Má 18 mesačné dieťa rozprávať?

kristina211
22. jún 2019

Ahojte. Viem ze každé dieťa je individuálne. No môj manžel si stojí za tým ze by mal nás synček rozoravqt základné slová. Mama, tata, dedo atď. No len si mrmloce svoje hatlaninky. A hneď ako vstane už si mrlmle. Aj pozeráme knižku a pýtam s ahi co je toto co toto a opakujem mu pes, auto atď ale nič. Aj ma ťahá za ruku a ukáže že chce jabĺčko a ja sa ho spýtam co je to jablko. Zopakujem a on stále nič. Nie som prehnaná matka že letí k doktorovi. Čakám ze časom to hádam samo príde. Kedy začali rozprávať prvé slová vaše deti? Úplne základné?

jenny257
25. jún 2019

A čo by manžel povedal na 4 ročného ktorý nehovorí ( po zdr. stránke je úplne vsetko okej aj všemožne testy ) 😅 chce to len čas a každé dieťa ma svoje tempo .

katrinka8
26. jún 2019

@rainbow82 - no to sme ju my nenaučili, to sama od seba 😂

kristina211
autor
28. jún 2019

Sluch ma v poriadku až moc dobre počuje. Žiadne slová mama tata, dede, baba nepovie. Keď ho v hresim vie ze urobil niečo zlé. Keď mu poviem ham otvorí ústa to vie. Keď nechce jest ooroci hlavou na bok ze stačilo. Donesie si tablet keď chce pustiť rozprávku a také vie. Dá mi dokonca šnúrku do ruky keď chce ťahať koníka. Dáš mi pusu? Keď sa ho spýtam dá mi ak chce. Vie ze ide spinkať a pod. Ale inak mi nerozumie. Teda mam Pocit ze mi v niečom rozumie v niečom nie

mogaa
28. jún 2019

@kristina211 neuč ju slová ako jabĺčko🙂 - na malé dieťa musíš začať jednoduchými najlepšie jednoslabičnými slovami - ham, daj, mňam, čau, bac, hop, piť....naša vie pár slov ale na požiadanie z nej nedostaneš nič.....keď je veľmi veľmi hladná povie - mama, ham, papať, daj....ak sa jej niečo opýtaš na ano len ukazuje hlávkou, na nie povie - ne,ne,ne - to jej ide najlepšie....pri jedle si občas povie ham alebo mňam a keď odchádza preč povie čau....občas používa svoju hatlaninu, občas nie-len ukáže.....opakovanie zvukov zvierat nehrozí, vie napodobniť len leva asi sa jej páči zvuk....zato stále napodobňuje sirénu iúúúúúúúúúúúúúú.....teraz bude mať rok a pol.ale zase vie použiť vidličku(pri napichovaní melóna) pije zo slamky, ovocie ako jahody, čučoriedky, jablko je sama rukou(jablko v celku,nenakrájané)....vie použiť lyžičku, jogurt zje že si doň sama namáča lyžičku a tú oblíže🙂každé dieťa je šikovné v niečom inom, jedno motoricky, iné pohybovo, ďaľšie rečou...okolo 3-4rokov sa to zväčša vyrovná a deti sú na tom približne rovnako🙂takže je to uplne jedno🙂

kristina211
autor
28. jún 2019

@mogaa to bol príklad ze ukáže na jabĺčko. Učím ho slova mama, tata, dede, baba, auto a pod. Nič ťažké. Na podobní mačičku cici a hada ssss. Keď sa opýtam kde je mama neukáže na mňa, ani keď sa opýtam jheo menom neukáže na seba. Ham, mňam, pá nič také nepovie. Vie ukázať pá pá rukou keď mu poviem, ale keď ho učím poslať pusu alebo ukázať kde ma uška, nos tak to tiež nie. Vie co je ham, čo je haci aj si sám sadne do kresielko jeho keď mu poviem. Vedel rýchlo chodiť a liest na jeho vek. Sam už pije od 17 mes z pohára a sam sa to naučil. Na niečo je šikovnejší ale to mama ani ham bac nepovie. Rád pozerá spievankovo, fiha tralala, či smejko a tancu lienka. Niektoré mamičky mi písali ze by mal vedieť mama a základné slová ukázať prstom kde je mama a ham povedať v 18 mes a ci to nie je autizmus tak sa obávam. Počkám do 2 rokov ešte 6 mes ci sa ne rozhovori sám. aspoň ze vaša vie daj ham, nie to je vynikajúce. Naš vjee na pochovať vidličkou, obryst nektarinku celú tiež. Véd uvidíme.

mogaa
28. jún 2019

@kristina211 no vidíš, naša začala zase chodiť neskoro🙂len v roku okolo nábytku a až v nejakých 14 mesiacoch sa sama pustila do priestoru...a od kedy sa naučila chodiť, tak všade uteká🙂neboj autista nie je🙂len deti v tomto veku robia čo chcú, nie čo po nich chceme my🙂kolegynin syn začal rozprávať až v troch rokoch, dovtedy len ukazoval - a teraz sa mu huba nezavrie🙂každé dieťa ide presne svojim tempom a tak to má byť🙂

zuzanaete
28. jún 2019

@kristina211 Ak mas alebo niekto z okolia ma podozrenie na autizmus, tak si mozes vyskusat tento test https://psychozdravie.sk/test-priznakov-autizmu/ alebo sa na ten test spytaj pediatricky, mala by ti ho poskytnut. Pouziva sa pre deti od 18 mesiacov na podchytenie mozneho autizmu. Ale ako uz bolo spomenute vyssie, zaklad v tomto veku je, aby dieta rozumelo jednoduchym pokynom, co hovoris.

bsp39
28. jún 2019

@kristina211 nas vedell ako 18 mesacny hovorit jednoduche vety, ako 21 mesacny pocitst do 10 . Jeho sesternica ma za chvilu 5 a necisto roxprava, nepomaha ani logoped. Je to velmi individualne.

kristina211
autor
30. jún 2019

No z vašich odpovedí je to pol na pol. Jedny mamičky ze čakať ze to príde samo, druhá polka mamiciek autizmus a ze ma vedieť slová mama, tata a ukazovať prstom kde je mama. Ze to nie je v poriadku. Tak som z toho smutná. Pretože už dlhú dobu niekoľko mesiacov sa mu venujem učím ho, ukazujem, opakujem základné slová a ani maličký úspech. Je veľmi aktívny, neposedi, ani na ihrisku sa nechce hrať sám alebo s inými detičkami, stále len mňa ťahá za ruku. Nmwa tu žiadnych kamarátov, rovesníkov, žijeme v zahraničí. Počkám ešte 2,3 mesiace a budem sa modliť aby sa rozrecnil.

ivca88
30. jún 2019

@kristina211 mama, moja rada znie, necakaj.
Autizmus som si čo to nastudovala, kedze malá ma poruchu sluchu a ta je casto spajana prave s PAS a autizmom.
Diagnostikuje sa naozaj tazko, avsak najpodstatnejšie su prve roky zivota.
Ak by som mala byť tebou, tak s dietatom pracujem uz teraz. Nacitaj si to, vsimni si čo je zle a skus mu pomoct.
Neskatulkuj ho.
Je tolko druhou autizmu,ze je tazke to vobec diagnostikovat.
Deti s ktorými rodicia pracuju od utleho veku maju velmi mierne priznaky.
Oni sa este vyvíjajú, cize velmi to vie ovplyvniť to, ako s ním pracujes.
Ja mam znameho a som si ista, ze ma PAS, ale nik o tom nevie, ani on sam 😅
Presne skrs tieto veci, ze rozpraval ako 4-5 rocny, cely zivot introvert. Ma len jedneho kamarata a ma uz 30 rokov. Je to IT technik, ma problem nadviazat nove kontakty. Ked je v strese, ako keby kokce.
Vela krat sa zanieti ked rozprava o niecom, vie to rozoberat aj hodiny.
Proste vidíš ze ten clovek je iny, ale pritom je uplne zacleneny do komunity. Ma pracu a darí sa mu. Len je proste iny..
Takze nestresuj. Autizmus neznamena hned tu tazku formu.
Ale s dietatom treba urcite pracovat - urcite to nebude zbytocne. Maly bude isto rad, ze sa hrate.
Ale este mas sancu zlepsit to

ivca88
30. jún 2019

@kristina211 toto je dobre video.
Ozaj si ho pozri cele

https://www.youtube.com/watch?v=z7NeBs5wNOA
mogaa
30. jún 2019

@kristina211 autizmus sa určuje až vo veku 3-4rokov a aj to je obtiažna diagnostika preto, lebo veľa príznakov čo sú príznaky autizmu má v mladšom veku skoro každé dieťa napr. nepočúva na meno, uteká, hrá sa s kolieskami, keď je niečím zaujaté nereaguje na okolie.....rovnkako je normálne že veša detí začína rozprávať až vo veku 2,5-3roky...niekedy pomôže škôlka, niekedy ani tá nie....minule som bola u logopedičky, bol tam chlapček 3roky 2mesiace nerozprával, teda ešte len začínal🙂doktorka stále že len čakať, do škôlky ho zobrali lebo ukazoval na všetko čo potreboval....ale v tomto prípade sa deti prispôsobili chlapovi a ked sa s ním hrali boli ticho a tiež len ukazovali🙂ale u logopedičky začal s jednoduchými slovami ako daj, poď, sem, tam, hop,mama.....logopedička ale mamičku hneď ubezpečila že chlapec je zdravý, len nemal potrebu rozprávať lebo všetko čo potreboval dostal tým že vedel ukázať....

mogaa
30. jún 2019

@kristina211 moja rada je, aby si sa zbytočne nestresovala a zatiaľ nehľadala problém tam kde nie je🙂pokiaľ má dieťa očný kontakt, ukáže na to čo potrebuje tak sa mu len venuj a netráp sa tým že nerozpráva🙂 ak otvoríš MK sú tam príspevky alebo články písané mamičkami, pozri si ich spätne Deň (číslo) a nejaký názov....Píše tam jedna kočka o svojej dcérke - odporúčam ti jej články prečítať a uvidíš čo je podozrenie na PAS alebo autizmus....

kristina211
autor
4. júl 2019

@mogaa ďakujem veľmi pekne. Potešili ma tvoje slová. A mamička ivca88 ma vystrašil akurát.

kristina211
autor
4. júl 2019

@ivca88 máš nejaké konkrétne rady, pomôcky, články, aktivity ako môžem malému pomôcť? Lebo som si to študovala už týždeň a nasla som len pre staršie deti aktivitu pre takých 4 ročných ale ako pomôcť 18 mes.nie.
Maly ma tak 4 z 20 príznakov. Nerozpráva, neukazuje prstom, niekedy nereaguje na meno, niekedy na neho reaguje ze sa na mňa pozrie, nieledy sa akoby nepozriem na vlak ci lietadlo keď mu ukazujem, hryzie nás, nenapodobnuje naše grimasy. Ostatne z tých co sú písané príznaky nemá. Pekne sa hrá s detičkami vonku, je citlivý, oboma ma a bozkava, skladá si s kockami, očný kontakt je, pekne chodí, nemá žiadny zvláštne pohyby, ani sa nebucha o nič, vie s hrebeňom sa cesat, aj s kefkou zubnou, napodobňuje ocinka s kladivom zoberie si kladivo a búcha ako on atď. Ale chcem rozvíjať jeho tvorbu a vnímanie. Preto by som si rada na študovala ako. Ak máš niečo konkrétne pre mňa. Prosím posli mi do správy. Bola by som ti veľmi vďačná.

khr2016
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
khr2016
Autor odpoveď zmazal
Zobraz