Ako uspávať skoro štvorročné dieťa?

anomois
13. júl 2021

Ahojte
Prosím heeelp lebo už sa zrutim!!!!
Ako riešite uspavanie / zaspávanie?
Ja sa priznám ze sme to totálne pohnojili...
Malá ma skoro 4 roky.. A stále spi s nami...
Vytláča nás z postele okopava všetci nevyspati okrem little lady... Pred spaním pýta vždy počúvať rozpravky potom uspať ale tam nestačí porozprávať sa, ešte zaspievať ešte lezkat pri nej a vyžaduje aby som pri nej ležala až kým nezaspí...
A tu je kameň úrazu... Som už z toho nenormálne vyčerpaná a nevládzem HODINU ležať každý večer keď už chcem mať trochu kľudu a relaxu... Skôr ako o pol 10 nezaspí... ani keď vstáva o 7.30 (vyčerpaná je dosť vždy máme aktivity záhrada bazén pohyb)
Cize náš režim je o 20 v posteli do 20.30 počúva rozpravky a do 21.30 vyzaduje uspavat...
Heeeeelp! !!
Neviem jednak ako ju naučiť na vlastnú posteľ ale hlavne zaspávať samu.. Keď uložím zaspievam pomojkam porozprávam akonahle odídem revuv a beha za mnou že je jej smutno ze mam ísť ku nej...
Je mi ľúto povedať nie a zároveň nevládzem už každý večer riešiť uspavacky do pol 10
Mate niekto podobne????
Som už z toho na prášky vazne 😭😭😭

maccmacc
13. júl 2021

Neuvažovala si nad spankovou poradkynou?

gdpr
13. júl 2021

Ja som zastanca toho, ze od narodenia dieta ma spat vo svojom a nie s rodicmi presne kvoli tomu s cim mas teraz problem tak v 1.rade by som ju postupne zacala ucit nato nech uz spi sama aby aj ty si mala kvalitny spanok a cez den si sa jej vedela plnohodnotne venovat. Pred spanim viac ako 1 rozpravku by som necitala (vynimocne 2 napriklad cez Vianoce, narodeniny, MDD, chorobu...) alebo by som jej pustila rozrpavku (zvuk bez obrazu) a to jej moze ist aj 2 hodiny. Mozno by pomohla pri zaspavani nejaka detska projekcia alebo lepiace svietiace hviezdicky na stenu alebo zaspavanie s lapickou alebo svetielkom co sa dava do zastrcky aby nemala tmu v izbe. Alebo este urcite by pomohlo pred spanim ju nejak unavit nejakymi spolocnymi aktivitami alebo niekde na ihrisku s detmi alebo na vylete v prirode

paskolinka
13. júl 2021

najskor by som riesila to spanie s vami. nechce spat vo svojej posteli? vsak uspavat ju mozes aj tam, bars aj do pol 10 ale aspon sa potom vyspis. nas maly spal od narodenia vo svojej postielke vedla nas. a ked mal cca 2,5 roka, kupili sme mu do detskej izby normalnu velku postel, pekne farebne obliecky a isiel tam. vobec ho nenapadlo protestovat, obcas za nami dobehol, ked sa v noci zobudil. a to sme potom len cakali, kedy zaspi, aby sme ho preniesli do vlastnej postele, lebo by sme sa vobec nevyspali, co sa stale vrtel a kopal...

anomois
autor
13. júl 2021

@maccmacc pýtam. Sa na rady ako fu guju ostatní... Aby som získala. Aspoň prehľad... Ci TK je vlastne také zlé a neobvyklé.. Toto mi teda moc nepomohlo 😂🙈

ivca88
13. júl 2021

My sme prvej dcérke spravili krásnu izbu, kúpili tam CD prehrávač - ešte naschvál Elsa 🤦
Tam jej každý deň pustíme audiorozpravku z Lidlu,lebo sú ozaj pekné a proste zavriem dvere a odchádzam.
Má tam svetielka krásne , takže sa nebojí.
Spravili sme okolo toho ovácie ,že aká je veľká a že jej gratulujeme a dostáva svoje " kráľovstvo" a že je odteraz taký velkacik.
Mala sa tešila a nič neriešila.
Možno prve noci prišla za nami, tak tam muž šiel a a keďže chcel spat, tak jej položil kinderko vedľa postele. Že ak bude spať celú noc tam ,tak ho dostane.
A bola spokojná 🤣
Neviem či to je dobrý postup, ale u nás absolútne fungoval.
Sem tam príde ešte okolo 21 že chce pustiť rozprávku ešte raz, ale to preto, že v škôlke spí na obed a tak ešte nie je niekedy tak unavená. Ale bežne chodí spať už o 20:30 a my máme free.
Také to zvyknutie bolo ozaj pár dní - vždy to trochu trvá, veď aj také učenie na nočník alebo odstavenie od kojenia zaberie pár dní a potom je dobre 😉
Nevzdávaj sa

mabenn
13. júl 2021

tak ja neviem, mám 3 ročné dieťa a rátam s tým, že mu budem pomáhať pri zaspávaní ešte pár rokov, len sa ten spôsob bude meniť...je to na tebe, ak ti to pocit dovolí, tak ju navykni na samostatné spanie nasilu, mne by to ale nedalo...ja by som šla cestou - v prvom rade, ísť uspávať čím neskôr, keď vieš že reálne zaspí 21.30, tak 30-40minút by mohlo stačiť predtým, začni neskôr, menej času tomu venuješ...a vezmi knižku k tomu, čítaj rozprávky, alebo si rozprávajte, urob si z toho rituál, kde aj ty si oddýchneš, alebo len ležte, oddychuješ aj ty...

ivca88
13. júl 2021

Jaaj, a ešte dostala takýto projektor oblohy, máme zajačika, sú tam aj nejaké pokojne pesničky.
Púšťala si to, keď bola malá. Je to milé.

veronika101
13. júl 2021

@anomois my máme 5 rokov a moja malá spí somnou ,takže neboj niesi sama ,len teda ja s tým nemám problém už sme zvyknuté a aj by som bez nej možno nezaspala už hihi ,tak to ešte neriešime ,skús jej kúpiť vlastnú postieľku s nejakým motívom Disney čo má rada ,možno pomôže a bude chcieť spinkať už sama .

mabenn
13. júl 2021

o 20tej v posteli, 21.30 zaspí reálne...úplne zbytočne skoro naozaj, je to o nervy...syn 3 ročný keď viem že dlho spal poobede, tak ho idem reálne aj o 21.30 uspávať do polhod je vždy tuhý...prečo si všetci myslia že deti majú ísť spať o 7-8mej večer?

dankanka
13. júl 2021

@anomois spim s malou a neriesim to. Dakedy sa neskor muz prida, dakedy spi v inej izbe. Mala sa sama boji, viem ze tak skoro to nezmenim, tak som sa s tym zmierila. Ma 4.

anesim
13. júl 2021

Moja spavala s nami dlhsie, ale mali sme 3 postele vedla seba, takze ame sa normalne vyspali. Mala svoju izbu , male svetlo, cez den tam normalne fungovala, ale prisiel vecer a k nam. Niekolkorat sme to skusali, ale nebola vyspata ani ona a ani my, pretoze sa stale budila a chodila k nam aj niekolkrat za noc. Ona tak plakala, ze sa az triasla, tak sme to nechali tak. A potom skusili za nejaky cas znovu. A kedze muz chodi aj na nocne, tak mi to tak nevadilo, ze spavala s nami.

anesim
13. júl 2021

A vedela som, ze pride ten cas, kedy zacne spavat sama, ze nebude s nami spat do maturity😄

nikpa
13. júl 2021

@anomois keď nevieš povedať nie tak to bude ťažké... Syn spával so mnou do 3 rokov, potom sme ho dali do jeho izby. Kúpili sme mu lampicku a projektorom a s hudbou, to sme mu pustili. Navlacil si do postele hračky 🙄 a bolo. Trochu pomrncal prvé dni a keď sme nepoľavili tak si zvykol.

ritalein
13. júl 2021

Nas spal odmalicka v postielke v spalni. Ked mal cca 2r. kupili sme mu velku postel, zariadili izbicku, z ktorej sa velmi tesil. Casom prisli noci, ze spal aj u nas v spalni, ale ked si uz velmi zvykol, vysvetlili sme mu, ze musi spat vo svojej izbicke, ze kazdy z nas ma svoju postel, ze my s ocinom chodime do prace, on do skolky, tak sa musime vyspat. Dohodli sme sa, ze cez vikendy moze chodit ku nam, ked sa v noci zobudi, ale to bolo malokedy. Ako sme "uzavreli" dohodu, spaval pokojnejsie 😁

euka210
13. júl 2021

@anomois ja mam 3 takych co chcu maminku...najmensi ma 5r a ten ani s manzelom nebude, starsi ano. Takze uplne chapem, lebo aj ja by som chcela mat vecer pokoj. Moji zase starsi maju, ze ked chcu pocuvanu rozpravku, tak sami zaspavaju. Skusali sme aj motivovat, ale nula bodov. Mozno len razny postup a po par dnoch placu sa nauci, alebo zistis ze to nema zmysel.

zuzkaa1991
13. júl 2021

@anomois my mame trojrocnu a tiez s nou chodime si lahnut ano pokecame max. 15min a potom si poprajeme dobrú noc a spime jasne niekdy trva aj polhodinu ale.ja ju ignorujem alebo ppviem ze chcem spat nech spi alebo ppcita ovečky 😁 to.zacalo zaberat tento rok.ked prestala spat cez obed.....
Mame susedov ze "uspavaju" 10r. Dievčatá ;) takze.si stale poviem ze moja je mala este
Co sa tyka.izby tiez sme na 3r.kupili postel zaspava v splani ak zaspi po 15min ju premiestniť do izby kedze.ma.120x200 prvy mesiac som párkrát v noci dosla.j nej spat az posledne týždne vôbec len zavola obcas na mna alebo az rano ked sa zobudi....takze urcite by som isla uspavat zo.zaciatku do jej izby nech si zvyka a ze st3 tam aj vy ;)

monica222
13. júl 2021

@anomois ahoj pozname nasa bude mat v oktobri 4roky a tiez ona proste ma velmi perny den vela km na bicykli svojom cez hory cez kopce po lesoch ihriskach vyletoch a vecer ju ukladam vzdy o osmej ritual precitat rozpravky cosi si povieme a lezim vzdy u nej necelu hodinu a mam nervy ale ona spi somnou ...byvame na byte a tuna na to ze je to 4 izbovy byt su tu pidi izbicky decke cize tam uz nemam chut kupovat postel..kedze pojdeme do domu.ale uvidime co urobi ked bude mat surodenca bojim sa aby nebola budena a to bude pruser...ju rano potom budit do skolky

tncka
13. júl 2021

@anomois tak to si si vazne pokaslala. Nasa uz je sice vacsia,ale od nejakych 4r.ma uz vazne nebavilo ju uspavat hodinu ako u vas. Rozpravka,pokec,zasvietili sme hviezdicky ako vyssie bol typ na tu hracku a zavrela som dvere na detskej ze je cas spinkat. Akurat ze u nas sa to stretlo s pochopenim a nebol cirkus ani ziadny rev. Par minut a spala🙈 a nie,nemyslim si ze vsetky deti chodia spat o 7mej, 8mej,ja som nasu schvalne tak "upratala" aby som mala cas aj na ine veci co som pocas dna nestihala. A potom aj nohy konecne vylozit😅🤷‍♀️

zuzzinkaa
13. júl 2021

@anomois uff verim ti že si z toho unavená. Ale myslím, že ak už naozaj nevladzes tak sa musíš naučiť povedať nie. Áno bude prvé dni plakať lebo na to nie je naučená, ale takto sa to nikdy ani nenaučí. Ja mám dcéru 2 roky. Od 8 mesiacov spáva sama vo svojej detskej izbe. Nikdy ju neukladam či ako tomu hovoríte. Mame taký rituál proste. Cez leto chodí spat o 21 (sama si to tak nastavila a v zime o 19:00) lebo je dlho vidno a dlho ráno spi (proste som ja pohodlná no 😇). O 20:30 začneme s rituálom - kupanie, kremovanie, obliekanie pyžamká. O 21:00 zakyvame ockovi v obývačke na dobru noc a ukladám dieťa do postele. Podľa toho aku mala večeru dávam fľašu čaju alebo mlieka. Dám jej pusu a odchádzam. Vymýšľa pravidelne tak raz za týždeň, ale len skúša, keď nepopustim tak mám zasa týždeň pokoj a ako zavriem dvere už je ticho. Niekedy počujem že si ešte čosi bľaboce v postieľke alebo tak ale kým neplače tak do izby už nevstupujem… a takto teda uspavame my 🙂 od deviatej mám párty a čas pre seba ja 🛀🏻🍫🍷 držím palce pre zmenu 🙂

limetka55
13. júl 2021

Moja ma 4 roky a od 2 spáva vo svojej izbe. Najprv nechcela, ale začali sme sa tam viac hrávať cez deň, aby si na izbu zvykla.. Začali sme tam spať denný spánok a potom tam išla sama dobrovolne aj na nočný.. Uspávali sme tiež aj hodinu, ale potom som jej skúsila pekne vysvetliť, že je veľa hodín a maminka má ešte robotu a ze jej nechám otvorené dvere a len umyjem riad a prídem ju skontrolovať.. Ze som vlastne len za stenou a ze ju počujem, keby niečo chcela a aj ona mňa, len ma nevidí.. Ale stále som tam.. Súhlasila.. Zo začiatku volala každú chvíľku na mna, aby som prišla, ja som zvdy prišla, aby videla, že sa naozaj ničoho nemusí báť.. a postupne sa naučila. Ja som ju chodila kontrolovať ako som sľúbila, zo začiatku aj 10x, kym zaspala.. Postupne sme predlzovali intervaly az nakoniec ju ideme skontrolovať raz, pripadne až keď už spí.. Šlo to skoro bez plaču. Niekedy mala dni, že jej to bolo luto, ale vydržali sme a teraz nemá problém.. Prečítame rozprávku, dáme si dobrú noc a odchádzam.. 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
whatever1
13. júl 2021

@anomois prečo ju začínaš uspavat o 8smej keď vieš že zaspí až o pol 10?

anomois
autor
13. júl 2021

@mabenn preco????? Lebo ked zaspava neskoro rano je rozbita, mrzuta a cele zle cely den s nou....asi preto....Mozno Tvojmu taky spanok staci ale nasej ne a preto viem kedy ju davam spat a kolko ma spat....nevravim ze o 7mej ma spat ale aby zaspavala o 10tej a rano vyvavadzala nevyspata neni OK u nas :((

anomois
autor
13. júl 2021

@ivca88 dakujem ale to sme skusali....ma svoju izbu minnie postel obliecky elza nalepky nocne projektory hvizedicky na stene proste vsetko ne ona chce mamu :D

anomois
autor
13. júl 2021

@mabenn no u nas to tak uplne nejde.....snazime sa byt vzdy von sme na zahrade na bazene na terase mame velky pozemok s ihriskom trampolinami atd kde travime cas cize domov chodime realne o tej 7mej a kym sa okumepe najeme je minimalne 8.....neviem si predstavit ist domov o 6 kvoli spanku ( zvlast ked je vonku 35 stupnov, svetlo a len o 4 dosla zo skolky ze sme si ledva nieco uzili :( )

anomois
autor
13. júl 2021

@elizabet173 dakujem toto bol krasne vysvetlujuci komentar a mam pocit ze mi dost dal 🙂

anomois
autor
13. júl 2021

@whatever1 pretoze viem kedy je unavena sucha oci a chce sa jej spat tak v tom case ju ukladam.....len jej proste trva dlho zaspat...mala som to tiez ako dieta a bez pochopitelneho dovodu som chodila vo veku 8r rodicom vypinat telku o 3 rano

sono2
13. júl 2021

@anomois tak, naša staršia začala spať v malej posteli pri mne na mojej strane bez bočnice na mojej úrovni výškovej.
Spala dovtedy s nami -dojčila som ju do 22 mesiacov potom som už bola 10tt
Teraz spí pri nás a mladšia s nimi respektíve bez tatina, ten je v deckej.
Ja nie som zástanca, žeby dieťa malo spať samo, moja staršia, stále nechce preč.
Pritom má krásnu veľkú posteľ 140×200 hore ďalšiu posteľ/ poschodie a už sa zvykla pýtať že tam chce spať, samozrejme, by tam musel byť tatino. Ale zase naša spí už o ôsmej.
Teda obidve.
Spí ti na obed??
Lebo toto je neskoro ako zaspáva.
Jasné že mať dieťa do desiatej hore, je zabijak
Skús ju nejako inšpirovať.
neviem. Ty vieš čo na ňu platí.
skús rozprávku a potom proste povedz, že sa ideš sprchovať a máš ešte robotu, možno nie hneď, ale po 8× sama zaspí.
Navod jej bezpečie, možno najprv skús nejakú odmenu, ma maznačika?

mabenn
14. júl 2021

@anomois takze nie je problem, ze ma zly rezim, ze dlho zaspava a pod ale to ze nevie zaspat sama? To chces počuť zrejme, lebo tieto komentare sa ti pacia, ostatne nie. Myslis ze sa tym vsetko vyriesi? Ze vo svojej posteli zaspi krasne rychlo a skoro? Potreba blizkosti bezpecia pri spanku odchadza u dietata ako posledna. Je to male dieta. Ale tvoje. Tak rob ako myslis.

maciatkolulu
14. júl 2021

@anomois malý ma sedem, spíme spolu, možno je to tým, že je to moje posledne dieťa, ale viem, že raz zo spálne odíde a už nebudeme spolu. Užívame si to. Tiež rozprávky vymýšľa, škrabkat a neviem co, tiež čakám kým nezaspím. Áno a má sedem, ale neukladám tak skoro, tobôž teraz v lete, skus neskôr, mne zaspáva okolo 22.00,skor ako 21.30 nejdeme do postele,bolo by to zbytočné a keď je muž doma, ide s ním on. Mam už dve dospelé, ja viem, naozaj ver mi, že toto obdobie bude pre teba jedno z najkrajších a budeš naňho so slzami spomínať v peknom. Mne sa našťastie strčil do postele malý, keď baby vyrastli😂😂😂. Len už teraz ma obchádza strach, že vyrastie, ale to sa mi tam snáď napracu vnúčatá. Inak jasne, ze ma kope, odhodim decko a spíme ďalej. Detskú izbu ma spravenu, peknú a nič. Ale ten čas príde. Neboj, keď ma v noci objime a povie, že ma ľúbi, tak.... Držím palce s nervami a rada je, skus dávať neskôr spat