15 mesačná spadla na schodoch. Máme ísť na pohotovosť?

tina00
17. nov 2012

moja mala mi spadla na schodoch ma 15 mesiacov udrela si hlavu na cele ma tam modrinu hned zaspala.ale bol to aj jej cas,zatial nevracia pekne spinka,mam s nou ist na pohotovost?poradte bojim sa...martina

zymga
17. nov 2012

Ja by som urcite isla nieje to sranda 😠

saranata
17. nov 2012

kazdý takýto uraz hlavy tak maleho dietata je na mieste riešit s lekárom 😉

cicimotinka
17. nov 2012

ja by som nenechala spať... niekoľkokrát som čítala, že cca 1/2 až 1 hodinu po údere do hlavy by nemalo dieťa spať... ale pokiaľ nevracala, nemalo by to byť zlé... asi by som na tú pohotovosť aspoň zavolala, nech povedia, čo treba sledovať...

simca06022011
17. nov 2012

Mne mala vyskocila presne 15mesacna z postielky na dlazku hlavou... No na po hotovosti sa ta budu pytat: Ako dlho plakala? Ak minutku dva a potom sa zacala behat a saliet, tak asi nic nebude... Ostala mrzuta? Zmenila sa jej potom nalada?... Ak nie tak nic...
Kedze ti zaspala, tak neviem, ja malu po urazoch proste spat nenecham 🙂)) Tak ju skus kontrolovat castejsie teraz, ked sa zobudi mozes ist pre istotu na pohotovost, ale RTG robia iba ked maju vazne podozrenie pri takych malych detickach, alebo si ju sleduj 24 hodin, skontroluj jej ci jej reaguju zrenicky dobre na svetlo.
My sme sa nakoniec na pohotovosti hrali, lebo mala tam lietala a kazdemu ujovi fukala bolinku, chirurgovi sedela na kolenach a kreslila mu do papierov, od sestricky nieco dostala... a tak 🙂 nic nam nerobili...

bamboa
17. nov 2012

moj maly ma teraz 16 mesiacov a podobnych pripadov sme mali uz niekolko. tiez modriny hyriace vsetkymi farbami a hrce jak hrom, chvilocku plakal a potom nic, pekne papal, pekne spinkal (podla harmonogramu), ziadna teplota, ziadne zvracanie, tak som ho len viacej sledovala... a nastastie sme na pohotovost nemuseli. ak sa ti bude zdat, ze nieco nie je tak ako ma byt, tak tam radsej chod...

martija
17. nov 2012

@tina00 my mave urazy hlavy na dennom poriadku, stale si niekde hlavicku buchne, bud do zarubne (mame zelezne) alebo o zem ,nemame parkety,ale pod kobercom gumu a beton (stare byty) vzdy sa vylakam,vzdy mam strach, aj vcera mi velmi skaredo spadol z postele na hlavicku...ale myslim,ze vacsina mamiciek moze potvrdit,ze nic sa v 99 percentach neudeje. Hlavicka na cele a na teme je velmi tvrda. Chcem tym povedat,ze netreba sa bat,ale v kazdom pripade dietatko sledovat, pri pochybnostiach lekar..... Ja mam synov 3 urazov hlavy nespocetne,ziadne chvalabohu vazne...

zuzi0911
17. nov 2012

Radsej by som isla mne mala raz si udrala hlavu a tiez mala hrcu len jej to zrengenivali a boli to v poriadky. Kedze mi mame urazy caste nechodim s nimi zakazdym ale pokial sa vytvori hrca radsej idem aj ked zmena nalady vracanie atd sa moze objavitvaj za par dni nemusi hned.

srdiecko9
17. nov 2012

ked mi mala spadla na hlavu z gauca, isli sme hned na pohotovost. Bol to pad rovno na hlavu, ten zvuk ako dopadla pocujem doteraz, takze ja som nevahala ani sekundu a isla som. Take pady, ze sa buchne do hlavy o nieco, alebo ked sa jej popletu nohy a padne a popri tom si buchne hlavu, su trocha ine, stlmene. V kazdom pripade sme dopadli chvalabohu ok. Tam ju kontrolovala aj neurologicka a ta mi vtedy povedala, ze ju este 48 hodin musim intenzivne pozorovat, pretoze niektore zavazne urazy hlavy sa mozu ukazat az za 48 hodin. Kazala mi ju sledovat cez spanok (cize aj v noci) kazde dve hodiny, ci dycha, dat jej napit. Nebolo to prijemne vstavat, ale aj tak by som nevedela spat, ked by som to nerobila. Samozrejme zmeny v spravani, väcsia mrzutost, vracanie, nerovnake zrenicky su ukazovatele, kedy treba vyhladat okamzite lekara.

miskax2
17. nov 2012

mne sa stalo nieco podobne ked mala Miska rok a pol stala mi na okne a pozerali sme na vlak bola som pri nej no neustrehla som ju a z okna mi zletela na zem (koberec) sla som na pohotovost a tam bol taky neprijemny lekar akoze co chcem ved sa nic nestalo ze vidno ze mam len prve dieta ze utekam so vsetkym hned na pohotovost ☹ takze ma zvozil jak soplave decko navela jej dal spravit TRG cim sa len potvrdilo ze je ok ale ten pristup......

bianca
17. nov 2012

urcite na pohotovost .Obzvlast ked zaspala.Radsej bud za hystericku matku ako potom nieco lutovat i ked som si ista ze by si vas nechali na pozorovanie

jankaferancova
17. nov 2012

je to na tebe,nespravis nic zle,ak na pohotovost pojdes,aj ked ta tam vysmeju,ze co vlastne chces,ze sa nic take hrozne nestalo,ale budes vediet aspon to,ze je malicka v poriadku a myslim,ze za ten pocit to stoji 😉 drzim palce

pimpulienka
17. nov 2012

Verim, že si v chaose, prispevky ti tiež moc nepridaju..Do hlavky dietata neuvidiš, môže a nemusi to byt vážnejšie..Dosť zaleži na aky povrch spadla..Koberec parkety su predsa len lepši povrch ako schody. Nepišeš, či padla priamo na hlavu, alebo až potom sa udrela, ked dopadla na inu čast tela.. Každopadne spinkat hned po uraze by sa dat nemalo, ale s tym už nič neurobiš, sledovat zreničky je velmi podstatne. Mali by byt rovnake. Sledovat malatnost, neobvykly plač, zmeny nalad, spavost, alebo nsopak nespavosť, vracanie..a to aj počas minimalne dalšich 48 hodin. Aspon zavolaj lekarke, keď ti mala spinka a zvažte dalšie kroky. Držim palce a drž sa. Stava sa, viem si predstavit tvoje obavy a stres. Ak môžeš daj vediet ako pokrač

monyccka
17. nov 2012

Ak plakala par minut, nikam by som nesla.. neviem co si slubujete od pohotovosti, ale realne ju tak max mozu poslat na rtg, co je teda riadna hlupost. Ja by som dieta zbytocne svietit nenechala. A ak nema zlomeninu, na rtg aj tak nebude vidno nic. Posiela sa tam hlavne kvoli tomu, aby mamicky boli kludne, realne je to zbytocne vysetrenie. Zobud ju skor ako zvycajne a pozoruj, pokial nijako nemeni spravanie, nie je sa coho bat, takych padov este bude.. ;)

tica
17. nov 2012

po náraze sa neodporáča dávať dieťa spať treba ho držať aby nezaspalo a sledovať ho či zvracia alebo či nema niejake príznaky ... nám sa niečo podobné s malým stalo a išla som na pohotovosť určite to neľutujem aj keď nam tam nič nespravili ale nemala som výčitky svedomia že som to niejako zanedbala a srdiečko som potom mala v kľude ak som sa uistila že je všetko v poriadku takže určite by som odporučila pohotovosť

martina00707
17. nov 2012

nic za to nedas ked pojdes na pohotovost, ale po naraze hlavicky by som nedala dieta spat aspon 2 hod. lebo zvracat moze aj neskor...ale verim ze to bude v poriadku 🙂
drzim palce

zuzana1207
17. nov 2012

malú si posleduj. To znamená či nie je veľmi spavá, mrzutá, či nevracia a či je všetko tak ako pred úrazom. Ak sa ti nebude pozdávať , tak potom neváhaj a choď s ňou k lekárovi, ale ak bude všetko tak ako pred úrazom, potom sa jej nič vážne nestalo.

didda139
17. nov 2012

mne mala tiez spadla na hlavicku,isla som snou na chirurgiu,doktor sa pytal ze ci hned plakala,ci negrckala,pozrel zrenicky,ani nas neposlal na rtg,povedal ze ju mam 48hodin sledovat a ze keby nieco mam sa vratit...nakoniec sa spytal ze ci je to moje prve dieta,a ze za pri kazdom pade nemam hned utekat na pohotovost,az ked sa mi nieco nebude zdast...Nastastie mala bola v poriadku

veriiii
17. nov 2012

no,urcite by som ju dala skontrolovat, spavost moze byt jeden z priznakov otrasu mozgu...

mam4
17. nov 2012

Monyccka prosim ta to odkial mas taku hlupost ze rtg ukaze len zlomeninu? Ved tam krasne vidno zakrvacanie aj cudzie predmety (ak nieco deti vdychnu, zjedia)
Tina00 ak budes kludnejsia alebo sa ti nieco nepizdava tak na pohotovost chodte. My sme uz boli ked dcerke rana velni krvacala ale rtg nebolo potrebne. Budu sa ta pytat co sa stalo podla toho zhodnotia co dalej...

usiko
17. nov 2012

ja by som sla, a pekne by som prehanala,aby ma poslali na vysetrenia...som od prirody taka, a teda aj vdaka skusenostiam lekarom neverim, lebo odflaknu vsetko mozneaj nemozne...poslu na vysetrenia a budes mat klud......

emkab
17. nov 2012

@tina00 dufam, ze ste ok a nic vazne to nie je, ak mas stale obavy, tak skus zavolat do nemocky a daj sa prepojit na sluzbukonajuceho lekara na detskom a spytaj sa ho na to..on ti povie, ci sa radsej mate prist ukazat alebo netreba..

@didda139 toho uja doktora by som niekam poslala- to je jedno, ci je prve alebo desiate dieta, radsej prist 5x zbytocne ako raz neskoro, nie?

denisa87
17. nov 2012

No ja by som isla urcite!my sme mali uraz hlavy okolo 20 septembra,plakal,a hned zaspal ale to uz sme boli na ceste na pohotovost,a to mame 3 roky,a s takou malou by som radsej neriskovala,a nechapem naco ist sem po rady,mna vtedy konik ani nenapadol 😕 mam4 aj nam na pohotovosti vraveli ze rtg ukaze iba ak je zlomenina,krvacanie do mozgu urcite neukaze... 😖

ivia123
17. nov 2012

ahoj ,hlavne malu sleduj.Ak bude spava,bude vracať,bude mať poruchu chodze určite choď.Držim palce ,ale neboj určite jej nič nebude 🙂 tych padov ešte bude ☹

malinkaaninka
17. nov 2012

ked sa niečo takéto stane,máš ísť a nie písať na internet.ak si nie si istá,zavolaj doktora čo ti povie po telefone.

miskakyska
17. nov 2012

....ty kokosss...decko sa mi prizabije na schodoch..a ako prvé ma napadne nie hned bežať na pohotovosť,ale internet..vrrrrrrrrrrrrrr 😠 bez komentára 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

lejlla
17. nov 2012

ja si myslim ze mamina pozna svoje babo a keby sa ti cosi len najmenej nezdalo by som isla,ale nemusi to byt hned taka hroza ako to tu niektore opisuju...aj nas maly padol zo schodov aj s postele a posledovala som ho...raz sme boli u dr.ale nic nam nerobil iba mu pozrel ocka ci reaguju,aby nevrackal a pytat sa ho...ci normalne reaguje...

babajaga
17. nov 2012

my sme tiez cerstvo po uraze,,,maly prepadol na auticku a spadol celom presne na hranu police...som rada,ze nepretal..ale hrca a sram riadny....plakal a cely den ukazoval booo,ale aj sme rozmyslali pohotovost...ale co spravia..iba pozorovat....ale na noc som dala octanovy obklad a prelepila omniporkou..rano mal cielko pekne,hrca zmizla,len ma cierny sram.....toto ma uz druhy uraz...predtym spadol zase na motorke a rovno do sedacky a trafil ram kovania....dietatko treba sledovat....ak si videla ako padala...a zda sa ti ze sa moc neudrela..tak sleduj doma...napriklad dcera ked mala dva rocky sa smykla a padla hlavou na dlazbu,s nou sme isli hned..lebo moc buchla....a aj nam potom vracala.....tiez spadla z rohoveho gauca dozadu...som rada,ze nezlomila vezy vtedy...tiez som isla...lebo padla z vysky arovno na hlavu.....a zo schodov tiez sa niekolkox zosypala....a to uz ma 9....urazy boli,aj budu....s tym nic nespravis,ani si nevycitaj,ze si nieco zanedbala...neda sa stale za nimi behat....

lucka1987
17. nov 2012

tak aj nas kazdu chvilku spadne... to, ze spadla zo schodov, znie dost desivo.... sama vies najlepsie ako pad vyzeral, ako sa uderila, ako sa sprava za normalnych okolnosti, a ako sa sprava teraz. jednoznacne ju sleduj.

blumka
17. nov 2012

nedavno som bola na kurze prvej pomoci urcenej specialne pre deti. preberali sme tam aj pady...ja osobne som nikdy nesla na pohotovost ak mi deti spadli na hlavu a chvalabohu sa nic nestalo, ale po tom co nam hovorili tam treba ist, my nikdy nevieme ci nema nejake krvacanie alebo nieco zlomene atd....to ukazu len rtg, usg atd. A urcite by som nenechala po pade dieta spat...ved to je podla mna zaklad, aspon pozorovat a nie hned dat spat

evickapooh
17. nov 2012

no ja by som isla...ked som bola raz na pohotovosti s podobnym problemom... bol tam mlady parik s chlapcekom ktory tiez spadol na schodoch ale nemal ani modrinu len sa bali ci nema otras alebo nieco vaznejsie..mali by tam ostat na pozorovanie cca na 3 dni ale odmietli...potom v noci prisli spat lebo chlapcekovi krvacalo dovnutra do mozgu... ked moze ist o zivot..neviem ako to zbadali ...to mi sestricka porozpravala ze ake dobre ze sme tam ostali my na pozorovanie ze to nie je zbytocne...ty to doma nevies posudit ci malej krvaca do mozgu...ked to uz ma priznnaky vtedy uz moze ist o zivot...my sme boli s noemkou 3 krat hospitalizovany s padom na hlavicku -len na pozorovanie...a nelutujem...viem ze som urobila vsetko pree moje dieta!!!