Kedy deti začínajú chodiť za ruky?

lenka1smejka
12. jan 2010

Dobry den prosim Vas kedy zacinaju deti chodit za ruky?Dakujem za odpovede

zuzi118
12. jan 2010

deti by vobec za ruky chodit nemali. najprv chodia popri nabytku a ked im zosilneju nozicky, tak sa same pustia a zacnu chodit.

silvia123
12. jan 2010

S našim sme chodili za ruky, keď sa už sám postavil v ohrádke a nepoznám nikoho kto by s dieťaťom nechodil najskôr za ruky. Skôr je horšie keď niektorí nechávajú deti dlho v bežke, občas si s ním pochodiť určite nezaškodí, veď koľko človek vydrží, aby neprišiel o chrbát 😀 no nie? A hrozne sa vytešoval, keď si občas pozriem tie videá... 😀

munu
12. jan 2010

zuzi no to som este v zivote nepocula, ze sa s detmi nema chodit za ruky 😀 my s nasim uz chodime, ved jeho to strasne bavi 😀

blumka
12. jan 2010

silvia, tak som asi prva, ktora s dietatom nechodila za ruky 😅 podla mna to je uplne zbytocne. Terezka najprv zacala chodit okolo nabytku, obcas sa pustila, ked spadla skusila to znovu a ked zisitla ze vie uz ist sama ze nabytok nepotrebuje tak uz jej boli zbytocne aj moje ruky.
Chodenie za ruky mi skor pride take ako ze sa snazim unahlit nieco co sa jednoducho unahlit neda a dopadnem tak, ze mna boli chrbat, lebo babatku sa samozrejme novy vyhlad paci a dozaduje sa potom chodenia coraz viac a ked same chodit nevie, tak musia rodicia za ruky.
a podotykam ze mala nebola ani v chodulke a chodit zacala ked mala rok aj 2 tyzdne 😉

jamerlenka
12. jan 2010

lenka sesternicin maly sa zacal stavat na nozicky az ked mal 9 mesiacov a teraz ma rok a stale nechodi uplne sam, ale asi to je individualne u kazdeho dietata, lebo mne mala stoji uz asi mesiac, popri sedacke obcas uz aj prejde (tak raz za tyzden 🙂 ale ked ju chytim za ruky tak len sa hompala 😅

vinifera
12. jan 2010

Munu kamoška má syna a ten krásne najskôr začal chodiť okolo nábytku a potom prišiel na to, že ten nábytok už na chodenie nepotrebuje. 😀 Nikdy v živote ho nevodila za ruky.
Deti sa za ruky vodiť nemajú. Je to pre nich neprirodzený pohyb. Pretože dieťa by malo robiť len to čo už je v jeho fyzických a psychických schopnostiach. A Ked ho taháte za ruky ako opicu tak ešte na chodenie nie je pripravené. Takto vodené deti sú púštajú samé chodiť neskôr. Pretože sú zvyknuté na to, že mama je tu a bude mi dávať pomocnú ruku. Pokiaľ bábo samo chodí popri nábytku a pustí sa samo stáť a chodiť tak dôveruje samo sebe.

silvia123
12. jan 2010

To je individuálne kedy začne dieťa chodiť. A netvrdím ani to či je správne chodiť alebo nechodiť, myslím že sa tým nič nemôže pokaziť keď sa s ním chodí za ruky, ale je pravda že dieťaťu sa to páči a bude si to vyžadovať 🙂 s tým tiež treba počítať. Náš začal chodiť 2 týždne pred prvými narodeninami. Ja som sa napríklad bála ho nechať chodiť popri nábytku -trčia tam úchytky a bála som sa aby nespadol zrovna na ne a aj keď sa už pokúšal chodiť sám, bola som meter od neho, bolo to náročné na čas, ale ani raz sa mi nestalo že spadol, samozrejme keď budem mať druhé dieťa, nebudem už mať čas byť taká úzkostlivá a stále ho strážiť, takže zrejme ho radšej tiež nechám nech čo najdlhšie lozí a potom nech to prípadne skúša sám.

murinka
12. jan 2010

ahoj lenka.moja dcera uz 2mesiace veselo beha po postielke ale samej-teda za rucky-sa jej nechce 😵 vzdy ked ju chytim za rucky a chcem aby urobila par krockov tak spravi maximalne dva a sada hned na zem 😅 podla mna ma este cas 🙂

zuzi118
12. jan 2010

Nie, s dietatkom sa naozaj nema chodit za ruky. Vravela mi to aj moja lekarka a teraz nedavno o tom bol dobry clanok v casopise (myslim, ze mama a ja). Je to presne tak ako napisala vinifera. A vraj cim dlhsie deti lozia, tym je to pre ne lepsie (vytvaraju sa unikatne spojenia v mozgu).

Ja s malym za ruky nechodim a popri nabytku chodi od 7m. Prababky maju snahu ho vodit za ruky, ale on uz je nauceny, ze podanie ruky je len na pomoc na klaknutie, takze nemaju sancu s nim tak chodit. Ostatnym som to zakazala. Fakt si myslim, ze chodenie za ruky len znici rodicom chrbat.

blumka
12. jan 2010

aj tie pady maju nieco do seba...nemyslim take pri ktorych sa ma dieta dokalicit. Tym padanim sa ucia odhadnut svoje sily, tym ze sme im stale za chrbtom sa spoliehaju na niekoho druheho..

martinka17
12. jan 2010

pridávam sa, za ruky sa nemá chodiť 😲 . Nožičky musia byť silné a to maminka nevie, kedy sa stane, to vie len bábo.
Môj krpček sa postavil keď mal 7,5 mesiaca, v 8 si už tykal so všetkými skriňami a gaučom a ruky mal na chodenie len týždeň. Ale to bola nutnosť, boli sme v nemocnici, nedovolila som mu loziť anemal sa čoho držať na chodenie, on bol zúúúúúfalý od nudy a plakal. Ale doma sme s tým prestali, a tak začal na 10,5 chodiť aj sám. Teraz si občas ruku pýta....ale to len mááálinko, skôr sa všade púšta po vlastných

junovka
12. jan 2010

moje holky za ruky chodili na 9 mesiacov, okolo nabytku na 10 mesiacov a na 11 mesiacov chodili uplne same 😉

lulusy
12. jan 2010

Ahoj Matka, takze vy uz chodite ! no gratulujem,
mOja Dominika, sa v postielke presuva jedna radost,niekedy sa pusti a prejde skoro celu, potom sa zhaci , ze aha ja sa nedrzim a spadne...
Ked je pri gauci na koberci, tak sa dviha a cupika popri, chce sa pustit dalej ale gauc skoncil, tak ide na styri a ide tam kam chce. tiez sa zabudne a pusti sa sama, ale to uz pribehnem, lebo sa bojim ze spadne na hlavu na podlahu (uz sa nam to stalo)
Pusta sa aj popri nabytku, ale som jej vzdy v patach ...
Raz za den mame asi 5-10 min. prechadzku po byte za rucky, resp. za jednu, s druhou chyta vecicky... velmi ju to bavi a tesi sa, ze ma iny pohlad na "svet".

bamby0072
12. jan 2010

zdravim,mam 10,5 mesacnu dcerku sama sa vie postavit,chodi okolo nabytku,ale ked ju volam k sebe aby ku mne prisla tak si sadne na zadok a priplazi sa na styroch,obcas je dam do chodaka a kazdy den s nou chodime aj za rucicky,ako by som mohla dosianut aby sa odhodlala prijst ku mne 🙂

miskachrumka
12. jan 2010

bamby presne ako unas! 😉
aj nas robi presne to iste tiez inac nepoznam matky co by vobec nechodili s detmi najprv za rucicky!

nas strasne rad stvornozkuje mam pocit ze sa dostvornozkuje k oltaru 😀

nas sa boji normalne chodit za jednu ruku vzdy hlada aj tu druhu!

tak ci tak si tiez myslim ze ked bude pripraveny tak sa pusti sam chodit!

aj mi davame obcas do chodula lebo si predsa potrebujem nieco porobit a je ako moj cecok nenecham ho predsa niekde lozit aby si ublizil radsej ho dam do pavuka spravim co treba a vyberem ho!urcite im to neublizi niektore veci fakt mamicky velmi zvelicuju!

nieje dobre zas vychovavat dieta presne podla predpisov a tabuliek!

emjee
12. jan 2010

ja tiez nechodim s M. za ruky a ani nebudem (a nedovolim ani inym) - chodi sam dokolecka v ohradke, mimo ohradky zatial len kolenacky, ked bude pripraveny, zdvihne sa a zacne chodit sam

ked potrebujem nieco urobit, dam ho do ohradky odkial na mna vidi a kde sa moze hrat a volne pohybovat bez toho, aby si ublizil alebo nieco vyviedol - alebo si ho vyhodim na chrbat v satke 🙂

miskachrumka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskachrumka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sue
12. jan 2010

...ani chodítka ani "chodenie za ruky" nie je určite pre dieťa prospešné...a divíms a,že niekto o tom ešte nevie 😉

Presne ako tu už napísané bolo,dieťa samovie,kedy má už svaly,kosti,šľachy a podobne pripravené na to,aby zvládlo udržať celé telo vo zvislej polohe 🙂

Neponáhľajte sa maminky, do žiadneho životopisu sa nedáva v ktorom mesiaci,týždni a dni som začala chodiť 😉

vinifera
12. jan 2010

sue 😀 😉

janetty
12. jan 2010

Začala som môjho drobca vodiť za ručky, keď mal 7 mes., aj do chodaka som ho v tedy davala, lebo sa zvládol už sam postaviť. Ale tu na "konikovi" mi neodporučali chodak, ani vodenie za ruky. Tak som to obmedzila, tak, ako to len šlo, až som nakoniec pavuka odložila do pivnice.

Aj po príhode mojej sesternice /z pred pár rokov/, keď mi povedala, že ako deti svojho bratranca vodili za ručky a že mu zlomili obe kľučne kosti, som za ručky prestala vodiť.
Keď chcel chodiť, pridržiavala som ho za hrudniček.

Teraz už chodi v postielke, okolo nabytku sa dvíha aj sa pušťa /no myslím tým, že zvládne stať bez držania/, ale ja som stále pri ňom, lebo on sa zvykne hodiť na zem, tak ako v postielke. Takže ho musim "zachraňovať" 😅

emjee
12. jan 2010

janetty ano - ked uz pomoct, tak radsej za hrudnicek ako za ruky 🙂

veronika81
12. jan 2010

väčšina tu už bola spomenutá, tak len v skratke k tomu, prečo sa s dieťatko nemá vodiť za ruky..
je to neprirodzená poloha pre dieťa, ono sa na tie ruky ako keby zakvačí a deformuje sa tým držanie tela, ďalšia vec, že dieťa môže kvôli tomu chodiť na špičkách (takisto ako z chodítka) a v neposlednom rade..veľmi rýchlo si na to zvykne a potom maminky, vám to dá pocítiť váš chrbát 😅

Chodíme s malým na neurológiu, akurát v pondelok sme boli, malý sa mi stavia pri nábytku, pri stene, robí prvé kroky, v postieľke už chodí okolo..a neurologička mi aj dvakrát povedala, že žiadny vodenie za ruky. Našťastie to naši aj svokra rešpektujú 😉
Inak ten článok bol v novembrovej Mama a ja, je tam aj o lození, sedení, veľmi dobrý článok.

sue 😀 😀

zuzi118
13. jan 2010

Toto som nasla na stranke mama a ja:

Pani doktorka, aky je Vas nazor na to, ked rodicia ucia svoje deti chodit vodenim za vzpazene rucky?
Je vobec nutne, aby rodicia ucili svoje deti chodit, a zvlast takymto sposobom? Nie je lepsie podporovat dieta v samostatnosti tak, ze ho nechame, nech samo skusa robit prve krocky, a nech sa aj samo odvazi vykrocit bez opory, ked sa na to ono bude citit?
Nie je lepsie, ked rodicia nebudu dieta "tahat" a viest za vytiahnute rucky, ale radsej budu ho budu meter - dva pred nim cakat s usmevom a roztiahnutym narucim?
Podla mna zdrave a prirodzene sa vyvijajuce dieta netreba ucit chodit, ale treba ho v jeho samostatnom uceni podporovat, ono sa kracat aj behat nauci aj same (potvrdilo sa mi to na mojom vlastnom dietati).
Konkretne ma zaujima prave to vodenie za vzpazene rucicky - a ci to nema pripadne aj trochu negativny vplyv na celkovy vyvoj chodze, drzanie tela, sprave navyky, (psycho)motoriku.
Vopred dakujem za odpoved.

Odpovedá MUDr. Marta Špániková

Chodenie za vytiahnuté ručičiky, podobne ako používanie chodítka je úplne nesprávne a nezdravé, dokonca pri nevhodnom držaní alebo náhlom potiahnutí môže dôjsť / a aj dochádza/ k vyskočenieu z kĺbu v lakti, ktoré je veľmi bolestivé a vyžaduje nápravu.

mia6
13. jan 2010

Náš syn sa ako päť mesačny postavil v postielke, o dva týždne už krúžil dookola. Keď mal presne 6 začal štvorkovať o týždeň sedel. Sem tam sa niekto snažil vodiť ho za ruky ale rázne som to zakázala. Ako 9 mesačný chodil úplne sám trošku neisto a teraz už sa naháňame. 😀

miluska.h
13. jan 2010

tak ako tu uz bolo viackrat spmenute, vodenie za rucicky nie je spravne.... predavaju take popruhy, vyzera to ako voditko 😀 , to je lepsia alternativa 😉

lenka1smejka
autor
13. jan 2010

Dakujem za odpovede ja malicku vodit za ruky budem nemyslim si,ze to je nespravne.Zacala pred 2 dnami

zuzi118
13. jan 2010

No komu niet rady, tomu niet pomoci. Pozdravujem tvoj chrbat.

veronika81
13. jan 2010

😒

martinka17
13. jan 2010

☹ 😠