Ako naučiť 2 ročné dieťa večer zaspávať?

ellin
11. jan 2010

Ahojte, mam 2 rocnu dcerku a pred 2 mesiacmi som ju prestala kojit. Odstavovanie preslo celkom v pokoji. Problem je ako vecer zaspat - pokial sme sa kojili tak zaspavala na prsniku, ale teraz sa nevie ulozit, chvilku lezi a uz je zase čula a skace a beha - zaspavame skoro vzdy o polnoci od uplneho vycerpania. Skusala som ju aj nechat poskakovat v postielke kedze lezat v nej nechce ale to vzdy skonci hroznym placom.Cez den zaspi vonku v kociku a spi asi 1,5 hodiny. dakujem za Vase rady a skusenosti

sammy
11. jan 2010

Ahoj, ja som odstavila v 18 mesiacoch, dcera dovtedy tiez zaspala len na prsniku. No problem so zaspavanim sme potom nemali a stale nemame. Vzdy si lahnem k nej, chytim ju za ruku, niekedy ma objime a po chvilke zaspi. Ked sa velmi vrti a je cula, znamena to, ze este nie je dost unavena a skusam ju uspat o polhodinu neskor. Cez obed zaspava rychlejsie ako vecer, vecer jej to trva niekedy aj polhodinu, vzdy sa musim tvarit, ze uz spim, aj ked sa mrvi a rozprava cosi. Potom ju to omrzi a po case si lahne a zaspi.

elzik
11. jan 2010

Ellin - naše malá spí ve vlastním pokojíčku ve velké posteli a konečně už se naučila usínat krásně sama. Občas to také zkouší, ale jelikož chce mít otevřené dveře, tak vždy, když už hodně vymýšlí, ji řeknu, že pokud nebude hezky ležet, tak že zavřu dveře, a hned je v klidu. U nás zabírá tohleto. Několikrát se už stalo, že jsem ty dveře zavřela a nechala ji chvilku plakat, potom jsem tam vešla a zeptala se, zda už bude pěkně ležet a bylo to. Opravdu to zafungovalo. Dvouleté děti už jsou celkem rozumné a dá se s nimi domluvit. Zrovna tuto metodu jsem vyčetla z knihy "Každé dítě se naučít spát" (nebo tak podobně) a u nás to zafungovalo. Maximálně únosná délka plakání je 5 minut, déle ji nenechávám.
Je sice fakt, že jsem ji neuspávala kojením, usínala u flašky s mlíkem, ale kolem 18měsíců jsem si řekla dost a dala jsem ji napít před spaním u pohádky a pak musela jít spinkat bez flašky - trošku jsme se pomazlili, popř. jsem ještě přečetla pohádku a spinkat. Zvykla si během týdne.
Držím palečky, ať to brzy zvládnete.

bublinkajasminka
11. jan 2010

my zaspavame podobne ako elzik, isli sme podla knihy "každe dieťa sa vie naučiť spať" ked mala yasmi 6 týždňov, teraz má takmer 22 mesiacov a stále zaspáva sama 🙂 🙂

lenulle81
11. jan 2010

Ellin, to je těžko chtít po dítěti, které je dva roky zvyklé usínat u kojení, aby ze dne na den začalo usínat samo bez pomoci. Myslím si, že čím starší dítě se odstavuje, tím horší. Budeš muset být nekompromisní. Ve dvou letech už to dítě chápe a je důležité mu vysvětlit, co může a co ne. Lukášek to taky někdy zkouší, že když ho položím do postýlky, tak za chvilku volá mama, mama, ale já tam prostě nejdu, protože mám vypozorované, že když tam chodím, tak usíná hodinu, ale když nereaguji, usne za 20 minut. Taky mě ale celkem udivuje, že píšeš, že malá ti spí přes den v kočárku. No nezlob se, ale myslím, že 2leté dítě už by mělo být zvyklé spát v postýlce i přes den....Každopádně přeji hodně štěstí, pevné nervy a neustupovat. Děti to zkouší a je jen na nás, co jim povolíme...

jaaty
12. jan 2010

Hanka sa tiež naučila zaspávať podľa knihy v 6 mesiacoch a odvtedy zaspáva aj spí sama vo svoje izbičke -od 1,5 roka v posteli. Ak náhodou vymýšľa, tiež sa dohodneme na pootvorených dverách, prípadne raz prídem a dám jej na požiadanie čaj, potom však už nechodím a vždy pekne sama zaspí.
Cez opbed spinkávala v kočíku tak do 1 roka. Odvtedy tiež len doma v posteli. (kočík nepoužívame od 22 mesiacov vôbec- všade chodíme peši 😀 )

zuza.m
12. jan 2010

elit je už dost velka na to aby pochopila že musi spinkat .žiadne poskakovanie po postely.ja uspavam maleho tiež že si knemu lahnem.ten niekedy zaspi do 10minut a niekedy vystraja.skače po poestely kope ma do hlavy a všeličo možne.vždy ho vyhrešim.tak tiež s ami pokušal zliez z postely .tak som ho za trest dala do postielky .tam si poplakal pol minuty a ked som ho dala zase spet už bol kludny.potom stačilo povedat prestan lebo pojdeš do postielky a hotovo, a krasne ležal.teras sme zrušili jednu stenu postielky tak že ma prechod do našej a aj tak pekne zaspava.vobec nezlieza. a ke dby sa nevedel zmestit do kože tak ho tam na pol minuty zavrem sameho a hotovo.ked sa vratim bude vdačny že som tam a pekne bude spinkat.treba ich aj troška držat za uzdu od malička.maju dost rozumu neboj sa.par krat jej niečo zopakuješ a už to pochopi.

blumka
12. jan 2010

ellin a ty ju das do postielky ides prec? alebo lezis pri nej?
ako pise lenule, doteraz si jej bola najblizsie ako si mohla a zrazu je to pre nu nieco nove..tak skusa 😉
Nasa mala zacala sama zaspavat len pred mesiacom, dovtedy som pri nej lezala ja kym nezaspala. No ked som bola v nemocnici manzel ju naucil zaspat samu...na moje pocudovanie slo to bez revu...myslim si ze uz jej na to dorastol rozumcek, ze uz pochopila ze moze aj sama.
Jasne ze kazdy vecer aj cez den, kym zaspi, tak nas tam na 3x zavola...ze chce dat este pusu alebo ze jej treba cikat..no proste skusa...my jej vyhovieme ked je to nieco normalne ako napr. to cikanie alebo ta pusinka ale potom znova nekompromisne do postielky a spat...nechavame dvere pootvorene, zbytocne nekricime aby sme neodputavali jej pozornost od toho ze ma spinkat. niekedy zaspi za pol hodku niekedy za hodinu..ale sama...
Ked velmi vymysla, tak tam nabehne manzel a niecim sa jej povyhraza...ze napr. jej vezme cumlik alebo Misa (macko na spanie) a vtedy si da povedat.
Tiez mi napadlo, ze ak cez den zaspava v kociari a vecer zaspavala na prsniku, tak jednoducho nevie zaspavat sama...musis jej dat priestor sa to naucit...ale byt dosleddna..aj cez den aj v noci do postielky a nech si zvyka ze to takto bude, uz ma dva roky a urcite sa jej da vela veci vysvetlit..mam mladsiu ako ty a vidim na nej ze vela chape...a hlavne vydrzat a neusstupit...
Ak sa bojis ze bude vela plakat a nechces ju nechat vyplakat, tak si lahni ku nej, drz ju za rucicku a ked zacne vystrajat tak jej pvoedz ze odidest prec ked bude takto vystrajat...mozno sa zlakne a umudri sa...
len neviem ci to je zasa dobry napad kvoli tomu aby si nezvykla zaspavat teraz v 2ch rokoch s tebou a potom zasa bude problem ju naucit uplne samu...no ale mozno to je take stredove riesenie...

zuzannas
12. jan 2010

Ahojky 🙂 no my to mame presne ako jaaty 😉 a funguje to...klop-klop

Ellin: fuuuu do polnoci je teda dost 😒 ja by som mozno skusila jeden den ju nedat spinkat cez den, su take deti, ktore to uz nepotrebuju a potom podla mna nebude vecer tak vymyslat, aspon na skusku a uvidis co to urobi..

zuzannas
12. jan 2010

A tiez zaberaju otvorene dvere, pripadne svetlo z chodby...
Ale tiez si myslim, ze treba byt v tomto smere dost striktny, lebo deticky zacinaju v tomto obdobi dost vymyslat, uz nas zacinaju skusat, co a ako na nas plati a zabera, co si mozu dovolit... preto ako si ich naucime teraz, tak im to ostane

zuzana76
12. jan 2010

je rozdiel uspavanie dojceneho a nedojceneho dietata , kde ta naviazanost na matku nie je az taka velka

ja doteraz uspavam syna, bol dojceny do 21 mesiacov, ale na prsniku zaspaval len do 15 mesiacov, potom sme to zrusili, 2 vecery si poplakal, lebo chcel prsnik do pusinky a potom sa naucil zaspavat bez prsnika, v tych 22 mesiacoch sme ukoncili aj dojcenie , tiez asi 2-3 noci spal nespokojne, mrnkal, ale potom zacal spavat pokojnejsie.

teraz si lahnem k nemu a rozpravam rozpravku, alebo aj nerozpravam , podla toho ako chce a on potom zaspi, zaspava ale vylucne so mnou, to je este navyk z dojcenia, ze mal pri zaspavani iba mna. teraz spi nepokojne iba ak ho nieco trapi, napr rastol zubok, choroba, sopliky, alebo niekedy sa mu sniva mozno nieco zle.

Ja by som to zaspavanie nesilila, ze dieta musi zaspat same, ono vacsinou aj tak zaspi do 10 minut, tak to co by som bola za matku, aby som tolko neobetovala mojmu synovi vecer.

ajka72
12. jan 2010

ak môžem prispieť tak my sme zrušili popoludňajší spánok jednoducho mi dievčatá poobede spať nechcú a večer zaspia cca od 21.00hod. do 21.30 hod., vstávaju medzi osmou až deviatou, ale ke´d spali poobede tak išli spať aj po jedenástej večer a to bolo už neskoro pre všetkých a vstávali aj o desiatej

brisilda
12. jan 2010

zuzana 76 nezdielam tvoj nazor ze netreba zaspavanie silit male dieta proste spanok potrebuje ! predsalen je to eset dieta a aj chrbtica si potrebuje oddychnut ked uz ako 2 rocne deti nechate behat po byte este o 22:00 vecer co bude ked budu mat 6 r. ??? moj maly mal obcas obdobie kedy s nim trebalo lahat do postele no stale to bolo chvilkove precitala sa rozpravocka dala sa pusinka na celo povedala som, ze idem do sprchy aby na mna pockal a kym som sa vratila maly uz spal 😉 neskor si na to zvykol a ked sa stalo ze nemohol zaspat tak ci chcel alebo nechcel padla 20:00 hodina a musel lezat v posteli ! uz ci spinkal alebo nie bolo jedno zaklad ze tam bol a musel byt tisko po vatsine sa este hral a potom krasne zaspinkal. Vsetko zalezi od pristupu aky mate je pravda prvy tyzden je najtazsi no treba to prekonat zo zatatymi zubami a verte pomoze to 😉 jednoducho vy musite byt autorita a co poviete tak to musite dodrzat .

bodka13
13. jan 2010

moji chalani sú už veľkí,ale aj tak prispejem...ak môžem 😉 ..pred 10 rokmi som o knihe " Každé dieťa sa vie naučiť spať" ani netušila a teraz sa dozvedám,že som podvedome robila to čo radia v knihe 🙂

Nemyslím,že medzi uspávaním kojeného a nekojeného dieťaťa je rozdiel v naviazanosti na matku 😉 ...starší syn bol "na fľaške" od 3 týždňov a veľmi často zaspal pri krmení presne tak isto ako mladší syn,ktorý bol kojený 15 mesiacov a zaspával pri prsníku 😉 ...ak náhodou počas krmenia nezaspali,položila som ich do postieľky,pohladkala,dala pusinku,nechala pootvorené dvere a odišla som....ak vymýšľali,tiež som pohrozila že dvere zatvorím,zase som dala božtek a odišla....ak sa dožadovali mojej prítomnosti(aby som pri nich ležala) ako náhradu sme použili plyšáka a ja som "akože" išla umyť riad,upratať...zaberalo to,zaspali pekne sami do 10 minút 😉 🙂 🙂
Nedá mi neopýtať sa ...tie ktoré máte teraz jedno dieťatko a uspávate ho,tak že pri ňom ležíte ako to budete stíhať keď budete mať už dve deťúrence a každé pôjde spať inokedy alebo nebodaj presne v rovnakom čase?

Musím potvrdiť aj Ajkine slová 😉 ...my sme tiež museli najskôr skrátiť a potom úplne zrušiť poobedňajší spánok u obidvoch našich chalanov asi okolo 2.5-3roky,lebo večer ich nebolo možné uložiť skôr ako o 23hod 😒 ...odkedy nespávali poobede zaspali medzi 20-20:30 a vstávali okolo 7...miesto spánku si hodinku čítali knižky alebo si pozreli rozprávku,behať po byte nemohli 😉

😕 ako som sa rozpísala 😀 ...hádam sa pri čítaní neunavíte 😉

zuzana76
13. jan 2010

brisilda, ja som to myslela,ze netreba silit, aby dieta zaspavalo same, ked si vyzaduje blizkost niekoho v izbe, pisala som,ze maly vecer zaspi do 10 minut - okolo 19.30-20.30, takze si oddychne aj chrbtica a tych 10 minut mu mozem kludne obetovat z mojho casu 😉 a robim to rada, je to nas ritual

ked bude druhe dieta, bude musiet bud zaspavat s tatinkom, alebo dovtedy sa mozu este veci zmenit , ze bude chciet spat sam 😉

ja sa na knihy az tak nespolieham, ale skor na to, co chce moje dieta a ako to citim ja a ked nam to vyhovuje obom, tak je to podla mna v poriadku

zuzana76
13. jan 2010

a este som chcela , kamaratka ma tiez dve deti, pri starsom musl tiez niekto byt pri zaspavani, kym zaspinkal a to mladsie si to uz nevyzadovalo, lebo bolo uz v izbicke dvaja, tak je aj rozdiel ci je to len jedno dieta, alebo dve, druhe sa uz vacsinou zvezie s tym prvym a nauci sa lahsie same zaspavat

bodka13
13. jan 2010

zuzi 😉 🙂 🙂 ...máš to dobre vymyslené 😉 😵...prajem ti krásne tehulkovanie 🙂 a zastav sa už niekedy v Mlynoch

lenulle81
13. jan 2010

zuzana76 je jasné, že není problém být u dítěte 10 minut, než usne. Myslím, že my matky jim věnujeme téměr 24 hodin denně, takže nějakých 10 minut nás nezabije, ale myslím, že jsi správně nepochopila problém Ellin. Ta píše, že jeji dítě usíná až o půnoci. Je jasné, že ty z usínání nemusíš šílet, když ti dítě usíná kolem 20:00 a trvá mu to 10 minut. Ale znám spoustu dětí, které usínájí opravdu až o půlnoci. Naštěstí to není náš problém. Náš syn usíná úplně sám v 19:30.
Ellin opravdu bych zkusila být důslednější a zkusila bych i spánek po obědě přesunout do postýlky. No a pokud po obědě v postýlce neusne, určitě nevydrží lítat do půlnoci 😅. Ale myslím si, že je potřeba ji určit hranice. Děti potřebují pravidla, aby si byli sami jistější. Držím palce.

simlenka
13. jan 2010

Ja uspavam 30-45 minut a to tak,ze po zhasnuti si jeste povidame,mazlime,nekdy zkousi lotracit,zalezi na tom jak moc a podle toho povolim nebo reknu,ze je cas spinkat. uspavani si uzivam,je to nas cas a je nejhezci z celeho dne,pze uz nas nerozptyluji hracky a tak. nakonec prestanu reagovat,delam ze spim a ona mi usne v naruci. ale kdyz jsem prestala kojit,tak to takybyl problem,myslim ze jde jen o zvyk a cas 😉 po obede spi venku v kocarku,nevidim v tom problem,naopak jsem rada ze v nem spi a stravi vic casu venku na vzduchu nez doma v posteli.

simlenka
13. jan 2010

A az budou deti dve? male mimi spi vetsinu dne a pak se budu snazit sladit jim rytmus a uspavat obe najednou,uvidime jak to pujde,pokud ne,budu uspavat zvlast,ale verim ze to takovy problem nebude,je to o pristupu...

lenulle81
13. jan 2010

Simlenka, ale pokud by jsi měla dvě děti už teď, tak pochybuji, že by jsi obě mohla vozit na spaní ven v kočárku. My po obědě spíme v postýlce, ale přesto jsme na vzduchu víc než dost. Dopoledne tak hodinku a odpoledne tak 1,5 hodiny. Takže si nemyslím, že spaní tak velkého dítěte v kočárku je nějaká výhoda.

lante
13. jan 2010

Simlenka tak v tom držím palce, nám sa to podarilo až teraz

simlenka
13. jan 2010

Ja ale druhy nebudu davat do kocarku,chci ho mit v satku a prvni nechat v kocarku a satek planuju bez ohledu na to,jestli mala v tom kocarku bude spat nebo ne,takze nemam s timhle problem.

ellin
autor
13. jan 2010

Ahojte, dakujem za vsetky Vase rady a skusenosti. Este pre upresnenie -vecer sa skoro vzdy v rovnakom case umyjeme a pripravime na spanie, skusali sme spolu lezat v posteli alebo som dala ninku samu do detskej postielky ale ziadny uspech - spanok pride len neskoro v noci. A skusala som ju nechat bez spanku aj cely den - to mi sice zaspi vecer o osmej ale o 3 hodinky je uz vyspata a chce sa hrat. Dnes som ju rano skusala zobudit skor - ale velmi sa mi to nedarilo - pokial si neodspi svojich 9 hodin tak je problem ju zobudit.
Skusim nieco z Vasich rad.

zuzannas
14. jan 2010

Ellin jeje staci spat 9hod. ??? tak to je potom pekne hyperaktivna! deti v tomto veku by mali este spinkat cca 13hod..

veronica1
14. jan 2010

My tiez mame problem s vecernym uspavanim, hoci pri nej lezim, rozpravam jej rozpravky, alebo jej spievam, niekedy to trva aj 2hodiny nez zaspi. Tak som vyskusala nedat ju spat cez den, no a vecer mi krasne o 7,30hod zaspala. Teraz to riesim tak, ze niekedy-ked vidim ze je velmi unavena lebo sa rano skoro zobudila alebo mala zlu noc-kvoli zubkom, tak ju spat dam, no inokedy nie.

kisorka
15. jan 2010

My sme si tiez mysleli ze to nikdy s tym uspavanim neskonci a hop zrazu dcerka dovrsila dva rocky a uz zaspava sama. prislo to uplne prirodzene. myslim ze zaklad co na nasu malu funguje je v tom ze mame presny ritual a vzdy jej dopredu poviem co bude nasledovat: tj teraz si este precitame jednu rozpravocku a pojdeme do postielky do vaku. potom ked ju ulozim poviem, tak teraz ti zaspievam na dobru noc a potom maminka pojde dole umyt riad a poupratovat / chichi to je asi v jej predstave take nezazivne ze ani nechce ist so mnou / a vzdy to dodrzim aj ked vymysla alebo na zaciatku ked trosku plackala. nikdy som ju nenechala plakat, samu, vzdy som prisla znovu ju ulozila a uistila ju ze ju hned pocujem a ze som blizko, ale ze uz je cas ist spinkat. par dni to skusila, ci som naozaj blizko, a odvtedy uz ani nevymysla /sem tam kakanie-cikanie/ a pekne spinka.
bohuzial, v tomto sa neda radit, pomoct, kazde dietatko je tak jedinecne a nieco ine na neho plati.
tu "spravnu packu" musime najst sami.

zuzufek
18. jan 2010

ja som do min.týždňa nemala problém s dcérkinym zaspávaním...odmalička som si ju naučila na rovnaký večerný rituál,najneskôr 0 20,15 hod v postielke,spávala v postielke aj sama zaspávala po tme bez problémov...min.týždeň z ničoho nič sa to zmenilo-nechce byť v postielke,ale vo veľkej posteli,na tom by nebolo nič zlé,keby som tam nemusela byťs ňou a pri zapálenom svetle,niekedy zaspáva aj hodinu,jednoducho odmieta sama byť v izbičke aj keď je zapálené svetlo,dokáže byť s nami do 22hej pri tv len aby tam neležala sama a rovnako je to aj pri obednom spánku...takže teraz keď zaspáva musím byť pri nej,lebo ja jednoducho nechcem pripustiť,aby chodila neskôr spávať....Je to pre mňa nové,lebo som mávala od tej 20tej hod.keď išla malá spať chvíľku pre seba,aj kamarátka mi závidela ako som si ju naučila...neviem,kde som spravila chybu,keď sa to zmenilo....

zuzufek
21. jan 2010

tak na začiatku tohto týždňa sa to zmenilo našťastie....jednoducho som ju dala do postieľky,nechala zapálené svetlo na chodbe a odišla do obývačky....najprv protestovala,ale rýchlo pochopila,že ja jej neustúpim....

terrezka
21. jan 2010

ahoj přidám příspěvek do diskuse 😅
když byla dcerka miminko tak jako novorozeně jsme jí houpali na míči a prostě všechno hlavně aby nebrečela a spala 😅 třeba i do jedenácti pak asi tak ve dvou měsících jsme jí udělali režim v půl sedmý koupat a pak spát usínala u flašky, potom jsme jí uspávali mi že jsme seděli u postýlky a byli tam s ní než usne ani tzv. vyřvání nepomohlo, v 18ti měsících dostala velkou postel a uspávali jsme jí my dál, v létě jsem odjela na týden na služebku a byla u babiček tam zničeho nic světe div se usínala sama, chtěli jsme pokračovat i doma ale brečela až se zajíkala takže jsem to ukončila a dál uspávala hodinu, byla jsem s ní v posteli a držela jí za ruku. pak najednou v září jsem jí jeden den když jsme byli doma sami bez tatínka řekla že mám hodně práce (uvařit, uklidit, vyžehlit) ale že jí nechám otevřené dveře - usnula v pohodě sama 😉 od té doby to funguje. v šest večeře, v půl sedmý koupání a v sedm leží, má otevřené dveře a slyší nás, samo že to teď zkouší že se bojí a všechno možné... prostě ne! přesně jak píší ostatní když budeš zlobit zavřu ti dveře a je ticho.
ohledně kočárku - jakmile začla spát jednou deně přestala jsem po o jezdit kočárem právě abych se nedostala k tomu abych jí ve dvou letech kodrcala v kočáru... vzduchu má až dost, celé odpoledne jsme venku 😉
ellin musíš být prostě tvrdá nebo ti za 4 roky bude skákat po hlavě a ty nebudeš vědět kde ti hlava stojí 😒

veva1
21. jan 2010

kdesy som citala ze dieta nepotrebuje na obed spat,ked sa vecerne zaspavanie posunie na neskoru hodinu. Tomasko uz vacsinou na obed nespi a o 19 ma zoberie za ruku do spalne,ked je unaveny nacicne sa a spinka do 7. ked spi na obed tak zije aj do 22. Nasilu jednoducho nezaspi