Mám nechať vyplakať 11 dňovú dcérku?

erienka
14. jún 2013

Ahojte. Mam doma 11 dnovu dcerku a vzdy, ked zaplace, ponuknem jej prsnik a je okamzite ticho. Zatial to funguje stopercentne. Mama mi vsak hovori, ze ju mam "nechat vyplakat" a nemam ju zvykat na prsnik,, ze sa potom od nej nebudem moct ani pohnut (cumel napr. nepouzivam). Kazdy den tu mame kvoli tomu vymenu nazorov. Este pred porodom som citala clanky na stranke mamila.sk a tam pisu okrem ineho i o tzv. vztahovej vychove: vraj dieta moze chciet byt kojene nielen preto, ze je hladne, ale aj preto, ze sa chce trebars upokojit, je unavene, je mu zima (http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/v... tohto hladiska mi pride spravne prikladat ho na prsnik po zaplakani. Interpretovala som si clanok spravne? Aky mate nazor/skusenost vy?

fuska
14. jún 2013

@erienka Definuj "ked zaplace". Zacne dlhsie plakat? Alebo zamrnka? Ak zamrnka, nemusis hned skocit, ale ak zacne plakat, tak jasne, ze upokojit, pomojkat, pritulit, nakojit. Ak Ti Tvoja mama hovori, ze ju mas nechat vyplakat, tak ju URCITE NEPOCUVAJ. Ja nechavam vyplakat 1,5 rocne dieta. Kto to kedy videl? Ved plac je jedinym nastrojom toho babatka, ako da Tebe - svojej mamine - vediet, ze je nieco v neporiadku.

danka483
14. jún 2013

nepočúvaj mamu a riaď sa svojím rozumom ty si maminka a vieš čo miminko potrebuje a potrebuje len a len teba 😉

anjelik87
14. jún 2013

A este chcem napisat ze ja som maleho dojcila tiez velmi casto ked bol taky malinky a hoci som doma nespravila nic, nemala som sa casu ani najest ani napit ani sa osprchovat ale teraz s odstupom casu vobec nelutujem a mozno aj tomu vdacim ze este stale dojcim maly mal 8 mesiacov a ja mam mlieka na rozdavanie 🙂 a ten pocit ze mliecko mu mozem dat len ja a nikto iny z flase je super! Drzim prsty a neboj pridu aj krajsie dni a nie len stale na cici bude. Babo tak rychlo rastie a meni sa tak si uzivaj aj to nekonecne dlhe prisatie na tebe!

nae
14. jún 2013

@erienka ahoj, bola som na tom rovnako s 2. synom. Možem povedať, že síce je kojený doteraz, ale žiadny závislák nie je. Také obdobie, ako popisuješ, je normálne. nenormálne by bolo, keby ťa nechcela vobec. Užívaj si to 🙂 Držím palce 🙂

nikolet_89
14. jún 2013

ahoj neviem ci sa dieta ukludni ci pripadne zahreje tym, ze si prilozis na prsnik, ale jedno si myslim viem urcite, 11 dnove dietatko nepochopi, ked ju nechas vyplakat...my sme nechavali dcerku plakat max 10 min dlhsie som nevydrzala...ale to len koly pluckam, ona velmi malo plakala tak sme aj boli radi, ked sem tam zaplakala...ale vyplakat ? to nam pomaha teraz, ked mame po 1 roku a nieco jej zakazem teraz tomu rozumie, ale vtedy urcite nie, ak si chces ulahcit zivot/vychovu o nieco tak urcite v inom smere, ako napr. nenosit ju na rukach 24 hodin denne, snazit sa ju neuspavat v kociku max na posteli vedla nej, a nevenovat jej pozornost 24 hodin denne, pretoze potom si toto vsetko ziadat bude a ty sa ani nevykakas bez nej 😀

tilly
14. jún 2013

nenechat vyplakat, dojcit na poziadanie...

sirinka
14. jún 2013

@erienka mozno netreba uplne stale prikladat, mozno staci privinut sibabatko, pohojdat, hladkat, prihovarat sa, pomasirovat brusko... Ked nepomaha, prilozit.... Urcite nie nechat vyplakat dieta. Maminke sa treba zdvorilopodakovat za radu, ale materisnky instinkt pocuvaj ten svoj 😉

inka04
14. jún 2013

Môj synček má 4 roky bol dojčený 2 a pol roka, dojčila som ho kedy si zaželal a je z neho sebavedomý samostatný chlapec. Nepočúvaj mamu - stará škola😢

akrim1311
14. jún 2013

aj mne dávala takéto rady svokra a ešte bola urazená,že ju neposlúcham🙂)Môj mladší syn bol tiež mrnko,ale stačilo pozrieť či nemá v plienke,či mu nieje zima,alebo teplo a skúsiť či nie je hladný.A niekedy mu stačilo len si ho pritúliť,aby cítil,že aj keď ležká v postieľke nie je sám.Tiež mal chvíľky,že si spravil z cicy cumlík,ale keď zahajal cicy pustil.Teraz má 4 roky a stále mu je treba sa pritúliť.Je tuľo a určite nenechávam deti vyplakať ani keď sú už väčšie.A je to tvoje dieťa,tvoja výchova.Mama by to mala rešpektovať.Ani jej sa určite nepáčilo,keď jej niekto zasahoval do výchovy.

strelka3
14. jún 2013

tiež som názoru, že určite nenechaj vyplakať.. chúďa malé..Vži sa do jeho kože..celých deväť mesiacov je v tebe a zrazu je mimo maminky.. jasné, že ťa chce mať pri sebe..Treba si ho pritúliť,nakojiť, aby ťa cítilo a bolo si isté, že maminka je tu vždy pre neho.. Uvidíš, bábo sa ti za to oplatí spokojnosťou..Tak nech sa darí 🙂

tinucha
14. jún 2013

Erienka, presne ako píšeš, naše mamy sú tá generácia žien, ktorým ich "múdre" mamy v tomto období radili, že ak dieťatko toľko plače, asi je hladné a ty nemáš mlieko. Tak hneď prešli na súnár. A tieto múdrosti chcú odovzdávať ďalej. Chvála bohu, že už existuje internet. Presne teraz sa ti rozbieha laktácia, prikladaj ju kľudne každú chvíľu. Ona možno aj je hladná ale to jedno s druhým súvisím. Čím viac bude mliečko chcieť a piť, tým viac sa ti bude tvoriť. naťahovať časy medzi kojením budeš neskôr, teraz jej dávaj kľudne vždy keď chce. Len pozor na bradavky, nenehaj jej ich cmúľať namiesto cumlíka. 🙂 5-15 minút a stačí.🙂 Aby sa ti nezničili a mohla kojiť bez bolesti ďalej.

janie80
14. jún 2013

V ziadnom pripade nenechat vyplakat... To dietatko neplace preto, ze vymysla, alebo ze si nieco vynucuje placom... Ono jednoducho nieco potrebuje a nevie to inac povedat...

aristka
14. jún 2013

@erienka 11 dňové dieťa si ešte len tvorí nejaký režim,to je normálne chovanie,niečo ako vyplakať dieťa ešte viac rozhádže a vystresuje a to že plače dieTako niečo tým vyjadruje možno má bolesti bruška ,možno ešte mliečko nenastúpilo ako by malo alebo malinká si nevie ešte tak vytiahnuť,plač má vždy príčinu a musíš pátrať akú...potrebuje to čas aby ste sa to naučili obidve ,takže žiadne hádky mame povedz ,že je to tvoje dieťa a keď budeš potrebovať radu prídeš za ňou a nech ťa nestresuje si po pôrode potrebuješ kľud a nie mamku za sebou...tam rázne zakroč...

veronicka88
14. jún 2013

moja, aj my sme casto pricicnuty na mamke, aj sa nosime ked nevieme zaspat...aj v mudrych knihach sa docitas, ze ak taketo male babatko place je naozaj vynimka ze bez priciny...vacsinou je nieco co mu vadi, napr. ja som par dni prichadzala na to ze moj drobec place napr.ked nevie sam zaspinkat a to ma uz chytalo zufalstvo....ale bolo to nieco a nie len tak...takze ja som urcite proti vyplakaniu, mozno by som skusila ponosit kym jej ponuknes cicku ci to nezaberie....u nas zabera aj cumlik a vobec za to nemam vycitky ak sa mi drobcek tym upokoji, a lahsie vyhodim cumlik ako cicku:Da dnes mame 3 tyzdne a cez den si maly pyta jest ak je hore kazdu hodinu, a co???🙂ked chce byt so mnou a sa aj najest nebudem si v tom predsa sama branit...myslim si ze by si mala dat na svoj instinkt...a urobit tak ako sama uznas ze je vhodne...

baryana
14. jún 2013

@erienka, uz mozno niekolkokrat spomenute... mame porad, ze ked ti chce naozaj pomoct, nech ti pomoze s domacnostou...varenie, upratovanie. to je to, co od nej potrebujes teraz. vysvetli jej, ze preto sme my vsetci vyrastli na sunare, lebo nas mamam nosili kazde tri hodiny a ony stracali postupne mlieko. nase mamy nemaju tusenie, /väcsinou!/ co obnasa pohodove a uplne dojcenie. dam krk na to, ze je velmi malo babiciek, ktore studuju na nete, ako to je s kojenim teraz. v pokrocilej dobe. tvoje babätko ma LEN 11 dni, a to znamena pre teba pohodlne sediet, lezat, nohy dvihnute, babätko pricucnute nespocetne krat pocas dna. mas pravdu, ono len nepapa, ale aj sa upokojuje na tebe. ty si jedine, co pozna a je malicke, aby si ty od neho nieco chcela...vydrzat bez prska, vyplakat sa. to nerob, to je ta najväcsia hlupost. nechapem mamy, ktore to dokazu. pozerat sa na svoje dieta ked place." ved sa vyplac". a ono pritom nieco potrebuje, alebo ho nieco boli. deti skusaju, co si mozu dovolit asi tak od roka a pol. vtedy vedia aj trucovat.vtedy sa da povedat, nechaj dieta "ukludnit"....drzim palec v uspesnom kojeni. ci uz aspon pol roka, alebo 2 roky.

pimpulienka
14. jún 2013

Vyplakat rozhodne NIE. Ved neplace len kvôli tomu, že chce prsník. Treba zistiť príčinu a tu nevyriešiš, keď tak malé stvorenie necháš vyplakat. Zistiš ju mojkanim, tvojou blízkostou pri babätku a postupnym pozorovanim v com je prave problem a co tvoje babo potrebuje. Veľa síl a lásky

krisia
14. jún 2013

tak keď čítaš mamilu.sk, tak si na správnej ceste, všetko, čo robíš, robíš správne, intuitívne a keď to takto cítiš, tak je to v poriadku. Máš maličké bábätko, ktoré ťa potrebuje na 1000%, si jediná, ktorá mu rozumie a dokáže sa oň postarať tak, ako to potrebuje, ak ťa mama nedokáže rešpektovať a ako matke dieťaťa ti nedôveruje, je načase porozmýšľať, ako sa z tohto prostredia dostať preč. Ak si u nej len na čas po pôrode, zbaľ sa a odíď za mužom domov, ak u nej bývaš, rázne jej povedz, že ty vieš najlepšie, čo tvoje dieťa potrebuje a svoje predpotopné názory nech si nechá pre seba (prešla som tým istým, viem o čom píšem). Vyplakať malé dieťa. A z čoho sa má vyplakať? Panebože, nenechaj sa odradiť, dojčiť, dojčiť, dojčiť. Moja princezná je presne taká istá, má 14 mesiacov a nemať prská a mliečko v nich, poradili by sme si len veľmi ťažko.Vydrž a nepočúvaj blbosti. Držím palce.

simca06022011
14. jún 2013

je to male babatko, pokym to nerobis kazdu pol hodinu, tak ju nenechaj plakat.. ale zase ak ju mas mat na prsniku stale, tak radsej si ju vezmi k sebe, pomojkajte sa, alebo ju nos v nejakej satke aby bola blizko... chodte von kocikom atd.. na rukach a podobne by som ju nevlacila pridlho, aby sa z teba nestal ani nosic, to uz je potom jedno ci ju cele dni budes nosit na rukach, alebo dojcit... 🙂) ved za chvilocku ti vyrastie a bude to ok.. a z mamy si nic nerob, je to tvoje babatko, ked mas nan cas, a zvladas to a citis ze robis dobre, tak to tak rob...

salome_82
14. jún 2013

Určite nie! Maminu vôbec nepočúvaj, ona žila v dobe, keď sa dojčenie vôbec nepodporovalo a bábätká fungovali na Sunare. Predstav si, že tvoje bábätko žilo 9 mesiacov v tvojom brušku, v bezpečí a zrazu prišlo na svet a potrebuje sa tu adaptovať. Táto adaptácia zvykne trvať 3 mesiace a niekedy sa tomuto obdobiu hovorí aj štvrtý trimester tehotenstva - tak ako sa tvoje telo tri trimestre prispôsobovalo vznikajúcemu životu, tak si bábo musí zvykať na život vonku. Do troch mesiacoch nemôžeš bábätko rozmaznať, preto ho veľa nos na rukách, dojči na požiadanie a pod. Plač je jediným dorozumievacím prostriedkom bábätka a keď plače, tak to znamená, že má nejaký problém, s ktorým mu treba pomôcť. Ktorá mamina by mala to srdce v takejto chvíli nechať bábo plakať? Moja mama ma tiež stále prudí, stále mi vravela nech dám dudlík, vodu, čajík, lebo je určite smädná chúďatko, veď mlieko je strava..., daj umelú výživu, bo určite mám málo mlieka či slabé mlieko. Každý deň som jej vravela - nedám dudel (dala som až keď mala malá dva mes.), dojčené bábo nepotrebuje iné tekutiny, nemám málo mlieka a pod. Obrovsky mi zdvíhala tlak. Nielenže bol človek vyčerpaný, nevyspatý, ešte sa aj hádať. Nakoniec som jej začala hovoriť len jedno - toto je moje rozhodnutie a takto to budem robiť a ona to musí rešpektovať. Doteraz neznášam keď sa do mňa mudruje niekto, kto sa dojčeniu nerozumie a nič o ňom nevie. Na mamile si dobre čítala, že dojčenie nie je len jedlo, ale bábätko pri ňom cíti tvoju vôňu a to ho ukľudňuje. Dojčenie je prostriedkom na uspávanie a do troch mesiacov môžeš kľudne uspávať bábo na prsníku, bo ho nemôžeš rozmaznať či pokaziť. Teraz máš všetko dovolené, tak si užívaj svoje krásne a voňavé bábätko, načúvaj jeho potrebám a uvidíš aké bude šťastné a spokojné 🙂

krisia
14. jún 2013

@tinucha pokiaľ je správne prisaté, žiadna bolesť nehrozí ani po hodine cicania

adkasmolka
14. jún 2013

urcite nie! Ved je este malilinka. Pokial nekojis kazdych 20minut, ze Ta to vycerpava, tak ju skus najskor upokojit pohladenim po tvaricke, prihovorit sa jej, pomojkat a nedat prsnik - v pripade, ze kojis non-stop a chces papanie trosku oddialit. Tvoja mamina to urcite nemysli zle, proste v jej rokoch sa inaksie vychovavalo, boh vie, aka bude vychova, ked mi budeme mat vnucata 😀 😀 Hlavne rob to, co TY POVAZUJES ZA SPRAVNE 😉

danula.ch
14. jún 2013

@kalifa28 jasne, len ked tu citam niektore temy, tak celkom zcestne tu niektore maminky drbu uz len za myslienku o takych veciach, takze tak 😉

miku1
14. jún 2013

Určite by som ju vyplakať nenechávala. Je to ešte malinké bábo. A keď ju prsník upokojí, tak jej ho dávaj. Ja mám teraz druhú dcérku, ktorá má mesiac, a občas jej prsník pomôže aj pri zaspávaní. Celkovo nie som zástancom metódy "nechať vyplakať". Aj keď sa mi to pri prvej dcérke vypomstilo, lebo tá bola "závislá" od prsníka, ale prežili sme to a tak to hádam prežijem aj teraz. 🙂

adri266
14. jún 2013

@erienka mna by este zaujimalo, ako casto zaplace...moju dcerku som od zaciatku krmila kazde dve hodiny, a to pol hodiny sa krmila, do 10 min odgrgnutie, hned prebalit...
viem, ze svokra vravela, ze za ich casov sa deti krmili kazde 4 hod a babatka nechali revat, kym neprisiel ten cas...ja by som to nedokazala, babo, ako pises, nepotrebuje len mlieko, ale aj Tvoju blizkost, doteraz bola v Tvojom brusku, citila Ta stale, podla mna potrebuje aj take uistenie, ze si pri nej...Nechavat vyrevat by som skusala mozno az v neskorsom veku, keby sa budila kazdych 30 min, aby si chvilu pocmurkala...

danula.ch
14. jún 2013

@cicamica1980 tu knihu Rodicovstvo je veda mam aj ja, je super 🙂

euka210
14. jún 2013

prajem vela sil na odolanie tomu natlaku 🙂 Aj ja som s mojou mamou bojovala s cumlikom a spolocnym spanim. To je starsia generacia proste a mali by akceptovat, ze teraz uz nieco neplati co bolo za ich cias. To co robis je dobre, drz sa toho, postupne zistis, co dieta presne chce, ja som dojcila aj po pol hodke. Dieta bude a ma byt na matke zavisle, ak nenajde u nej istotu, bude ju hladat neskor inde. Po 2-3r sa samo bude prirodzene osamostatnovat.

katia7
14. jún 2013

@erienka predpokladam ze ked si sa rozhodla mat dieta asi ti bolo jasne ze nejaku dobu sa od neho nepohnes 😉 pocuvaj seba a svoje dieta a neries, ja neveriiiim ze aj v dnesnej dobe este niekto nechava dieta "vyplakat" 🙄 kedy to uz skonci by ma zaujimalo. a vztahova vychova je super podla mna, ja to tak pestujem aj ked som ani nevedela ze nieco take existuje a ver mi ani jedno moje dieta nie je nijako chorobne na mna fixovane ani nesamostatne ci rozmaznane 😉 skratka si pekne povedz ze ty si matka a ver tomu ze naozaj najlepsie vies co mas robit pokial sa nenechas uplne "zmagorit"

patkobo
14. jún 2013

@erienka samozrejme, ze treba nechat vyplakat, zatvorit dvere na izbe a nechat plakat pol hodinu, hodinu, dve hodiny, tri hodiny(kolko bude treba), kym len dieta nezaspi pretoze uz nevladze plakat .. a nech zaspi s vedomim, ze volalo na pomoc svoju mamu, kt. zial neprisla .. teoria "nechat vyplakat 11dnove dieta" by si zasluzila Nobelovu cenu ..

usiko
14. jún 2013

@erienka pridam svoj nazor:mamila.sk je stranka o dojceni,to znamena, ze nic ine ako dojcenie a prikladanie a veci s tym suviviace vzdy a vsade nepripusta...takze extrem......ak zvyknes dieta , stale ked zaplace, prikladat a takto ho upokojovat, moze za ti velmi lahko satat,a asi sa ti aj stane, ze na tebe bude zavisle..to znamena,ze na tebe bude visiet doslova vzdy a vsade, v ktorukolvek nocnu aj dennu hodinu....ak si ochotna toto znasat a byt ótrokom'svojho dietata, nemoct si ani odskocit na zachod bez toho, aby nezaplakala, tak to pokojne urob..niektorym mamam to nevadi auzivaju si to..mne by to vadilo, takze ja by som to nerobila ani za nic..rozhodla som sa byt matkou, nie otrokom, a potrebujem sa aj ja vyspat a oddychnut, aby som sa vedela o deti plnohodnotne starat...nemyslim si ze ak dietatu hned pri zaplakani neponuknes prsnik, tak o nieco pride, skor sa nauci byt samostatnejsie a vysporiadat sa s vecami a prekazkami.....same a bez pomoci...tymnevravim nechat ho vyplakat ale hladat nejaku inu moznost,..ako ho upokojit...mozno ked ho nechas poplakat si, same prestane, lebo to potrebuje...tiez zavisi od toho, aky plac to je......niekedy mozno place len preto, lebo chce nieco povedat...alebo ju nieco boli....deti neplacu len tak...musi im nieco byt, treba zistit co to je...je to tazke ale treba...

http://kmwithlori.wordpress.com/2006/11/30/the-...

http://www.wikihow.com/Understand-the-Cry-of-Ba...

tu je jazyk babatiek a mne to funguje, podla toho viem, ze je hladny,alebo pokakany.....vzdy ked dieta krici leh, alebo neh, tak je hladne, labeo to suvisi s postavenim jazyka pri sani..je dole a tvori taku misku a ked dieta s tou 'miskou/ krici, tak vydava presne tieto zvuky...a tak...🙂

lauricka
14. jún 2013

@erienka ahoj, vyskusaj nieco trosku ine. Ked zaplace, pozoruj ju. Snaz sa ju spoznat a skus rozoznavat, co potrebuje. Strkat jej do pusy prsnik hned, ako zaplace, nie je najlepsi napad. Ty skus najprv prist na to, co Ti chce dietatko povedat. Mozno prave tymto citlivym pozorovanim a nechanim si cas na pochopenie, pomaly budes zistovat, ake Ti dava signaly, aky plac pozije, atd. Skusis ju popestovat, skontrolujes plienku, prikryjes, ci odokryjes, aby bola tepelne v pohode, ponuknes jej nieco na pozeranie, napr. svoju tvar, ktora sa jej prihovara a usmieva sa, rozbal ju, daj dolu plienocku, nechaj kopkat nozickami, trosku ju hlad, bude leto, deti to zvacsa zboznuju....alebo jej das prsnik,, mozno este neovlada dobre techniku papania a tak je hladnejsia, moze byt aj smadna a cucne si len kratko, ale nie zakazdym a hned. To je take, ze zavri pusu a cucaj a nezaujima ma, co naozaj chces. Ste len na zaciatku a Tvoja uloha je dietatko spoznavat a snazit sa reagovat na jeho potreby. Aj ono sa snazi s Tebou komunikovat. Ked niekto s Tebou komunikuje, ked Ti nieco hovori, je slusne na to reagovat. Nie ingorovat ho a nechat plakat. Co to znamena pre toho druheho? Na tomto svete nikoho nezaujimas. Nikto nereaguje na Tvoju komunikaciu. (Samozrejme, pri starsich detoch, ktore uz co to rozumeju, sa da vyuzivat aj toto, napr. na 5-10 minut a s citom, ale nie pri takomto drobnaskovi).
A, prosim Ta, daj na svoje srdce, city a instikt a nedovol, aby Ta rusila Tvoja mama. Posli ju umyt riad, navarit alebo nieco upratat. To bude to prave, cim Ti pomoze. Aby si mala priestor na seba a svoju dceru, len Vy dve.