Boj s obliekaním 2,5-ročného dieťaťa

alex5896
29. jan 2024

Ahojte urcite niekto bojuje ako ja s obliekanim dietata ked ideme von masaker natiahnut do vrstiev a kombinezy dieta lieta po celom dome robi sa nehybne ked ju aj chytim ...ked jej capnem po zadku povie tuchsie este ....uplne ine dieta o milion percent dakedy si poviem ze nemam energiu ist von skrz tento boj ....je sikovna sama sa vyzlecie z pyzamka oblecie na seba veci ale toto uz neviem co ...chvilku fungovala odmena cukriky ale ani to uz nie....

veronicka1901
31. jan 2024

Mám dcéru, ktorá má 2 roky a 4 mesiace. Niekedy sa tiež nechce obliekať, spravím z toho hru. A mám ďalšie dve staršie. Keď ideme všetci niekam, sme vychystane načas. Skús s väčším kľudom a pôjde to. Je to len obdobie.

ilene22
31. jan 2024

dcera bude mat v maji 2 r a tiez boli tazke dni a boje obliect sa. co pomaha:
davam jej body, pancusky, mikinu a overal. mikiny jej vzdy ukazem 2 aby si vybrala ktoru chce. asistuje mi pri mojom obliekani a obuvani - podava mne moje topanky, ciapku a chvalim aka je sikovna. von ideme za istym ucelom - zametat ulicu, hrabat kamienky hrablickami, nosit kamienky v lopatke, nahanat bubliny z bublifuku. cize vzdy ideme von s niecim v ruke a nieco dolezite robit 🙂

kathhii
31. jan 2024

@alex5896 keď si nedá povedať, vyložím na pár sekúnd pred dvere do mrazu a väčšinou sa ide obliecť... Vysvetlím že jej bude zima...

euka210
31. jan 2024

@alex5896 ved tricko a leginy ma aj doma...pokial nejdete na navstevu, tak na to len mikinu, kombinezu, topanky, ciapku a ide sa.
Ale verim, ja som mala 3.januaroveho a starsi mali 2,2r a 4,5r a bola som mokra, kym som ich vychystala 🤦‍♀️
Skusa kolko moze, skus par dni kvoli tomu neist von, nechces sa obliekat...nejdeme. Ked z vonku nechce ist dnu, tak je to cisto detsky truc a skusanie kde su hranice.

andreatytler
31. jan 2024

@tomcimka Aj ten problem ze si dieta vyberie nevhodne oblecenie sa da celkom dobre riesit tak ze mu nechas na vyber len oblecenie ktore je vhodne. Vsetky tricka s kratkym rukavom das na hornu policu. Jasne ze si moze pamatat svoje oblubene tricko s kratkym rukavom a ked ho nenajde, tak bude hladat a pytat, ale moja skusenost je taka ze to sa deje malokedy.

tomcimka
31. jan 2024

@andreatytler no tie tričká musí mať na dosah,keďže po dome chodí v tričku s krátkym rukávom. A pre môjho drobca dostať sa na hornú poličku nie je problém: on si presunie taburetku, detskú stoličku a postaví sa na to.

andreatytler
31. jan 2024

@tomcimka Sikulka🙂

dager
31. jan 2024

@viestta prečo preboha radíš menej obliekať,keď ona evidentne potrebuje radu ako ju prinútiť do toho,čo chce sama. Veď vidíš, že ani capnutie nepomáha 🙃
@alex5896 podľa mňa najlepšie by bolo, keby si ju sivou páskou uviazla o stoličku aby dobre držala,keď jej tie vrstvy budeš vrstviť. Alebo mojej sestry obľúbená rada, keď čapica padá z hlavy - na oboch stranách prichytit pripináčkom o kožku,ak stále nedrží,tak klinčeky budú.
Len v žiadnom prípade prosím nenasluchaj signálom,ktoré ti vlastné dieťa dáva, je to hlúpy zvyk, ktorý sa ti vypomstí,keď aj ďalšie dve povyrastú. Ani sa nezamysli nad jedinou konštruktívnou radou,ktorú ti tu hneď na prvej strane dala @pribinak

viestta
31. jan 2024

@dager cim menej kusov budu obliekat, tym rychlejsie to zvladnu. Preto radim vyradit zbytocne kusy oblecenia. Obliest mikinu a kombinezu je raz dva a nebude musiet dieta ani capat (len tak mimochodom, ja som capanie presla mlcanim)

pribinak
31. jan 2024

@dager ❤️

tomcimka
31. jan 2024

@andreatytler ďakujem.

janababana
31. jan 2024

@alex5896 ja mam sice o rok mladsie, ale tiez vymyslave pri obliekani. U nas pomaha, bud ked sa pozera na seba do zrkadla a robi grimasy, alebo ked dam do ruk nieco cim sa zabavi - vzdy podla situacie (moja ciapka s brmbolcom, tuba s kremom, tasticka so zipsom atd). Spotena som ale tak ci onak (nastastie chodba ma dvere cize nenahanam po celom dome 😀😀😀).

bororka
31. jan 2024

@alex5896 vďaka za túto diskusiu, moja má rovnaké obdobie 2,3r Sú dni, kedy ju von nedostanem. Kiežby aspoň povedala, že nechce ísť, ale ona sa tvári, že pôjdeme a nejdeme 😅
A to ju ja odmalička obliekam až v bráne, nakoľko v byte by zhorela.
Dnes sa odmietla obliecť v bráne, tak išla asi 10 m v mikine a potom vyhodnotila, že je čas na bundu. My máme tiež vždy cieľ, čo ideme vybaviť, pozrieť, kúpiť ale posledné týždne je to jedno. Tak asi len obdobie 🤷

natallyxx
31. jan 2024

@alex5896 ja som rezignovala… a veľa krát som sa vyzliekla a nikam sa nešlo …. Jednoducho som z malou nepohla. Keď som niekde súrne potrebovala ísť som sa len modlila aby dcérka mala náladu ísť 🙃… ale ono to skončí, alebo sa to zmení o to, že teraz keď sa mi aj dá obliecť, zrazu si to rozmyslí a ide si ona vybrať čo si oblečie takze ju chystám z predstihom 🙂 a to má len 4 teraz….

7lenka11
31. jan 2024

@bora0123 ty kokso to toto naozaj na deti funguje? Kým len dokončím prvú vetu z toho preslovu, polooblečená dcera už z obývačky leti na chodbu a vyťahuje ďalšiu hračku. Všetka česť rodičom, ktore majú deti, ktoré si toto vypočujú a poslušne sa oblečú 🙃

7lenka11
31. jan 2024

@pribinak neber to v zlom, ja na svoje dieťa nikdy nepoužívam fyzickú silu.. ale to už naozaj musíme byť takí úzkostliví, ak niekto šuchne dieťaťu po zadku? Nie je táto doba prehnane precitlivena a možno preto plodí toľko rozmaznaných deti, šikany a všetkého negatívneho? Nám ako deťom hocikedy hodili po zadku a nemám z toho žiadnu traumu ani psychické problémy. Svoju rodinu a rodičov milujem a dovolím si tvrdiť, že sme omnoho lepšie poznali hranice slušnosti a vyrástli z nás normálni ludia 🤔 a nie, nikto nás nemlátil, ale šuchnutie po zadku sme poznali.. lebo je rozdiel bitka a capnutie, ktoré dieťa ani necíti, resp. mu nespôsobuje bolesť.. použitie fyzickej sily je aj to, ak dieťa zdrapíš (lebo by vletelo priamo na hlavnú cestu alebo zranilo iného človeka) alebo pevne chytíš na ruky, lebo by sa ti vykĺzlo a rozbilo hlavu..

kikuska_wedge
31. jan 2024

@alex5896 mám takého chlapčeka výmyselníka doma. Tiež sa nechcel obliekať. Ani chválenie aký je šikovný, ako sa vie obliecť, ani motivovanie, ani uplácanie, ani krik. Raz mi došla trpezlivosť a povedala som si, nechceš ísť von, nechoď a nechala ho doma s tatinom a ostatné deti šli von. Jooj to vraj bolo plaču, že sme ho nechali doma. Ale odvtedy stojí nastúpený v rade, oblieka sa, obúva. Ak sa mu nechce, stačí pripomenúť, že kto nebude oblečený ostáva doma a už aj ide. Vyskúšaj dať na výber.

dager
31. jan 2024

@viestta ja som to myslela ironicky.

andreatytler
1. feb 2024

@7lenka11 Funguje to u deti, ktore poznaju respektujuci pristup. Vedia ze rodic ich vypocuje ked oni nieco potrebuju a tak si ten respektujuci pristup s ktorym sa narodili zachovaju a pouzivaju ho.

andreatytler
1. feb 2024

@dager Ja som pochopila ze je to ironia az z tej casti ktora bola adresovane autorke. Ak to Viesta nedocitala cele, necudujem sa jej ze to nepochopila.😀

batola1
1. feb 2024

@alex5896 naši sú doma v tričku a legínach,a keď ideme von dávam na to overal,alebo vetrovka a a oteplovaky ak je napr -5 tak tenkú mikinu a ešte nikdy neprišli domov studený....podľa mňa ju veľmi obliekas

7lenka11
1. feb 2024

@andreatytler tak u mojej dcéry to bude snad fungovať v neskoršom veku.. ale teda máme v rodine 6 deti do 4 rokov a každá jedna z nás bojuje s obliekaním.. veru u nikoho to zatiaľ nie je také dokonalé, ako sa píše v tom príspevku 😌

andreatytler
1. feb 2024

@7lenka11 Dokonale si to ty predstavujes tak ze rodicovi staci takto otvorene nieco vysvetlit tvarou v tvar a dieta bez slova posluchne. Ale cielom toho otvoreneho vysvetlovania nie je ze dieta ma posluchnut. Tu vobec nejde o ziskanie poslusnosti. Castokrat to skonci tak ze rodic robi to co chce dieta, alebo najdu kompromis, kedy ten rodic ustupi zo svojich poziadaviek. Takze pre toho rodica to vobec nie je dokonale, je to narocne.
Obliekanie otravuje aj mna. Ja sa vobec nedivim tym detom ze to neznasaju.

7lenka11
1. feb 2024

@andreatytler ja si to dokonalo nepredstavujem, ale ten príspevok je fakt napísaný, že nemamička by si myslela, aké je to dokonalé a jednoduché.. hoci v skutočnosti to, čo funguje u jedného dieťaťa, nemusí u ďalších desiatich.. vidím to vo svojom okoli, kde je kopec malých deti.. všetko závisí od temperamentu, náročnosti dieťaťa atd.. niektorí rodičia sa môžu aj roztrhať, no napríklad s náročným dieťaťom nepohnú.. a viem, o čom hovorím.. mam doma extra živé dieťa, ktoré nedokáže sedieť ani minútu

andreatytler
1. feb 2024

@7lenka11 Funguje to aj na zive a tvrdohlave dieta. Aspon teda na moje to funguje presne tak idealne ako bolo opisane, ale len ked komunikujem urcitu osobnu nepohodu. Syn mal rok a akurat sa naucil chodit a nebolo ho mozne zastavit a dosta domov ked sme boli vonku. Nic nepomahalo. Uplne ma ignoroval. Az ked som povedala ze chcem ist domov, lebo mi je zima, tak sa bez vahania otocil a isiel domov. Vtedy mi padla sanka a odvtedy sa to opakovalo vela krat. Stacilo mi povedat ze som hladna, unavena a on okamzite urobil co som potrebovala. Asi to on vyhodnotil ze tu to ma skutocne opodstatnenie a nie je to len moj rozmar.🙂

bora0123
1. feb 2024

@7lenka11 ja mam tiez zive deti, dve (1,5r a 3r), dokonca oboch chlapcov, takze kopec srandy 😆 funguje to pekne, len musi mat rodic zo zaciatku vela trpezlivosti, ak to nepraktizoval od sameho zaciatku treba skusat skusat skusat kym si nezvykne dieta (aj rodic :D) a potom to uz naozaj pekne ide tak ako som pisala 🙂 a to cupnutie k dietatu je extremne dolezite, ak mu to poviem presne tak isto ale zhora tak ma nepocuva ani jeden 😂
Ale presne ako @andreatytler hovorila, niekedy spravime kompromis, tam ide skor o ten pristup k dietatu, ja ked mu to pekne vysvetlim a on mi povie nie maminka nejdem, tak sa ho spytam a preco zlatko? Co sa stalo? Ved ty si rad vonku ked sa tam uz dostaneme konecne po obliekani 🙂 a on niekedy prizna ze ano mas pravdu som rad vonku a ide :D a inokedy mi na to povie "som velmi unaveny" alebo "boli ma brusko" alebo "prosim nemozeme zostat dnes doma a hrat sa s legom a ist na prechadzku zajtra?" Ma 3 roky ale pekne sa s nim da takto pokecat :D a velakrat je tam realny dôvod potom aj okrem obliekania, castokrat su tie deti napriklad unavene, smadne, hladne, prestimulovane (ked su u babky a pusti im vela telky tak to mame dvojdnovu psychozu doma potom :D) alebo ich nieco proste trapi....mne sa velakrat stalo ze ani za svet nechcel, povedal ze je unaveny a do dna dostal virozu napriklad, vtedy som aj rada ze nejdeme, ked sa na to neciti a nie je to nevyhnutné 🤷‍♀️

bora0123
1. feb 2024

Celkovo ja mam pocit ze vela mamiciek voli pristup ako keby tie deti "vlastnili", ale treba si uvedomit ze my ich nevlastnime, oni su separatne bytosti a jasne treba ich usmernovat a ochranovat, ale nemali by sme si s nimi robit co sa nam zachce 😅 nam by sa tiez nepacilo keby zrazu za nami pride manzel ze na daj si tuto cervenu bundu a tuto modru ciapku a ideme sup sup nezdrzuj ja uz som obleceny a ani by nam nepovedal ze co ako preco kam ideme :D
Deti tiez maju svoj nazor a casto su velmi stastni ked im dame na vyber nech sa mozu realizovat (ideme na ihrisko alebo do parku? Chces modre tricko alebo zelene?) a ked je nieco naozaj nevyhnutne tak im to treba vysvetlit primerane veku "prepac viem ze sa ti nechce ist, ale dnes naozaj musime lebo bracek ide k doktorke...co keby sme pol dna spravili podla maminky ze pojdeme spolu k tej doktorke a po doktorke spravime pol dna podla teba a mozes nam vybrat program 🙂"

dager
1. feb 2024

@andreatytler to nevadí, že hneď nepochopila. Veď som jej to vysvetlila,všetko je ok 🥰 @viestta

vivienkalejova
2. feb 2024

@alex5896 to aj môj je taky ale vonku snim je sranda ja sa nemozem dočkať ked sme uz konecne vonku ked sa snazime obliect skoro pol hodiny 😂 ale každé dieťa si detstvo užíva inak