Odsudzoval vás niekto, že ako vychovávate svoje dieťa?

denaalubos
22. nov 2012

Stalo sa aj vam, ze ste ziadali odpoved na svoju otazku alebo potrebovali pomoct, poradit, a miesto toho sa vam dostalo len kritiky, osocavania a niekedy az urazania??
Je to nechutne a je mi zle zo "super mamiciek", ktore svoje deti ucia podla kniziek, a ony robia v setko najlepsie. Na vsetko maju spravnu odpoved a ine odsudzuju lebo, ony maju na veci ine nazory a hlavne je to ze tie ich su spravne, A vsetky ostatne mamy su nanic a tyraju svoje deti, priklad tym, ze ich denne daju na par minut do choditka. A ak nemas rovnaky nazor, tak sa bude do danej diskusie stale a stale zapajat a vtierat az dotycnym z toho ostane zle a uz nedokazu na ten odpor odpovedat .... Je to trapne a ponizujuce. Prosim nech sa sem zapoja len tie ktore, sa uz s tymto stretli tu na MK. A tie ostatne prosim, nech sa nezapajaju. 😔

bamb27
23. nov 2012

@slavik79 s tymto co si napisala napriklad mozem suhlasit, aj ked teda nie moc konkretne si odpisala,, vidis ze na FB je obmedzeny pocet priatelov ani neviem, mam ho, nechodim tam,, sem chodim, nikdy som sa do nikoho vedome nezavazala preto ze robi veci inak ako ja, preto ako som uz predtym pisala, daju sa tu najst specificke temy, pre fakt ludi co maju problem, najdu tam rady naozaj z praxe, a ja som mala problem a nejeden, strasne vela sa tu clovek dozvie aj ked len cita, v tych temach je neuveritelne mnozstvo rad, naozaj dost mi to pomohlo,,, a mna proste hneva a som smutna ked sa to degraduje takymito o nicom temami a to je jeden fakt ze tato tema nic neriesi, to je fakt smutne, toto tu nema co robit, v temach s ozajstnym problemom najdes ludi ochotnych poradit, bez invektiv a zosmiesnovani,, a to tom to je,,, nie o tom, ze mi vadi ci nevadi zakladatelka trebars tejto temy, alebo zakladatelka choditkovej temy, alebo ktokolvek iny,,, internet znesie hocco a my sa navzajom vobec nepozname, nevieme ake sme naozaj a ver tomu ze vo velkej vacsine sa tu kazda zhodneme v nazoroch, len tu sa na to z nepochopitelnych pricin kazdy pozera tak nejak divne,, mne je z toho smutno

e_z
23. nov 2012

Toto je verejna stranka a verejne forum. Ked polozim otazku necakam, ze budu mat vsetci rovnaky nazor a ani ze budu so mnou suhlasit. Preto sem chodim, ze clovek sa tu dozvie vela roznych nazorov a tym padom aj vela informacii - protichodnych, podobnych, uplne inych a o tom to je a prinasa to obcas so sebou aj konfrontaciu.
Otazka skor je, ze obcas nie kazdy sformuluje dobre to, co chce povedat alebo tam niekto vidi nieco ine ako tam je. Urazky a osocovanie nemam rada, to je najlepsie ignorovat. Su otazky, pri ktorych je konfrontacia jasna uz od zaciatku - ako napr. to choditko. Ber to pozitivne - aspon mas pohlad aj z druheho tabora a vies sa lepsie rozhodnut.
To, ci sa citis ako super mama je len na tebe. Ale to ako vychovava niekto svoje dieta je jeho rozhodnutie, presne tak ako si sa ty rozhodla vychovavat svoje dieta po svojom. A toto rozhodnutie nikoho super matkou nerobi.
Mam dvojcata - kazde je dobre v niecom inom, kazde sa ucilo veci v svojom poradi a dokonca nieco robili inak ako monodeti. Takze to, ze susedova Katka robila nieco uz v tom a tom mesiaci ma nechava uplne chladnou.
Na citani kniziek nevidim nic zle, pre mna je jedno, kde sa nieco dozviem - ci tu na fore, od kamosky, z knizky, pokukam na ihrisku po maminach, ze ako riesia veci s detmi. Je to len ina forma a je na tebe co prijmes a s cim suhlasis.
Pekny a usmievavy den prajem
E.

slavik79
23. nov 2012

narazala som na to, ze clovek si urobi o druhom aku taku predstavu napriklad aj podla toho, kolko prispieva, kde prispieva, akym stylom to robi a pritom ten nazor nemusi vobec korespondovat s pravdou, pretoze dotycneho nepozna...presne tak isto ako ten druhy nepozna ani mamicku, ktora sa na nieco pyta a ina mamicka ju nazve hlupou, neinteligentnou, neschopnou vychovavat deti, pretoze to vydedukovala len z otazky, pritom o tej mamicke tiez nic nevie a napriek tomu sa nezdrzi nadavok a osocovania...a ked je v takomto duchu prva odpoved, potom sa to uz "rozjede" na plne obratky...aj ja som tu na fore nasla odpoved na vsetko, a velakrat to bola naozaj somarina, ale tesilo ma to, ze nie som sama koho to trapi, ale pre niekoho je asi pod uroven odpovedat na "menej inteligentnu " otazku, a jednoduchsie je pytajuceho sa zhodit...

slavik79
23. nov 2012

@bamb27 narazala som na to, ze clovek si urobi o druhom aku taku predstavu napriklad aj podla toho, kolko prispieva, kde prispieva, akym stylom to robi a pritom ten nazor nemusi vobec korespondovat s pravdou, pretoze dotycneho nepozna...presne tak isto ako ten druhy nepozna ani mamicku, ktora sa na nieco pyta a ina mamicka ju nazve hlupou, neinteligentnou, neschopnou vychovavat deti, pretoze to vydedukovala len z otazky, pritom o tej mamicke tiez nic nevie a napriek tomu sa nezdrzi nadavok a osocovania...a ked je v takomto duchu prva odpoved, potom sa to uz "rozjede" na plne obratky...aj ja som tu na fore nasla odpoved na vsetko, a velakrat to bola naozaj somarina, ale tesilo ma to, ze nie som sama koho to trapi, ale pre niekoho je asi pod uroven odpovedat na "menej inteligentnu " otazku, a jednoduchsie je pytajuceho sa zhodit...

bamb27
23. nov 2012

@slavik79 presne tak, teraz si trafila klinec po hlavicke,, dolezite je to co pise, nie kolko pise,,, ale mozno sa zas mylim

mahalo
23. nov 2012

taak urcite..minimalne svokra 🙂)

martinjasen
23. nov 2012

Pekny den,

tema tejto diskusie je urcite aktualna, ale forma nebola stastne zvolena a vyustila iba do hadok.

Ze vraj sa MK deli na tabory

Tabor vznikne az v momente, ked niekto verejne vstane a poviem, toto sme my a ostatni su taki a hentaki. Zvacsa my sme ti dobri a ostatni zli. Ja v tom nevidim nic ine ako snahu manipulovat a velmi zjednodusovat problem. Vsetci mame v sebe tendenciu stotoznovat sa s niekym, alebo s myslienkou, alebo sucitit s niekym a preto sa moze stat, ze sa postavime za jednu, alebo druhu stranu a bijeme sa za nu. V prvomrade by sme vsak vzdy mali stat za tym, com sami verime a sme presvedceni, ze je pravda a nie slepo prijimat cudziu pravdu.

Ja tvrdim, ze na MK nie su tabory, ziadne supermamimy, alebo nie-supermaminy, ziadne tabulkove a netabulkove. Vsetci sme tu ludia, ktory ziju podla toho, ako to najlepsie vedia a citia. A ten, kto tvrdi, ze su tu tabory, vedome, alebo nevedome sa snazi nami manipulovat.

O com je tato tema?

Dobre poznam problem tejto temy, stretavam sa s nim tu kazdy den. Je to povysovanie sa nad niekoho, alebo ponizovanie slabsieho a to sa prejavuje vo forme urazania a provokacii. Vieme kedy nas niekto uraza a kedy provokuje?

Problem urazania je jednoduchsi, lebo k urazaniu dochadza umyselne a z formy napr. textu je velmi zretelne. Ak sa niekto znizi k tomu, ze sudi vlastnosti ineho cloveka, uraza ho. (On je tucny, ona je hlupa, drza, chudobna...) Urazanie je vlastne tiez iba rozdelovanie ludi do krabiciek (taborov), lebo ak je niekto hlupy, znamena to, ze niekto tu je mudry, ak je niekto tucny, iny je stihly. Urazanie je porovnavanie, kto je horsi a kto lepsi ako ja. (Ja som kral, lebo... a ty si chudak, lebo...)
Mnohi sa vsak ospravedlnuju tym, ze vyjadruju len svoj nazor. Mozme to nazvat aj nazorom, ale tym neospravedlnime to co sposobime, vytvorime reakciu, napr. hadku, druha strana nas tiez zacne urazat. A potom to nazyvame nespravodlivym, ved ja som vyjadril len svoj nazor. Lenze, kto zoberie zodpovednost za tvoj nazor? Nemali by sme pred tym, ked nieco urobime, napiseme, tvrdime uvedomit si, co to sposobi? Mozno by sme toho napisali ovela menej, no to, co by sme napisali by mohlo mat ovela vacsiu hodnotu!

Provokacia je velmi citliva vec, kde je velmi tazke sudit. Provokacia je casto nevedoma, neprovokujeme umyselne, neuvedomujeme si, ze svojim nazorom sa niekoho mozeme dotknut, casto su to veci pre nas samozrejme. Provokaciou moze byt aj obycajny nazor na vec, sposob akym sa spravame normalne kazdy den... A to preto, lebo na to, aby provokacia fungovala maju podiel obe strany. Problem je, ze si neuvedomime kde sme. Skuste ist do kostola a piskat v nom, ved na samotnom piskani nie je nic zle a predsa sa ludia v kostole budu na vas pozerat ako na blazna. A mozno ani nikde nie je pravidlo, ze v kostole sa nemoze piskat a predsa vas budu z kostola vyhanat. Tu na MK su tiez nepisane pravidla a ich porusenie je provokacia.
Ak by som to zhrnul provokacia je ponizovanie niekoho, alebo niecoho co je pre ineho velmi vzacne. Ak je pre niekoho dolezite, co davam dietatu jest, a druhy sa z toho vysmieva, je to provokacia. Ked niekto povie, ze vase dieta je tucne, tak uraza vase dieta a vas provokuje.

Riesenim provokacie nie je, ze niekoho oznacime, ze je vinny a druhy nevinny. Riesenim je, ze nieco neurobime, lebo vieme, ze niekto by sa preto citil zle. A preto si davame pozor na slova. Nie preto, ze robime chybu, ale preto, lebo respektujeme city druhych. Nepovysime nas osobny nazor nad vztah s danym clovekom. Dobrym prikladom je loz choremu. Ked sa spyta, co povedal lekar a dotycny mu nepovie pravdu, alebo namiesto toho povie: bude to v poriadku, neboj sa. Niekto tu povysil vztah k cloveku nad fakty. Povedal by som, ze pravda by bola provokacia.
Na druhej strane to neznamena, ze mame klamat, alebo nevyslovit svoj nazor. Staci ak si uvedomime, kde sme. Preto si piskame vonku a nie v kostole, preto tvrdo argumentujeme v odbornej diskusii a v osobnych temach nie sme taki tvrdi. Nie je to nic tazke.

Nedokazeme vytvorit pravidla, ktore by donutili cloveka byt dobry, slusny a ohladuplny bud taky chce byt, alebo nie. Maximalne mozeme poupratovat, to co sa zaspinilo. Nie vzdy sa to vsak da. 😉

Prajem vam krasny den,

Martin Durina
Asmira Team

PS: temu uzamykam.