7 mesačné dieťa a zaspávanie

diana_81
21. jún 2012

Takychto tem je tu vela ale nikde som nenasla presne reakcie na to co zaujima mna, preto pridavam svoju. Prosim poradte! Otazky su ocislovane v texte.

Ide o klasicke ucenie zaspavat dietata sameho, v postielke a svojej izbe. Vzdy to vyvola burlive reakcie... Su co vravia NIKDY NENECHAM SVOJE DIETA PLAKAT v postielke. Tiez som mala ten nazor. Par prvych mesiacov som bola presvedcena, ze je to zle a krute a treba hladat sposob ako tomu cloviecikovi naplnit potreby.

Lenze mala ma teraz 7 mesiacov a skratka niekedy sama nevie, co chce. Rastu jej zubky, mala stresujuci den... naucila sa liezt a je z toho "mimo" a podobne. Dlho spokojne zaspavala na prsku poleziacky so mnou, lenze ked zacala s otockami (1) zdalo sa mi nechat ju len tak na posteli a ist robit svoje nebezpecne. Ved ked sa mi zobudi v dobrej nalade a zacne objavovat okolie a spadne z postele? Ako to riesite?
Obcas ked sa pri prelozeni do postielky zobudila chcela sa dojcit zase. (2) A zase. A zase. Lenze s plnym bruchom to ani jej nebolo prijemne, lenze nevedela inak - ved som ju sama tak naucila. Bola totalne fixovana na prsko (dudel nepouzivame). Niekedy som mala pocit ze ma mlieko uz po okraj, ale proste nevie ako inak zaspat... Nie je tiez krute naucit dieta na takyto obmedzeny sposob upokojovania sa?
Zaspavat vedela LEN So MNOU na posteli, alebo u tatu v Manduce. Zrazu vsak zacala byt viac bdela a vsetko naokolo ju zaujima. Nosi tato, nosi, dieta pozera ako sova po okoli nie a nie spat a je nervozna coraz viac... (3) funguje vam satka aj vo vyssom veku? Ako na to?
Potom ak aj vsetko dobre klaplo, spala u nas v izbe - clovek si v posteli nepocita, na sex ani pomysliet, rano nastavit budika mozeme zabudnut ((4) ako vstavaju skoro rano do roboty ti, co maju deti pri sebe v izbe???), obliect sa v spalni tiez, ked som potom mala raz chripku a bala sa vykasliavat hlieny v izbe lebo zobudim malu som si povedala dost. Je to i voci nej nefer, ked ju svojim sramotenim stale budim... Takze (5) ako zabranite tomu aby sa nebudila ked sa v izbe pohybujete?

Chcem sa preto spytat tych, co maju deti u seba v posteli a zaspavaju dlhodobo na prsku a su s tym fakt spokojne ako tieto veci riesia? Ja skratka zistujem, ze si dieta stresujem i tym "skusim ju supnut do postielky a ked sa zobudi previnilo opat strkam prsko do jej pusy aj ked obe vieme ze nie je hladna, len zavisla". Alebo sa zobudi ked idem na WC... Dakujem za rady...

Co je teda lepsie?

euka210
12. júl 2012

uvod: nas zaspaval od mala rozne..prsnik, na ramene, nosic, kocik...teraz spi v postielke rpi nasej posteli
Do roka sa spanok velmi meni (nam ked nieco zacalo fungovat, tak sa zase zmenil).
1. je v postielke bez bocnice a kedze nam tak nedavno spadol, ze docestoval na druhy koniec a bum, tak tam, kde nie je bocnica dam naskladanu svoju perinu pripadne deku...proste barikada ktora postaci, kym pridem 🙂
2. nas mal cas (pomaly od narodenia), ze furt po pol hodke sa zobudil, dala som neskor prsnik a spal dalej. Teraz, asi posledny mesiac, vie spat bez zobudenia aj 1,5-2h (aleluja!)
Niekto povie, ze nie je dobre tak naucit, niekto ze je to prirodzene...ked sa zobudi ci noc ci den, prsnik (cumel my sme mali na tento ucel, ale pred casom ho zavrhol)
My sme mali tiez obdobie, ze vecer napapal, zaspal, prelozila som a bol hore...aj na 3x uspavat...na nervy! vtedy mal taky spanok, aj vecer ked sme sli my spat, tak sme ho furt zobudili...mm sa bal ist skor spat ako ja 🙂 ...vtedy sme ho nechali spat u nas v posteli (este sa nepretacal) Dnes ho po zaspani prelozim vedla a nezobudi sa, ani ked ideme spat...treba tomu cas podla mna, neskor bude spanok tvrdsi
3. ano nam nosic funguje aj v 10m, kocik uz nie ako vedel sediet. V nosici zaspi aj v meste ked nakupujeme pri hluku. Nosi ho MM.
4. moj muz vstava o 6.00...drobec mal teraz tyzden ze bol hore o 5. ci aj o pol 5....mojmu to velmi nevadi, spi dalej, alebo vstane aj on skor a ide skor do roboty (v tych horucavach mu to vyhovovalo) ja sa idem prec venovat drobcovi. Inak vstava o 6, co je fajn, mm si ho zoberie k sebe do kuchyne a ja este pol hodky mozes spat 🙂
5. nijako.... casom to prejde, u nas to bolo len prechodne. Moze to suvisiet prave s tym ze sa zacala hybat a musi to mozog spracovat...citala som taky nazor a zacinam s nim aj suhlasit, ze nieco v tom bude 🙂
..my sme skusali aj nechat plakat a chodit k nemu (v 6m), ale po tyzdni som to vdzala, lebo to nemalo efekt (len cez den sme ucili)

diana_81
autor
8. aug 2012

@zuzanamv @ichbinich @eureka210 a ostatni

Tak sa hlasim s priebeznym stavom 🙂

Strasne ste mi baby pomohli, radami ale uz len i tou moralnou podporou... Separacna uzkost trosku ustupila, teda aspon v zmysle ze krpata nekrici ako zmyslov zbavena hned ako ju na sekundu pustim, zacina sa sama hrat, uz sa stavia pri nabytku a objavuje doteraz nepoznane zakutia.

Mali sme tak trosku tyzden na tvrdo, kedy sme skusali jemnejsiu verziu 3-5-7 ale citila som, ze ona sa skratka sama neciti dobre, boji sa a nechape ma, ze ja ju nechcem lamat a ze je chore chciet od nej po celom dni stravenom s nami aby spala zrazu sama. Moja strategia je teraz ustvat cez den dieta, nech je unavene po cerstvom vzduchu, pohybe a tak. Vecer ju manzel vychysta, ci uz kupanim alebo len umyvanim, prebalenim a spevom a potom ju ja dam po leziacky na posteli na prsko, kde sme az skoro do uspinkania. Potom ju zdvihnem, chvilku drzim na rukach a pomaly polozim do postieky, s tym ze treba haji-haji. Nepaci sa jej to mozno, ale vacsinou je uz natolko unavena ze proste spi dalej. Ak ma problem zaspat, som tam pri nej az kym sa nepodari... Vacsinou sa snazim ju uz nebrat von ale ak sa mi zda, ze potrebuje napriklad odgrgnut, ci upokojit vezmem ju. A ak sa chce postavit jemne ju opat pridrzim, ze treba haji-haji. Skor, ci neskor sa podda - vacsinou bez placu, len s mrncanim. Spi ovela kratsie ako kedysi (v 5 mesiacoch niekedy spala aj 6-7 hodin v kuse, teraz tak 3-3.5h), a potom co sa zobudi ak sme uz v posteli ide k nam, ak nie este ju vratim do postielky aby mi netreskla sama dole. Takto isto ju po tom co sa napapala na prsku moze uspat i manzel.

Problem zostal s dnom... V postielke nespi dlhsie ako pol hodinku. Po pol hodine - mozem si nastavit budik podla nej, predpokladam, ze je to nejsky spankovy cyklus je hore a jaci ako najata. Ked ju vezmem k sebe, tak sa niekedy este upokoji a na prse so mnou pospi dalsi hodinu, dnes potiahla 2,5h ale to uz pri nej musim byt.

Ja to narocne, lebo akonahle pristanem na toto, nemozem ani na zachod, ani zdvihnut telefon a podobne, lebo by si padom ublizila... Uvazujem, ci neskusit robit denne leharo na matraci na zemi, tak sa mozno budem vediet vytratit a ak sa zobudi nemoze spadnut? Snazim sa aspon jeden spanok absolvovat s nou, nech je oddychnuta. Ono snazim sa to uzivat si to, ale niekedy je to fakt tazke, ked napriklad zaspi a ja som este nic nejedla od ranajok a ona si da svojho 2 hodinoveho slofika... Proste sa hladame. Mali ste podobne obdobie kratkych dennych spankov aj vy? Inak kocik ju neuspi, v nosici sa tiez zobudi po pol hodine...

Ako sa dari vam?

ichbinich
9. aug 2012

@diana_81:
To je dobre, ze sa to uz lepsi 🙂
Ked citis, ze 3-5-7 ti je, a najma dcerke, proti srsti, tak to nechaj. Ako si to sama skonstatovala, ako sa ma v tom vyznat, cely den ste spolu a zrazu nie?

Inak, ja som mala tazkeho zavislaka, ale uz tretiu alebo stvrtu noc SPI CELU NOC!!! A to sa/a aj mna budieval kazdu hodinu. Nemusim si sice nastavovat budik, lebo on ma zobudi skor, ale nevadi. Ani sa nezobudi, ked ja pridem do spalne. Vcera lezal cely a napriec na mojom vankusi, tak som ho musela posunut, aby som si vobec mohla lahnut, ale ani to ho nezobudilo.

Co sa tyka denneho spanku: skus ju "odchytit" este pred tym, ako sa zobudi na plno. Teda ked spi presne 30 minut, pocuvaj uz po 25 minutach a bud na blizku. Ked sa zacne mrvit, HNED k nej chod a ukludni ju, zase ju uspi. Aj ked ju vyberies a zase das prsko. Ale ide o to, aby nebola uplne zobudena a v zlej nalade, lebo vlastne chce este spat. Ja som tak naucila mojho polhodinoveho spaca na dobru hodinku. Ked mal dva spanky, tak 2 krat hodina, odkedy spal iba raz, tak hodina a pol. Ale byvali napriek tomu dni, ked spal presne pol hodinu (alebo naopak dlhsie), ale tie uz boli vynimka.

Tvoj napad s matracom je velmi dobry. Naco sa stresovat, ze si ublizi, ked je riesenie take jednoduche? Alebo dat matrac na zem vedla postele, aby spadla na makky matrac a nie na tvrdu zem? Podla toho, kolko mate miesta. Moj syn je sice tiez stale v pohybe, ale z postele spadol iba raz, jeho vzdy stacilo zabezpecit vankusmi a paplonom. Pocula som o rodinach, kde je spalna vylozena matracmi a vsetci spia spolu, nikto nemoze vypadnut a vsetci maju dost miesta 😉 Ale neviem, mne osobne sa zo zeme strasne zle vstava, radsej mam moju postel v komfortnej vyske 🙂

Ked ochadzas, tak skus seba "nahradit" vankusom alebo paplonom, aby jej nebolo zrazu zima, a aby citila, ze sa jej nieco dotyka. Najlepsi bude tvoj vankus, lebo vonia tebou. U mojho to celkom dobre funguje. Aj ked byvali dni, ze som musela pri nom lezat a drzat ho. Ledva som sa vymotala, uz sa zobudil. Ale zvycajne to nie je problem.

Takze moje hlasenie: uz spi par noci celu noc, pred spanim sa presvedci, ze uz nie je mliecko ("vyuzila" som minuly tyzden, ked som bola chora, ze v caji bola salvia a pijem ju dalej), potom sa otoci, prituli a spi. Ja sa potom vymotam a on spi dalej. Rano sice tiez chce mliecko, ale zvycajne staci, ked jednoducho nereagujem, robim sa, ze spim. Potom si vezme plysakov a vstane a ide sa hrat. Takze mne sa taktika zmierit sa s tym a trosku pomoct, vyplatila. Proste potreboval do toho dozriet. Je mi jasne, ze dalsia noc moze byt zase horsia, ale vidim zlepsenie. Jemu asi najviac pomohlo, ked sa presvedcil o tom, ze mliecko uz nie je. Aj ked sam hovoril, ze mliecko piju iba babatka, nechcel sa ho vzdat. Teraz ho este necham potiahnut, mozno je tam par kvapiek, ale potom sa sam otoci. Dufam, ze po case pride na to, ze sa mu neoplati uz ani skusat a zaspi iba v mojom naruci. Uvidime.
Dalsi krok je potom pre mna, aby spal vo svojej postielke. Niekedy sa tam sam pyta, a aj tam zaspi, ale to su vynimky. Ale kto vie, mozno ma za par dni prekvapi a bude tam chciet ist a aj tam bude spat celu noc (jeho postielka je zatial v spalni).

diana_81
autor
9. aug 2012

@ichbinich

A kolko mesiacov ma Tvoj syn? Dakujem Ti za skvele rady, ides na to vzdy tak trpezlivo a s citom 🙂 Si este stale na materskej? Dokedy planujes byt?

Ja mam este s tymto uspavanim problem prepojeny s prikrmami, ze kym jej davam cucnut podla jej nalady nikdy nema riadny hlad. Ked sme mali ten tyzden, co sme sa snazili uspavat v postielke a dodrziavat rezim tak mi jedla ukazkovo... Proste som jej uz 2 hodiny pred planovanym prikrmom uz prsko nedala.
Teraz ked sa jej prisposobujem je to kriz, lebo ked som jej planovala dat prikrm a ona si medzitym 3x cucne lebo je unavena a potrebuje upokojit/uspat tak nic nezje. Nemali ste to podobne? Snazim sa jej varit cerstve veci ale obcas sa toho ani nedotkne... To tiez nie je normalne! Myslim ze v jej veku byt len na mliecku tiez nie je ok :(

Mal niekto podobny problem?

diana_81
autor
9. aug 2012

@ichbinich inak teraz zaspala na matraci - som zvedava kolko pospi 🙂

U vas gratulujem k prespanej noci 🙂

ichbinich
9. aug 2012

@diana_81:
Moj je uz velky, uz ma vyse 2,5 roka (preto som pisala, ze silny zavislak 😉). Na materskej som bola do 20 mesiacov. Tu v Rakusku je aj model 20+4, ale tie plus 4 mesiace plati iba, ked pojde na matersku aj partner. A kedze to kvoli praci neslo, ostala som iba ja. Do jasli siel, ked mal 21 mesiacov, zvykol si sice pomaly, ale dobre. Velmi rad tam chodi a obaja sme spokojni.

Prikrmy, to bola kapitola sama o sebe 😉 Navela nieco ochutnal, male pohariky som po dvoch dnoch v chladnicke sama dojedala alebo vyhadzovala, moje mrazene miniprocie takisto... Potom som skusala BLW (baby-led weaning) - davas rovno do ruky kusky, ktore moze babo jest, nech si to cucka a chutna alebo zje. Prvu celu porciu zjedol kdesi v 11 mesiacoch, zacala som s prikmami v 6... V principe bol plne kojeny do roka, plus ochutnaval rozne jedla. Zboznoval ovocie, zeleninu, cestoviny, ryzu, zemiaky. nemal rad maso. Od 13 mesiacov seklo, ani ovocie (okrem jablka a bananu), ani maso, ani mliecne vyrobky... Picky eater jak vysity 😉 Takze nemal vyvazenu stravu v ramci jedneho jedla, ale v ramci jednehodna alebo tyzdna. Teda jeden den zemiaky, druhy den zelenina, treti den cestoviny atd. Zvlast na dovolenke na cestach to bolo o nervy. Kolkokrat sme mu mohli ponuknut akurat tak pecivo, ale my sme si nan dali aspon sunku, syr a pod. 😉 V jasliach ale videl ine deti jest, a naucil sa zase jest takmer vsetko. Odmietanie ovocia okrem jablk a bananov mu ostalo. Ale je zeleninu, tak to neriesim.

Ja som sa naucila neist proti vlastnemu dietatu a proti mojmu instinktu. Lebo ak ma byt vysledok vynervacene dieta a vynervacena matka, a kvoli comu? Tabulkam? Ze u inych to tak je? No a co! Kazdy je iny, a ked pozorne pocuvas medzi riadkami, tak zrazu tie zazracne deti, co spia 12 hodin, vobec tych 12 hodin nespia, len ich rodicia 12 hodin ignoruju a podobne. Alebo krmenie podla hodin. Ja som niekedy uz o 11 hladna, ze neviem, co by som zjedla. A niekedy zacinam byt hladna o 13... Ako teda mozem s cistym svedomim krmit podla hodin dieta, ked mi jednosznacne dava najavo, kedy je hladne a kedy je syte? Taketo a podobne priklady su vsade. Mam to v rodine, viem svoje 😉

Takze, hlavu hore, nic netrva vecne, ani spanie na matraci, ani jedenie miniporcii 😀 Nezabudaj, v zivote s babatkami je jedina konstanta ZMENA 😉

diana_81
autor
9. aug 2012

Si zlato 🙂 dik 🙂

Ja len proste aby jej nieco nechybalo... Lebo je logicke ze ked furt zuzle maminu nema jej kedy vyhladnut... A ked som trosku rezim zaviedla chutilo jej, no ale ked si zacne zmolit oci uz o 9 tak nic nevyhram tym, ze ju nedam spat alebo jej nedam prso, co rovna tomu ze ju nedam spat, lebo bez neho aj tak nezaspi... Takze sa mozeme jedine nervacit do dalsieho jedenia/spania. A to ma nebavi...
Len mne tie kasicky furt nechutia ale ako pises aj Ty - vyhadzovat bio kasicky a dusenu zeleninku s maskom zakazdym nie je riesenie... Takze vacsinou s napadnym "mnam, to je perfektne, fakt to nechces?" Skusam malej urobit apetit aspon takto... Vacsinou po mne hodi ksicht, ze "ja Ti doprajem mami, kludne si to zjedz" 😀

Chce to trpezlivost!

No nechcem zakriknut, 40 minut ubehlo, dieta spi na matraci... Tak uvidime dokedy potiahne... Pre nu je to podla mna to vsetko z nasej postele, co jej chyba - ina perina, vankus, ziadne mreze... Proste podla mna ked sa zobudi a vidi cast postielky ma uz placuci reflex... 🙂

Zijes dlhodobo v Rakusku? Si spokojna? My zijeme v Belgicku, ja som este uvazovala o Viedni, ked mi chyba rodina doma tak si niekedy vracim, ze mozno skoncime tam, ale manzelovi sa to nepozdava... Ktovie, kde skoncime...

diana_81
autor
9. aug 2012

Vzdy zabudnem @ichbinich 🙂

diana_81
autor
9. aug 2012

@ichbinich

Hura, dieta este stale spi 🙂 ja som sice nic neporobila, bo sa na nu furt chodim pozerat, ale ak by to bola schodna cesta tak parada 🙂 minimalne dnes bude vyspata, aj to je uspech!

ichbinich
9. aug 2012

@diana_81:
hihi, si ma pobavila, ze ja ti doprajem mami, kludne si to zjedz 😀
Hej, klud a dobre nervy a rodicovsku mantru: to je iba faza, to je iba faza, oooohhhhmmm 😉 😀 No a na tie nervy vitaminy B 😉

Ja som v Rakusku od 1996, prisla som sem studovat, potom som spoznala dnesneho manzela, klasika story 😅 Ja som pokojna, Rakusko-Uhorsko zanechalo dost stop, ze to nie je taky kulturny sok, manzelova rodina super, nemozem sa stazovat. K mojej rodine je to 500km, co sa sice neda kazdy vikend, ale niekolkokrat za rok v pohode. Vieden je pre mna osobne uz velka, tu Grazi pridem vsade este peso 😉 Ale Vieden je krasna a ma super infrastrukturu, tak preco nie? Ale bez prace to samozrejme nejde. Vsak uvidite.

Ohladom jedenia: fakt jej skus dat do ruky kusky. Kusok uvarenej mrkvy, kusok jablka, hrasok, kukuricu nech si berie sama z taniera, aj si pocvici jemnu motoriku a nedojedeny hrasok v kuse ti bude chutit lepsie dojedat ako zeleny maglajz 😀 Ja som mala de facto plne kojenie dieta do cca. roku a to mi lekar na prehliadkach vzdy iba povedal, ze je super vyvinuty a vsetko v poriadku 😉 Ked sa pytal, co je, tak ja som mu vymenovala zeleninu a ovocie a spol. Ze zo vsetkeho iba ochutnaval, som mu nepovedala. Aj vlk syty, aj ovca cela 😉 A syn prezil aj dni, ked zil na prosnych gulickach a par suchych cestovinach...

Tak si este uzi, ze mas par minut k dobru, ked ti spi na matraci 😉 Vsetko dobre!

diana_81
autor
25. aug 2012

@ichbinich

Fakt si mi dodala pozitivnej energie 🙂 moj pribeh je podobny, do Belgicka som sla za studiom, potom sa pritrafila praca a neskor laska velika a teraz uz aj rodinka... Manzel hovori po nemecky, takze mal by sancu najst si robotu a citit sa dobre medzi ludmi... Teda iste viac ako v Bratislave napriklad. Ako vravis, uvidime.

Teraz sme prave u svokrovcou, matrac neni, ale prekladanie do postielky opat zacalo fungovat, takze ked to ide po dobrotky tak ju prelozim, ked nie tak zostavam pri nej, lebo nevyspate dieta je hotova selma 🙂 dnes som ju ako sa po pol hodine zobudila nechala dalej spat na posteli s manzelom, uz aspon 45 minut ani nepipla... Spokojne odfukuju obaja.

Coskoro uvazujeme na pol dna o opatrovatelke s jednym dalsim dievcatkom, tak som zvedava ako im pojde spavanie cez predpoludnie tam...

Citala som si vo viacerych temach Tvoje rady a dakujem moc, za trpezlivost a pochopenie 🙂

pele
10. okt 2012

Ahojte,

@diana_81 mozem sa spytat, ako ste pokrocili? Alebo ostatne dievcata? Vedeli by ste poradit aj mne?
My sme na tom dost podobne...Hladam rady uz dlhsie a tato diskusia ma dost povzbudila, aspon vidim, ze nie som sama🙂
My tak isto spavame velmi lahko, zobudi sa na malickost, niekedy mam pocit, ze aj sama od seba a ked ma pri sebe nenajde, tak je hned plac. Uspavali sme od narodenia na fitlopte, na rukach, teraz na prsku. Na noc sme ju po upadnuti do hlbokeho spanku prekladali do postielky a tam spavala v izbe sama, prespala aj celu noc. Ako sme isli na dovolenku/alebo ako zacala lozit?, zacala sa budit kazdu hodinku, az som to ja nevydrzala s unavou a odvtedy spi so mnou. Ale nestaci len vedla nej lezat, musime sa aj dotykat a najidealnejsie mat moje prsko v ustach. Cumlik nikdy nechcela, hoci myslim, ze by nam velmi pomohol.
Ja mam aj starsiu dcerku, ta sprvu ziarlila na malu v mojej posteli, musela som ju chodit kojit a lahnut si k nej, ak bolo treba, len tajne🙂 Do druhej izby. Aspon toto uz preslo, bolo to pre mna velmi stresujuce.
Tiez neviem, ako pokracovat. Moja malicka pred kazdym spankom velmi place. Toto som nepostrehla v diskusii, je to aj u vas tak? Skusam ju ukladat aj skor, ale bez uspechu...podudle si a usmieva sa, o chvilku opat mrzutost, mrncanie, plac. Ale zaspat ani za nic. Az kym nepride cas spanku, co je momentalne tak 2.5 hodiny od zobudenia, vtedy uz zaspi. Neviem, ako odstranit tie nepokojne chvile pred tym?
Najhorsie je, ked ju z jej spanku nieco prebudi a este nespala dost. Potom je mrzuta cely cas az do dalsieho spanku. A opat zaspat skor ani za nic. Bohuzial je to takmer kazdy den aspon raz. Mame tri spanky, prvy a druhy pol hodinovy a ten posledny trojhodinovy🙂 Vtedy je uz viditelne dost unavena a pospi aj dlhsie a konecne sa zobudi v dobrej nalade.
Mna trapi toto najviac...Rada by som mala stastne dietatko... ale neviem, ako mu pomoct. Teda ak by som mala len ju a nikam sme nechodili, asi by to slo. Musim vzdy priskocit, hned ako sa prebudi a rychlo ju uspat, kym sa nepreberie uplne, musi byt okolo nas ticho a ona v mojej posteli. ALe s druhym dietatkom sa to takto neda skoro nikdy...
My spime na matraci na zemi a je to fakt velmi prakticke. Pocas dna pospi este aj v nosici. Kocik alebo autosedacka, to je velky rev. U nas proste funguje len telesna blizkost.
Zaujalo ma, ako fixovat dieta na nieco ine, napr. plienku. Ako to mam urobit, ked moja uz tesne pred zaspatim dost place?
A hlavne by ma zaujimalo, ci niekto vidi nejaky pokrok s tymto tazkym zaspavanim/lahkym budenim spolu s vekom.

Este na povzbudenie mozem napisat, ze je to urcite individualitou dietatka, pretoze moja prva dcerka je uplne ina, zaspavala rychlo a bez problemov. Mate velku nadej, ze druhe dietatko bude prave take!

Budem rada za nejake rady/postrehy.

diana_81
autor
10. okt 2012

@pele

Ahoj pele, ono my pokracujeme dalej ako ichbinich naznacila - vsetko sa stale meni a neda sa povedat, ci iba k lepsiemu alebo horsiemu. Ja som sa po pokusoch s vyplakanim rozhodla, ze tade cesta urcite nepovedie, spatne lutujem, ze som to vobec skusala, ale bola som nestastna a vela mamiciek mi radilo zrejme s dobrym umyslom. U nas to nefunguje a viem, ze to mala nerobi naschval... proste ma potrebuje pri sebe, nevie sa sama upokojit a radsej nebude spat vobec. Je podla mna az prilis vnimava, nevie sa upokojit.. ako si pisala i inej teme, vie ju zaujimat i stena a rozptylit vlastny rukav... tiez som citala, ze je to moja vina a ze si nepoznam dieta a neukladam ho vcas spat a je prilis unavene. Kto ma pozna vie, ze som skusila vsetko mozne, dlhodobo i doma a rovnako i v kociku, ci nosici. Nam sa tento problem prenasa i do problemov s jedenim a dojcenim, lebo mala je natolko zaujata svetom naokolo, ze by ak by bolo na nej cely den ani nejedla.

Ale zatial som Ti asi moc neporadila, vsak? :-/

U nas sa to vybralo tym smerom, ze som sa jej prisposobila. Lebo co mi pomoze, ked spi sama v postielke 45 minut a ja som free, ked sa zobudi s nestastnym placom a je zvysok dna mrzuta? Ja si teda chodim cez den lahnut s nou. Normalne idem na WC, vypnem zvonenie na mobile a lahnem si s nou a spime aj 2-3 hodiny. Resp. si citam, alebo som na internete na iPade na posteli. Matrac je tiez riesenie, vtedy sa viem vytratit a neprekladat ju, ale ked sa zobudi a nestihnem sa vratit uz ju neuspim ani ked je ocividne unavena. A rovnako musi byt ticho, akonahle ju nieco zaujme je to stratene. Ja dufam, ze to vekom ustupi, ze jej budem moct vysvetlit, ze uz nebude mat strach kde som. Opat nam zacal fungovat kocik, co mesiace nefungovalo. Posledne dni pospi i hodinku a pol, dve...

Vecer zaspi na prsniku a vacsinou ju prelozim do postielky (v noci potom spi u nas v posteli, postielka je aby nespadla). Ak nie je v pohode lebo jej rastie zubok a podobne musim si casto ist lahnut s nou, lebo kazdy pokus ju prelozit konci placom. Akonahle pociti matrac postielky otvori oci a ked vidi mrezu place. Je to narocne, aj pre manzela a mna. Nevieme si naplanovat, ist von s priatelmi, ja nikdy neviem, ci si nebudem musiet ist s nou lahnut aj ked som mala inu predstavu. No ale pomozem si? Necham ju revat? Ved ona keby vedela, tak spi.

Mas to o to narocnejsie, ze mas druhu dcerku. Mne hovoria vsetci, ze ako si vychovas tak mas, Ja verim tomu, ze je to individualne. Resp. ze mnohi to v tom dietati zlomia a nechaju ho plakat az kym to nevzda. Ja som to robila kym spala viackrat denne tak, ze aspon 1x som spala s nou a tak som vedela, ze aspon tu prvu etapu spala a ked sa neskor nepodari nepoficime cely den bez spanku. Neviem ako spava a ci nespava tvoja druha dcerka, ale nemohli by ste aspon jeden spanok zladit? Ja teraz viem, ze spi niekedy medzi 11-14:00 a proste vtedy som doma. Bodka. A predtym a potom som vonku v terene a s kamaratkami.

Takze si som moc neporadila, skor mozem len povzbudit, ze nie ste same. Ja som sa rozhodla, ze s malou nebudem bojovat... chapem, ze Ty to pri dvoch mas ine. Pripadne ak mas chut napis viac a skusim poradit, porovnat... tym ze mam len jednu asi to neviem presne posudit.

diana_81
autor
10. okt 2012

@pele

jaj a pytala si sa na plac. Ono ak som pri nej, tak neplace... Cize pred spankom nemam take, ze by dlhsie plakala... len ak je unavena, priam ustvata a nechce spat a ja ju "nutim", tak po case zacne protestovat, mrncat. Ale v tomto sa mi viackrat ukazalo dobre byt tvrda a nasilu ju opat a opat ulozit k sebe do lahu. Lebo viackrat sa tvarila, ze nechce, vstavala a lozila po okoli a mala som chut to vzdat a ist sa spat hrat, ale nakoniec sa poddala a spala aj 2-3 hodiny. Takze vtedy proste poviem, ze ideme spat a zotrvam pri tom. Vzdy ju opat a opat ulozim az kym nezisti, ze nepovolim... lebo jedna vec je ze chce aby som bola pri nej a druha ze nevie co chce a vymysla. V tom musim byt ja rodic 🙂

pele
10. okt 2012

ahoj @diana_81
je super, ze viem, ze nemam jedina take dieta🙂 aj ked bohuzial si ma nepotesila, ze ani v 10 mesiacoch to zrejme nebude ine.
Ani ja si nemyslim, ze je to tym, ako sme si ich vychovali, alebo tym, ze neukladame spat vcas. Moja starsia spala aj na svadbe pri plnej hudbe🙂. A verim, ze priroda je za pestrost, dve rovnake deti rodicom nenadeli. takze verim, ze ak u vas bude druhe, bude to spaci anjelik🙂
Nasa malinka sa veru aj nastavila ako pises a najviac spi, ked aj starsia, to je poobede a potiahne take 2-3 hodky. Sice niekedy musim ist ju uspavat aj parkrat, ale neprebudi sa uplne. Ja sa uz velmi tesim, ked bude len 1 spanok. Dufam, ze to bude lahsie. V podstate to, ze ich mam dve je vlastne zle pre malinku, lebo doobedu sa program skor prisposobuje starsej, cize malinka sa az tak nevyspi a asi kvoli tomu je taka mrzuta...kym nepride poobedny spanok, sme vzdy doma a je ticho. Mne je jej dost luto...
Tiez mam taky tusak, ze vyplakanie by nepomohlo, som sa ani k tomu neodhodlala a teraz si ma len uistila, ze to ani nejdem skusat...
A este som rozmyslala, aj ked starsia spala lepsie, budila sa po polroku trochu aj ona, vlastne si neskor oblubila spat cez den v kociku a spala v nom omnoho lepsie ako v posteli. Ci to bolo tym, ze tam sa mohla menej hybat alebo cim, neviem. Som raz citala aj o nejakych 'ulitkach' co sije pani z Kosic, kde sa zavinu aj vacsie deticky a vraj lepsie spia, tak neviem, ci nieco take neskusim este. Spanie starsej sa dost zlepsilo, ked som ju odstavila a teraz okolo 2 rokov uz vlastne spi pokojne sama a prislo to dako samo. Verim, ze to bude raz lepsie🙂 Len neviem, ci nase baby, ked sa tak lahko nechaju zaujat dacim, ci sa nebudu budit aj napr. na veci, co sa im budu snivat. Toho sa dost bojim.
Myslim, ze ty to robis dobre, ked mozes pri nej lezat, tak preco nie. Este by som na tvojom mieste skusila spanie v samostatnej izbe. My sme tak zacinali kvoli ziarlivosti a bolo to celkom dobre...ale muselo tam byt fakt ticho a este aj tmavy zaves sme kupili, lebo aj svetlo budilo🙂 Uspavala som tam na matraci a potom som ju prehodila do postielky, ked uz bola 'tuha' a ona pospala az do rana. No teraz sme mimo domu, tak neviem, ci sa k tomu este bude dat vratit, ci je to zmenou prostredia alebo skratka nova zivotna faza.
Kazdopadne je to omnoho tazsie ako so spavim dietatom. To, ze sa neda s nicim pocitat, naplanovat...stale treba byt k dispozicii.
Ja si este neviem predstavit, ako sa prepracujeme k samostatnemu zaspavaniu. U vas aspon neplacka pred spanim.
No kazdopadne ak by som na daco prisla, tak dam vediet. Ty si citala aj tie knizky, co sa tu spominali?

didda139
10. okt 2012

ahojte,moja rocna dcera sa v spanku strasne prehadzuje...od tej osmej do dvanastej spinka kludne ale potom sa zacne mrvit,mrncat zo spanku...nemate aj vy taku skusenost?

paris3
10. okt 2012

moja dcerka mala problemy so spanim velmi dlho. bez placu sa naucila zaspavat az okolo roku 😒
tiez sme si presli vsetkymi moznymi fazami, vyskusali sme kde co. velmi ma to trapilo, ze preco nevie zaspavat a kludne spinkat.
z mojich skusenosti plati, ze nic netreba prehanat.... ani metoda vyplakania nie je ok a ani spat s dietatom celu noc na prse sa mi neosvedcilo 😉 treba hladat strednu cestu, co je ale najtazsie... pomalymi krokmi sa to da casto zlepsit, niektore deti vsak podla mna z toho musia vyrast...
velmi mi pomohli knizky od Jiriny Prekopovej... vsetky co som citala boli velmi poucne... ma aj jednu co sa tyka konkretne tejto temy...'Kdyz dite nechce spat'... odporucam 😉

jajatko
10. okt 2012

Ahojte maminky. ja mám síce ešte dcérku maličkú, ale tiež mám jeden problém, čo sa týka zaspávania. Môj priateľ chodí cez týždeň do práce a trávime spolu iba víkendy. Maličká cez týždeň, keď sme samé zaspinká úplne v pohode, no akonáhle príde víkend a je tu s ňou tatinko, tak nás oboch vytrápi niekedy aj do pol 12. cez týždeň mi zvykne spinkať už od ôsmej. je to dosť frustrujúce, pretože nemáme na seba s priateľom čas a keď ju konečne uspím, tak už sme obaja veľmi unavení a padneme za vlasť do postele bez akejkoľvek chuti na mojkanie sa..

diana_81
autor
11. okt 2012

@jajatko

a nebude to i tym, ze ked je doma cez vikend priatel tak nemenite len vecerne uspavanie ale i cely rytmus dna? Lebo mozno je to o tom, ze cez tyzden "zijete" vo dvojici inak a potom vikend sa snazite i dospelacky vychutnat a ona je potom mimo z tej zmeny dennych spankov, dojcenia a plus sa jej sice paci, ze je viac zabavy ale potrebuje to dlhsie spracovat?

jajatko
11. okt 2012

@diana_81 myslím, že hej v podstate máš úplnú pravdu, no čo sa týka toho denného režimu, má ho vcelku rovnaký, až na to, že nie som s ňou stále iba ja, ale je tu aj tatinko. veľmi sa teší, keď ho vidí a je s ním, aj keď telefonujeme, dám ho nahlas aby ho počula a zvykne mu aj ona dačo zaštebotať do éteru. snažíme sa to nejak vymyslieť, aby sme boli častejšie spolu, len s tou prácou je to oničom. už zase sa blíži víkend a som zvedavá ako to dopadne tentokrát..

diana_81
autor
11. okt 2012

@jajatko

drzim palce, poznam to a mame to obcas tiez... najma ked sa tatino snazi vynahradit cas a potom malej vsetko dovoli 🙂 a mama je ta zla co chce rezim a disciplinu 🙂)) Verim, ze casom sa to bude zlepsovat... Skuste co najviac veci robit rovnako ako cez tyzden a ostatne je skratka improvizacia 🙂

@pele

ja mam dojem, ze ten spanok sa pokazi vsetkym detom, len niektorym viac a inym menej... my sme uz na jednom spanku a dnes to boli dve hodiny od 12-14 a zvysok potiahla s usmevom. Spali sme spolu vo velkej posteli, najma preto, lebo teraz riesim i dojcenie a potrebujem aby pila mliecko takze som si s nou lahla. Po 45 minutach sa zobudila a hodila sa na 4 s vyrazom, ze "odchadzam"... ale prekoprcla som ju na prsko, to nepomohlo. Potom rychlo ladne na druhe a tam sa prisala a spala este hodinu aj stvrt... Keby som tam nebola bolo by po 45 minutach koniec. Takto sa zobudila usmiata... Viem, ze to nie je idealne a i ja mam niekedy dost, ale lubim ju najviac na svete.

U nas nie pri druhej dcere, ale pri manzelovi obcas "trpi", lebo ako som pisala, ja musim byt ta zla, inak si manzel mysli ved ked nechce spinkat nenut ju, pospi inokedy. Lenze uz ja mam odskusane, ze to nepomaha a ked ju neudrzim uz nezaspi v ten den. Takze on to mysli dobre, chce nas iekam zobrat cez vikend nech je zabava a ja som kazisvet ked hovorim, ze musime dodrzat casy aspon ako tak inak mame nestastne dieta.... Zo zaciatku sa prisposobovala mala, teraz manzel vidi ze je lepsie zariadit sa podla nej,,,

paris3
11. okt 2012

@diana_81 ja som sa tiez zmierila s tym, ze kedze je mala 'nespavec', tak sa jej musim stale prisposobovat... viaceri to nedokazali pochopit a bola som za precitlivelu maminku 😒 ale zial pri takychto detickach s tym clovek vela nenarobi... je to o obmedzovani sa a prisposobovani... pre mna bolo dolezitejsie to, ze mala je v pohode, ked ma ako taky rezim, inak to bolo fakt velmi zle..
trosku som zavidela mamickam, co im babatka zaspali hocikde, v kociku, pri telke, na navsteve... s takym dietatom to ma mamicka ovela lahsie, kedze je flexibilna.. moze si aj poupratovat doma, co ja som nemohla... vlastne dodnes doma, ked mala spi, tak neupratujem a sme tichi ako mysky 😒 inak sa zobudi... ale pomaly sa to zlepsuje, spanok ma uz tvrdsi, tak dufam, ze raz budeme fungovat normalne.... budeme si moct volat vecerne navstevy atd. ...
drzim vsetkym mamickam palce, prajem hlavne vela trpezlivosti a pochopenia, kym deticky vyrastu 😉

diana_81
autor
11. okt 2012

@paris3

ja som sa rozhodla, ze to uz (okrem konika a podobne) s inymi maminkami proste neriesim... lebo nik nerozumie a nevie ake to je, kto take dieta sam nema. Ved ona je uplne uzasna, len skratka nevie dobre spinkat, ale potrebuje to ako kazde ine babatko... Som najma stastna, ze som ju nedala nikam do jasli (zijem mimo SR a tu sa davaju deti od 4 mesiacov :(((...) lebo tam by ju proste nechali revat. Kym viem sa prisposobim a viem, ze nas caka pekny zvysok dna. ked sa neda tak proste vydrzime... Krasne si napisala svoj posledny prispevok, dakujem Ti zan, je velkou oporou vediet, ze je vela takych deti a ze z toho raz vyrastu 🙂

Inak ja ma pocit, ze cim viac prijimam situaciu aka je, tym je to cele lahsie. Proste si poobede lahnem a tesim sa, ze sme spolu, ze sa na nu mozem divat, hladkat ju po vlaskoch, vzdy ked pospi 2 hodiny som neskutocne stastna a spokojna... asi je dolezite nebojovat s tym a s nou a urobit to najlepsie v ramci moznosti...

paris3
11. okt 2012

@diana_81 ja som tiez tu na konikovi vela o tom popisala... niekolko krat som aj pridala diskusiu, ked sme mali nejaku zlu fazu, ze mi naozaj nevedela zaspat, nech som robila hocico... velmi mi to pomohlo a aj ja som rada, ze v tychto diskusiach stretnem podobne mamicky ako si ty a ja.... lebo naozaj, kto nema take dieta, ten to nepochopi....
tak to je super, ze si malu nedala do jasli... uplne ta chapem. ja som malu skoro rok nemohla nechat s nikym dlhsie ako na par hodin, lebo ju nikto iny nevedel uspat 😒 a nechat ju plakat, to mi proste nedalo... teraz uz je to lepsie, moja mama ju mala minule cely den a ked ju pekne unavili, tak aj im zaspala bez plakania v postielke...
vecer mi uz zaspi bez placu, aj ked niekedy sa v noci zobudi par krat, pomrnci, ale uz je to ovela lepsie. cez den je uz zvyknuta na jeden obedny spanok, to ju nakojim v posteli a tam zaspinka.... vacsinou potom vstanem a idem nieco robit (potichu 😀 ), alebo si pospim s nou...
presne ako pises, dlho som s tym bojovala a nevedela som sa zmierit s tym, ze nie je 'klasicke' babo... mala som tisic otazok, myslela som, ze nieco robim zle a som neschopna matka... ale ked pochopila, ze proste take deti su a ze lamat to nasilu nebudem, tak som prijala aj to, ze sa musim prisposobit ja jej... odvtedy mi bolo ovela lepsie... a jej urcite tiez 😉

diana_81
autor
11. okt 2012

@paris3

DAKUJEM 🙂!!!!

PS: Tusim jej toto ked bude velka dam precitat haha

paris3
11. okt 2012

aj ja ti dakujem 😉
myslim si, ze ked budu tie nase velke, tak budeme mat s nimi uz uplne ine starosti a na toto lahko zabudneme 😉
clovek ma tendenciu si pamatat len to dobre 😀

mily7
30. okt 2012

ahojte babenky. tak pisem lebo po marnom uspavani v postielke kde sa mi najrpv moj syn vysmial, potom plakal zaspal klasicky v kociku, co chcela jeho mama menit. som rada, ze nie som sama co ma zive krasne dieta ktore nevie zaspat same, lebo ho vsetko zaujima a navyse je to mamickin mojkacik. a tiez som z tych co zavidia mamam ktore sa tvaria ze dieta treba vycvicit, vychovat a tak. u nas to nejde. teda nie po dobrom a po zlom to nechcem riesit. tiez som si myslela ze som zla matka ale asi nie ked tu pisete🙂) som rada, mam krasneho dobreho synceka a asi ho necham tak a nebudem ho hnusoba ja trapit aby spal v postielke. ved aj tak je u nas pokrok ze vobec spi v kociku ktory predtym odmietal. on potrebuje aj rytmus ucicikat nevie sam. vadi mi ze je v obyvacke s kuchynou a musim byt potichu tiez nemozem upratovat a tak ale lepsie ako niektory stale. tak uz mu dam pokoj. inak vecer zaspavame tak ze klasika ritual s kupelom atd a nakojim dam do postielky bdeleho vyberam do narucia hladim a tak stale dookola lebo zaspaval na prsniku ale 2 hodky co mi vadilo tak som skusila toto, plakal vyberala som ho ale teraz place hrozne zda sa ze zubky lebo aj ked si s nim lahnem tak place. tak uvidime budem lezat s nim a uvidim co z toho bude.

diana_81
autor
30. okt 2012

@mily7

Drzim palce 🙂 Ono je to take neustale objavovanie... a nie je to vzdy lahke. A hlavne co funguje dnes sa opat moze zmenit. Ja som prestala bojovat a momentalne krpata o 19.30 zaspala u nas na posteli a odvtedy s jednou prestavkou na dojcenie chrni spankom spravodlivych spokojna... Som si ista, ze ak y som ju nasilym davala do postielky, ci prekladala a podobne bol by rev a boj... Ono kazdy vie co je pre neho spravne, ja len rada popisem svoje skusenosti ak to pomoze niekomu pri rozhodovani...a keby som mala rady bab odtialto uz skor, mohli sme si kopec slz usetrit ;)

boka79
31. okt 2012

@diana_81

ahoj, no co citam, tak to je presne nasa kopia, ale ja to neriesim, nejako bude 🙂

boka79
31. okt 2012

@diana_81

ved ako si v juni pisala, tak prsko lubi, tak hadam to vydrzi? Ci uz je to inak v noci?