Ako naučiť dcérku spať?

jasmika
21. okt 2012

Ahojte maminky. Mám dcérku 2 roky a 7 mesiacov a od vtedy som sa nevyspala 😀 No nieje mi to niekedy do smiechu ... Od malička sa často v noci budila.. niekedy to bolo až neúnosné... Teraz chodí aj cez deň spať raz... obvykle ju nemôžem uspať skôr ako o nejakej 14-15... ale bez ohľadu na to koľko a kedy cez deň spí... Na nočné spanie ide až okolo 23-24 kedy už ostatné deti dááávno spia... skúšala som ju dať spať skôr na obed, občas sa podarilo no aj tak išla na noc neskoro spať... Včera napríklad som sa tešila že zaspala pekne okolo 20:30 čo som len zírala že ako rýchlo...no zobudila sa o 21 a nespala skoro do 1 hodiny v noci...
Poraďte mi prosím ako jej tento režim čo najúčinnejšie zmeniť

evina57
21. okt 2012

@xlucia predstav si ale môj syn spáva v noci cca 12hodín a aj na obed spí cca 2 hodinky. Takže to nie je o maminke, že dáva zlý príklad, pretože keď je malá hore do pol noci, tak asi aj ona si potrebuje dobiť energiu.

halienka
21. okt 2012

@jasmika áno, moja malá má tento problém tiež pomaly od malička, keď spávala ešte 2x za deň tak som myslela, že je to tým, tak som jej zrušila druhý spánok okolo roku, asi mesiac chodila večer skôr spávať, ale potom nabehla zas na to neskoré zaspávanie aj keď mala len jeden spánok. A ja som strašne veľa času zbytočne zabila manipuláciou s tým denným spánkom, čo som si myslela, že to má na to najväčší vplyv, každú zmenu som skúšala dlhšie, či zaberie a nezabralo, niekedy som už aj rezignovala, potom som zas dačo skúšala a tak som stratila kopu času, kým som pochopila, že zaberá jedine to ranné skoršie budenie. Takže ja na tvojom mieste sa zamerám práve na to a na obed ju dávaj normálne spať, no snaž sa aby nespala viac ako 2 hodiny, neviem ako dlho ti spáva. Ale ja napríklad mám veľký problém malú zobudiť z tohto denného spánku, to ona spí ako zabitá a strašne reve ak ju zobudím skôr, ráno je to úplne v pohode zobudí sa ľahúčko.
@evina57 no bohužiaľ neprespí, mne proste neprespí celú noc ak odpadne aj už o 20,00, vždy sa potom v noci zobudí a straší zo dve hodiny a potom zas spí do tej svojej hodiny, takže to vôbec nezaberalo u nás zrušenie denného spánku.

jasmika
autor
21. okt 2012

@tina129 no ved to.. ked mi zaheftí.. že mamina mne treba ešte spinkať...

No ozaj a zabudla som ešte dodať že ešte v noci cca o 4 teda ráno sa mi ešte zobudí a pýta si rozprávku pozerať 😀 😀 😀 😀 ... ale to už väčšinou ju zahovorím... alebo dačo..ale boli časy ked mi toľko revala že ja som jej tú rozprávku radšej pustila lebo inak sa nedalo...chvála Bohu že to ju prešlo

halienka
21. okt 2012

@evina57 no presne, ide o to, že nie každé dieťa má rovnakú potrebu spánku, sú deti spavé a sú aj menej spavé, ja som tiež bola stále v predstave, že dieťa by malo spať 11 -12 hodín v noci, ale bohužiaľ, pochopila som, že to moje nie 😀 a keby som malú naučila chodiť spávať o 20,00, tak zas straší ráno už o 4,30-5,00, ako aj niektoré maminky píšu, že im to deti aj robia. Je to proste tým, že toho nočného spánku tolko nepotrebujú. Takže asi pomôže ak sa dá to nejako naštelovať tak aby to dieťa išlo spať aspoń v akom takom normálnom čase, napr. o 21,00 -21,30 a spalo do tej 6,00-6,30, ale viac ho asi neprinútiš, ak to nepotrebuje.

andrejka1974
21. okt 2012

@jasmika ja rada pomozem ked viem , ja som zazila aj tvoj p[ripad , moj najstarsi syn mal od narodenia do 6 mesiacov vymeneny rezim , nedalo sa s tym nic spravit cez den spal a od 21.00 do 5.00 bol hore nic nepomohlo a ja nevyspata cez den som nic nestihla bol prvy tak sa to dalo a ked prisl;a starsia dcerka ona do pol roka cez den spala len 2 krat 20 minut a od 15.00 do 2.00 revala v kuse doteraz neviem preco a vyrastla z toho cez vsetko som ja uz presla teraz som rada o 21.00 ze je doma tichucko 🙂 🙂 🙂

hradnapani
21. okt 2012

@jasmika mam o rok mladsie dieta a sme na tom presne tak isto. Takze nie vsetky deti o jedenastej sladko spia. A ano, aj ja patrivym k tym lenivym a neschopnym matkam, ktore su schopne este rano o deviatej spat spolu s dietatom 😉

ja obcas zasnem nad niektorymi reakciami niektorych zien, akoby hovorili vlastnej sestre alebo dcere, a nie zene, o ktorej nic netusia a nevedia, co preziva.

jasmika
autor
21. okt 2012

@tina129
@kolinia
@evina57
@bertik25
@halienka
@andrejka1974
@luciferkax
@katre
a všetky ostatné milé ženičky .. Ďakujem vám za vaše rady. .naozaj si ich vážim... ráno idem budiť skôr... dúfam že uspešne 😀 preto som založila túto diskusiu aby ste mi poradili ako to zmeniť...najlepšie podľa vaších skúseností,možno aj aby si maminky s podobnými problémami si mohli prečítať a vziať si z toho niečo...
Vážim si vás ...a dakujem
Jasnačka že sa to nezaobyšlo bez menšej zloby....ale na to kašlem... 😀

jasmika
autor
21. okt 2012

@hradnapani Ďakujem krásne...ako som napísala..ja si vážim a beriem rady od maminiek ktoré sú slušné,milé...povedia svoj názor, svoju radu...a v pohode... ale keď ma tu niekto ide urážať že som neschopná a že moje dieťa je chuďatko lebo sa ja taká neschopná o ňu starám.. tak to škoda hovoriť.. to sa zas vymúdrúje niekto kto nemá potuchy o čom je reč 😀 možno by stačilo pozriieť si moje albumy.. či moj profil.. pred tým ako urážať.. aspoň niečo o mne zisťiť.. a nie páliť do blba.
Joj dobrú noc... Idem pomodliť a spať.. ráno vstávame skôr... 😀

halienka
21. okt 2012

@jasmika vieš, to tak hrubo môže písať len niekto kto nezažil, a my sa predsa tiež potrebujeme vyspať, takže ono sa to ľahko všetko povie, že si lenivá, ale to nie je o lenivosti, tu ide skôr o to, že si sa prispôsobila režimu dieťaťa v podstate jeho donútením a ak si sa chcela vyspať, tak aj ty si ráno potiahla a proste to zašlo až tam kam to zašlo. Preto aj píšem aby si to začala ráno skracovať postupne a pomaly, aby to nebol pre vás obe nejaký nepríjemný skok, hlavne dcérka keby si ju razom zobudila o siedmej, tak ti môže spraviť to, že o deviatej s a už bude zas pýtať spať, dospí si svoje a poobede sa znovu bude pýtať ale nie o 15,00 ale o 16,30 a zas sa ti to celé domýli. Takže len pekne pomaličky po pol hodinke 😉 🙂 Nenechaj sa znechutiť niekým kto nezažil a mudruje, veď to by sme boli všetky šťastné keby nám deti spali od 19,30 do 7,00 rána, no ale holt keď to nejde tak to nejde. Ja pociťujem aj ako úspech že sa nám to podarilo stiahnuť na tú 22,00, a postupne skúsim ešte o pol hodinku, ale tak to už budeme vstávať o 6,00 a to už je zas akási moja hranica, skôr teda isto vstávať nechcem 😀 😀

bertik25
21. okt 2012

Drzime palce a nenechaj sa odradit az prvy vecer nezaspi skôr...treba skusat....ja to skusam kazdy vecer a dufam ze mozno prave "dnes" zaspi skôr 😀

jasmika
autor
21. okt 2012

@halienka no však ti poviem.. že ja som niekedy bola v takom stave.. že normálne som ležala na posteli..to dieťa ešte nespalo..len sa prevaľovala po posteli..a ja som sa cítila akoby som mala na hrudi 10 kg šuter.. jeden na hrudi a jeden na hlave 😖 😖 ale úplne a v hlave taký pocit akoby mi tam všetko išlo explodovať 😀 normálne som sa vtedy zamýšľala že jaký to je pocit..že to ani za slobodna po prehýrenej noci po diskotéke som sa tak necítila 😀 😀 😀

hradnapani
21. okt 2012

@jasmika drzim palce! aj ja sa chystam na podobny krok, lebo tiez uz nevladzem. Dnes sme museli vstavat kvoli cestovaniu o dve hodiny skor, co je samozrejme prilis vela takto naraz a dopadlo to tak, ze mi nespal ani cez den a teraz ledva zaspal pred jedenastou 😒 Nechapem, odkial berie energiu. Robim mozne, aj nemozne.Ale tiez skusim to skorsie pomale vstavanie. Ale treba zobrat do uvahy aj fakt, ze o tyzden sa meni cas! Ake nadejne, dieta mi nebude zaspavat o jedenastej ale o desiatej 😉

halienka
21. okt 2012

@jasmika no ja len ďakujem Bohu za môjho muža, lebo mne sa teda niekedy stalo, že ja som normálne zaspala od únavy aj po sediačky už večer a malá behala furt ako tornádo, do postele ju dostať, to vôbec, to bolo vidieť, že ona ešte má energie kopec, ani nezazívala, ani žiadny prejav únavy, proste si fungovala svojim tempom ako vždy, a ja už grogy totálne, tak si ju zobral pod patronát ešte muž a ja spala po sediačky na gauči 😀 😀 A neboj sa, od zúrivosti som ja ju koľko krát nútila ľahnúť si a spať, tiež pozhasínať a nasilu, ale to ako vôbec nemalo žiadny účinok, iba čo to celé prerevala a aj tak zaspala v tom svojom čase, no aj som samozrejme pri tom reve oka tiež nemohla zažmúriť. To bolo o ničom a nechať ju takto revávať mesiac alebo koľko aby som ju "zlomila" mi príde už hotové týranie, takže to ozaj ja nemienim robiť svojmu dieťaťu. Ale poznám tie stavy čo opisuješ 😀

tina129
21. okt 2012

@hradnapani juuuj tak na ten posun som aj zabudla, tak mame po probleme 😀 , baby napiste potom ako ste po tom posune dopadli

halienka
21. okt 2012

@hradnapani aj ja sa na to teším 😀 😀 😀

tina129
21. okt 2012

@hradnapani no u nas to je naopak, mne ked sa mala zobudila cca o dve hodiny skor, obcas sa stalo, ked rano zvonila postarka a nas pes brechal a brechal az kym som jej neotvorila, tak potom o hodinu isla dospat ale toto postupne budenie o par minut skor by naozaj mohlo fungovat a hlavne budit kludne potichucky a ziadne stresy

kacenka99
21. okt 2012

Kasli na reakcie zavistlivych mamiciek, ktore sa nemozu vyspat a tak radsej obvinia matku z lenivosti.. My sme mali podobny
problem so synom, nakoniec som zrusila poobedny spanok a zacal chodit akor do postele. Ale citala som k tomu aj nejaku "odbornu" literaturu, kde radili to, co ti uz niektore maminy pisali, ze ju postupne zacat rano budit skor. Vraj so stvrthodinovym posunom, cize zacni miesto 9.30 ju budit 9.15 a ked si zvykne, tak zase o 9.00, potom 8.45 atd. A vecer tiez postupne vzdy o stvrt hodinu skor si s nou lihat. Ale problem je, ze musis byt fakt dosledna, inak sa ti ten rezim nepodari posunut. (To bol moj pripad, kedze som ako "leniva"mamicka bola rada, ze som mohla byt rano v posteli kym sa dieta nezobudi, kedze som kvoli posunutemu rezimu dobiehala domace prace aj do druhej v noci...) a vravim si, kedy inokedy si moze mamina s jednym dietatom trochu pospat ako kym je na rodicovskej? Ved cely dalsi zivot uz bude musiet vstavat do skolky, skoly, roboty... A neboj, prechod na skolkarski rezim zvladne v pohode ;) tym sa nenechaj vystrasit.
My sme posunuti mierne v rezime aj preto, ze manzel chodi domov z prace najskor o siedmej, no vacsinou az okolo pol osmej a keby som mala mat deti o osmej v posteli, tak sa s tatom cez pracovny tyzden ani nestretnu?!? Tak ich nevham trochu hore, nech sa mozu aspon trosku spolu vecer este zahrat, okupat a precitat rozpravky..
Drz sa, nech sa ti podari dosiahnut rezim podla svojich predstav. 🙂

hradnapani
21. okt 2012

@tina129 jooj, to u nas teda nie. Synator zapne turbovrtule a ide na plny plyn 😀 A to aj napriek mrzutej nalade vydrzi mi takto straaasne dlho fungovat.

tina129
21. okt 2012

@hradnapani nasa je cez den absolutne kludne dietatko, kazdy pozera, ze aka je kludnucka ale vecer ked nabehne tak to sa kazdy divi, co dokaze, stihne vsetko co cez den nestihla 😀 ale tak je to aj z casti moja vina, lebo ma moje geny, ja som nikdy nechodila a ani nikdy nechodim spat pred polnocou

hradnapani
21. okt 2012

@tina129 no,urcite zohrava svoje aj genetika, to je pravda. Moj syn je tiez v pohode, len ked sa zobudi predcasne, tak byva mrzuty, ale ani to nie je dovod na viac spanku u neho. Ale inak je to moc fajn dieta 🙂
Ale verim, ze raz sa to zmeni s tym spankom. Dobru noc vsetkym!

kajlik18
21. okt 2012

ja mam ten isty problem.aj ked moj ma iba 2 roky ale je to takmer to iste ako pises ti. ked ide poobede spat okolo 13hod skor bi som ho nedostala a to tiez ho musim v kociku uspat , tak je jedno kolko moze spat.staci aby spal iba 30min a v noci je ciperny aj do 1hod rana.vyriesila som to tak ze uz ho naobed nedavam spat je to zbytocne ved aj to bol zdlhavy boj kym zaspal,,ale necham ho pekne hore az do 20hod .aj ked niekedy ho uz chyta na spanie okolo 18hod tak sa ho snazim zabavit aby nezaspal,lebo viem ze bi bol do 1hod zasa hore.mam to vyskusane ine na nas nefunguje.staci aby zadrimal aj ked ideme v aute napr.ako dnes zaspal na 10 min.a v noci mi zaspal o 12:30vecer skoro ma porazilo 🙂

lencyca
22. okt 2012

ahojte,aj ja mam tento problem,maly ma 2 roky,este mi veru neprespal celu noc,rano vstavame aj o 9,ako kedy,potom ide o 13.30 buvat,vynimocne zaspi sam v postielke,spi 2hodky,bez toho ze by sa zobudil,co o noci neplati 😠 vecer ho skor ako o 21.30do postele nedostanem,aj to mi zlieza z postele,beha po spalni,chyti druhy dych,a to mi predtym zaspava v kuchuni na stolicke,neviem ci mame zacarovanu spalnu,alebo co...ked sa mi ho podari uspat,za hodinu je hore!!!presne za hodku,potom zase zaspi,a takto sa budi aj 6x za noc,som z toho uz hotova,neviem si prestavit,ze by som isla skor do prace...skusala som ho nedat na obed spat,ale je to uplne rovnake,vcera rano vstaval o 8 a v pohode do 21behal po chalupe,maly duracelko 😀 neviem kde berie tu energiu,niekedy byva v noci aj 2-3hodky hore co nechce spat,jasi sa,potom to ma samozrejme cele poposuvane...

zuzi0911
22. okt 2012

@jasmika mne. uz mala odmieta poobede spavat ale davala som ju okolo 11~12 hod. ale kolkokrat zaspala o. 15:00 alebo 16:00na hodinu(sama od unavi). Aj ked neskpr zaspala davam obidve spat do pol osmej nakolko ani prva od roka poobede nespi. aj ked si kolko krat poreve aj starsia musia zaspat. a budia sa zo zaciatku hrozne zavcasu ale teraz okolo 6~tej az07:30. Starsia ya stale hubuje ze nebude spat ale neustupim poviem jej ze vsetko a kaajzdy uz spinka a som pri nej pikial nezaspi

prasiatko30
22. okt 2012

Jednoznacne by som zrusila poobednajsi 2h spanok + snazila sa ju budit okolo 8 rano-nemozes chciet aby skoro 3 r dieta islo spat o8pm ak sa zobudilo z2h siesty o 5 vecer - to pomaly ani polrocne nezvlada. Ja mam doma podobnu raketu ma uz sice 3r3m ale v podstate od minuleho roku uz nespava siestu - a to chodila doobeda do jasli a tento rok zacala skolku- vstava o 8am a chodi spat o 9:30pm a aj tak ak spi siestu tak ju necham najviac hodinku a ak nezaspi pred tou 15 tak uz ju moc nechcem nechavat zaspat siestu. Medzi tym ma dost aktivit a sprevadzame aj starsiu na aktivity peso +2x do tyzdna ma plavanie - a aj to mala dni co este po 12 tich hodinach aktivity este stale skace a beha ale o tej 9:30 ked sa zhasne zaspi do 10min.

matkamirko
22. okt 2012

Zial su aj take deti.. Nas vstava rano okolo 6, spat ide okolo 10 vecer(aj to celu noc cestuje po posteli, ma 25 mes.), aj to sa pritrafi, ze zaspi az okolo pol 11. Cez den spi tak max. 1a1/2 hod. Ale tesim sa na podavanie casu ☹ To bude vstavat o 5 rano, ale zase dufam, ze zaspi najneskor o tej 9-10 vecer. Detom treba dat cas, netreba ich do nicoho nutit. Akurat vecer je potrebne sa im prisposobit, ist s nimi skor do postele, aj ked nezaspia, ale aby vedeli, ze po tej 8 sa ide spat, a oni sa to casom naucia 🙂 Mozno o par rokov 🙂

abbie
22. okt 2012

@jasmika Ahoj, podla mna ti chodi na obed spat velmi neskoro, mala by ist do 13tej a spat max do 14.30 ... Moj ked sa zobudi o 15.30, tak uz do 22.00 nezaspi... Ked vstane do 14.30, tak zaspi presne o deviatej vecer.
Ked vy chodite spnkat, tak sa ostatne deticky budia 😅

magic08
22. okt 2012

@tina129
@jasmika baby presne ten isty problem som mala s dcerkou aj ja.... vecer nedokazala zaspat skor ako o 23-tej a rano spala do 10-tej... tym padom aj obednajsi spanok posunuty... v 2 rokoch sme nastupili do jasli a tym padom musela vstat rano o 6-tej... par dni a bolo po probleme... fakt v tomto je najlepsia rada rano proste surovo zobudit o 7-mej... dieta moze byt umrnčane lebo bude nevyspate, ale davam tomu max. 3 dni a budete mat po probleme... drzim palce 😀

sashabb
22. okt 2012

@jasmika jedine čo by som urobila, by bolo zrušenie poobedného spánku. Myslím si, že viac netreba. Ani skoré vstávanie ani nič.
Mne malý nespával od 2-2,5roka samozrejme ráno som ho tiež nebudila a v škôlke nemal najmenší problem. Jednoducho a veľmi rýchlo si zvykol, že ráno vstáva a dokonca bez problemov v škôlke aj spával.
Pokiaľ by ti malá bola veľmi unavená, že zaspí okolo 15hod. (ale bez uspávania) tak by som ju nechala pol hodinku si pospať a zobudila by som ju.
Ak sa ti zobudí v noci (21.hod) tak žiadne rozpávanie, žiadne hranie, jednoducho to ignorovať a "trvať" na spánku.
Toto viem, že mi kamarátka spomínala ako sa jej deti zobudili a ona ich zobrala do obyvačky sa hrať 😕 ... nechápala som. Jednoducho poviem, že je noc že sa spinká a hotovo.
Držím palce 😉

jasmika
autor
22. okt 2012

@tina129
@matkamirko

@hradnapani
no dievčatá.. ja som si ešte aj našteľovala budík pre istotu a na 8mu aby som náhodou nezaspala... a čuduj sa svete, naša malá sa zobudila 2 minútky pred zazvonením budíka 😀 necháme sa prekvapiť ako to bude prebiehať dalej 😀

matkamirko
22. okt 2012

@jasmika neboj, casom sa to upravi vsetko same 🙂 zaciatky su tazke... No a ked vychovame nase deticky, potom ten isty kolotoc zacne, ked budeme pomahat s vnucatami 😅