Ako odnaučiť 3 ročnú dcérku od cmúľania palcov?

lenik217
28. feb 2012

stale pred zaspavanim a aj pocas sledovania rozpravok je u nasej malej palec v puse ako cumlik... uz sme z toho ☹ cim viac sme ju upozornovali tym viac to robi... kedy to prejde? pocula som, ze do 3 rokov je to normalne ale 😢

sunshine13
28. feb 2012

Moja dcérka si cmúľala palec 3 roky aj 3 mesiace - pri zaspávaní, v aute, ale aj cez deň pri telke. Bola som z toho na nervy, nevedela som ako ju to odnaučiť. V škôlke bola od troch rokov a tam na palec ani len nepomyslela, ani pri poobednom zaspávaní. Bola som zúfalá a tak som jej každý deň začala opakovať, že bude mať v brušku červíky - hlísty a budú jej vyliezať von cez zadok. Toto sa jej veľmi nepáčilo a asi po 3 týždňoch dohovárania z ničoho nič prestala palec cmúľať. Vyskúšaj, každá rada za pokus stojí. Držím palce a želám pevné nervy!

borocka
28. feb 2012

ja osobne skusenost vdaka bohu nemam, ale moja starsia sestra ako dieta tiez cmulala palec. a rodicia spominaju ze 2-3x jej ho namocili do papriky, cierneho korenia, soli......a ked si taky palec ocmulala, hned ju presla vsetka chut nan 😲 😀 mozno by sa to niekomu zdalo drasticke, ale dietatu sa nic nestane, a myslim ze to fakt moze zafungovat. urcite za skusku nic nedate

radlinka
28. feb 2012

Nechat ju tak, casom sa sama odnauci 😉

opica
28. feb 2012

sucitim s tebou. u nas to iste. nikdy nemal cumel a ked je unaveny alebo pri zaspavani ma palec v papuli a veruze nepomaha nic. vysvetlujeme, ze to nie je pekne, nema sa to. uz som mu skusila aj tu papriku a korenie,ale kedze on je vsetko a rad, tak mi dal palec, ze este raz. uz ma z toho zdeformovany aj keden horny zub ;(
a tiez si neviem rady. len dufam, ze ho to prejde...ach jaj

k.a.t.k.a.
28. feb 2012

ako a co je na tom, ze si dieta cmula palec? ja by som z toho tragediu nerobila, ak je to sposob akym sa dokaze ukludnit a pomoze jej to pri zaspavani, tak preco nie ... hlavne ze su deti zdrave 😉
ja som si cmulala palec pri kazdom zaspavani aj pozerani TV tak cca do 18tich rokov, ale len ked ma nikto nevidel 😅 lahsie sa mi zaspavalo a ukludnilo ma to a rodicia sa mohli aj na hlavu postavit aj tak by som neprestala 😝

adetka
28. feb 2012

Nechcem sklamat: ale je to len a len na nej. So mnou rodicia tiez bojovali:
1. mama mi cez laket pripevnila na ruku hrubu krabicu od kremu - bojovala som., kym so ju nezlomila
2. namocila mi palec do roznych korenin a soli - a ja som lizala a trpela, kym som to vsetko nezizala
3. obviazalai mi palec obvazmi - kusala som ich a zmolila, kym so ich neprekusala
Ale to som mala rok - rok a pol 🙂 Potom to vzdala.
Neskor mi nepomahal ani moj vblastny rozum: vzdy ked som sa potrebovala "zakuklit", schovat pred svetom - strcila som si palec do ust. Kym som nenadobudla viac sebavedomia (po puberte). Drzim palce 😉

traktor
28. feb 2012

nechat dieta nech sa same rozhodne , kedy prestane..dozreje a samo na to pride, ze palcek nie..ja nie som za strasenie, nie som za to davat nieco dietatu na palec..uz len ta predstava sa mi bridi.., nic v zlom..skôr som za komunikaciu, vymyslenie si pribehu..*velkacsku*odmenu, za to, ze dieta prestane robit to co robia male babätka..hravo-zdravo, nie nasilne 😉 ...môj Paťko cumlikal prstek a prestal sam, ked spinkal, palcek som mu vyberala s pusinky, cez den som ho zabavala tak, aby musel pouzivat obe rucicky a nemohol si jednu cumlikat..postupne prestal..

ika84
28. feb 2012

no to zalezi asi od dietata, ja este deti nemam, ale ja sama som si cmulala prst a nepomohla ani paprika, ani sol a ine koreniny, ani hry ani prehovaranie ani po dobrom ani po zlom...nezaujimalo ma nic. Prestala som si palec cmulat, ked som mala 6. Jednoducho som sa hambila pred ostatnymi detmi. Moja mama sa na tom dodnes zabava. 😀

vodnarky
28. feb 2012

aj ja som si cmulala palec a veeeelmi dlho,ked som bola mala..celu skolku a este prve 2 roky v skole..nepomohlo nic a mohli sa snazit moji rodicia akokolvek..jednoducho som z toho vyrastla a sama od seba si ho prestala cmulat.. 😀

stanulka75
29. feb 2012

no moja si cmulala palec do 1 roku teraz ju neviem odnaucit od dudlou a flase,ma tri a pol roka,ja som si cmulala palec do 7 roku,a nakoniec mi ho mama strcila to stiplavej papriky.. ☹ pomohlo drsne viem...

katka182
1. sep 2016

Moja mala si cumle prsty, ktorekolvek. Uz sa jej vlni sanka dohora, videla som to na jednej pani, vyzera to strasne, ani strojcek s tym nic neurobi :( musim ju cim skor odnaucit. Uz to ma cca 0,5cm do von.
Ja na noc davam hrube leukoplasty, vodeodolne od Hartmana-cosmos. Velmi dovre drzia. Ziadne ine nefungovali. Bud si ich dala dolu alebo spokojne cumle aj s leukoplastom. Horsie je to cez den. Nemozem ju nechat s olepenymi vsetkymi prstami, nevedela by sa ani najest.
Ked namocim do korenia, bude to vsade po byte pootierane, vonku tiez poutiera asup do ust.
Dohovaram jej uz asi pol roka, od kedy ma na to zubar upozornil, ale je to silne, robi to podvedome.

Pocula som o horkej masticke, vraj aj ked sa umyju ruky stale citit, ale neviem sa k nej dopatrat. Neviete nieco poradit?

lucisem
23. feb 2019

@katka182 prosím vás, aj sa vám podarilo ju odnaučiť? Ako? Môj má 3 roky a palčekuje ostošesť...

katka182
9. apr 2019

@lucisem zial nie. Prestahovali sme sa, nova skolka, nova rec, nechcela som to silit. Teraz som jej kupila “motivacny” lak, nalakujeme ked sa jej napravi nehtik, je hrozny 🙁. Zabralo aj ze jej dohovorila nova zubarka, kedze to hned zbadala na sanke. A tiez som asi 2 tyzdne na noc lepila gelovou naplastou prsty koli regeneracii. Prestala si v noci cmulat uplne a znacne obmedzila aj cez den. Uprimne, doma cmula malo, kedze je viem zabavit, horsie je to v skolke ale vraj uz aj tam lepsie. Drzim palce vsetkym!

alezia
16. feb 2021

@katka182 prosim vas ake gelove naplaste? Moja mala bude mat v apríli 3 roky, palec cmula od malicka ale teraz ho ma naozaj v hroznom stave. Davam jej nan lanolin, obvezujem, lepim, davam rukavice, vymyslam rozprávky, motivujem, nic nezabera. Doteraz som to nejak extra neriesila, ale teraz ho ma naozaj v hroznom stave.

katka182
10. apr 2021

@alezia ahoj, ospravedlnujem sa za neskoru odpoved. Gelove naplaste myslim ze boli naplaste na odreniny od firmy hartmann. Davam ich na vsetko. Su super. S prstom je koniec. Dozapasene. Vela lasky, nech si nemusia nic nahradzovat. Jevto vidiet. Od kedy necmula prst je na mne viac zavesena, vela kompenzuje, je zurivejsia, voci bratovi zurivejsia, rychlejsie sa frustruje. Potrebuje viac pozornosti, objati a lasky. Je vidiet ze prst chyba.

alezia
15. apr 2021

@katka182 uz sme vyriesili 👍🙏 nakoniec sme boli na chirurgii lebo palcek hral uz vsetkymi farbami tak som sa zlakla aby si tam zaniesla nejaku infekciu. Tam bola velmi mila doktorka ktorá jej ho obviazala a vysvetlila jej, ze si ho nema cmulat. Potom som jej ho niekolko noci obvazovala, prve noci to bol boj, casto sa budila s plačom, chcela si dat palec, ale kedze bol obviazany tak nemohla, tak som spala pri nej, vzdy som ju utisila, postupne sa budila menej a menej a tak nejak to cele preslo. Palcek je uz vylieceny, uz ho ani neobvazujeme, pekne spi bez neho.

katka182
15. apr 2021

@alezia waw super

moncita01
2. jan 2023

@opica podarilo sa nejak odnaucit? My tiež rovnaký prpblem

opica
2. jan 2023

@moncita01 nie. Ma 13,5 auz nosi strojcek