7 mesačné dieťa a zaspávanie

diana_81
21. jún 2012

Takychto tem je tu vela ale nikde som nenasla presne reakcie na to co zaujima mna, preto pridavam svoju. Prosim poradte! Otazky su ocislovane v texte.

Ide o klasicke ucenie zaspavat dietata sameho, v postielke a svojej izbe. Vzdy to vyvola burlive reakcie... Su co vravia NIKDY NENECHAM SVOJE DIETA PLAKAT v postielke. Tiez som mala ten nazor. Par prvych mesiacov som bola presvedcena, ze je to zle a krute a treba hladat sposob ako tomu cloviecikovi naplnit potreby.

Lenze mala ma teraz 7 mesiacov a skratka niekedy sama nevie, co chce. Rastu jej zubky, mala stresujuci den... naucila sa liezt a je z toho "mimo" a podobne. Dlho spokojne zaspavala na prsku poleziacky so mnou, lenze ked zacala s otockami (1) zdalo sa mi nechat ju len tak na posteli a ist robit svoje nebezpecne. Ved ked sa mi zobudi v dobrej nalade a zacne objavovat okolie a spadne z postele? Ako to riesite?
Obcas ked sa pri prelozeni do postielky zobudila chcela sa dojcit zase. (2) A zase. A zase. Lenze s plnym bruchom to ani jej nebolo prijemne, lenze nevedela inak - ved som ju sama tak naucila. Bola totalne fixovana na prsko (dudel nepouzivame). Niekedy som mala pocit ze ma mlieko uz po okraj, ale proste nevie ako inak zaspat... Nie je tiez krute naucit dieta na takyto obmedzeny sposob upokojovania sa?
Zaspavat vedela LEN So MNOU na posteli, alebo u tatu v Manduce. Zrazu vsak zacala byt viac bdela a vsetko naokolo ju zaujima. Nosi tato, nosi, dieta pozera ako sova po okoli nie a nie spat a je nervozna coraz viac... (3) funguje vam satka aj vo vyssom veku? Ako na to?
Potom ak aj vsetko dobre klaplo, spala u nas v izbe - clovek si v posteli nepocita, na sex ani pomysliet, rano nastavit budika mozeme zabudnut ((4) ako vstavaju skoro rano do roboty ti, co maju deti pri sebe v izbe???), obliect sa v spalni tiez, ked som potom mala raz chripku a bala sa vykasliavat hlieny v izbe lebo zobudim malu som si povedala dost. Je to i voci nej nefer, ked ju svojim sramotenim stale budim... Takze (5) ako zabranite tomu aby sa nebudila ked sa v izbe pohybujete?

Chcem sa preto spytat tych, co maju deti u seba v posteli a zaspavaju dlhodobo na prsku a su s tym fakt spokojne ako tieto veci riesia? Ja skratka zistujem, ze si dieta stresujem i tym "skusim ju supnut do postielky a ked sa zobudi previnilo opat strkam prsko do jej pusy aj ked obe vieme ze nie je hladna, len zavisla". Alebo sa zobudi ked idem na WC... Dakujem za rady...

Co je teda lepsie?

bobocka
21. jún 2012

@diana_81 ja som az zhruba ked mal moj maly 10 mesiacov pochopila,ze caste nocne budenia,aj cez 10x za noc,nesuviseli s tym,ze bol hladny,ale sa holt v postielke prevalil,prebralo ho to,v tej tme sa bal,ze je sam a zacal plakat.ja som mu vzdy automaticky prso dala a pritom po case som zistila,ze jemu bohate stacilo ked som ho pomojkala a dala mu vediet,ze som tam s nim.postupne sa intervaly medzi nocnymi budeniami predlzovali az maly prespal celu noc.ma dva a pol a odvtedy mi prespi celu noc.kazde dietatko je ine.ja som mala maleho aj u seba v posteli dlho dlho a potom sme ho dali do postielky,hned vedla nasej manzelskej a teraz riesime presun do jeho izbicky,ale to este chvilku potrva.nikam sa neponahlame.

diana_81
autor
21. jún 2012

@bobocka Dakujem za reakciu...
U nas mam pocit, ze ona je na prsko tak naviazana, ze ked jej ho nedam, zacne hned plakat a uz je to potom tazke upokojit ju len pohladkanim. Vtedy chce skratka len to prsko a nic ine ju uz neupokoji :-/ je v polospanku a tuzi spat dalej... Volila som dlho najschodnejsiu cestu ale mam strach, ze to dlhodobo nie je dobre...

A teda ako zaspavate vecer? S kym? A ako dlho to trva?
Ako zaspava a kde spi cez den?
Ako to riesite s tym, ked idete vecer s manzelom spat? Lebo nasa bola vzdy hned hore - ak som sla ja a potom o hodinu ked manzel hned hore. Rovnako ked sa skoro rano potrebuje zobudit - ked si nastavi budika na 6 jasne ze je mala hore inak by spala i do 8... Ako to riesite?

Ak mas cas prosim napis na bsetko reakciu, fakt sa snazim z toho zacarovaneho kruhu von. Dik...

terina25
21. jún 2012

@diana_81 ja som síce syna nekojila dlho,ale tiež spal s nami v posteli.a dosť dlho ...mal vyše 14 mesiacov,keď sme sa rozhodli preložiť ho do postieľky.Prišli sme z dovolenky a rozhodli sme sa,že už sa takto nedá ďalej spať.Nie žeby sa budil,spal celkom dobre,ale my sme sa nevyspali,lebo sa točil na posteli ako vrtula a celý sme boli dokopaní a báli sme sa,aby nám nespadol z postele - čo sa aj raz stalo 😖 Preto sme sa rozhodli ho dať do postieľky.Ale postieľku nemá v inej izbe,ale pri nás v spálni,rovnako ako dcéra - 3 ročná.Takže máme jednu manž.posteľ a na mojej strane mám 2 postieľky 😀 Samozrejme,že mu nejaké dni trvalo,kým si zvykol na postieľku,ale naučil sa - možno tak za 3 dni.lenže muž ho zase naučil,že keď zaspával,tak ho držal za ruku.a tak si zvykol,že už bude mať 2 roky a stále ho musím držať za ruku.v noci,keď sa zobudí,tak niekedy v kuse aj 2-3hodiny ho držím,aby nezobudil dcéru.Takže teraz ho zase odnaúčame,aby spal bez mojej ruky.a to mu ide doooooooosť ťažko.najmä v noci a ráno...

terina25
21. jún 2012

a k tomu budeniu budíkom.manžel vstáva ráno do práce o 4.20 a deti spia v pohode ďalej . nehovorím,že sa syn niekedy nezobudí,ale v poslednej dobe ani neviem,že mužovi zvoní budík-resp.mobil. a dcéra,tak tá sa už vobec nezobudí.tá má fantastický spánok - klop klop.

alexandra
21. jún 2012

Ja som dcerku vzdy nechala zaspat so mnou, dostala mliecka, ale ked zaspala, prelozila som ju do posielky vedla mojej postele. Tak bola "vo svojej", ale zaroven pri mne.. postupne som ju zacala privykat na zaspavanie priamo v postelke so mnou na mojej posteli, a potom uz bezo mna... 🙂

carodejnica
21. jún 2012

Na úvod také vysvetlenie našej situácie. Dcéru som dlhodobo dojčila (v apríli sa mi sama s mojou miernou pomocou odstavila, vo veku bez troch mesiacov 3 roky) a spí pri mne doteraz v manželskej posteli. Je možné, že druhé bábo, ktoré čakám, bude spať s nami. Budem riešiť, keď to bude aktuálne. Manžel spí na osobitnej posteli, tiež v spálni, cca 2 metre vzdušnou čiarou (máme veľkú spálňu 5x5m). Ťuťuli muťuli sa dá robiť kedykoľvek a kdekoľvek, nemám dojem, že by nás to obmedzovalo v tomto smere. 😅 Ja to spanie neriešim, nechávam voľne plynúť, raz bude chcieť sama spať, nepredpokladám, že sa mi bude pchať do postele aj v 30tke. 😀 Jáj, a ešte som chcela povedať, že sme obmedzení aj priestorom, náš dom je zatiaľ len 2izbový, takže aj keby som chcela- detskú izbu skrátka nemám.

K tvojim otázkam.

1) moja dcéra sa v noci budila málokedy, a ak aj áno - keďže v noci som aj ja spala pri nej, tak sa sama obslúžila (potiahla pyžamo, vytiahla inštrument, nadojčila sa a spala ďalej), veľakrát som o tom ani nevedela... ak robila "otočky" ešte večer, teda kým som nešla spať a ona už spala, tak som jej z paplóna a vankúšov urobila zábranu a chodila kontrolovať, aj tak po tej ôsmej som už nemala extra čo na práci...

2) nepoznám, neprekladala som do postieľky, nechala som ju ležať tak, ako zaspala, ona vždy zaspala pri dojčení a vpodstate to tak bolo do nedávna, kým sa neodstavila.. teraz zaspí sama, prečítam rozprávku, dám pusu na dobrú noc a idem preč... proste dozrela na samostatné zaspávanie...

3) neuspávala som v šatke, len dojčením

4) normálne sme si dali budík, normálne sa obliekame... ja neviem, možno aj tým, že sme od malička nechodili okolo nej ako po špičkách, keď spala.... proste okolo nej bol bežný - samozrejme so snahou v čo najtichší - ruch (prvé dva roky sme dokonca mali len jednu izbu! dom prerábame svojpomocne, izbu po izbe, takže nebola iná možnosť, musela si jednoducho zvyknúť, že kým spala, či cez deň, alebo večer, my sme ďalej museli fungovať, zober si, že niekto býva v garsónke, čo má robiť?), ani zvonenie budíka jej nevadí, ale to kľudne môže byť aj povahou, možno som mala šťastie ja neviem, alebo to má v génoch, ja mám taký spánok, že môžu tanky chodiť - spím.. 😎 s tým zrejme súvisí aj bod jeden, že som sa niekedy na nočné dojčenie nezobudila.. 😅

5) proste sa nebudí, keď okolo nej chodíme, spí ako zarezaná, viď bod 4

Tak som ti asi moc neporadila, však? Každopádne, neviem, aké veľké máš dieťa, ale ako čítaš, my sme sa k samostatnému zaspávaniu dopracovali v 3 rokoch, proste som si zvykla, že večery a uspávanie patria jej, urobila som si z toho relax, takže asi jediné, čo môžem poradiť, je že ubehne to strašne rýchlo, ani sa nenazdáš a bude z bábätka puberťák, ktorý bude rád, že sa môže večer zamknúť vo svojej detskej izbe.. ešte nám aj ľúto bude.. 😵 😅

bobocka
21. jún 2012

@diana_81 ked je malicka u teba,tak citi mliecko,tak k nej v noci skuste vstavat napreskacku s drahym.nakrmis,ak sa o hodinu prebudi,tak ju zoberie tatino.podla mna to stoji za skusku
u nas je to tak,ze moj drobec je zazracne prisposobivy,on sa nastavi na hociktory rezim ja chcem 😝 ale to prichadzalo vekom.ty mas este drobne babo na nejake drasticke preucania.ono nik z nas nedostane manual k dietatu,musime sami prist na to co nan najlepsie funguje 😀 moj drobec najprv zaspaval na prse,hodne dlho,potom sme ho dali do postielky a zaspaval sam,to bolo tiez pomerne dlho.potom asi v roku a pol sa moj drahy rozhodolz,e si chce uspavanie svojho syna uzivat a zacal zaspavat s nim.teda maly v postielke a tatino vedla neho v manzelskej a dietatko do 10min zaspinkalo 🙂 potom co som si uvedomila,ze sa ako babenko v noci v tme bal,tak kazdy vecer mame zapalenu solnu sviecku na zaspavanie.doteraz je to tak,ze drahy s malym vecer zaspava,niekedy ja.ale maly zaspi v pohode do 10-15min a spi do rana.12hodin da.naobed je to tak,ze sa napapa,dam ho na vecko a odtial bezi na manzelsku a tam sa zlozi a sam zaspi.teda cez den zaspava sam na manzelskej a v noci s jednym z nas vo svojej postielke.ale mali sme aj obdobie asi polroka to bolo,ked cez den nespal.po prestahovani sa do noveho bytu som ho zas poobede skusila dat spat zabralo.fakt treba skusat hocico a jedneho dna to zaberie 🙂

marcah
21. jún 2012

@diana_81 asi ti velmi neporadim ale pri citani tvojich riadkov vidim seba samu... nas maly bude mat o 2 tyzdne rok a som na tom presne tak ako ty...
- prekladat po uspani do postielky ... to som uz vzdala. Kym bol mensi, trochu to fungovalo, teraz uz vobec, stale sa zobudi, takze do postielky neprekladam, nechavam ho na posteli... z jednej strany ho proti spadnutiu chrani postielka, z druhej strany naukladam vankuse a periny aby ked sa prevali aby ho to zabrzdilo - ak sa vyberie na prieskum po styroch, vacsinou to zachytim v babyfone (je ale pravda ze mi uz raz z postele spadol... tak som na nejaky cas preventivne ulozila periny na zem k posteli ...)
- inac nez na prsu neusne, aj ked je uplne syty - cez den/okolo obeda ked je velmi unaveny tak niekedy vynimocne zaspi len tak na rukach (alebo v kociku sa tiez casto podari), ale vecer inac nez na prsu nejde
- budik nastavujem velmi zriedka, niekedy sa nanho nezobudi, niekedy ano, a ak ano tak rychlo prilozim prso aby sa velmi neprebral... a podobne je to s obliekanim... inac sa snazim v izbe kde spi nepohybovat pokial nemusim....
Tiez som z toho niekedy zufala a vravim si ze to tak dalej nejde, ale poviem ti, nie su to ani 2 tyzdne ked maly dostal silnu anginu a teploty 40.... nic horsie sme zatial nezazili, a jedine co ho dokazalo ukludnit bol moj prsnik, ci uz pri podavani liekov, pri kolisani teploty, pri zabaloch - prelezala som s nim hodiny/dni v posteli, on prisaty na mojom prsniku ale kludny a bez placu ( a vtedy som dakovala Panu Bohu ze to moje prso ma taku 'magicku schopnost') ... a tak to nechavam plynut a verim ze cas to vyriesi.... a mozno niekto este napise nejaku radu, ktora zaberie 🙂

carodejnica
21. jún 2012

Aha, teraz čítam, že malá má 7 mesiacov... júúúúúj, to je ešte drobec 😅 😅 mamičkin závisláčik... 😵 Keď mala moja malá 7 mesiacov, mali sme stále len tú jednu izbu, denný spánok v kočíku, 2x denne doobeda a poobede prechádzky, ak bolo škaredo, tak spala vnútri a buď som driemala s ňou, alebo som utierala prach, alebo varila, také tichšie domáce práce, vešala prádlo, žehlila, skrátka nezobudila sa.. 🙂 Ale ako píšem, jednak bola zrejme naučená od narodenia, že cez deň je okolo nej ruch, a jednak, to môže byť povahou... 😕 🙂

carodejnica
21. jún 2012

@marcah Ja ti poviem, ja som bola s dvojročnou (!) týždeň v nemocnici (horúčky, obojstranný zápal stredného ucha) a nebyť dojčenia, tak neviem, ako by sme to tam zvládli, či už ukľudnenie, jedlo .. ja na dojčenie nedám dopustiť... 😵

veve10
21. jún 2012

Sama by som bola zvedava, co ti sem baby napisu, lebo kazda to mame zorganizovane inak a kazde dieta je uplne ine. Moj syn od 3 mesiaca zaspaval v postielke tak, ze som ho nakojila po leziacky v mojej posteli a uz v polokomatoznom stave som ho prelozila do postielky a spal. Lenze to ma naozaj kazde babo inak, takze tam neviem, ako ti poradia.
Za noc sa syn budil asi 3-4krat...tiez som mu dala okamzite prso, ale nie preto, ze by som si myslela, ze je hladny, ale preto preco ty, lebo inak by sa hned velmi rozplakal...nechcel ani vodu, ani nic, len prso. Na prse bol navyse do par minut off a opat som ho prelozila do postielky a spali sme dalej. Nikdy som ho nenechala spat v mojej posteli - a napriek tomu, som sa az do jeho roka kazdu noc strhavala zo sna, ze ho mam v posteli a on mi z nej ide padnut dole (vzdy som mala totiz strach, ze pri tom nocnom kojeni zaspim a on sa mi tam niekde zrube na zem, chuda). Uspavat dieta hojdanim neodporucam...lahko si na to zvykne. Nemam s tym skusenost, ale tiez si neviem predstavit, ako uhojdas v satke rocne dieta...nehovoriac o tom, ze uz ma davno vediet same zaspavat a nie sa s nim knisat do 22h po byte...to je zbytocna otrocina 🙂
No a posledna otazka - ako vstavame. Nuz, kedze moj muz chrape , 🙄 tak vlastne od narodenia maleho isiel do vedlajsej izby a tak spime vsetci traja v pohode, on si moze rano vstat a my ani netusime. Ale ked som bola chora a v noci ma dusilo na kasel...to bolo zle. Proste som vstala a utekala sa vykaslat do vedlajsej izby. A ked som si isla vecer lahnut, tak som ani nedychala...aj ked moj otec tvrdil, ze prehanam...ja som vedela, ze moj syn sa skor zobudi na to, ze mi prave pri odchode z izby puklo v klbe, ako na to, ze vonku trieska zbijacka. 🙂
A ked si sa pytala na ten den...do roka aj daco spaval iba v kociku...takze som pekne chpdila kocikovat. Teraz ked uz ma skoro 2 roky uz spava doma. Lahnem si s nim na moju postel, dam mu mlieko a do 10 minut buva. Teraz je uz velky na to, aby spadol z postele, takze ho nechavam spat na mojej. 🙂
Tolko moje skusenosti.
Drzim palce.

baklik
21. jún 2012

neviem, ci ti to pomoze, ale skusim pridat svoju skusenost. nas vsak bol pre problemy s laktaciou kojeny len kratko, takze vecer zvykol zaspat pri krmeni flaskou v postielke. nad nim zapnuty kolotoc, ktory ma jemne svetielko a hra uspavacie melodie. to zabera na 99% u nas. cez den ho zvacsa uspavam na rukach. (tiez to nie je bovieco, je tazky, ma uz 9.5 kg a zacinaju mi odchadzat krize) pustim hudbu, ked vidim, ze uz nastava jeho cas, bud z radia alebo detske uspavacie melodie, vezmem ho na ruky a pohupujem sa s nim. zvycajne, ak som vystihla spravny moment, zaspi do 15 min., resp. pocas tretej piesne. ak nie, dam ho na zem, nech sa este pohra. uz lozi, tak ho bavi objavovat svet.
rano muz vstava tak, ze ma nastaveny budik na mobile, ktory hra jemnu melodiu - jemu to staci, on sa na to zobudi a nas nepobudi. ale vacsinou vstava s malym, ten sa budi okolo siestej na papanie, takze nas zobudi sam.
do izby, v ktorej spi, vstupujem pocas dna len v surnych pripadoch, aj to max. potichu, priam sa snazim vznasat ;), v noci nie je problem.
tak neviem, ci som ti pomohla, tolko moje skusenosti.

kvetinka211
21. jún 2012

@diana_81 U nas ziadne postupy typu kazde dieta sa vie naucit spat jednoducho nefungovali. Znamena to, ze kolecka placu sa opakovali aj 3-4 hodiny, vsetci sme mali nervy v kybli. Potom sa nam podarilo aspon prvy spanok mat v postielke. Tak sme fungovali pekne par mesiacov. Pri poslednom raste zubov sme zasa plne presli na moju postel.

1) Molitan okolo posteli, sice sa horsie vysava, ale po dvoch padoch som si takto istejsia
2) Neverim tomu, ze by existovala zavislost na prsniku. Tych par mesiacov co zaspaval v postielke zaspaval v pohode bez prsnika. To ze nevie zaspat inak a hlavne bezo mna je blbe pre mna, ale v poriadku pre babatko. Vo vyssom veku prejdeme na inu formu uspavania.
3) V satke sme nikdy nezaspavali, aj ked sme sa nosili, skor nahodne sa par krat stalo. Skor v kociku, tak vedel zaspat aj s inymi clenmi rodiny. Aj teraz si pospi v golfkach ak je uz velmi unaveny a sme vonku. Spi potom ale kratsie.
4) manzel spi v inej izbe, ja s babatkom stavam rovnako. problem je ked chcem ist na zachod alebo sa napit, potom je krik. Citam si v obyvacke.

Nie je to idealne, ale urcite by som nedala babatko spat do inej izby. Bolo by fajn kebyze spi same v postielke a zaspava same, ale kazde babatko je ine a nieco ine potrebuje, niektore potrebuju viac mojkania. Mne spinkanie vedla babatka povacsine vyhovuje.

katarina6
21. jún 2012

@diana_81 ahoj, no hlavne maj hlavu v klude, je to len 7mes. dietatko, ako vravis idu zubky, a treba zotrvat... ked vylezu, zasa bude lepsie...... zhorsene to mas o trochu ze nepouzivate cumlik. Robis to spravne, nema sa pouzivat, no my sme mali take hystericke dieta, ze ona nechcela byt v kociku, autosedacke strasne jacala, az ked sa po mesiaci naucila na cumlik, tak sa nam zmenil svet, ulahcil zivot! Ja mam 10mes. dcerku, pouzivame cumlik MAM, ostatne cumliky odmietala, tento je najlepsi, ma velmi dobry tvar, ako prsnik ked cucka mliecko je taky splosteny trochu 🙂. TAk ak by ste ju naucili na cumlik, tak sa ti to zjednodusi trochu, ale to asi uz nebudete......
Ja uspavam tiez na prsniku, v leze na nasej posteli, alebo aj bez prsnika niekedy, ze len si ju k sebe pritulim, ale musi byt skutocne unavena, inak mi tak odmieta byt, lozi po posteli, stavia sa o stenu a vymysla, tak ju vezmem do obyvacky a hrame sa, dokym sa zasa neunavi, skusim ju zasa vziat do spalne dam jej cumlik a plienocku latkovu s ktorou sa mojka, ma ju pri rukach, to by si mohla skusit, lebo ked kojis, tak zrejme ti mala chyta tricko, tak ked ma tu plienocku pri sebe tak si mysli ze to je moje tricko a ze je pri mne. Takisto na tu plienocku aj mliecko kvapne parkrat, takze to ma vonu mliecka..... tak mozno take nieco by si ju mohla naucit.....
ked tuho zaspi, to asi tak az po 4h., ju z nasej postele prenesiem do postielky a tam spi do rana.....
ty vravis ze v postielke sa jej nepaci - co sa jej nepaci? to ze tam nie si ty s nou? alebo tvrdost matraca? hlada prsnik? ked spi pri tebe tak ako spi? ze je stale na prsniku? a ked jej ho das von sa rozplace? no to je fakt tazke, ja mojej davam ten cumlik, ona potom ked tvrdo zaspi, sama ho vypluje.... takze nespi s nim celu noc....

Ak teda postielku nepouzivate vobec, ja by som skor teda navrhovala vam ulahcit to spanie spolu s vami, skuste si odobrat bocnicu z postielky celu tu dlhu stranu, prirazit postielku k stene, a z druhej strany bude vasa postel. Tak to urobilo vela mamiciek, ja som to tiez uvazovala spravit, no potom cez den ked som ju tam potrebovala supnut tak som to potrebovala mat na tom tu bocnicu, a by mi to chybalo..... ale mozno mate nejaku ohradku este kupenu tak moze byt aj tam. My ohradku nemame, ani by sme ju nikdy nevyuzili, mala je nerada sama, nevie sa sama hrat.....

samozrejme je momentalne nebezpecne to ze moze spadnut z tej postele, to uz sa stalo viacerym mamickam a ti poviem je to otrasny stres, ist do nemocnice robit rontgen hlavicky atd, atd..... to je fakt nebezpecne...... Tak to by sa este dalo vyriesit tak, ze zrusit manzel. postel a spat len na zemi na matraciach 🙂, alebo si kupte nafukovacky a vzdy ked je mala sama na posteli spi, tak dat tie nafukovacky pod postel, keby padla, tak aby padla do makkeho...... My mame momentalne manzel. postel prirazenu v rohu pri stenach, a malu mam pri sebe pri tej stene, kym zaspava, a pri stenach su vankuse paplon, lebo kym zaspi ona este vstava na styri a hadze sa do stran, tak by sa otlkla....... no a z 3. strany pri cele postele mame na celu tu stranu postielku uplne prirazenu k posteli a stiahnutu nizsie bocnicu postielky, takze ked vyberam malu z postielky tak sa tak dole nemusim zohybat. Takze mame postel ohradenu z 3 stran, a keby mi cez den tiez nechcela spat v postielke, tak si dam k tej posteli tu nafukovacku a keby padla, tak padne na nu.....

Teraz ale neviem ci mate taku postielku kde sa ti da dat dole ta bocnica, ak ano tak by si mala vlastne malu stale pri sebe ako doteraz, iba by ste mali viac miesta na spanie.......

ak malej chyba objatie, pocit istoty, tak mozno by si mohla kupit taketo polohovacie valceky:
http://www.babytip.sk/images/produkty/14028_bez...
tu je obchod nejaky kde to maju:
http://www.babytip.sk/postie-ky-a-prislusenstvo...

a mozno ju medzi to davat spat, a bude kludna.
Ja som to nemala, no pre druhe dietatko to urcite kupim, myslim ze je to dobra vec..... Mne mala cez den zaspi bez problemov, ked ju prenesiem do postielky tak spi a nezobudi sa, vecer to mame horsie, spi s nami dlhsie v posteli kym ju prenesiem, ze uz tuho spi..... a nezobudi sa......

hlavne skus malu odpozorovat, ked sa ti budi ze ako sa pohybuje co hlada...... ci najskor rukami hlada teba tvoje tricko, tvoju naruc, a mozno by ta plienocka latkova na zmolkanie stacila....... lebo ked nic nenajde, tak potom sa viac mozno preberie, a uz zacne otvarat aj usta a hladat prsnik, a rozculovat sa..... a uz je to mozno az druha faza......ktorej by sa dalo zabranit ak by sa naplnila ta prva......
skus to uplne presne odpozorovat a napisat sem, a skusime podla toho porozmyslat co presne tvoja dcerka potrebuje......

Hlavne sa ukludni, nie si sama ktora byva v takom bludnom kruhu...... ako tu mamicky pisali, kazde dietatko je ine a vyzaduje uspokojit svoju potrebu inak..... len musime prist na to ako a co chce.......
a 7mes. dieta je este staaaale malinkate, nemozes po nej chciet zazraky...... 9mes. zije v all inclusive brusku 😀, a potom ma tolko sokov, a chceme po takom clovieciku nie ze aby sa mu pacilo oddelene od matky ale este aj daleko od toho pachu ktory pozna....... Treba dat dietatku to co vyzaduje, neskor sa same zacne stavat na vlastne nohy, ak ma pevne zaklady.......

manzel si nastavuje budik zvonenie v obyvacke ma, a zosilnuje sa postupne, ak ho nezapocuje on, tak ho zapocujem ja. a dvere od spalne mame otvorene.
My nemame v spalni nic elektricke, resp. len lampicka aj ta je daleko od nas, nemame nic pri hlavach, ani mobily, nie je to zdrave, zo vsetkeho vyzaruje elektromagneticke pole, a hlavne z mobilov su rakoviny..... takze co najdalej od tela......
veci si manzel chysta do prace vecer predtym a ma ich v obyvacke nachystane, tam sa oblieka rano.
Sex, to je co? 😀DD Haha! ale nie, no tak mame zriedkavo, na rychlo ak mala spi 🙂, urcite to nie je take volnejsie ako predtym, ked clovek nemusel mysliet na dieta, ze ci sa nezobudi atd..... ale da sa vsetko...... ked sa chce......

sante81
22. jún 2012

ja ti poradím len to aby si bola trpezlivá, neporovnávaj deti ,lebo na kazdé platí niečo iné. je normálne ze dieta potrebuje matku aj pri zaspávaní, to sa niekedy nedá naučit. ak malej idu zubky, bolí ju to, chce citit matku, môj syn zaspával vylučne len so mnou, s muzom nie, a to tak ze som ho uspala na posteli a potom prehodila do postielky a neskôr zaspával v postielke sám
na budík sa ráno nebudil nikdy, muz si nastavil slabsie zvonenie a kolko-krat sa stalo ze ja som bola uz hore a ten budik som mu vypla. veci mal nachystané vzdy v obyvačke, nikdy sa neobliekal nesvietil v spálni.

cherry1981
22. jún 2012

@terina25 😀 Tak toto drzanie za ruku sa bude velmi tazko oducat, nasa mala tri roky ked som s tym sekla a to bolo revu a trucu uz som povedala. ze tak ziadne dieta nenaucim aby ma drzlo za ruku, syn tak uz nauceny nebol. a dufam, ze odolam aj pri Paulinke a nenaucim ju nato lebo to bolo pekne o drzku. Drzim palce 😉

heln
22. jún 2012

ahoj, trochu mi z tvojho textu vyznieva ako keby bola malá príživník.....
nuž, mala som skúsenosť s deťmi z detského domova, že ich dali večer po mlieku/kaši ľahnúť do postieľky, bez problémov zaspali, niektoré dostali o pol noci mlieko a spali do rána....
to som si myslela, že presne to isté bude s mojim vlastným..... ale nebolo.... zo začiatku aj spávala cez deň v postieľke, ale večer nešla zaspať, potom prišiel čas keď sa v noci budila aj každú hodinu a chcela cucať, veľa krát som s ňou zaspala na rukách a tak som si s ňou ľahla na posteľ, bolo hrozné ju dávať do postieľky, vždy sa zobudila po preložení.... zistila som, že keď ju uspím s prsom na posteli, tak spí oveľa lepšie a aj rýchlejšie zaspí.... a tak spíme do teraz, zobudí sa mi v noci, asi tak dva krát, niekedy aj viac (zuby), ale nemusím stať s postele, som pri nej...... zistila som, že sme vlastne vôbec nepotrebovali detskú postieľku, bola to zbytočná investícia.... ideme dať do izby normálnu posteľ a tam budeme zaspávať...... naučí sa sama, tiež si myslím, že deti nemusia preplakať niekoľko hodín, aby zaspali vo svojej posteli....
aby nespadla..... máme posteľ pri posteli, okolo postele máme perinu, a máme aj chránič proti spadnutiu, malá už vie pekne zliezť z postele, takže už sa nebojím, že by spadla.....
sex... nuž, neviem, predpokladám, že máte aj iné izby, napríklad oobývačku a tam gauč....
čo sa týka toho, že manžel nosil v manduke a nechcela zaspať - toto vysveľuje Prekopová v knihe "když dítě nechce spát", vysvetľuje že dieťa potrebuje určitý rituál na to aby šlo spať, a keď dieťa niekto nosí po byte aby zaspalo, tak dieťa vníma množstvo podnetov, ktoré ho rozptyľujú a nevie zaspať.....
čo sa týka zobudenia, tak neviem, ale pokiaľ nerobím hluk, tak sa bezproblémov pohybujem, prezlečiem, nuž normálne sa nezobudí, keď idem na vecko, a ak hej, tak ju len pohladkám, otočí sa na druhú stranu a spí ďalej, nestrkám hneď za každým prso, keď viem, že napríklad pila pred hodinou..... na manželov budí sa zobudila iba raz..... ešte k tomu prezliekaniu v izbe, veď predsa veci sa dajú večer nachystať do obývačky, kuchyne a tam sa prezliecť....
u nás je to tak, a vôbec mi nie je ľúto, že je s nami, práve naopak, je to ten najkrajší spoločný čas, veď nebude s nami v posteli večne.....
chcem ju teraz naučiť spať v samostatnej veľkej posteli (na strane je doska, aby nespadla) a predpokladám, že keď sa jedného dňa odstavíme, tak bude spať sama.... dúfam

chovancova27
22. jún 2012

@diana_81 Ahoj, tak túto situáciu veľmi dobre poznám, máme ju doma🙂 malý spal v postielke do 3 mesiacov úplne ukážkovo, potom si uvedomil že môže byť závislí na maminom prsku a odvtedy spí snami na manželskej... teraz má 17 mesiacov, kojila som ho intenzívne cca do roka, to sa budil už aj 15x za noc na "kojenie"-závislačenie🙂 tak som povedala dosť, kúpila som fľašu, kedže niesom za UM kupila som ryžové mlieko v DM-ke a podarilo sa mi ho naučiť tak, že vnoci sa nekojíme, len cez den, teraz sa budí 2x za noc, vždy si cucne z flašky ryžového mlieka a spí dalej... kojíme sa len cez den aj to už len 1-2x, pomaly si prestáva pýtať a ja neponúkam. Čo sa týka pádov z postele, jednu stranu máme pri stene a zo všetkých ostatných je zabarikádovaný perinami, a čo je super, spí vo vaku na spanie, nevie sa vnom nejako extra pohybovať. To je výborná pomôcka🙂 budík má manžel na 6 ráno, hold niekedy ho zobudí a niekedy nie, je to o šťastí...:( v noci spí cez trištvrte postele a my dvaja natlačení na kraji... ideme to riešiť tak, že asi kúpime nejakú váľandu, pripojíme k manželskej a snád to bude viac v pohode... ako som malého naučila na tú fľašku, dovtedy mi samozrejme zaspával na prsníku, ale potom som mu ju skúsila dať namiesto prsa a funguje to, už zaspáva pri fľaši. dostane večer fľašu, ja odídem z miestnosti a väčšinou sám s fľašou zaspí spokojný v našej posteli, niekedy nezaspí, ale stačí ked si knemu ľahnem a o 5 miin je tvrdý aj bez prsa v puse🙂 treba tým naším detičkám nejako prejsť cez rozum, lebo si potom snami robia čo chcú... ako som písala má 17 mesiacov a ešte ani jednu noc neprespal bez zobudenia, vždy bol min. 1x hore, teraz idú očné zuby tak aj 4x, ale čo už sním narobím, nejako to neriešim a ani ho nejdem dávať do izby vedľa a pod... neviem či som Ti v niečom pomohla/poradila...🙂)

ichbinich
22. jún 2012

Same here...
U mojho syna sa spanok zhorsil v 6-7 mesiacoch. Najprv som myslela, ze tie horucavy, potom ze zuby (prvy vysiel v 11 mesiacoch 🙄 ), a potom som sa uz nevedela na co vyhovorit... 😉
Predtym sa budil v 4 hodinovych intervaloch a spal vpostielke velda nasej postele v spalni. Na kojenie som ho vybrala, nakojila, ked zaspal, polozila spiatky, spali sme dalej.
Potom sa zacal budit kazdu hodinu a to sa uz nedalo. Prvy pokus dat ho spat zase ku nam nebol bohvieco, dala som ho medzi seba a zbranu, taku ohradku, ja som teda spala medzi matracmi... Rano som bola dolamana. Navyse mi tu ohradku bral ako pomocku pri vstavani, takze som ju hned zrusila. Potom som ho dala na noc medzi nas nejak sme si vsetci zvykli. Teda az na manzela, ktory ma extremne lahky spanok a problemy zase zaspat, ten sa po par mesiacoch odstahoval do obyvacky, kde je dodnes, teda asi rok a pol ☹

K otazke 1: oblozim ho paplonom a vankusmi. Vypadol mi jediny krat. Navyse, ked mu prilozim moj paplon, vonia mu mnou a ma pocit, ze je stale o mna oprety. Ked odchadzam, vsuniem pomaly paplon medzi mna a jeho, teda sa "vymenim" za paplon a pootm odidem. Nema zmenu teploty a pocitu, ako keby som vstala a nechala ho tak.
2: v 7 mesiacoch to este naozaj moze byt hlad/smad. To je riadna blbost, co tvrdi vela lekarov, ze deti po 6 mesiacoch nemozu byt hladne. Aha? A to maju odkial? Maju senzory na hlad v bruchu tvojho dietata? Poznam dospelych (zdravych, stihlych), co v noci vstanu a idu sa najest. Ja sama sa potrebujem napit.
3: Satka/nosic v tom veku uz nebola na zaspavanie.
4: Vstavanie/budik: niekedy sa zobudil, niekedy nie. Niekedy zaspal zase, niekedy nie. Ale manzel nevstava brutalne skoro a casto sa zobudil uz pred budikom. Teraz vstavame spolu, lebo syn chodi do jasli a my do roboty.
5: V spalni po uliozeni syna nic nerobim. Citam si v obyvacke, do spalne idem iba zalahnut 😉 Ked som este bola na materskej a rano vstaval iba manzel, oblecenie si nachystal vecer a teda do spalne rano nesiel.
Teraz, ked som chora a musim kaslat, tak kaslem. Aj ked ho zobudim, proste inak sa neda. Nebezim sa vykaslat napr. do kupelky. To by som zase zobudila manzela spiaceho v obyvacke, ktory ma vacsie problemy zase zaspat ako syn... 😒

Odporucam knizky od Elizabeth Pantley: The No-Cry Sleep Solution a The No-Cry Sleep Solution for Toddlers and Preschoolers. Ponuka metodu oducenia od nocneho cuckania a ine riesenia na ine problemy, aj naucenie na vlastnu postielku alebo vlastnu izbu. A to vsetko bez nervov a revu.

Mne velmi pomohlo, ked som konecne akceptovala situaciu a prestala pozerat na hodiny a ratat, kolko krat som bola hore. Tiez pri odcode z izby neodchadzat s myslienko, ze teraz sa urcite zobudi, lebos a zobudi... Odchadzat s myslienkou, teraz odidem a ty budes spat pekne dalej. Znie to ako psycho, ale funguje to.
Mam zleho spaca, ma byt po kom, manzel aj svokrovci maju problemy so spankom. Ja sama sa budim, lebo musim ist na wecko alebo sa napit. Preto neocakavam od dietata, ze bude spat celu noc bez pipnutia. Kamaratkina 12 rocna dcera niekedy, ked nemoze dalej spat, pride k rodicom do spalne. Jej druha 9 rocna dcera to nepotrebuje a vychovavali ich obe rovnako. Kazdy je iny a kazdy den je iny. Moj syn sa niekedy ku mne tuli, ze ma skoro vytlaci z postele, potrebuje vela telesneho kontaktu. A su noci, ked sa otoci odo mna prec a spi bez dotyku...
Ja viem, je to tazke, ale zvykla som si. Viem zaspat dalej dost rychlo, takze dost normalne fungujem a pracujem. Bez kavy rano sa nepohnem, ale da sa. Ale naozaj ovela lepsie to zvladam, odkedy na to nemyslim, ze ako, uz zase bude blba noc a pod. Proste idem spat a ako bude, tak bude. Ano, snazit sa situaciu zlepsit, riesit problem, ale netrpait sa tym cely den od rana do vecera. Su veci, ktore sa daju ovplyvnit a su veci, ktore sa nedaju oplyvnit.
Skus si zohnat tie knizky, najma tu prvu a vyskusat niektore riesenia. Nie su to rady typu: nechaj tri noci revat a bude dobre. Su to riesenia, ktore sice trvaju dlhsie, ale bez nervov, revu a stresu rpe svetkych. Zato s laskou a trpezlivostou.
Vsetko dobre!

diana_81
autor
22. jún 2012

Ahojte baby,

dakujem strasne krasne za to co ste napisali. @heln @katarina6 @carodejnica @veve10 @ichbinich ... aj ostatne 🙂

K dcerke - ono sa to zhorsilo teraz v poslednom case - sama uz neviem, co je dosledok a co pricina - mozno ma teraz taku fazu ze chce len mamicku, mozno som to i ja, tym ze som zacala spekulovat nastartovala? Boli sme i na cestach a tam sme napriklad mali spalnu na poschodi a vecer sedeli s rodinou na terase. Doma som sa nebala nechat malu spat na manzelskej posteli zo zaciatku, ale tam to bol des, bala som sa ze skratka hore vcas nevybehnem ak aj zacujem, ze sa budi. Ze spadne a ublizi si! Ona ina spinka pekne, okrem par noci ked sa budi castejsie tak sa budi tak 2-3x a rano kedze bola doteraz u mna v posteli ju este ako-tak ucicikam...

Poznam zopar mamin, ktorym to zafungovalo - proste sa im i v tomto veku podarilo spojit v tej detskej hlavke to ze postielka je na zaspinkanie a vkladaju krpca bdeleho dnu a on si po chvilke zaspinka sam. Svagrina ma 4 deti a jej metoda bola ta, ze si to kazdy v priemere 5 dni odplackal vo veku asi 3 mesiacov a potom bol klud, lebo pochopil, ze je to tak skratka v poriadku. Zaspal u seba a v noci sa presunul do spolocnej postele.

To by bolo, co by som chcela dosiahnut - ukazat jej ze postielka je o zaspani. dat ju cez den na spanok tam a i vecer na zaspanie, potom po prvom zobudeni moze spat az do rana u nas. Ide mi o to zaspatie. Vediet, ze ju proste necham v bezpeci tam, ze nemusim hodinu nehybne lezat a triast sa, ci sa prebudi ked budem odchadzat? A idealne by bolo v postielke v jej izbe aby sme ju skor ako sa sama od hladu a podobne nezobudi nerusili. Ze ked je unavena (a obcas mam pocit, ze je to pre nu samu vykupenim, kedze sama nevie kam z konopi) tak ju priniest tam a bude tam mat svoj klud. Ze nemusi jest az kym jej je zle. Ze nemusim nejako vlastne dieta kabatit a nacierno ju prenasat a bat sa ze sa zobudi. Pripravit pekny ritual a dat jej pocit, ze potom co ju tam ulozime je vsetko v poriadku a moze sa uvolnit. Asi v troch mesiacoch to i fungovalo, potom sme cestovali, bola chora a zase sme sa stali zavislymi na prsku.

V spalni zial postielku prirazit nejde (mala spalna, poloha radiatora, dveri, okna odkial taha atd). A manzel ma dost narocnu pracu, a je typ ze sa nevie vychystat tak ze si nachysta na den dopredu. Vzdy nieco zabudne, potrebuje, sramoti. Preto som uvazovala ze usinanie vo vlastnej izbe a neskorsi spanok a prebudzanie, dojcenie atd v spolocnej by bolo pre mna idealne. Este skor ako zacne zliezat z postele, spekulovat, chciet sa hodiny drzat za rucicku... proste jej ukazat ze to takto ide.

Ci je to podla vas nerealne? Nie je mozno tyzden kontrolovaneho placu hodny takeho vysledku? My sme to uz skusat zacali - idem k nej vzdy za par minut, netrva to hadiny ako ludia pisu ale ani to nie je hned a ona zaspi... A ked spi tak sa nezobudi len tak. Napriklad teraz som ju dala pred 45 minutami a spokojne odfukuje, ale bol boj to dosiahnut. Mam vycitky ze jej do zivota prinasam zbytocne dramu. Na druhej strane ked som sa nevedela vychystat ja, cele spanky som lezkala pri nej, bala sa ci nespadne atd bola som na nervy ja a to tiez nie je nic moc. Nechcem jej ublizit ale ani podporovat zle navyky.

...

diana_81
autor
22. jún 2012

@ichbinich

Ak si tu knizku citala, prosim ako v principe riesia "moju situaciu"? V tej Elizabeth Pantley: The No-Cry Sleep Solution a The No-Cry Sleep Solution for Toddlers and Preschoolers. V akom veku a akym postupom v principe? Co by som chcela je zaspanie vo vlastnej postielke. Nocne budenie a dojcenie a tak akonahle si i ja idem lahnut ma vobec nerusi. Je to krasne!

diana_81
autor
22. jún 2012

@marcah

My sme teraz prekonali rodinnu chripku - to nam cely ten spankovy rytmus nastrbilo a malu priputalo ku mne. Tiez sme proste len cele dni lezkali, mojkali sa - bola som rada ze sa v horucke vyspinka, ze pije a nie je dehydrovana... prsote ja chcem pre nu byt tu ked ma potrebuje. Len sa desim toho, ze ked ju to naucim budem travit kazdy vecer takto na posteli. Vela ludi mi vravelo, ze babatka citia ked je nieco ok a ked im ukazes ako tak sa naucia spinkat i same.

A k tomu vyplakaniu - niekedy sa cely vecer nevie az do neskora upokojit... tiez sa nevyhneme slzam a nepokoju a cirkusu. Minule som ju takto supla do postielky a akoby zazrakom sa upokojila a konecne zaspala. Akoby potrebovala dospelacke rozhodnutie, ze "a dost spinkaj uz laska moja" a rada sa tomu poddala.

ichbinich
22. jún 2012

@diana_81:
Naucit na vlastnu postielku tiez postupne. Ked ju nechces prekladat, tak budes musiet byt pri nej, zo zaciatku. Autorka to vola postupne vzalovanie sa.
Tada, ulozis spokojnu, unavenu dcerku do postielky a ostanes pri nej, budes ju hladkat, drzat ruku, spievat... co ma rada, co vam obom vyhovuje. Mozes pouzit biely sum, jemnu hudbu, aby si zvykla na novu asociaciu... Potom postupne si napr. vezmes knizku a povies, ze si chces trosku citat, ale ze si pri nej. Ked ta bude potrebovat, zase ju pohladis, ale ked bude kludna, vzdialis sa. Ale este stale budes v izbe! Ked bude akceptovat to, ze ju nedrzis stale, ale si na blizku, mozes na chvilku odist z izby, povedat, ze ides na wecko, a hlavne sa naozaj o par minut vratit. Mozes jej povedat, ze nechas pootvorene dvere, a ze hned prides. Takte budes preldzovat intervaly co budes prec. Samozrejme, ked ta zavola, prides ju utisit/pohladkat a pod. To, co bude potrebovat.
Autorka este odporuca naucit na oblubeneho plysaka, ze ked sa aj dieta v noci zobudi, ma pri sebe svojho kamarata a neciti sa same.

To, co pises o inych detoch, moze platit na ne. Ale kazde dieta je ine a naozaj aj kazde dieta sa meni. Moj syn tiez vedel zaspat v postielke drzanim za ruku, ked mal tie 3 mesiace. Ale doteraz vo svojom zivote zaspal sam asi 5 krat. Proste on je dieta, ktore potrebuje citit niekoho, ci uz mna alebo starku, ked je u nich.

A mas pravdu o tom rodicovskom rozhodnuti. Nesuhlasim s vyrevanim, ja osobne si myslim, ze je to proti prirode, nechat male babo same v tmavej miestnosti a vracanim sa sa vacsina deti vynervuje este viac. Ale to je moj osobny nazor. Tym pevnym rozhodnutim mas ale pravdu. Aj mojmu synovi musim niekedy razne povedat, ze uz je koniec vymyslaniu, kecaniu a pod. a je cas spat. Ze budem pri nom, ale je cas spat. K tomu rodicovskemu rozhodnutiu pre mna patri aj to, ze odchadzam s myslienkou, ze bude pekne dalej spat, ze ho to nezobudi. Tvoje obavy na dovolenke naozaj mohli sposobit to zhorsenie. Ale co som citala, zhorsenie spanku v tomto veku je bezne.
Po rodinnej crevnej chripke je budenie o nervy aj u nas. Len neviem, ako mam ostat v noci hore a nezaspat spolu s nim, aby som sla zase podla Pantley metody na oducenie od cuckania, to je moj momentlany problem. Pred tou grcackosrackou sa budil jeden raz a raz spal dokonca celu noc. Teraz je to zase horsie, tak 3-4 krat.
"zle navyky" urcite ale nie je potreba nebyt sam pri zaspavani. Ako som uz napisala, moj syn to vyzaduje, tak to akceptujem a nebojujem proti tomu. Svagrinej dvojky to navyzaduje, ale zase ona ich oducila od akehokolvek telesneho kontaktu od narodenia ☹ Este aj flasku im davali spakruky, vobec si ich pekne nepritulili ☹

Ak ma tvoja dcerka taky lahky spanok, ze ju mnazel uz len obliekanim zobudi, pouvazuj o moznosti potom tu postielku prelozit do inej miestnosti... Niektore deti spia dalej ake ked pri nich vysavas a vrtas a ine sa budia na kazde otocenie a suchnutie...
Vsetko dobre!

diana_81
autor
22. jún 2012

@ichbinich

vo mne sa to skratka bije, potreba ziskat trosku kontrolu nad tym ako a kde v bezpeci zaspinka, lebo inak mam pocit, ze sa jej len prisposobujem a neviem dopredu, ci z tej spalne mozem po chvilke, ci az po hodine... Ked sa mi pri prelozeni preberie, zacina ciskus od zaciatku. Ale zaroven mam pocit, ze pacham viac zla ako dobra ak ju nechavam plakat... Aj ked nie je sama, je to plac... Tazko odhadnem aka by bola keby zaspavala len pri mne, myslim ze jej spravanie sa meni i vzhladom na jej vek... ake zase ak zacina mat separacnu uzkost tak ju oducat prave teraz asi nie je najlepsie... Lenze kedy zacat?

diana_81
autor
22. jún 2012

Vies, mna motivovalo i to, ze napriklad kamaratka sa ked som bola u nej na navsteve ked videla ze jej drobec je ospaly ospravedlnila, ze on je unaveny a chudacik uz bude len mrzuty, ze ho ulozi a hned je spat... za 5 minut prisla, pustila vysielacku, maly si tak stebotal a po hodine si ho vyzdvihla vyspinkaneho. Moja mala naopak bola cela nevyspata, lebo ak nie su podmienky ake ona potrebuje tak nezaspi... Tazko sa to porovnava ale mozno i na jej pristupe nieco bude... Keby bola u nas, tak jej poviem prepac asi za 30 minut cuckania a mojkania som tu... Mozno...

vietnamka
22. jún 2012

@diana_81 ahoj. moj osobny nazor je, ze musia byt v pohode obe strany, rodic aj dieta. Tolko sa snazime, aby nase deti boli v pohode, az my nie sme v pohode. Ako potom moze byt spokojne a stastne dieta?

tiez co sa tyka sexu, ja neviem, mozno ine pary spokojne a stastne, ked sexuju raz za pol roka, lebo ved v spalni su deti.. ale my sme si rozhodne blizsi, ked je ten sex castejsi 🙂 (a trvam na tom, ze nase manzelstvo nie je o sexe).

Mam take stastie v nestasti, ze nasa Dorka je extremistka. Ked si na nieco prijemne zvykne, tak to okamzite dozenie do krajnosti, ktora je pre rodicov neakceptovatelna (a tym padom to musime razne riesit). Od narodenia sme uspavali len na rukach, lebo inak to neslo (kojit som nemohla). No a ked mala pol roka, zrazu zacala robit to iste, co tvoja dcerka. V manduce sa uspavalo uz nie 5-10 minut, ale 20-30. A ked sa nedajboze pri prelozeni do postielky prebrala, mohli sme zacat znova. Situacia sa nielenze nezlepsovala, ale este aj zhorsovala.

Tie deti, su chytre. Velmi dobre vedia vyuzit slabosti rodicov 🙂.

Viem, co by si chcela - aby sa situacia zmenila, a zaroven dieta neplakalo, lebo to tazko nesies (ved ktora matka to nesie lahko). V nasom pripade to neslo. U nas ide vsetko len s velkyyyyym placom. Osobne odporucam nasledovne:
1) pockat, kym sa prerezu zubky, tak 2-3 tyzdne. Ak sa dovtedy situacia neupokoji, resp. sa nejako nezzijete, pokracovat krokom 2
2) vyhodnotit, ci takto chcete zit. Ael velmi velmi jednoznacne, a obaja, cize aj manzel. Musite drzat pevne spolu.
3) ak sa rozhodnete, ze takto to dalej nejde, precitat knihu Kazde dieta sa vie naucit spavat. Nam zmenila zivot. A nemame ani nestastne, ani zdeprimovane dieta. Uz som tu pisala niekde, ako to u nas prebiehalo.

Co sa tyka tvojich otazok:
(1) svata pravda. treba vyrobit zabrany, alebo zacat ukladat do postielky.
(2) po porode som chodila ku psychiatrovi. opytala som sa ho, ci je to v pohode, ze dieta zaspi len na fitlopte, a na rukach.. povedal, ze nie, ze nie je dobre dieta na nieco fixovat. Rovnako Karp (Najstastnejsie dieta v okoli, a pritom NEODPORUCA VYPLAKAT) tvrdi, ze treba dieta fixovat len na take veci, ktore dieta dokaze najst v noci same. Plienka, vlastny palec. Podla toho, ako to opisujes, ide o jasnu fixaciu na prsnik.
(3) nie, nefunguje. U nas zacali problemy s uspavanim v satke/manduce uz ked mala Dorka 5 mesiacov.
(4) podla mna to nie je nieco, co sa da naucit. My sme dieta nikdy nikdy neucili zaspavat v absolutnom tichu, normalne sme fungovali. Teraz sa aj tak zobudi na kazde suchnutie. Kamarat so zenou napr. zistili, ze zhruba okolo pol roka sa im zacala mala budit, aj 10x za noc. Metodou pokus-omyl sa zistilo, ze ju rusia oni sami, tym, ze sa obratia, v spanku zakaslu a podobne. Toto sa podla mna neda naucit. Skuste ju davat do detskej, ak detsku mate. Ak nie, skuste zacat spavat v obyvacke, a iba na vikendy sa presuvat do spalne.

Prajem vela zdaru!

ichbinich
22. jún 2012

@diana_81:
Hmmm, asi najskor budes musiet "upravit" tvoje myslienky. Neviem, ako to spravne napisat. Proste pokial ty budes mat stres z toho, ako, kedy akde zaspava, bude to o to horsie. Ak to budes povazovat za velky problem a mysliet na to neustale, tak to problem bude... Znie to ako psycho, ale je to tak.
Ked ti materinsky cit vravi, ze nechat vyrevat nie je spravne (co je pravda), tak to nerob.

Trik pri prekladani: Podla moznosit ju uz drza pri zaspavani tak, ze sa ti bude dobre vkladat do postielky. Potom ju vloz tak, ze ostane v tej istej polohe a ty ju stale rovnako drzis. Teda sa nahnes cela nad postielku. Pockaj s rukami pod jej telom asi pol minuty, aby necitila nahlu zmenu. Potom opatrne pomalicky vytiahni najprv jednu a potom druhu ruku. Ostan pri nej a pockaj, ako na tu zmenu reaguje. Ak sa zacne mrvit, zase ju chyt alebo pohladkaj. Aby citila, ze si pri nej. Pocaj este chvilocku, potom mozes odist. Ale s myslienkou, ze teraz bude pekne v klude spat dalej! Nie s myslienkou, ze sa zobudi! Ono to fakt funguje!
Na druhej strane, aj Dr. Sears schvaluje v nudzovych pripadoch moznost, ze dieta sa vyplace niekomu v naruci. Teda urcite nikdy nie je same, a ta osoba sa snazi ho ukludnit inak ako prsnikom... Teda podla jeho nazoru ide o to, ze to dieta nie je same a citi lasku.

Co sa tyka separacnej uzkosti a zubov a spol., prave preto by si podla mna mala ist na to postune a jemnejsie. Teda napr. to postupne vzdalovanie sa atd. To sa aj mozes prisposobit, ak bude mat "horsi den" a nebude akceptovat, ze odides, tak pri nej ostanes. To ze spravis vynimku neznamena, ze zase "vsetko pokazis".
Musis si ty uvedomit, na kolko je tento problem problemom a ako negativne ovplyvnuje tvoj zivot a pod. Ak trpis nedostatkom spanku, potrebujes ist na to rychlejsie. Ak ti to vadi viacmenej perto, lebo vsetky deti v tvojom okoli su ach taki dobri spaci (pricom vacsina rodicov v tomto klame), tak musis najprv zmenit tvoj postoj a skusat pomale, jemne zmeny. 50% deti vie prespat celu noc, 50% nevie. Jedno je tak normalne ako druhe.
V prvom rade pocuvaj svoje dieta, nebojuj celou silou proti nemu. Dufam, ze chapes, co chcem povedat 😉
Vsetko dobre!

diana_81
autor
22. jún 2012

@vietnamka a @ichbinich

dakujem za vase riadky, kazda ste sa ku mne priblizili z ineho konca, teda jedna viac cez dcerku a druha viac cez moje pocity.

Prave sme sa vratili z vonku a miesto natahovania sa som si povedala, ze si ideme lahnut na postel s prskom ako za starych cias a uvidime, ci si ho da zobrat a ako dlho to cele bude trvat. Ona je fakt nezne stvorenie - trosku si dokonca i teraz poplakala, je tiez zmatena ako ja... ale potom sa na druhy krat sama pustila, otocila odomna hlavku (to zvykne, akosi sa vdaka tomu odputa) a zaspinkala. Este sa raz pomrvila a ked som ju pohladkala zavrela oci. Hned som sa rozhodla ju preniest - tj necakat kym viac zaspi. Ked som ju dala do postele pootvorila ocka a opat zavrela.

Asi na to skusim ist takto:

1) skusim zo stareho systemu zobrat co najviac toho dobreho - ze si na haji haji lahneme spolu do postele povedzme s knizkou vzdy (cez den i vecer) a dam jej nadojcit sa. V momente ked uz bude len dudlovat jej prsko vezmem, skusim vytiahnut nejaku hracku, ze ideme haji haji a prsko schovam. Uvidim ako dlho taketo uspavanie bude trvat a ako pocitovo kratko tak preco pri nom nevydrzat? Ak bude spekulovat je to ine kafe ale to moze byt vzdy (zubky atd)

2) skusim ju zakazdym po zaspati dat taku vlacnejsiu do postielky (len sa bojim ze ked sa zobudi, tak co? Zase zacat odznova? Keby sa dala upokojit nosenim ale to nam nefungovalo) a pocas dna ked sa zobudi je akoze uz po spanku a v noci ju po prvom zobudeni este raz nadojcim a vratim spat (to zvyklo klapnut a pri dalsich si ju vezmem k nam do postele)

Kedze ju chcem dojcit dlhodobo ak by to fungovalo tak prsko mozeme pouzivat. Ak sa mi podari nastavit nejake relativne fixne casy, ze sa spolu "dohodneme" ze sa spinka o 10:30 a o 15:00 napriklad - tak je to i pre mna prijatelnejsie, lebo viem, ze sa viem tak naplanovat. Ked budeme v terene pospi si holt v kociku.

Len ma na tom mrzi, ze takto je to vzdy len na mne - manzela asi neprijme... Ake mate skusenosti s tym?

No a upgrade skusit mozem neskor ako pisala ichbinich - skusit ked este nespi uplne povedat, ze musim teraz na skok prec, nech tu oni pekne spinkaju s macikom, ze ja neskor pridem... Mozno sa tak nauci spat celkom sama?

Ludkovia ja sa fakt snazim!

diana_81
autor
22. jún 2012

tie casy myslim samozrejme orientacne 🙂

No a ak to bude trvat vecnost, ze budem mat pocit, ze v tej spalni postupne travim mladost, tak skusime pritvrdit ako pisala vietnamka. Mozno ale pomoze nastavit ju na nieco co si vie neskor zobrat do postielky, cize zmenit fixaciu zo mna na nieco ine co sa s haji spaja...

zuzanamv
22. jún 2012

Ahoj, kazde s mojich deti zaspavalo inak, precitala som toho tony a teraz pri tretom mi najviac pomohla knizka od Tracy Hogg, Secrets of the Babywhisperer, ide o zlatu strednu cestu medzi totalnou nadvladou dietata (uspavat donemoty a nekonecne velakrat v noci) a totalnou nadvladou rodicov (nechat vyplakat). Ja som naucila zaspavat v postielke syna ako 2mesacneho, predtym jedine na rukach, skakajuc na fitlopte. Obcas sa vratia problemy, ked je chory, alebo sme v inom prostredi, ale v podstate zaspi v postielke, maximalne ho niekedy drzim za ruku.
V tej knizke je vela dobrych rad o vsetkom co sa tyka rodicovstva, skoda, ze nevysla v slovencine.
Skusim ti zhrnut aspon to zaspavanie:
Pre mensie babetka do 4 mesiacov je jedna metoda, a od 4 druha, tak ti popisem tu, kedze tvoja mala je starsia. ( U nas zafungovalo nieco medzi tymito dvomi metodami)
Vola sa to pick-up/put-down cize "zdvihnut/polozit"
Princip je, ze sa dieta nenechava vyplakat, ale stale si pri nom, az kym sa nenauci zaspat v postielke. Babo na rukach ma pocit ako keby bezvahoveho stavu a v postielke citi svoju vahu na matraci, preto sa deti budia, ked zaspia na rukach a potom sa polozia.
Pri ukladani na spanok je dolezity ritual, je jedno aky, ale musi sa opakovat vzdy to iste, rovnaka pesnicka, rovnaka cinnost, napr. zatiahnutie zavesu - aby babo vedelo, ze teraz sa ide spat.
takze:
-dieta treba ulozit do postielky unavene, ale bdele, treba vystihnut spravny cas, kym nie je prilis unavene
- ak zacne plakat, najprv mu dat ruku na hrud a potichu ho skusit ukludnit nejakou frazou, ktoru si prisposobis ("ideme spinkat" alebo nieco podobne)
- ak place aj tak, treba ho zobrat na ruky, zase zopakovat frazu, a ked sa ukludni, polozit
- ak by zacalo plakat uz pri tom, ako ho ukladas do postielky, polozit na chvilku aj tak
- ak place, zase zdvihnut, ukludnit, a polozit, dat ruku na hrudnik
- toto opakovat stale dokola, az kym babo kludne nelezi v postielke, potom uz nezdvihat, ale pockat, ci zaspi
- ak sa po chvilke znovu rozplace, zase opakovat
- moze sa ti zdat, ze to pojde donekonecna, treba mat trpezlivost a babo nakoniec zaspi poszielke, postupne sa doba zaspavania bude skracovat a je to pre dieta menej stresujuce, lebo vie, ze si tam.
Ak vies po anglicky, odporucam stranku http://www.babywhispererforums.com su tam rady o vsetkom!
Drzim palce!