Dvojaké občianstvo

lucyjuris
1. máj 2018

Ahojte zienky, s priatelom ktory je cech a planujeme svadbu. Na Slovensku vraj nie je mozne mat dvojake obcianstvo. Znamena to ze pridem o svk obcianstvo a budem mat ceske? Alebo si mozem vybrat? Dakujem za seriozne odpovede 🙂

obsadenemeno
1. máj 2018

Ehm, odkedy sobasom s cudzincom stracas aj obcianstvo????

draik
1. máj 2018

Sobáš je výnimka, možno mať dvojité.

romina1912
1. máj 2018

sobasom ziskavate aj ceske obcianstvo. Priklad: ja zijem v uk, ak by som poziadala o anglicke obcianstvo, tym stracam narok na slovenske, ktoreho by som sa musela vzdat, ale kedze priatel je Anglican a ked sa rozhodneme zosobasit, ziskam aj anglicke a slovenskeho sa nevzdam.

jukapo
1. máj 2018

Pozeram, že si z Hlohovca. Zavolaj si na Okresný úrad Trnava, Odbor všeobecnej vnútornej správy, Oddelenie štátneho občianstva. Resp. Kontakt je tam iba na klientske centrum, tam by ťa mali nasmerovat. Dá ti odpoveď človek, ktorý s tým pracuje a vie ti dať prípadne doplňujúce otazky, ktoré ti tu na MK nikto nepoloží.

jukapo
1. máj 2018

https://www.mic.iom.sk/sk/rodina/manzelstvo-obc... ...Ak správne čítam tak tie papierovačky nezávidím :-/

lucyjuris
autor
2. máj 2018

@obsadenemeno slovenska republika neumoznuje dualne obcianstvo tak preto sa pytam

obsadenemeno
2. máj 2018

@lucyjuris ano, ale to neznamena ze automaticky stratis svoje obcianstvo, ked sa vydas za cudzinca.....😲 o ceske si budes musiet zaziadat, tiez nedostanes ceske obcianstvo automaticky len preto, ze si beries Cecha.

ressankajanka
2. máj 2018

@obsadenemeno Občianstvo nie je štátna príslušnosť 😉

obsadenemeno
2. máj 2018

@ressankajanka bavime sa ale o obcianstve, nie? Statnu prislusnost som nikde nespomenula.....

patka_673
2. máj 2018

@lucyjuris myslim, ze pri svadbe je to v pohode a tiez som nevedela, ze automaticky mas ceske obcianstvo ked si beries cecha

jihlavanka
2. máj 2018

Sobasom s Cechom ziskas iba trvaly pobyt, obcianstvo urcite nie. To musis absolvovat testy v Prahe, z historie, jazyka... Stoji to cas i peniaze...

nikolurbanska
2. máj 2018

Neviem ako je to v česku, ale já som sa vydávala tu na Slovensku za slovaka a o česke občianstvo som neprišla a na slovenske nemám nárok až po 8 rokoch v manželstve

vroni
2. máj 2018

@lucyjuris, SR umoznuje dvojiteobcianstvo z titulu narodenia alebo sobasa.
@ressankajanka, obcianstvo a statna prislusnost je to iste.

ressankajanka
2. máj 2018

@obsadenemeno Viem 🙂 Akurát som reagovala na to, že občianstvo mi nikto vziať nemôže. Ak sa niekde vydám, môže predsa, ak prijmem iné. Jedine ČR umožňuje mať dvojité občianstvo práve preto, že sme kedysi boli jeden štát - výnimka.

ressankajanka
2. máj 2018

Skôr ako občianstvo (ktoré si myslím, že až také podstatné pre žitie nie je 🙂) ma zaujíma trvalý pobyt. Tento september ho konečne získam a z českej cudzineckej polície mi napísali, že v mojich osobných dokladoch (OP+CP) sa nič nemení. Akože nemení? Predsa to bydlisko, nie? Nemôžem mať trvalý pobyt v dokladoch stále slovenský, ak získam český. Na Slovensku je to protizákonné ak viem - mať dve trvalé bydliská. Dve občianstva sú OK 👍

vroni
2. máj 2018

@ressankajanka, nie. Mozem si vziat Anglicana, Taliana, Francuza, Nemca, Holandana atd, VZDY budem mat narok na dvojite obcianstvo. Ziadna vynimka, lebo sme boli jeden stat. Na dvojite narok mat nebudem, ak dvojite obcianstvo nepovoluje krajina mojho manzela (takze Rusi ci Rakusania su mimo hry).

katriona1
2. máj 2018

já jsem češka a vzala jsem si slováka a slovenské občanství jsem tím automaticky nezískala, mužu o nej požádat asi po tech 8 letech jak tu nekto psal, ale ani to nemám v plánu, stačí mi to české, moje deti se narodily na slovensku tak mají slovenský rodný list a občanství mají automaticky dvojité, akorát o český rodný list jsme zatím nežádaly

tuqanqa
2. máj 2018

@nikolurbanska @lucyjuris ja som si zobrala slovaka a o obcanstvo som neprisla. O slovenske som neziadala. Iba synovi sme dali cez ambasadu urobit cesky RL. Najprv teda zaziadali o udeleni ceskeho obcanstva po me a tym padom vystavit CR RL.
Takze syn ma oficialne dvojite obcanstvo. Ja nie a ani ziadat o svk nebudem.

vroni
2. máj 2018

@ressankajanka,na Slovensku nemozes mat dve trvale bydliska. Jedno na Slovensku a pat dalsich krizom po svete ano

ressankajanka
2. máj 2018

Ohľadne iných štátov som si to nezisťovala 😀 Som vydatá za Čecha a študovala som si len tieto formality, práve tam písali, že Slovensko ako spriatelený štát umožňuje dvojité občianstvo. Občianstvo sa automaticky nezískava, ako píšete, tuším až 4 roky po svadbe (aj to pri trvalom bydlisku). O pár mesiacov budeme riešiť aj doklady k miminku, takže o byrokraciu naviac 😝
@vroni A kde budem mať zapísané získané trvalé bydlisko v ČR, ak nie v dokladoch? Budem chodiť s nejakými papiermi alebo preukazom? 🙏 Myslím, aby som svoje trvalé bydlisko preukázala pri vybavovaní iných formalít.

sisaka
2. máj 2018

Očividne je možné mat dvojité občianstvo aj v prípade, že sa niekto nevydá/neožení. Švagor stratil slovenské keď prijal austrálske a teraz získal nazad slovenské, takze ma dvojité, že vraj kopec papierov ale detaily neviem, lebo ma to nezaujíma a jemu a všetkým, co sa hrabu ta dvojitým sa čudujem 🙄.

natalka13
2. máj 2018

KamaratKa ceska si vzala slo aka, zaziadala o slovenske obcianstvo a prisla o ceske,dost si to odplakala.
ja mam ceske ajslovesnke obcianstvo , ID kartu iba slovensku a deti automaticky obe obcianstva nemaju. Obavam sa ze ak by si zaziadali ceske automaficky pridu ovenske.

ressankajanka
2. máj 2018

@sisaka Osobne som sa hrabala len kvôli nášmu bábätku, ktoré má prísť na svet v ČR. Mne o to ani tak nejde, skôr to trvalé bydlisko, ono to v cudzom štáte uľahčí veľa 🙂

natalka13
2. máj 2018

@sisaka preco sa cudujes? Ako ceska somkedysi nepotrebovala vizado kanady, ziskam bezproblemu pfac.viza na novy zeland, slovak nie. Napriklad decka tam chcu ist pracovat tak zazujeme to ceske kbcianstvo vybavit.

ressankajanka
2. máj 2018

Skôr si myslím, že s tým občianstvom je to prípad od prípadu, úradníci sú totižto topkový, za ten čas žitia tu som sa mala možnosť presvedčiť ako si každý ide svoje 😀🙏

katriona1
2. máj 2018

@ressankajanka na prokázání trvalého pobytu slouží pobytový prukaz občana EU, je to podobná kartička jako občanský prukaz, na SK vybavuji všechno jenom s touto kartičkou, českou občanku ani nepoužívám, takže v čechách by to melo být podobné
@natalka13 deti získávají automaticky občanstvo po rodičích, takže když já jsem češka, tak je uplne jedno kde na svete svoje díte porodím, ale má automaticky české občanství a to i v prípade, že jsem oficiálne nepožádala o český rodný list, je to podle zákonu z nejakého 50 roku a platí to stále

tuqanqa
2. máj 2018

@natalka13 @sisaka alebo ziskat pravo volit pri prezidenskych a parlamentnych volbach. Do komunalnych mizes aj bez obcanstva.

ressankajanka
2. máj 2018

@katriona1 Ďakujem 🙂 Som kľudnejšia, preukaz znie super 👍 Nechcelo sa mi opäť cestovať na Slovensko a meniť si to v dokladoch, keďže trvalý pobyt mi dajú akurát pred pôrodom 😀

katriona1
2. máj 2018

@ressankajanka já si to taky vybavovala pred porodem a od té doby je to s tou kartičkou super 🙂