Aké občianstvo bude mať moje dieťa?

cukricek8998
12. jan 2012

Dobry vecer.Dufam,ze mi bude vediet niekto poradit.Som slovenka ..moja dcerka sa mi narodila na Slovensku....teraz som dopisala jej otca ktory je cech a ma po nom aj priezvisko.A teraz ako?ake ma moja dcerka obcianstvo ? Ma akoze dva a v 15-tich spadne pod otca a bude mat ceske obcianstvo..alebo ostane stale slovenka so slovenskym obcianstvom?Ma niekto podobnu situaciu ?

dani84
12. jan 2012

@anjelicek26 no neviem ,ja som len dvojjazycne vyrastala a nepamätam si, ze by som s tym mala problemy... No ale viem si predstavit, ze s tromi by sa mi to asi plietlo... 😕 A teda ak si na SVK len 2-3 tyzdne do roka, tak to mas pravdu ze je to privela...

anjelicek26
12. jan 2012

@eaka - vies mna to tak skrie, ze ako si to ludia lahko predstavuju a ake je to v reali tazke. Ako max vie tak 15 slov, z kazdej reci nieco, chudak s toho ma uz na totalku gulas. Ucim ho aj slovensky, rano, ked Saska neni doma, ale poobede sa na neho obracat nemecky a vecer anglicky, co som to za matku? Ved to ide proti vsetkym pravidlam vyuky jazyka a moze mu to len uskodit 😖

@blau - mozne je vsetko, ale ja si myslim, ze keby sa tak rozhodla, ma aj vo vyssom veku sancu ten treti jazyk zvladnut. Inak na zakladnej skole, na ktoru pojde, bude mat povinne spanielcinu od prvej triedy. To uz len bude sranda toto 😝

lubina
12. jan 2012

@anjelicek26 a to v piatich rokoch aj pise a cita, ked je uz v druhej triede? Lebo aj Hol. maju skolu povinnu od 4, akoze skupina prva, potom v 5-tich rokoch skupina druha a od 6-rokov su uz akoze skupina tretia, teda tretiaci, ale az vtedy sa zacinaju ucit poriadne pisat a citat.V tych skupinach predtym len par pismen. Myslim, ze asi tak ako aj v slovenskych skolkach preberu s detmi cisla do 10 a par pismeniek

anjelicek26
12. jan 2012

@lubina - citat vie, pisat tiez, hlaskovanie nam moc nejde 😅 Uz je druhy rok v skole. A na matiku chodi s tretiakmi, uz nasobia a tak 😕 Ze vraj jej to fakt ide 😕 Ten system vyuky je v kazdej krajine iny, tu sa ucia citat cele slova, nie po pismenach.

lubina
12. jan 2012

@anjelicek26 to mas velmi inteligentne dieta, bud hrda 🙂 A potom v Nemecku, do ktorej triedy vlastne pojde, aj ked namedzinarodnu skolu?

anjelicek26
12. jan 2012

@lubina - pojde normalne do prvej triedy, ale oni maju vyuku mozne "skakat" z triedy do triedy, teda napr. v anglicku neni pisane pismo - len tlacene - tak to si pekne pojde od prvej, na matiku moze chodit s tretiakmi, na anglictinu k velmi pokrocilym, na nemecke citanie k prvakom...otestuju ju a zaradia do kurzov. Nie je to striktne podla veku delene. Stretavaju sa len na spolocne hodiny niektore ako cela trieda. Je to medzinarodna skola, dostat sa je tam tazke, nastastie je zriadovatelom zamestnavatel mojho manzela, vraciame sa zo zahranicia, takze ju beru prioritne. Je to idealne. Lebo v normalnej skole ju chceli dat rovno do druhej triedy, co si pri dietati, co ma 104cm a je narodene az 26.6. neviem predstavit 😕 A je jedno, co ma v hlavicke.

blau
12. jan 2012

@anjelicek26 Sikulka bude. POchodila som svet krizom krazom, stretla som debilov so zakladnym vzdelanim. Vdaka stylu zivotu ich rodicov, jeden spaniel mama nemka, zili v USA, NL, IT sa dieta naucilo jazyky a ten clovek ma zarobene pre 2generacie.
Saska je sikulka. Ano v UK sa ucia citat a chodi sa tam do skoly v podstate od 4. Iny system, ale dieta si zoberie z toho to naj. Uvidis.
Kde budete zit v DE?

smatulka
12. jan 2012

@anjelicek26 ked nechces detom robit gulas, ale bola by si rada, keby hovorili aj po slovensky, tak mas dve moznosti, bud si najst nejaku slovensku kamaratku, s ktorou budes hovorit po slovensky a deti to odpocuju, alebo im zozen rozpravky v slovencine a pozeraj s nimi, urcite sa budu pytat na jednotlive slovicka, co to znamena a ty sa mozes tvarit ako prekladatel 🙂

lubina
12. jan 2012

@anjelicek26 To mas pravdu.Dakedy sa mi aj zda, ze mame na tie nase deti vysoke naroky 😒 ...ale potom zasa vidim, ze hlavne ta starsia, prvacka, to vsetko aj robit chce lebo ju to bavi a poviem si, ze pre nu robim maximum, aby veci zvladala a brala ich normalne. Ako hovorim, nase deti budu vzdy trochu ine, kedze su take medzinarodne.Maju hned aj viac skusenosti, uz len z vecneho cestovani vsakze? 😀

lubina
12. jan 2012

@smatulka alebo slovensku opatrovatelku 😀

eaka
12. jan 2012

@smatulka No ale zohnať rozprávky v slovenčine, to je práca na plný úväzok..aspoň ja teda nachádzam tak 80% v češtine... veľmi málo po slovensky...

anjelicek26
12. jan 2012

@blau -my byvame na severe, mame dom, neprenajali sme ho, ani nebrali nabytok, tu mame prenajaty zariadeny dom, len nejake veci sme brali, ale fakt minimum. Takze je to take - vratit sa domov - uz o par mesiacov. Dnes mi ponukli pracu - a chcu ma co najskor. Tak sa prave rozhodujem, co a ako. O 3-4 roky by sme chceli este do Ciech ist na tri roky, to bude pre deti asi tiez zasa kulturny sok, ale myslim, ze co ich nezabije, to ich posilni, no nie 😅

eaka
12. jan 2012

@lubina tiež ma to napadlo ako riešenie... ponúkam sa!! 😀 😀 a privediem aj malú slovenskú kamarátku 😀 😀

anjelicek26
12. jan 2012

@lubina - fuha ked sa zamyslim, ze max ako 18 mesacny letel uz 18x tak je to asi fakt ze dost 😅

lubina
12. jan 2012

@anjelicek26 je to dost, ale deti znasaju lietanie ok.Len my mamy mame nervy.Poznam to na sebe samej...stale hore dolu po Europe

lubina
12. jan 2012

@eaka tak napis anjelickovi, ci ta zoberie 😉

smatulka
12. jan 2012

@eaka bud na youtube nieco postahovat, skus aj stranku www.rozpravky.tv je tam napr. bambulka a najlepsie je nechat si poslat DVD zo slovenska, my sme tu kupili DVD Guess with Jess, Chuggington, Finley... tie DVDcka su v slovencine, cestine, madarcine a v anglictine, moj misko si vybera jazyk podla nalady, okrem madarskeho strieda vsetky ostatne

eaka
12. jan 2012

@lubina shak už mi moju ponuku lajkovala, tak mám asi šancu... 😀 😝 😀

eaka
12. jan 2012

@smatulka Moja dcéra má strašnú spotrebu 🙂 To máš všetko prezreté, youtube, aj slovenské večerníčky... a keď prídem v Blave do tesca, tak 90% DVDčiek tam je s českou stopou... ale toto nie je téma o tom 🙂

lubina
12. jan 2012

@eaka tak gratulujem 😉

lubina
12. jan 2012

@eaka inak aj mna to napadlo.Tato tema zacala o obcianstve detatka a teraz tu keciame my... 😀

eaka
12. jan 2012

@lubina Problém občianstva je vyriešený, tak berie, kto príde... sme to tu ukradli... kým sa niekto nezačne sťažovať 😉

estterka
12. jan 2012

@blau skutocne sa snazim hovorit s dcerou po slovensky,ale pre nu je to uz 4ty jazyk co pocuva! a nech si mysli kto chce co chce,je mi divne rozpravat sa s nou pri muzovi slovensku,ked nam nerozumie-medzi malymi spanielikmi na ihrisku tiez..ja viem,ze to nie je spravne,ale ja uz som v hlave uplne prepnuta zo slovenciny a ked sa rozpravam s muzom a otocim na dceru,tak pokracujem v reci,ktorou som zacala. nie je to take lahke vzdy prehodit na slovencinu,ked ja sa vacsinou pristihnem,ze cez den rozmyslam v inych jazykoch-taky ten vnutorny dialog medzi mnou a mnou 😅

blau
13. jan 2012

@estterka . Uz som pisala, ze som napisala moj nazor. Nevnucujem ho nikomu. Je na kazdej mame ako sa postavi k bilingv. vychove 😉
Sama si napisala, ze to nie je spravne 😕 . Ja som to nenapisala.
S dietatom sa rozprava od babatka a nie ked zacne samo pouzivat slova. Ked muz nerozumie, tak prelozim. A v konecnom pripade, je to len prenho plus, ze rozumie jazyku, ktorym rozprava jeho dieta, manzelka.

anzelik
13. jan 2012

ahoj @blau aj ja zijem v rakusku a mam 4,5rocneho synceka a manzel je rakusan maly rozparava s manzelom len nemecky zavse mu ujde slovenske slovo ked chce nieco vyjadrit ,ale rozprava plynule nemecky ,,lepsie ak ja´´ 😉 😉 😉 a ja s maly rozpravam dvojjazycne podla toho ako sa maly pyta ,alebo vyjadruje v akom jazyku to poda v takom mu odpoviem vie sa velmi rychlo ,,prepnut´´ na nemcinu aj na slovencinu a niekedy je taky prespekulovany hlavne pri starkej na Slovensku ,ze jej zacne hovorit nemecky pritom huncucky nanu sa diva ,lebo vie ,ze nerozumie 😀 😀 😀 😀 😀 😀 deti sa velmi dobre vedia adaptovat najazyk nechaj tomu volny priebeh dietatko si same urci ako bude debatovat a s kym v ako jazyku moj maly ma 2obcianstva sam sa v 15rokoch rozhodne najskor ma rakuske ,lebo sa tu narodil a ma aj slovenke ma rodny list aj slovensky 🙂 🙂 🙂 🙂 drzkajte sa

estterka
13. jan 2012

@blau nuz,bilingualnu vychovu si viem predstavit,lenze to su dva jazyky. my zijeme v cuantrolingualnom prostredi 😒

briketa
13. jan 2012

@estterka ja zas nechapem, preco sa musis spovedat s nejakymi pocitmi viny.
Vas zivot zijete vy a nikto iny. Ked Ti je lepsie hovorit spanielsky, nuz tak hovor spanielsky. Nikde nie je napisane, ze musis alebo je spravne hovorit slovensky. Ak ostavas s detmi tam kde zijete, je dolezite aby vedel predovsetkym spanielsky az potom vsetko ostatne. Neskor sa tu slovencinu moze z vlastnej vole doucit, alebo nie. To uz potom Ty neovplyvnis.
Ked aj hovoris po slovensky, dieta nastupi do skoly a potom to len zacne. Pretoze nie je problem hovorit Tvojim rodnym jazykom s babatkom, ktore je stale pri Tebe.
Ale ked pride cas domacich uloh a spanielskych slovicok a gramatiky, vetne skladby, potom budes aj tak nutena zachadzat do spanielciny viac a viac.

blau
13. jan 2012

@briketa snazila som sa to tu viac krat napisat. Ze je to kazdeho vec, akceptujem milion nazorov a vypocujem resp, precitam si ich rada.
Nech kazdy robi ako uzna za vhodne 😉

vulka
13. jan 2012

@lubina No neviem, ale predsa v politike toť nedávno bolo veľké haló ohľadom istého politika, ktorý požiadal o maďarské občianstvo a aj ho získal a tým pádom stratil to slovenské.

lubina
13. jan 2012

@vulka ale tu sa hovori o detoch, ver mi je to tak ako som napisala.MOje deti maju dvojite obcianstvo.