Ako zvládate školu, škôlku a prácu do šiestej?

medovka14
3. aug 2012

ahojte,

neviem ci tu podobna tema je, ale zaujimalo by ma, ako zvladate skolu, skolku a pracu do vecera... Moje baby v septembri nastupuju do skoly a skolky... starsia sice len do nulteho rocnika, obe maju problem so sustredenim sa, mladsia ma naruseny vyvyin reci.. behame po logopedoch a psychologoch.. aj skolku a skolu som vyberala podla toho.. zatial som s nimi doma, ale uz si zacinam hladat pracu, vsak to poznate, hypo, uvery, proste dalsi prijem sa vzdy hodi 🙂
obavam sa ale toho, ako zvladnem deti a pracu skombinovat.. ponuka nie je velka, ak budem niekde robit do 18-20, co s detmi? manzel je podnikatel, pracuje dlho, on je hlavny "zivitel" rodiny.. Neviem si predstavit ze skoncim o piatej, utekat pre deti a potom domov, rychlo upratat, ulohy atd... Ste niekto v podobnej situacii?

liz_lemon
3. aug 2012

@medovka14 a preco by si robila do 18-20? bezne sa robi max do 17-18, ale skor do 16

amadora
3. aug 2012

@medovka14 no ja tiež nad tým premýšľam, rada by som nastúpiť do práce koncom roku alebo začiatkom budúceho, mm je kamionista takže stále preč a tiež netuším čo s tým, ako si nájsť prácu tak aby som mohla aj deti zavážať a dovážať domov a podobne...

luna22
3. aug 2012

no, práveže dnes sa robí aj do 22.00 napr hypáče 😠

m.i.r.i
3. aug 2012

@medovka14 no zial, toto je dilema asi vacsiny ak nie vsetkych mamiciek..ked mas viac deticiek tak sa to len nasobi, ale inak je to problem vsade...my mame len jedno co nastupuje do skolky a tiez sme museli riesit to iste..ja pracujem do 18:00, skolky su do 17:00..manzel ma pracu mimo mesta, bude chodit domov asi najskor o 19:00..moznosti mas asi take:
- sukromne zariadenie, kde moze dieta ostat dlhsie ( co v tvojom pripade uz je aj tak jedno, kedze starsiu davas do skoly)
- stari rodicia - nie vzdy je to mozne..aj ti moji tiez pracuju, ale koncia skor, tak mozno obcas pomozu vyzdvihnut dieta..ak mas taku moznost, tak by som urcite sla touto cestou
- opatrovatelka/upratovacka - ak mas problem s vyzdvihovanim zo skolok a skoly a ako vyriesit 1-2 hodiny denne kym prides z prace, da sa najat studentka alebo opatrovatelka co deti vyzdvihne a zabavi, urobi ulohy kym prides z prace
Pripadne ak je problem ten, ze ty ich vyzdvihnut stihas ale nestihas domacnost - najat si upratovacku, aby si ty mala na starosi iba deti
- kamaratka/ina mamicka - ak by si mala kamaratku ktorej doverujes alebo bude v skole/skolke ina mamicka z okolia, moze ti priviest deti domov
- dohoda so zamestnavatelom- zalezi od druhu prace aku budes vykonavat..ale niekedy sa da dohodnut, ze budes cast prace robit doma, alebo robit na 75% alebo dorabat vikendy ked je doma manzel a postrazi deti
- dohoda s manzelom - tiez nie mozne asi u kazdeho, ale aj podnikatelia si vedia prisposobit pracovny cas...trebars on deti zavezie rano, ty deti vyzdvihnes vecer..alebo nieco podobne...

To je len vseobecne co ma napadlo..je to velmi tazke pre kazdu mamicku...ja viacmenej riesim kombinaciu skoro vsetkeho hore uvedeneho aby to bolo vsetko co najmenej stresove pre maleho aj nas

medovka14
autor
3. aug 2012

@liz_lemon no prave ako pisala aj @luna22, dnes sa robi podla toho ako ta potrebuju... sama som to videla, ked som robila u maleho podnikatela, ziadna pevna pracovna doba, proste ked sa muselo, trcali sme tam do osmej.. detto aj velke firmy..

@m.i.r.i. dik za rady, no vsetko som zvazila... stary rodicia nemozu ani jeden, opatrovatelka asi tiez nie.. my byvame na dedine, no skolka a skola su na opacnom konci mesta - 40 minut autom.. bohuzial v meste su len dve take skoly, ake som hladala pre baby, podotykam nie sukromne, ale statne, na sukromnu uz peniazky nemame...
u nas bude problem prave vecer, kedze manzelov hlavny pracovny cas je cca od 12-20, organizuju totiz jazykove kurzy, kde hlavny naval je vecer..

no musim to cele premysliet... baby chodili cca pred pol rokom do sukromnej skolky, koncili medzi 17-18, ale kym som prisla pre ne, potom napr. na nakup, prisli sme domov o 19-tej.. a o pol deviatej u odfukovali.. vtedy som mala dost pohyblivu pracovnu dobu, takze ked som potrebovala mohla som aj skor, ked boli baby chore, tiez nebol problem... ale aj tak prist domov o siestej a deti mat o osmej v posteli.. prislo mi to strasne malo casu co som s nimi stravila..

medovka14
autor
3. aug 2012

este som hladala nieco na polovicny uvazok.. skoda len, ze to su volne len pozicie ako upratovacky, pomocnik v kuchyni...

luna22
3. aug 2012

@medovka14 ja tiež zober hocičo, ide mi hlavne o pracovnú dobu ☹ už teraz sa bojím ako čo bude a závidím ženám, čo robia do 15 -16. oo

medovka14
autor
3. aug 2012

@luna22 rozmyslala som nad sudnou zapisovatelkou.. kamoska je sudkyna, tak mi to poradila.. sice pracovna doba je dobra, len ten plat... 400 v hrubom, necelych 340 v cistom.. ked si vezmem ze prejazdim 150eur ☹

luna22
3. aug 2012

@medovka14 tak dosť prevezeš, ale zase ťa to môže posunuť inde, ja by som to brala. 😉

m.i.r.i
3. aug 2012

@medovka14 no tak to ta chapem..mne ked nevyzdvihnu raz za cas maleho zo skolky rodicia, tak tam tiez bude asi do 18:30..skolka skoro 30 min od domu, tak prideme domov o 19:00, dam veceru, kukne rozpravku, okupat a spat..hrozna predstava pre mna uz teraz...budem taka rada ked mi ho niekedy vyzdvihnu nasi skor, aspon o tej 17:00..my sa kvoli tomu vsetkemu spojenemu s manzelovou pracou tiez stahujeme do mesta k nasim...moznost skolky dlhsie ako do 17:00 a aspon obcasna pomoc starych rodicov..teraz sme tiez na dedine, kde to milujem a verim, ze sa vratime cim skor, ale tu je skolka do 16:00, stari rodicia 200 km dalej a muz by chodil na tyzdnovky...

liz_lemon
3. aug 2012

@medovka14
@luna22
sorry baby, ja som nejak zabudla, ze nie kazdy robi v kancli ako ja :( jasne, ze sa robi aj do 22 v obchodoch a pod.

luna22
3. aug 2012

@liz_lemon 🙂

bea1971
3. aug 2012

@luna22 veru,v dnesnych,vacsich,mensich obchodoch sa uz robi dlho,ako kde napr. do 19.,20.,,alebo aj 21.hodiny,no ako kde,takze je to prakticky cely den,dnes si najma mamicky s malymi detmi nemaju moc z coho vyberat,nezoberies miesto ty,zoberie ina,bohuzial tak to je a o pracu je viacmenej nudza ☹

luna22
3. aug 2012

@bea1971 ale čo je najhoršie, dnes sa hľadá ťažko robota a najskôr ťa zoberu do hypačov, lenže tam zase ta doba pracovná ☹

bea1971
3. aug 2012

@luna22 no ved to,ako mamicka si moc nevyberies a este ked polovicka chodi na tyzdnovky a ty sama v podstate na deti a porad si ako vies,oooch 😢

luna22
3. aug 2012

@bea1971 ono ti ani nikde nebudu tolerovať, že muž sa ponáhla po deti, alebo chce ísť na očr. Ja tiež neviem, čo mám robiť. ☹ mám veľa kamošiek, čo ani zohnať robotu nemôžu 😒

bea1971
3. aug 2012

@luna22 no ja som akurat ten pripad co som pisala,maly ide od septembra do skolky,dcerka zas do skoly a ja si musim najst taku pracu ,aby deti neboli same vecer,lebo prakticky som na nich sama a musim to nejako poriesit,ale ako neviem

luna22
3. aug 2012

@bea1971 ak ti muž dobre zarobí, tak si hladaj na polovičný

bea1971
3. aug 2012

@luna22 ako tak zarobi,ale vsetko ide na hypo a zostava len par drobnych doslova,inac by som este ostala doma,ale nutne uz treba peniazky

titkovamiriam
3. aug 2012

tak to si neviem predstavit ,lebo u nas skolka aj druzina je do 16,30 a nastastie mam pracu do 15,30 a za 5 min som doma a aj tak mam niekedy dost to stihat ☹ kolegina z prace ide domov este vyse hodiny a je to o nervy ☹

jarus1
3. aug 2012

@bea1971 len si uvedom, že okrem bežných normálnych dní prídu aj také, kedy budú deti choré, prípadne jedno, takže budeš sa musieť rozkrájať, aby si ráno stíhala školu a s druhým lekára a nebodaj aj neskorší nástup do práce a ak budeš mať aj to šťastie, že nájdeš zamestnávateľa, ktorý ti bude toto všetko tolerovať, aj tak ti nebude stačiť dovolenka a voľno, ktoré zo zákona máš...
aj ja som za polovičný úväzok, lebo aj tak sama zistíš, že manžel kedže je ten, ktorý "zarába" bude bud doma s deťmi alebo budete mať na splátku úveru a ty tiež nebudeš môcť byť vždy doma ked nastanú komplikácie..
Ak máte "záložný zdrojo pomoci", tak nevidím problém, no ak je to na tebe....dobre si to zváž

bea1971
3. aug 2012

@jarus1 presne tak,na vsetko som myslela,ale nemam inu moznost,bohuzial,no neni ani ten zalozny zdroj pomoci,naozaj si budem musiet pomoct sama a hladat lepsiu pracu, kde aspon cosi budu ako samej matke tolerovat ☹ ,skolka je tu do 17.hod.,takze vybrat mi ju moze aj dcerka 10 rocna,ale zas tiez nemozu sami ostat doma napriklad do 19.,20 hodiny,to by som bola ako na trnoch,predsa syncek je este malicky,musim hladat nieco max. do 16.,alebo 17 hodiny,no to bude komplikovane,ale nemam inu moznost

medovka14
autor
3. aug 2012

@bea1971 @jarus1 no u nas je zo skolkou bieda.. Kamoska sla po syna o 15:45, bol posledny, obleceny a ucitelka este pindala ze musela cakat.. Moje baby maju problemy s pozornostou, cize musime mat presny rezim, chcem s nou robit ulohy, nechcem aby bola tak dlho v druzine..

bea1971
3. aug 2012

@medovka14 no dobre a dokedy je otvorena skolka ci druzina?ved vzdy je najake dieta posledne,ak je otvorena do 16.hodiny,tak nechapem co sa ucitelka rozculuje 😠

medovka14
autor
3. aug 2012

@bea1971 uprimne neviem dokedy su ofcialne, asi do 16-tej... Jasne, nemala co pindat.. Baby chodili inde, tam boli nastastie inde..

bea1971
3. aug 2012

@medovka14 no tak by som jej povedala,ze dokedy maju oficialne otvorene,tak co sa rozculuje,ty tiez nemozes svojvolne odist z prace o strvt hodinu,alebo o pol hodinu, ked neni praca ,alebo zakaznici,to kde sme 😠

6mia6
3. aug 2012

Mne už teraz stoja vlasy z tejto otázky a to mám 2,5 roka čas. Jeden do prvej druhý do škôlky a chlap na tyzdnovkach. bude veselo.

bea1971
3. aug 2012

@6mia6 vitaj v klube 🙂 😉 ,ja tak isto ,ale teraz za mesiac

luna22
3. aug 2012

@bea1971 presne ako vraví@jarus1 prídu choroby a čo vtedy ☹ a polovičný skôr ťa možno niekto zaskočí, alebo nejaké operka

bea1971
3. aug 2012

@luna22 operku si v ziadnom pripade nemozem dovolit a na polovicny nemozem ist,ved by som zarobila zobracenku,to sa mi uz duplom neoplati,to mozem ostat rovno doma na podpore neskor a ak pride nahodou choroba ,budem musiet nieco poriesit