Úraz hlavy u bábätka

gabikacentrum
3. máj 2016

kolko dny po uraze hlavy sa mozu prejavit priznaky u babetka

tweetinka.co
3. máj 2016

Ahoj... Napisem nasu skusenost.. ked som citala, ze mame spadlo babetko.. nechapala som.. ako moze byt nezodpovedna? ved to sa neda.... a mne, nam sa to stalo... Behom sekundy sa nam takmer zmenil zivot.. Dcerka v 4 mesiacoch sa prevratila z postele tak nestastne (ked som nieco brala).. nestihla som zareagovat, len ten bolestivy zvuk... ze sme utekali za nasou lekarkou.. odtial neurologia - tam ze dobre, len sledovat... ale treba ist este na chirurgiu - tam ze sa mu zda, ze nieco by asi mohlo byt, ale tym, ze dcerka bola velmi aktivna.. tak ze treba ist do nemocnice na traumatologiu.. Behom par minut.. napichali jej do hlavky hadicky, urgentny prevoz s hukajucou sanitkou do BA na ARO - krvacanie do mozgu, hematom, prasknuta lebka na tusim 13cm.. .......... minuty trvali hodiny, kedy sme nevedli, co sa moze stat, hrozila operacia.. nasledky.... V noci sa jej hematom pomalinky zacal vstrebavat, cize zmensovat. Operacia nebola nutna. Prognoza - ziadne nasledky. Sice je narocna, nespava - ale podla lekarov to nema za nasledok uraz.
Cize tych 5 dni, ked si nic nespozorovala - ziadne zmeny (zrenicky ci zvracanie).. moj (uplne laicky, neobjektivny pohlad, skusenost) mi vravi, ze by malo byt dietatku v poriadku.
Vsetko dobre.

kasiopeja01
3. máj 2016

To bude asi prve, vsak. Ja som sa tak bala o dceru, vsetko som kontrolovala. Syn, je ako tank, stale nejaka hrca a modrina. Tiez som precitala vela a vacsinou sa odbornici zhoduju, ze pady deti nie su az take hrozne ako to vyzera. Lebecne kosti su velmi pruzne. Bola som s nim na pohotovosti koli padu len raz, vystali sme v cakarni dve hodiny aby nam doktor povedal, ze ak nestratil vedomie ani nevracal, ani nepozorujeme ziadne zmeny, tak mu ziadne vysetrenia robit nebude a mame ho pozorovat dalsich 48hodin. AK to bude ok, tak je ok. Po jednom pade mu dokonca ostala diera v hlave, pani doktorka nam povedala, ze je to podkozna jazva, ktora mu uz asi ostne, ale ze to nie je nebezpecne. Ale clovek sa stale boji, ci maju pravdu.

gabikacentrum
autor
3. máj 2016

@kasiopeja01 presne ci maju pravdu aj ja natim rozmyslam ci dobre preezreli ci daco nezanedbali prejavy neboli ziadne tak dufam nie verim ze uz nic nebude a je to moje prve vytuzene babetko po 8 rokoch manzelstva ako som uz pisala

gabikacentrum
autor
3. máj 2016

@tweetinka.co mrzi ma ze ste mali taku zlu skusenost a mali ste hned prejavy vracanie a tie ostatne

tweetinka.co
3. máj 2016

@gabikacentrum praveze vobec. Ani neurologicka si nevsimla nic... Len odporucala pozorovat.. ak by sa neslo na chirurgiu a nasledne na traumatologiu (CT).. tak neviem ako by sme skoncili... ☹

katka1981
3. máj 2016

@gabikacentrum, znamych syn, ked nemal este ani rok, zacal chodit. Mali schodisko, na nom este nemali dlazbu len beton, nemali ani zatarasu, vzdy tam davali postielku aby tam nesiel. Raz moja kamaratka bola na schodoch nieco robila a zle zasunula tu postielku, tak ze sa za nu maly mohol strcit. Muz jej zato vzdy nadaval. A tak sa zial stalo, maly sa tam strcil a isiel za nou, ona mu len hovorila, aby nesiel, aby stal. No maly siel dalej a spadol, skotulal sa po tych schodoch. Ona ho vzala na ruky cela vyklepana, na cele mal krvavy sopel, ze to vyzeralo ako mozog, ona bola total v soku, klakla na kolena a prosila muza, ze ak sa malemu nieco stane, nech ju rovno zabije. Utekali na pohotovost, maleho vysetrili, povedali im, ze stastie, ze mal uz zrastenu fontanelu, inak to mohlo zle dopadnut. (maly bol este predcasniatko, ked sa narodil mal 1700 gramov.) Nebolo mu nic. Ale ako mi to hovorila, bolo mi az zle. Maly je velmi zivy a ma posunuty prah citlivosti, skace, aj si klucnu kost zlomil, ani neplakal, ani ked na tych schodoch padol, neplakal, opekali sme spolu, maly si nedal povedat a chytal rozpalene dvierka na grile, hned mal pluzgiere na prstekoch, povedal iba ccc a bolo. Snaz sa upokojit.

gabikacentrum
autor
3. máj 2016

takze vam robili ct nam nie len rengen

tweetinka.co
3. máj 2016

@gabikacentrum kedze rengen nebol zretelny (lebo sa hybala) tak na traumatologii sa robilo CT a potom na ARE sa opakovane robilo CT

gabikacentrum
autor
3. máj 2016

@tweetinka.co teras si ma vysrasila mysli ze mam ziadat o ct vysetrenie

sardinka335
3. máj 2016

jejdanenky uz jej nič nepíšte lebo ju picne! Ako sa moze upokojit ked čo prispevok to minimálne horor alá texaský masaker.motorovou pílou ...?

Dieta bolo vyšetrene 2mi zobrazovacími metodami pre pana jana a neurologom! Takze šanca ze niečo prehliadli je minimálna.

Ct a sono je viac menej to iste...len Ct je v tej rure...

sasa1983
3. máj 2016

@gabikacentrum pocuj a toto sa stalo ozaj pred 5timi dnami? Lebo ak ano, tak sa nemas vobec uz coho bat. Robit niekomu ct mozgu nie je sranda a malemu dietatu sa to v mnohych prioadoch (vacsinou) robi v CA, takze ak nie je indikacia, nenajdes nikoho, kto malinke dieta len tak vlozi pod CT.

katka1981
3. máj 2016

@gabikacentrum, dieta byva pozorovane 24 hodin doma, ci nevracia, ci nema otras mozgu. Ak by malo krvacanie do mozgu, to by uz na vysetreniach zachytili, prestan sa stresovat, uplynuli 3 kriticke dni a ozaj je dieta ok. CT ti neurobia len tak a navyse jedine pod narkozou. Mne ked spoluziacka rozbila hlavu, mala som 8 rokov, robili mi RTG, ci nemam vnutorne krvacanie. Deticky casto padnu na hlavicku, tvoje dieta bolo podla mna dostatocne vysetrene, ukludni sa.

tweetinka.co
3. máj 2016

@gabikacentrum ked je 5 dni vsetko v poriadku, tak CT Ti "len tak" nespavia.... Osobne som napisala nasu skusenost, ktora sa riesila okamzite - nie po par dnoch... cize vsetko bolo hnet podchytene. Ked je 5 dni v pohode, bez zvracania, spi a budi sa ako bezne, zrenicky su v poriadku, nie je dovod na stres... Ak je to tak zavazne - a mas pocit, ze nieco nie je s Tvojim dietatom v poriadku - treba to riesit s lekarmi - tu na MK Ti ani jedna z nas objektivne nepomoze....

tweetinka.co
3. máj 2016

@sardinka335 CT a sono nie je to iste. Nam (konkretne) na sono potvrdili, ze je vsetko v poriadku, do hodiny na CT krvacanie do mozgu, hematom..... cize sono nezachyti pravdepodobne uplne vsetko

sardinka335
4. máj 2016

@tweetinka.co to ťažko polemizovat čo bolo s tvojim dietatom a ako to presne na chlp bolo - to je ako s porodmi - kazda to dramatizuje, ako nič v zlom, ved ide o naše deti a ich zdravie. Tu je dieta ok uz 5 dni, keby malo nejaky hematom čo ho ,,tlači,, tak by zmeny v spravani boli pozorovatelne.
Píšeš ze rentgen nebol zretelny...tak robili Ct....sono nikde nespominaš... no nech je ako chce hlavne ze deti su v poradku, zial capnu ešte 785x...tomu sa zabraniť niekedy vazne neda. Samozrejme ak si človek nie je isty ma ist k lekarovi.

sasa1983
4. máj 2016

@sardinka335 ja som tiez toho nazoru, ze mamicka ma psychicku nadstavbu, bez racionality a patricnych vedomosti (hoc aj laickych) a mysli si, ze ked pri pade jedneho dietata, ktore malo bohuzial kliniku xy a priebeh xy treba robit rovnake vsetko ako u jej dietata, ktore malo kliniku a priebeh ab. To je, akoby si jedno dieta padom zlomilo ruku, ktoru zfixovali a zasadrovali a matka ineho dietata, ktore tiez spadlo na ruku (a nema frakturu) tiez ziadala, aby mu ruku zasadrovali. Akoze aplikovat sa neda vsetko na vsetko. Keby sa vsetko snimkovalo, zvysila by sa incidencia na sekundarne malignity (lebo by deti chodili ako na klavir sa snimkovat prakticky cele detstvo). Situacia mamicky, kde bol pad dramatickou udalostou samozrejme obnasala uplne iny, lege artis indikovany postup.

kasiopeja01
4. máj 2016

@gabikacentrum Neboj, ked vysetrenia nic neukazali, tak to urcite bude v poriadku. Ako vravim, my sme boli dva krat u lekara z mnozstva urazov a modrin ale ani raz nam vysetrenie neurobili. Urcite to nie je prva ani posledna riadna hrca, ale nech ich mate co najmenej 🙂