale niekedy nemam inu moznost.
A tu socialku som tu uz vysvetlila, jej strach je uplne opodstatneny. Predstava, ze ti zoberu dieta a nikdy nevratia je mozno momentalne horsia ako to, ze sa stav skomplikuje. ak by som bola v jej situacii, mozno by som reagovala podobne.

aliza
4. nov 2011

@daniela1974 nezije na sk, ale v UK, treba citat pozorne

ootaznik
4. nov 2011

@lillah chod k lekarovi, aby si nemala vycitky - moja dcera spadla ako 7m z postele, isla som na pohotovost. o 2t neskor spadla zase......bola som za neurologickou, povedala, ze treba sledovat 24h - ospalost, nechutenstvo, nejake zmeny, ktore doteraz neboli. na pohotovosti mi vtedy povedali, ze moze mat teplotu a ze sa pravdepodobne len zlakla, ale netreba to brat na lahku vahu

jabadaba
4. nov 2011

Aliza, stale nechapes, ze tymto tu socialku zaujme celkom urcite, ked zatusuje co sa stalo a nahodou nieco bude v neporiadku. A uprimne, viac by som sa triasla o decko, ze mu nieco moze byt, socialku by som riesila nasledne. Aj ked chapem ten strach, ale obratila by som poradie. Zdrave decko je priorita, ak sa nieci udeje to uz nedoriesis, socialku poriesit mozes.

No a sledovat treba min. 48 hodin. Krvacanie do mozgu sa moze prejavit neskor.