Dokedy mám dieťaťu monitorovať dych?

veronika70603
29. feb 2012

Ahojte mamičky! Čo si myslíte, dokedy treba bábetkám, resp. batoľatám monitorovať dych? Mám doma 9-mesačného Dávidka. Celé tehotenstvo sme prežívali super, bez žiadnych komplikácií.... až mi v termíne doma praskla plodová voda. Muž ma odviezol do trnavskej nemocnice (už nikdy v živote!) Nechali ma tak, celých 31hodín! Sťažovala som sa na bolesti, ale tvrdili mi, že kontrakcie nemám.... Nakoniec zistili, že môjmu Dadkovi už bez vodičky zlyháva srdiečko ☹ , rýchlo nasledoval cisársky rez. Našťastie, všetko sa stihlo a boli sme zdraví! Nemusel byť ani v inkubátore. Čas plynul a keď mal dva mesiace, prestal dýchať. Našťastie, monitor dychu a babka mi ho zachránili. Tú bezmocnosť neprajem nikomu! Myslela som si, že sa to stáva len predčasne narodeným deťom, a že ja to nikdy nezažijem... Babka nestratila hlavu, a oživila ho skôr, ako prišla záchranka. Odvtedy sa to nikdy nezopakovalo, prospievame pekne! Doktorka aj babka mi tvrdia, že teraz sa to stať už nemôže, ale ja sa bojím zobrať mu ho... Hovorím si, že ho tam nechám už navždy, predsa mu to zachránilo život!
..... Ozaj ho už nepotrebuje?

cicimon
29. feb 2012

pri takych velkych detoch to uz nie je potrebne, skor sa vylakas ked maly zmeni polohu resp sa posunie a ono to zacne len tak piskat

anjelicek26
29. feb 2012

@veronika70603 - monitor dychu ma vyznam dovtedy, kym sa dieta nie je schopne samostatne pretocit - aj pocas spanku - aby sa dostalo z nepohodlnej polohy znemoznujuce mu normalne dychanie. Akonahle to dieta ovlada, straca monitor dychu ako taky zmysel. Riziko SIDS je v prvych tyzdnoch najrvyssie, nejde len o problem s dychanim, ale aj srdcom ci krvacanim do mozgu. Ale tvoj drobec je uz velky a keby mal taketo komplikacie, prejavilo by sa to.

Ak ta to ukludnuje, mozes mu ho este nechat, ale coskoro bude po postielke behat, stat, budes mat xy falosnych poplachov a to je dost na nervicky.

mandragora22
29. feb 2012

@veronika70603 fuha, my sme to nepouzivali, ale keby som si zazila to, co ty, tak to pouzivam mozno aj do dvoch rokov 😅 😅 nam pre zmenu "zabehne" aj vzduch, takze viem, ake su to stresy, ked uz nieco zle zazijes. nemam skusenosti chvalabohu so zastavou dychania, ale ako uvadzam, aspon do 1,5-2 rokov by som to asi pouzivala. ja. lebo ja som z takychto veci "pokakana" pardon za vyraz 😅

cicimon
29. feb 2012

@mandragora22 tak pre deti ktore uz vedia stat a chodit po postielke to uz faky nanic, to ti to bude piskat v kuse...

lubik78
29. feb 2012

http://www.yesanswer.com/sk/what-is-sudden-infa...
precitaj si 😉
ups,nefunguje to.
zadaj si jednoducho do google nahla smrt dojcata,dietata.a citaj.

mandragora22
29. feb 2012

@cicimon ved to je asi pravda, ja nemam skusenosti, ja mam len bobky 😀 😀 😀 mate pravdu, kedze to pouzivate alebo pouzivali, tak viete o com pisete. ja by som (ako sa poznam) minimalne chodila spavat s dietatom a ja by som mu robila ten "monitor dychu" 🙂 lebo ja som z tychto veci ozaj vystresovana. a len ten vie, co zazil 😉

veronika70603
autor
29. feb 2012

@anjelicek26
Včera sme taký poplach prvý krát zažili, o pol šiestej ráno sa mi zobudil a stál na kraji postieľky, monitor ho necítil bol poplach 🙂 So stresom sme sa pri prvom pípnutí zobudili... ale všetko dobre dopadlo! Práve preto dneska nad tým premýšľam, keď mi všetci tvrdia, že je to už zbytočné

anjelicek26
29. feb 2012

@veronika70603 - tak mas este moznost dat mu snuzu na plienocku, to by nevadilo ani ked by stal, ale zasa mu to znemozni lezat na bruchu, neviem ako rad spinka... mne to prijde zbytocne, je to velky zdravy chlap 😉

katren
29. feb 2012

@mandragora22 no, si neviem predstavit, ze by to mala moja 2 rocna este v postielke....sak to by nam stale vrestalo, ona ani chvilu nespi na jednom mieste, lieta po celej posteli.....

@veronika70603 ja mam doma o mesiac mladsieho a este stale zapinam....ked sa bude vediet sam posadit, prip. postavit, uz bude na nic, bo bude len vrestat....potom odlozim 😉

koniarova
29. feb 2012

@veronika70603 Keď sa už sám postaví, naozaj je to zbytočné. Budeš každú noc v strese z planých poplachov, lebo ti už bude putovať po celej postieľke.

lubik78
29. feb 2012

@veronika70603 zbytocne ako zbytocne.
v Nemecku sa minuly rok stal pripad,kde 10 mesacne takto prestalo dychat,neprezilo 😒 prepac.nechcem strasit.
ja som taku vec,ale nikdy doma nepouzila,a ani nepouzivam 😖

cicimon
29. feb 2012

@mandragora22 ja som to nikdy nemala, len co sme to mali v porodnici a ked som ju vybrala z postielky a nevypla som to predtym, tak to hned pipalo

anjelicek26
29. feb 2012

@lubik78 - u nas o par domov dalej zomrelo takto 4 mesacne dietatko, monitor mali, a aj tak, praskla jej cievka v mozgu, krvacanie, nezachranili, aj ked reagovali okamzite. Niekedy sa proste stane, zivot je nevyspytatelny 😖 Monitor nie je zaruka, ze sa nic nestane.

macamac
29. feb 2012

@veronika70603 moja malá napríklad pri falošnom poplachu kľudne spala ďalej a my vystresovaní leteli do izby 😀
ale k veci-ja by som si ho na tvojom mieste ešte nechala na 100%,lebo ja som tiež stresaňa v tomto. a keby som prežila zástavu dychu,tak určite. ja som používala zhruba do 1,5roka 😅 😀 lebo ja som sa bála,že jej zabehne slina 😅 alebo niečo. ale je to dobré aj keď by mal napr. soplíky,bol chorý,že mu zateká soplík. ja som sa bála,že sa pogrcká a zabehne jej,lebo do 2,5roka sme chodili s refluxom k dr.
takže-ak to tak cítiš, kľudne ešte používaj. táto doba to umožňuje,tak ak chceš, rob tak. 😉 ja ťa chápem 🙂

zuzana_m
29. feb 2012

Ja používam monitor stále, mám dve platne,čiže aj ked sa pregúla,tak nepípa. A som kludnejšia. Malá má 1,5 roka. Vôbec neriešim že tam ten monitor má, proste zapnem a neriešim,mám dobrý pocit. Často mi býva chorá,má plný noštek,nevie dýchať atd.,,a vtedy som obvzlášť rada,tak podvedome, že som ho ešte neodložila. Raz nam pípal,mla vtedy niečo vyše roka, a naozaj na chvilu prestala dýchať 😖 ,skoro som zošedivela. Hned ako sme pribehli, zodvihli ju, tak sa tak nadychla,zhlboka.

veronika70603
autor
29. feb 2012

@katren
no, už sa viem aj postaviť, dokonca chodí za ručičky! Po tom, ako sa to stalo, sme prešli všetky vyšetrenia - kardiolog, neurolog.... a nič mu nenašli. len to už ja budem asi taký bojko keď sa nám to stalo ☹

koniarova
29. feb 2012

@veronika70603 A koľko máš podložiek? Jednu či dve?

katren
29. feb 2012

@veronika70603 tak ked to bude vediet moj, ja koncim....aj pri Dominike sme tak skoncili, bo nas rano ine nebudilo len vreskot monitoru, lebo si sadla a uz bola mimo....

mandragora22
29. feb 2012

@cicimon ja som to nemala na malej ani len odskusane a dnes som aj rada. ja som si parkrat aj vsimla, ze ona akoby prestala dychat (ale to ja som taka, asi je to dedicne), ze ked sa nieco sniva, ja dokazem nedychat aj 20 sekund v spanku a potom sa nadychnem takym stylom, akoby som vyskocila po minute z pod vody 😀 😀 no a vsimla som si to aj u malej, ked som ju tak niekedy v noci nacuvala, ze ticho ako v hrobke a po polminute nadych ako hovado, no presne ako ja. aj ja to mam dedicne, fotrik takto "sniva" 😀 😀 tym chcem povedat, ze my by sme pri nej asi mali tych falosnych poplachov vela, tak preto som rada, ze sme to ani nemali, ako sa ja poznam, tak by som sa stresovala este aj dnes 😅

veronika70603
autor
29. feb 2012

@anjelicek26
máš pravdu, nie je, ale aspoň ťa upozorní na to, že niečo nieje v poriadku! podľa mňa je to úžasná vec, pretože môjmu anjelikovi to zachránilo život 😀 🙂 😅

andilka
29. feb 2012

My este stale pouzivame monitor a este dlho budem 🙂, nemam problem s tym, ze mala uz chodi...ta postielka zase nieje taka velka, aby to pipalo vzdy, ked sa posunie. Mam ho ulozeny po sirke a vtedy zabera velku cast.
Mojej susede prestalo babo dychat v 3,5 roku a nikdy jej nic nebolo.
Na neurologii jej povedali, ze do 5 rokov je to nevyspytatelne....ale ci je ten udaj spravny neviem urcite.
Takze ja by som to pouzivala...ved Vas to nic nestoji 🙂

mandragora22
29. feb 2012

@anjelicek26 no, toto, presne to. ja som taka "zla" matka, ze som si povedala: "co sa ma stat, stane sa" jasne, ze som vzdy chodila zakukovat do postielky, ci dycha, ci spi, ak som chcela vysedavat na balkone, tak sme si s muzom zavolali na mobily - mali sme zadara navzajom a jeden sme dali malej ku hlave a druhy sme mali u seba, cize ked sa zacala "drhnut", tak som vedela, ze mam letiet k nej (ona grcavala a dusila sa grckami ako babo), takze viem, coje to strach a obava, ale na druhej strane, ako pises, niekedy sa mozes aj potrhat a tragedii nezabranis ☹ ☹

veronika70603
autor
29. feb 2012

@koniarova
zatiaľ jednu... ale asi zaobstarám dalšiu!

anjelicek26
29. feb 2012

@veronika70603 - ano je to skvela vec, to vobec nespochybnujem, ale ked zacnu byt falosne poplachy, je to proste strasny stres pre rodicov 😉 Rob ako to citis, podla mna tuto spravna rada neexistuje, my sme mali monitor kupeny - nepouzili sme ho. A to bol prdola malilinkaty, ked sa narodil. Proste moj "materinsky instinkt" mi hovoril, ze sa nemusim bat. Mozno hlupe 😅 Ale moje deti ani jedno nevrackali, vlastne vobec neublinkavali, sople mali maximalne ked im sli zuby a to aj tak normalne dychali...

katren
29. feb 2012

@veronika70603 a aky monitor mas????lebo ja mam 2 od zaciatku.....ja mam BabySense II

bianca
29. feb 2012

@veronika70603 uplne ta chapem.Ja som nechavala malej monitor hrozne dlho.Urcite mala viac ako rok.Bol to taky technicky anjel strazny a bola som v klude ked blikal.Dali sme ho prec az ked zacal strajkovat lebo mala bola velka a pretacala sa kade tade ale urcite som ho malo do roka a pol.Potom som si presla odvikacou kurou a bolo dobre.P.S: radsej 100 falosnych poplachov ako jeden opravneny

katslad
1. mar 2012

@veronika70603 Ahoj, moj brat "prestal dýchať" ked mal 7. mesiacov. Našli sme ho skoro mrtveho, naštastie ho zachránil ocino. Lekárka v nemocnici hovorila, že sa to stáva často a hlavne chlapcom do pol roka. Teraz ma bracho už 20 rokov. Odvtedy mam z toho neuveriteľný stres. Prvé som som kupila ked som zistila že som tehotná bol monitor dychu. Synček ma skoro 7. mesiačikov a ešte sa nechystam dat ho preč. Keby som zažila to čo ty, tak mu ho tam ešte nejaký ten mesiac necham. Za to nič nedaš a istota je istota. Babka hrdinka, klobúk dole. Nech sa darí.

andrejka1974
1. mar 2012

ked mas monitor doma tak ho vyuzi co najdlhsie moje dve deti mali reflx a tak som ho mala vzdy do 3 rokov

sharlotta
1. mar 2012

@veronika70603 Nasa mala apnoe 2x pocas prveho mesiaca. Monitor nam alarmoval aj v 5. a 7. mesiaci, ale to uz si nie som taka ista, ci to nebol falosny poplach. Monitor mame dodnes, aj ked vacsinu noci spi uz mala pri mne, ale aj tak. Inak dnes nam tiez alarmoval, ale lezala mimo. Neznasam ten zvuk, aj ked viem, ze sa nic nedeje, srdce mi bije ako zvon!

kvetinqa
1. mar 2012

My tiez mame este monitor zapnuty, kedze mam monitor aj s vysielackami, ktore pouzivam denne. Na tvojom mieste by som ho normalne pouzivala, ved nic za to nedas. Nas maly po postielke beha, prevaluje sa, a nemali sme falosny poplach ani jeden.