Mám nechať vyplakať 11 dňovú dcérku?

erienka
14. jún 2013

Ahojte. Mam doma 11 dnovu dcerku a vzdy, ked zaplace, ponuknem jej prsnik a je okamzite ticho. Zatial to funguje stopercentne. Mama mi vsak hovori, ze ju mam "nechat vyplakat" a nemam ju zvykat na prsnik,, ze sa potom od nej nebudem moct ani pohnut (cumel napr. nepouzivam). Kazdy den tu mame kvoli tomu vymenu nazorov. Este pred porodom som citala clanky na stranke mamila.sk a tam pisu okrem ineho i o tzv. vztahovej vychove: vraj dieta moze chciet byt kojene nielen preto, ze je hladne, ale aj preto, ze sa chce trebars upokojit, je unavene, je mu zima (http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/v... tohto hladiska mi pride spravne prikladat ho na prsnik po zaplakani. Interpretovala som si clanok spravne? Aky mate nazor/skusenost vy?

janienka
14. jún 2013

ahoj, ja tiež kojím, plne do 7.mesiaca, teraz bude mať malý 10 mesiacov. Malého som nikdy plakať nenechala, keď si pomrnkal, tak som ho vždy nejako upokojila, či už kojením, trochu popestovaním, veľmi rád sa vozi v kočáriku a po vonku. Tvoja je ešte maličká, ale časom uvidíš, keď začne viac vnímať okolie, že niekedy stačí usmiata tvár, pekné slovo, zmena aktivity, nejaká pestrá hračka či pieseň, ktorá ju zaujme a prestane plačkať. Môj malý je stále vysmiaty, nikdy som ho nepočula srdcervúco plakať, celé okolie je z neho paf, že je stále dobre naladený a naozaj neplakava. keď aj niečo má, že si mrkne, tak na to veľmi rýchle zabudne, lebo z toho nerobíme tragédiu ani ho v plakaní nepodporujeme. Teraz mu idú zúbky, viem, že má bolesti a snažím sa vcítiť do jeho situácie, keď nás dospelých bolia zuby, čo to je. Buď vždy usmiata a povzbuď svoje babatko a ukáž mu, že rozumieš jeho bolačke, ale usmievať sa je krajšie. 🙂 čo sa týka výmeny názorov s rodičmi, snaž sa byť trpezlivá, ale jasná- ty máš svoje metódy a názory, kludne s usmevom popros mamičku, nech ich rešpektuje. možno ju to prinuti aspon popremyslat.

dejka77
14. jún 2013

Mame daj precitat vsetky clanky co citas aj ty, a ked nepochopi tak co ti na to povedat? Mozes len ignorovat. Mne tiez hovorila pri dcere nech ju nenosim vela, lebo si zvykne, no musela som kvoli refluxu. Syn mal este horsi reflux a ked tu bola tak ho dost nosila 🙂, takze niekedy su to len recicky aj ked vacsina to asi mysli vazne.
Moja rada je nenechat vyplakat, ved ma len 11 dni! A naco to ma byt akoze dobre? Realita je taka, ze o dieta sa treba starat vela. To nie je o tom, ze ho polozis a je ticho, takych deti je podla mna velmi malo. Nehovoriac o tom, ze su babatka, ktore maju problemy ako kolika, reflux a kadeco ine. Co maju take mamy povedat? Tiez nechat vyplakat?
Pises, ze neplace vela. Tak bud rada a nedaj na rady mamy lebo ti bude plakat este viac.

hradnapani
14. jún 2013

@erienka no neviem, ci ti tolko odpovedi pomoze. Kazde dieta je ine, kazda mama je ina, mala by si pocuvat hlavne samu seba a nedat sa zmiast internetom ci vlastnou mamou. Zial, nase mamy nam davaju take rady, ze mi pri nich vlasy stoja a ked si uvedomim, ze takto sa spravali k nam ako malym detom, tak mi je smutno. Ale mozno tiez nepocuvali same seba... ale pana doktora alebo nejaku knihu ☹

za seba: ja som nevedela dieta inak ukudnit ako prsnikom, takze prve tyzdne bol na mne zaveseny stale. Ale postupne sa to zlepsovalo a absolutne nesuhlasim s tym, ze by bol na mne zavisly ked trosku podrastol. Prave naopak, je to samostatny maly cloviecik a vzdy som mohla ist aj na zachod sama, aj do kuchyne varit a tak... Nie som otrokom svojho dietata preto, ze som mu poskytla to, co potrebovalo. 😉

dejka77
14. jún 2013

@salome_82 Moja mama stale do mna hucala nech davam cajik, sak su deti smadneeeee. To mi neskutocne dvihalo tlak. A ja som pritom mala brutal nadprodukciu tak sa mohli mliekom aj oblievat.

zuzkanik
14. jún 2013

Mám dve dcérky. Pri prvej som sa držala "múdrych" rád v knihe a snažila som sa uplatňovať pravidlá. Po siedmich rokoch so to u druhej dcérky zobrala z druhej strany. Uvedomila som si, že také malé dieťatko nikdy neplače len tak. Buď je hladné, potrebuje prebaliť, má boliestky alebo len potrebuje cítiť blízkosť matky. Ľutujem, že som sa takto nesprávala aj k staršej dcérke. Premárnila som totiž kopec času štúdiom rodičovských príručiek. Pri výchove sa treba riadiť vlastným srdcom. Iba mama vie, čo dieťatko potrebuje. Ak plače, lebo potrebuje pomojkať, napapať, prebaliť...treba mu to poskytnúť. No a čo, keď si zvykne na nosenie na rukách? Veď to nebude trvať večne a tie nádherné chvíle sa vám už nikdy nevrátia. Vaše dieťatko bolo 9 mesiacov pod vaším srdcom. Nečudujte sa, keď ho potrebuje stále cítiť, veď je na svete iba 11 dní.

ovecka84
14. jún 2013

odomna len tolko (zo skusenosti!), pocuvat menej okolie a viac samu seba. zaobstarat satku alebo nosic typu Ergo/Manduca, malicku zavesit, nacucnut a neriesit nic ine ;) ine tekutiny ako MM netreba do pol roka, rozmaznat ju tym nerozmaznas, ani si na nic nezvykne, su to len recicky. a na zaver - uzivaj si kazdu chvilku kym je taka malinka, strasne rychlo vyrastie. ziadne nechanie vyplakat, dieta casom rezignuje a len zbytocne strati doveru v mamicku.

mima89
14. jún 2013

ja som tiez nepocuvala moju mamu, ktora to myslela sice v dobrom,...
kojila som rok a pol, a do pol roka som jej nedavala nic ine okrem mlieka, a mama mi furt hovorila ze to nestaci, nech jej davam cajik ..neskor nech jej davam polievky, a ja som jej zavadzala zeleninu postupne. nepacilo sa jej to, ale nedala som. A moja dcera prezila. 🙂 takisto nechapala ze chodi neskoro spavat. cca okolo pol noci. vsetko sa casom upravilo, cely rezim, nemusela som ju ucit nasilu nejakemu rezimu.
tiez som toho nazoru, ze dieta ak pyta mliecko na utisenie, nenechaj ho plakat. tiez som ju tisila tymto sposobom a nie je na mne nejak zavesena....

veronikasa
14. jún 2013

nenechaj ju plakať, daj jej čo si pýta. ja som mojej malej prvého pol roka nedávala nič iné ako moje mliečko a jaká je teraz pekná a zdravá 🙂

lenyy
14. jún 2013

Urcite fak male dieta nenechat vyplakat v tom zmysle sak nech place jeho to prejde. Plac novorodenca znameba vzdy nejaku potrebu-nemusi to byt vzdy hlad ale u nas to prsnik skoro vzdy poriesil.tak male dieta si zasluzi minu pozornost netreba ho trenovat stylom vyplakania.

kveta
14. jún 2013

Nenechaj ju vyplakat.

salome_82
14. jún 2013

@dejka77 Ja to isté a tiež dcérku kojím často, ale aj tak sa mi ju nepodarilo presvedčiť. Dcérka má 5 mes. a každý deň to riešime, niekedy mám chuť zakričať pomoooc 🙂 Vravím si, že za chvíľu začneme s príkrmom a postupne aj s tekutinami, tak to už nejako vydržím, mám však pocit, že si nájde niečo iné :D Aspoň, že človek vie, že v tom nie je sám 🙂

evabb35
14. jún 2013

@erienka Mám takú skúsenosť, že som zistila, prečo plače. Trápil nás reflux, takže som začala dávať do vhodnej polohy, dávali sme do takej polohy, aby si poriadne odgrglo. Dieťatko plače aj keď mu je horúco. Takže som dávala pozor, aby bolo vždy vhodne oblečené. Niekedy stačí, zobrať bábätko na ruky, prihovárať sa upokojujúco, spievať, počúvať upokojujúcu hudbu, rozprávky... Používali sme cumlík a veru viac ľudí mi na cumlík povedalo, že naučili na prsník nie na cumlík a bol z toho vraj taký problém, že už by dali cumlík. Hlavne netreba bábätko preťažovať, treba mu vytvoriť pevný režim.

taesprit
14. jún 2013

11. dnove babatko nechat plakat? Vytvarate si citovy vztah s malickou 🙂 a nie s mamou.

lila77
14. jún 2013

nenechaj urcite jej nieco je hladna, boli , treba odgrgnut , alebo reflux isto nieco je

lila77
14. jún 2013

jaaaaj a take malicke miluju maminkine srdiecko a pritomnost zaobstaraj nosic alebo satku alebo si lahni a aspon si daj ju na srdiecko ked ine nepomaha zaspinka a bude spokojna

lussy23
15. jún 2013

@anjelik87 prepáčte ale vy neviete čítať? Autorka píše, že jej to káže jej matka, nie že to robí ona. Keby ste si to riadne prečítali, tak by ste vedeli, že táto mamička je práveže proti vyplakaniu. Prikazuje jej to jej matka! Toto fakt neznášam, ihneď odsúdiť a neprečítať si cleý príspevok!

lussy23
15. jún 2013

@patkobo ďalšia , ktorá nevie čítať. ☹

jasminet
15. jún 2013

vyplakat urcite nie, ale ponuknut prsnik ako prve a jedine riesenie (aj ked najpohodlnejsie niekedy) je tiez nestastne... niekedy staci zobrat na ruky a prihovarat sa, poprechadzat, pohojdat.... 😉

zuzik311
15. jún 2013

jasné, že nie

zuzik311
15. jún 2013

@erienka ked vies ze moze byt hladna t.j. tak cca po hodke od kojenia tak daj prsnik. skor by som skusila najskor ine - plienka, potulit, zabavit ju a prsnik az potom... my to robime tak ale ja uz mam skoro 4 mesacneho a vidim ci je hladny alebo nie

jajaada
15. jún 2013

@erienka ahojky, určite nie vyplakať. Keď by mala povedzme rok a vieš že len vymýšľa je to iné. No ona je bobenko malinké.Ja som tak mala s dcérou do cca 1,5 mesiaca. Keď sme boli doma tak chcela byť skoro stále na prsníku. Cumlík som jej nechcela dávať aspoň do 1 mesiaca ale len aby preto, aby sa mi dobre rozbehlo mlieko. Neboj nič, ono sa to všetko pekne upraví. Snaž sa s ňou chodiť čo najviac von do kočíka. Určite Vám to prospeje obom. A mama nech Ti namiesto mudrovania uprace a navarí 🙂 alebo kočíkuje a ty spinkaj. Ono to má výhodu že sa chce dudkať, budeš mať dosť mliečka. My sme sa kojili 18 mes. a to sa sama odstavila. A ak vieš, že máš dosť mlieka tak jej kľudne daj dudku. Detičky to sanie potrebujú. Ale hlavne pokoj a kľud 🙂 buď uvoľnená a bude aj ona. Viem že sa mi tu mudruje keď bývaš iste aj unavená, no pomysli si aké šťastie že ju máš a váž si to a hneď zabudneš na únavu.

anjelik87
15. jún 2013

@lussy23 ja som si precitala cely prispevok ak by ste chceli vediet a viem ze to jej radi mama ale ja som sa pytala ci jej to da aby malu nechala plakat a nech si predstavi ze je na jej mieste. Nic viac! Nikoho som neodcudzovala ak vy neviete citat a zrejme ani pochopit co som tym myslela! Tak potom neviem preco sa vobec starate do toho co som ja pisala! To nebolo pre vas ale pre tu mamicku!

kiwi82
15. jún 2013

ahoj, nečítala som si tu všetky príspevky k tvojej otázke, ja poviem len toľko, materstvo je poslanie, dieťa a ešte k tomu tak malinké by som určite nenechala vyplakať, veď na to sme na materskej/ rodičkovskej dovolenke, aby sme čo najviac boli so svojimi deťmi a dávali im to, čo práve potrebujú.

marcelatje
15. jún 2013

@erienka tvoja mama má pravdu v tom že sa od malej nebudeš môcť ani pohnúť, ale o tom je materstvo či nie? 😅 Ja som prvé mesiace mala pocit že len dojčím. Teraz budeme mať 9 mesiacov a v noci sa dojčíme najmenej 5-6 x zvyčajne viac. Od pôrodu som nikde nebola, moje dieťa prvé mesiace len plakalo a ja by som dala všetko za to keby pomohlo "iba" dojčenie 🙂 mám však pocit že čítať vieš, uvedomelá si, zdroje máš a svoj názor si vieš urobiť aj sama. Ja za seba tvrdím že vyplakať nie.....